• 29 MAYIS Çarşamba 09:36
  • HV

Zerrin Tekindor; Distopik bir zamandan geçtiğimizi düşünüyorum!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 06-06-2023 16:23

Üç yıldır genel koordinatörlüğünü yaptığım. 3. Uluslararası Distopya  Film Festivali 1-4 Haziran 2023 tarihleri arasında  AKM Yeşilçam Sinemasında  gerçekleşti.

Festival Direktörlüğünü yönetmen Hatice  Aşkın’ın yaptığı  festivalin Uzun Metraj Program Direktörlüğünü Kerem Akça, Teknik Koordinatörlüğünü ise oyuncu Murat Subay ve gönüllü  genç arkadaşlarım Günay Alioğlu, Eray  Köseoğlu, Umut, Bahar, Ceyda, Mine, Rüya ile  gerçekleştirdik.

Bu yıl festivalin Onur Ödülü  sinema ve tiyatro  sanatçısı Zerrin Tekindor’a  verildi. Yosi Mizrahi'nin her zaman ki hazır cevaplılığı keyifli esprileri ile AKM Yeşilçam Sineması' nda gerçekleşen kapanış töreni Distopya'ya inat kahkahalar ile  geçti.

Tekindor’a ödülünü, Film Yönetmenleri Derneği Başkanı Biket İlhan takdim etti.  Sahnede Zerrin Tekindor; “harika bir ödül, layık gören herkese çok teşekkür ederim. Şahane filmleriyle öngörülü hayalperestlere yani yönetmenlere, oyunculara çok teşekkür ederim. Zaman zaman distopik bir zamandan geçtiğimizi düşünürüm. Olmaz, olmamalı dediğimiz pek çok şey olabiliyor. İnşallah bizim ütopyalarımız başkalarının distopyası olmaz. Beni çok mutlu ettiniz” diyerek ödül mutluluğunu dile getirdi.

Gece o kadar  hızlı  ve hareketli idi, zamanın nasıl  geçtiğini anlamadım desem, Tekindor  yanında AKM Yeşilçam Sinemasın da Biket İlhan, Sermin Hürmeriç, Suna Yıldızoğlu, Sennur Nogaylar, Selin Yeninci, Kaan Sekban, Serap Gedik, Ömür  Akkan, Tarık Tiryakioğlu, Pelin Oruç, Musa Öztep, Seren Fosforoğlu, Almula Merter, Eylem Kaftan, Dr. Ebru Özyurt, Prof. Dr. Nilay Ulusoy, Kıvanç Terzioğlu, Fırat Sayıcı, Umut Karadağ, Emre Oskay, Saki Çimen, Kıvanç Sezer, Aslıhan Saraçoğlu, Ülker Topdemir, Ege Semih Erken,

Festivalin açılışı Biket İlhan’ın ‘Bir Hekimin Anıları ‘ adlı  belgeseli ile gerçekleşti.  Festival boyunca  Talat Bulut, Gökhan Mumcu, Musa Öztep, Atılay Uluışık, İlkim Karaca, Kıvanç Terzioğlu  gibi değerli isimler  seyirciler arasında idi.

Festivalin Uzun Metraj  Film Yarışmasında  Jüri Başkanı yönetmen Reis Çelik idi, jüri de görüntü yönetmeni Barış Aygen, sinema yazarı Dr. Fırat Sayıcı, oyuncular Vildan Atasever  ve  Hatice  Aslan olurken,

Kısa Film Yarışmasında  Jüri Başkanı Kıvanç Sezer,  jüride  oyuncu Selin Yeninci ve Umut Karadağ, müzisyen Saki Çimen ve akademisyen Prof. Dr. Nilay  Ulusoy vardı.

Kültür Bakanlığı ve  BKM Mutfak  desteği ile  gerçekleşen 3. Uluslararası Distopya  Film Festivali’nin ön jürisinde Dr. Ebru Özyurt, Damla Ersan, Esra Güzel, Gizem İbak ve Öykü Develioğlu  bulundu.

Bu yıl festivale Uzun Metraj Film Bölümüne 218 film başvururken, Kısa Metraj Film Bölümüne 1654  film başvurdu.

Festivalin 3.gününde Kerem Akça moderatörlüğünde  Cast direktörü Harika Uygur  ve yönetmen Ezel Akay’ın katılımıyla Sinema ve Distopya adlı panel gerçekleşti.

 

Maske  9 Haziran’da sinemalarda!

9 Haziran’da vizyona girecek ‘Maske’ gizem ve gerilim severlerin yeni favorisi olacak. Kanyon da galasında izlediğim filmi senaryo oyunculuk ve sanat yönetmenliği olarak çok beğendim.

Senaryosuyla beyaz perdede baş döndürücü bir etki yaratacak olan ‘Maske’nin  kadrosunda Kaan Turgut, Nilay Deniz, Mert Turak, Erdinç Gülener, Burç Kümbetlioğlu, Altan Erkekli, Hakan Vanlı, Ulvi Alacakaptan yer alıyor.  Tüm oyuncular çok iyi ama Mert Turak ‘ Toprak’ tiplemesi ile mükemmel. Her daim başarılı olan Nilay Deniz ve her role giren Kaan Turgut çok iyiler.

