• 21 TEMMUZ Pazar 16:06
  • HV
Advert

Timur Acar; Biz yine sinemalarla baş başa kalacağız!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 07-08-2023 10:50

Timur Acar’ı daha ziyade sinema ve televizyon dizilerinde komedi ve dram işlerinde izlemiştim ama tiyatro sahnesinde onu bambaşka ve oldukça da başarılı bir  kimlikte izleyince oyunculuğunu ayakta alkışladım.

Sanatçı  geçen sezondan beri rol aldığı Shakespeare’nin günümüze Emine Ayhan’ın çevirdiği ‘Şirreti Evcilleştirmek’ adlı oyununda rol alıyor Moda Sahnesi’nde. Kemal Aydoğan’ın başarılı rejisi ile sahnelenen oyunu sezon ortasından beri izlemek için gün sayıyordum. Yazın en ortasında, en sıcak havalarda dört gecce soul out salonda sahnelenince; "Bu oyunda var bir şeyler!" diyerek geçen hafta Moda Sahnesi'ndeydim ben de. 

‘Şirreti Evcillleştirmek’  adlı iki perdelik oyunda  Timur Acar yanında; Melis Birkan, Uluç Esen, Sedat Küçükay, Elif Gizem Aykul, Gürsü Gür, Çağlar Yalçınkaya, Ali Büyükkartal ve Cenk Dost Verdi rol alıyor. Oyun daha önce Hırçın Kız olarak sahnelenen eseri ‘Şirreti Evcileştirmek' olarak sahneye taşınıyor. Tüm oyuncular  sahnede çok iyiler ama Lord Petruchio karakteri ile  Timur Acar mükemmel bir  performans sergiliyor. Sahnede adeta  devleşiyor Acar, Lord karakteri ile  iki saatten fazla hiç durmaksızın oyunculuğunun gücünü ortaya  çıkarıyor, hele hele ikinci perde  bambaşka bir  Timur  Acar  görüyorsunuz sahnede. Oyun zengin bir adamın hırçın ve huysuz kızının uysallaştırılması anlatılıyor. Oyunun dinamizmi iyi iki perde  koşuşturan oyuncuların esprili anlatımları mükemmel. Bu kış Moda Sahnesi'nde illa izlemelisiniz oyunu, 11 Ağustos akşamı Ankara Oran Açıkhava Sahnesi. 18 Ağustos akşamı ise Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı sahnelerinde ‘Şirreti Evcilleştirmek’.  

Geçen yıl Çakallarla Dans 6  filmi ile sinema yapan Timur Acar, bu sezon ‘Cenazemize Hoş Geldiniz‘ ve ‘Sırrını Biliyorum’ adlı yeni filmleri ile pek yakında sinema salonlarında olacak. 

Başarılı  sanatçı  ile  Temmuz sonunda 2. Gemlik Film Festivali’nde idik. Oyuncu yaptığı  açıklamada Dijitalleşmeyle birlikte sinema filmlerinin sinema salonlarında gösteriminin azalmasıyla ilgili de düşüncelerini ifade etti.  ‘’Maalesef sinema salonları halktan koparıldı ve AVM’lerin içine yerleştirildi. Bunun için çok da bir şey yapmadık ve AVM’lerin yapılmasını izledik. Üstüne pandemi oldu. Çok fazla uzun süreceğini düşünmüyorum bunun. Yeni başlangıçlar yapan arkadaşlarımız var, bazı filmlerle geri döneceğine inanıyorum. Sinema halktan koparılan sanat dalı olmamalı. Dijitalleşme ne kadar olursa olsun beyaz perde bambaşka. Geri dönüş olacaktır. Güzel olan bu. İnsanların sinemaya yeniden geri döneceğini düşünüyorum. Herkes dijital platformlarla kilitlendi kaldı ama bunun biteceğini düşünüyorum. Biz yine sinemalarda baş başa kalacağız.’’ dedi.

 ‘’Her insanın kendine dair dertleri, hayata bakışı ve kriterleri var. Benim derdim mutlu şekilde yaşamak.’’ diyen Timur Acar, fenomen olan “”Çakallarla Dans” filmindeki repliğinin hatırlatılması üzerine ‘’Hastasıyız dede"nin bu kadar yayılacağını ben de bilmiyordum. Yolda görünce, gecenin yarısı arkamdan ‘’Hastasıyız dede!’’ diye bağırıyorlar. Çekim esnasında çıktı, ondan sonra başka yerlere gitti. İnsanlar açısından öyle anılmak benim için hoş bir şey.’’ dedi. 

 

 Ziynet Sali sahnede büyüledi!

