• 22 NİSAN Pazartesi 08:48
  • HV
Advert

Cyrano Bülent Emin Yarar!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 01-05-2023 22:17

Bülent Emin Yarar'ın Cyrano'ya hayat verdiği Edmond Rostand'ın unutulmaz eseri "Cyrano", DasDas'ta prömiyer yaptı.

Oyun Ahmet Sami Özbudak’ın yönetmenliğinde, dikkat çekici, çok değişik yorumuyla ilk kez tiyatro severlerle buluştu. 

Bülent Emin Yarar’ın başarı ile oynadığı oyunun kadrosunda Caner Erdem, Ece Çeşmioğlu Ölmez, Elif Mandan, Erol Babaoğlu, Ertuğrul Gümrükçüoğlu, Fatin Elcim, Mert Fırat, Ömer Faruk Tezgel olmak üzere birçok deneyimli ve genç isim bulunuyor. Müzik süpervizörlüğünü Harun Tekin’in üstlendiği ‘Cyrano’nun dekor ve ışık tasarımında ise Cem Yılmazer imzası yer alıyor. 

Melisa Sözen, Taner Ölmez, Bennu Yıldırımlar, Didem Balçın, Özge Borak, Rozet Hubeş, Sevinç Erbulak, Hakan Bilgin, Çiğdem Gürel, Banu Kumbasar,  Pelin Ermiş, Utku Ateş, Kübra Balcan, Savaş Satış gibi birçok ünlü isim prömiyer de idi.

İzleyiciler Cyrano'da eserin şiirsel ve masalsı atmosferini arkasına alarak günümüzün güzellik meselelerine, derinliğini kaybetmiş duygulara, aşka, yalnızlığa ve ölüme yeniden bakacak. Oyun, geçtiğimiz haftaki görkemli açılışndan sonra  24, 25, 26  ve 27 Mayıs tarihlerinde yeniden DasDas’ta sahnelenmeye devam edecek.

***

Doğu, 2. sezonu ile BluTv'de yayında!

BluTV'nin ilgi ile izlenen komedyen Doğu Demirkol’un kendi hayat hikayesinden uyarlanan ‘Doğu’ dizisi ikinci sezonuyla sevenleri karşısına çıktı.

Yapımını BKM Mutfak’ın, yapımcılığını Koray Köse ile Ferhat Bilgin’in üstlendiği ‘Doğu’nun yönetmenliğini İlay Alpgiray yaparken; senaryosunu Doğu Demirkol ve Murat Özsoy yazıyor. 

Doğu Demirkol yanında Evliya Aykan, Ege Kökenli, Banu Fatocan, İlay Alpgiray ve Murat Özsoy geccede  basının sorularını yanıtladı.

İkinci sezon için güzel tepkiler aldığını belirten Doğu Demirkol "Herkesin ilgisi çok güzel, rakamsal olarak da ikinci sezona yoğun bir ilgi artışı var. Dizi komedyen olmak isteyen bir gencin hikayesini anlatıyor. Benim biraz enteresan bir hayatım var. Çevremdeki insanlar zaten bana bir senaryo yazmam için gerekli malzemeyi verdi ben de bunları insanlarla paylaşmaya çalışıyorum." dedi.

Uniq BKM Mutfak’ta dizinin 2.sezonunu kutlamak amacıyla  gerçekleşen parti tadındaki gecede  Şahin Irmak, Hamza Yazıcı, Günfer Günaydın, Barış Aygen, Yasemin Şefik, Ayşe Kırca, Hayrettin, Nagihan Karadere, Doğan Akdoğan, Burak Tamdoğan, Cemile Canyurt, Selin Genç gecede ekibi yalnız bırakmayan ünlüler arasındaydı.

Gecceye  şarkıları  ile renk katan Ezgi Gergin’i sahnede ilk defa dinledim, sahne hakimiyeti, yorumu  ve  repertuarı  mükemmel idi.

***

Hulusi Kentmen Tiyatrosu Sunar ; YEŞİLÇAM MÜZİKALİ!

Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerinden 1993 yılında vefat eden Hulusi Kentmen vefatının 30. yılında alkışlar ile anılmaya devam ediyor.

Sanatçının 1961 senesinde kurduğu fakat maddi imkansızlıklar ve ömrünün de vefa etmemesi sebebiyle devam ettiremediği Hulusi Kentmen Tiyatrosu, dedesinin vasiyeti olması ve adını yaşatmak istemeleri nedeniyle, torunu Melek Kentmen tarafından tekrardan kuruldu.