 

Kaan Turgut’un başrolünü üstlendiği ‘Maske’ filminde ‘Barış’ karakterden karaktere girerek seyircileri adeta şaşırtacak. Geçmişin izinden kurtulamayan Barış'ın çevresindeki insanları ‘kandırarak’ hedefine adım adım yaklaşacak. İnsanları manipüle ederek istediklerini dolaylı yoldan yaptıran ‘Barış’ büründüğü kişilikleriyle dehşete düşürecek.

Yerli filmler arasında nadir rastlanan bir türe sahip olan, ters köşelerle dolu Maske’nin yönetmen koltuğunda Berker Berki otururken senaryosunu Emrah Ertaş kaleme almış.

 

Travmatik anılarla aile bağlarına farklı bir bakış sunan film, ‘Barış’ karakterinin çelişkili ruh hali ve kontrolünü sağlayamadığı duygularıyla hem kendisini hem de çevresindekileri sürüklediği olayları merkezine alıyor.

 

Ters köşelerin olduğu  ‘Maske’ sanırım insanları yaz ayında sinemaya çekecek.

 

Güliz Ayla’nın yeni şarkısı An’da

 

Son dönemin en dikkat çeken kadın vokallerinden  Güliz Ayla, 2022 yılında yayımladığı Al Yorgun Kalbimi sonrası yeni teklisi ‘’An’da’’yı; Pasaj&Garaj Müzik etiketiyle 2 Haziran Cuma tüm dijital dünyada yayınladı.

An'da bir aşk şarkısı, naif bir dille aşk hakkında bir şarkı. Kullanılan dizeler nedeniyle bir film müziği gibi sıcak. Akustik algının baskın olması, müziği sözleriyle uyumlu hale getirerek şarkının içine hapsolmanızı sağlıyor.

Sözleriyle, müziğiyle, tavrıyla ilk günden itibaren kimsenin gölgesinde kalmadan, özgün ve güçlü bir çıkış yakalayan Güliz Ayla, yeni teklisi An’da ile başarılarına katkı sağlamaya devam ediyor.

Sözü ve müziğini aynı zamanda düzenleme ve prodüktörlüğünü de yapan Cihad Selamlar ile hazırlayan Güliz Ayla, şarkının video klibi ve yeni imaj fotoğraflarında Halil Güzel’le birlikte çalışmış.

Son dönemde albüm yerine artık dijital dünyanın işleyişine uygun olarak tekli şarkıları dinleyicisine sunan Güliz Ayla, ‘her seferinde ilk albümünü yayınlıyormuş gibi heyecanlı olduğunu dile getiriyor.

 

Jonny Deep konseri sahnede Ogün Sanlısoy olacak!

Johnny Deep  ile beraber Rock müziğinin idol isimleri Alice Cooper ve Joe Perry’in kurduğu grup Hollywood Vampires  dünya turneleri kapsamında 10 Haziran 2023 Cumartesi akşamı Sarıyer Life Park İstanbul’da sahne alacaklar.

Rock müziği ve Hollywood'un efsane grubu Hollywood Vampires ile 10 Haziran'da Lifepark'ta gerçekleşecek bu müthiş buluşmanın ev sahipliğini ise Türk rock'ının önemli seslerinden Ogün Sanlısoy yeni albümü Gel ile yapacak.  Jonny Deep Türkiye  sonrası  24 Haziran da  Münih, 28 Temmuz Boston, 29 Temmuz Manchest, 30 Temmuz da  Newyork da sahne alacak.

Oregon ‘Love Up’da!

 

15 ‘nci 360 Dereceden Aşk Festivali ‘ LOVE UP’ Özkan Binol’un sinema  kategorisi direktörü olduğu etkinlik  08-11 Haziran tarihlerinde Büyükçekmece Alkent’de gerçekleşecek.

Festivalde  gösterilecek seçkiler ‘Özgürlük Senin Karakterindir’ temasına göre  sıralanmış.

Festivalin açılışı  08 Haziran Perşembe gecesi Kerem Ayan’ın yönettiği Selen Uçer, Serkan Çayoğlu  ve Aslı İnadık’ın rol aldığı ‘Oregon’ ile gerçekleşecek. Festival de ayrıca  Robet Haufrect’in ‘ Subterrannean Love’ , Ömer Faruk Sorak’ın ‘Kendi Yolunda ‘ Ziya Demirel’in  ‘ Ela ile Hilmi ve Ali’, Ahmet Toklu’nun ‘Pota’ , Ceyhan Kandemir’in ‘ Ruhun Lekesi’  ve Ümit Ünal’ın ‘ Aşk Büyü Vs.’ adlı filmler Yeditepe Sinemasında gösterimde  olacak.