İstanbul’un dört bir yanında konserler devam ediyor, sahnesini şarkılarını özellikle gülüşünü ve duruşunu çok beğendiğim Ziynet Sali’nin  Turkcell Vadi'deki konserindeydim geçenlerde. 

O kadar özlemişim ki Ziynet Sali sahnesini, ilk şarkı ile beraber kendimi Avrupa’da bir konser izliyormuş gibi hissettim. Sahnesinde Hülya Kaan imzalı  iki şık kostüm giyen sanatçının sahne tasarımı da mükemmel idi. Özellikle Mimar  Aslı  Onuk’un hazırlamış olduğu yıldızlı salıncak görülmeye değerdi. Orkestranın ve vokallerin beyaz uyumu süperdi.

Dünden bugüne şarkıları  ve  dansları  ile bizi mutlu  eden sanatçı vefat eden sanatçılar için hazırlanan VTR ve Filenin Sultanları için söylediği tüm konser alanını ayağa kaldırdığı Erik Dalı şarkısı ile çoştuk diyebilirim. 

Daha evvel başka yorumcularının seslendirdiği Ferdi Tayfur imzalı ‘Sanma Ki Yaşıyorum‘ adlı şarkıyı kış aylarında cover olarak yorumlamalı, çok beğendim şarkının soundunu ve Sali’nin yorumunu. 

Ve yakın zamanda yayınlayacağı  Onur Özdemir’in yeni hiti ‘Adresi Sormadım’ ile daha ilk söyleyiş de büyük sükse yaptı. Sanırım bu yılın hiti olacak bu şarkı. Enerjisi ve sözleri güzel olan şarkının klip çalışmaları o gecce Turkcell Vadi de başladı, bakalım şarkı ve klibi ne zaman izleyeceğiz.

Ama ben acilen yeni bir Ziynet Sali konseri bekliyorum, o çünkü o gecce Sali şarkılarına doyamadım!

 

Ayvalık Uluslararası Film Festivali başlıyor!

14-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali ‘nde bu yılın merakla beklenen, dünya festivallerinde dikkatleri üzerine çeken yerli ve yabancı yapımları izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor..

Direktörlüğünü Azize Tanın, program danışmanlığını Fatih Özgüvenin üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film FestivaliAyvalık Belediyesi, CultureCivic, Kürşat Ayvalık, Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, Hollanda Konsolosluğu, Paribu, OGM Pictures, Mey|Diageo, Ayvalık Ticaret OdasıAyvalıkzade, Çöp(m)adamFransız Kültür Merkezinin değerli katkılarıyla gerçekleşecek.

Çok zengin yer alacağı  festivalin bu yılki jüri başkanı  Tayfun Pirselimlioğlu olurken Selen Uçer, Nil Kural, Dilde Mahalli ve Eytan İpeker jürinin diğer isimleri olacak.

 

Serhan Sokulgan: "Yeni nesil halen 90'lar müziği ile eğleniyor!"

Eğlence dünyasının çok yakından tanıdığı on parmağında on marifet diyebileceğim özel isimlerden gecce hayatının değerli ismi Serhan Sokulgan ile  2023 yazının ortasında  kulüpler de neler çalışıyoruzu konuştuk! İşte Serhan Sokulgan'ın konu hakkında sözleri...

Serhan Sokulgan: "Hiçbir zaman şarkıların sıralanma halinden hoşlanmasamda rotasyonlarına çalınırlık sayılarına göre adil de davranarak bir sıralama gerekebiliyor.  Bu sıralama halinde bazı mecraların gözetilmesi gerektiğini düşünüyorum,  mesela son dönem Youtube tıklanma sayılarında şaibe ve inandırıcılığı olmayan sayılarlarla çarpıştığını gördük. O yüzden telifmetre listelerini önemsemek ve bakmak da gerekiyor."

"Radyoculukla başlayan müzikal yolculuğumda genelde gönlümün Top 10'ları olmuştur. Bir de sayı ve rakamlara göre değerlendirdiğim. Gecce eğlence mekanlarında yeni nesil hala 90'lar müziği ile eğlense de yeni çıkan şarkıları da cımbızla seçerek beğenebiliyor."

Serhan Sokulgan'ın biraz sevdiği şarkılardan, biraz radyolardan, biraz da rakamları gözeterek sıraladığı kendi TOP 10'unu da sizlerle paylaşıyorum...

1 - Hande Yener - Benden bi tane daha yok

2 - Sezen Aksu - Kıra döke

3 - Hadise - Feryat

4 - İrem Derici - Yaz gülü

5 - Köfn - Al aramızdan

6 - Mabel matiz - Numaracı

7 - Melek mosso- İlettim

8 - Berksan - Sen

9 - Sefo - İmparator

10 - Derya Uluğ - Nefes

  • Etiketler