Sezona, Yeşilçam Müzikali ile girmeye hazırlanan tiyatro, izleyicilere tam bir nostalji fırtınası yaşatıyor olacak. Senaristliğini Ferhat Uludere’nin, yönetmenliğini ise Cenk Yüksel’in yaptığı oyun, adaptasyon olmayan ve Türkiye’de özgün anlamda yapılmış sayılı Türk müzikalleri arasında yer almakta. Tüm performansların orkestra ile canlı gerçekleştirileceği yirmi kişilik kalabalık bir oyuncu kadrosunun bulunduğu oyunun başrollerinde ise yönetmen koltuğunda da oturan, şarkıcı-oyuncu Cenk Yüksel, oyuncu Damla Kocaoğlu ve ekranların en sevilen sunucu ve oyuncularından Gülay Özdem bulunuyor. Oyunun koreografileri ünlü dansçı ve eğitmen İzmir Tenim’e, Müzik Direktörlüğü ise, ünlü müzisyen Can Meter’e ait.

6 Mayıs tarihinde prömiyerini gerçekleştirecek olan oyunun biletleri de ilk oyunundan elde edilecek olan gelir, deprem bölgesine bağışlanacak olup, devam eden süreçte, oyundan elde edilecek gelirden Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’ne de düzenli bağış gerçekleştirilecek.

***

4.Çizgi Film Festivali "Anifest" başlıyor!  

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü olarak artık gelenekselleşen “4. Çizgi Film Festivali / Anifest”  Animasyon Film Yarışması 26 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek. Festival kapsamında düzenlenen “Animasyon Kısa Film Yarışması” için son başvuru tarihi 8 Mayıs 2023 olarak belirlenmiş.

 Üniversitenin bölüm hocalarından oluşan ön jüri değerlendirmesinden sonra finale kalan ilk 10 film 15 Mayıs 2023 tarihinde festivalin www.maltepe.edu.tr/anifest web sayfasında  duyurulacak.  

1.Ödülü 5.000 TL 

2.Ödülü 4.000 TL            

3. Ödülü 3.000 TL

Prof. Vedat Ar Jüri Özel Ödülü 2.000 TL

***

Cem Yenel ve yeni teklisi "Beni Sevemiyosun!"

Aslında  çok şanslı  Cem Yenel sahne deneyimini  birkaç yıl evvel ilk Vadi İstanbul Sahnesinde  Ajda  Pekkan ile düet  yaparak yaşamıştı. Geçen evrede  Pusula, Alt Tarafı Bir Ömür Özlerim ve Mevsimler Gibi şarkılarıyla Türkçe Pop müzikteki yerini sağlamlaştıran söz yazarı, besteci ve yorumcu Cem Yenel, bu hafta ''Beni Sevemiyosun'' isimli yeni teklisini Warner Music Türkiye etiketiyle yayımladı.

Beni Sevemiyosun şarkısında sevgiliye seslenen Cem Yenel, dinleyiciye Latin ritimleri ile zenginleşen bir pop şarkısı sunarak baharın ve yazın keyifli havasını şarkısında hissettiriyor.

Şarkının sözlerini  Çağan Şengül ile birlikte kaleme alan  sanatçı, bestesine kendi imzasını attığı ''Beni Sevemiyosun'' şarkısının düzenlemesinde ise Kaan Pars ile çalışmış.

Cem Yenel, ''Beni Sevemiyosun bir ilişkinin sonlarına geldiğini hissettiğinde karşı tarafın da mutlu olmasını istediğin ve gitmen gerektiğini anladığın evreyi anlatıyor. Çünkü sonuç olarak belki de hayatında en çok sevdiğin insanın hayatından gidiyorsun ve giderken de sevmeye devam ediyorsun. Belki de her şeyin bir son kullanma tarihi var ve birlikteliği bu gerçekle, o kişiyi de her şeyiyle sevmek bunu gerektiriyor. Beni Sevemiyosun uzun zamandır dinlediğim ve müziğimde yer vermek istediğim latin elementlerini kullandığım bir şarkı oldu. Şarkıyı ilk yazdığımda bir balattı  ama sonrasında bir sürü müzisyen arkadaşımı bize çağırdım, Dorukhan Doruk, Çağan Keskin ve Kaan Pars’la tartımının regatona çok gidebileceğini düşündük ve dümenimizi bu yöne çevirdik. Ben de bu kontrastı çok sevdim çünkü arkasındaki hikayeleri her kick vurduğunda iliklerine kadar hissedebiliyorsun. Aranjede yine Kaan Pars var. Şarkının ikinci pre-chorus’unda Çağan Şengül sözleri var. Yazmayı bitirdiğimde ikinci dönüş için bir şeylerin eksik olduğunu hissettim ve Çağan’dan yazmasını istedim. Aynı zamanda şarkı boyunca back vokalleri ve şarkının sonunda sürpriz bir outrosu var. Çok özel bir renk kattığına inanıyorum. Bu şarkının her şeyiyle kendi rengimi her ayrıntısıyla ortaya koyabildiğim tam bir Cem şarkısı olduğunu düşünüyorum. Genel olarak yaşadıklarımı yazıyorum ama bu şarkımda yazdıklarımı yaşadım diyebilirim. Şarkıda “Bu şehre iyi bak” diyorum. Şimdiyse bir süre İrlanda’da olacağım ama şarkıyı yazdığımda bu kesin değildi. Biraz tavuk yumurta ilişkisi gibi.''

  • Etiketler