• 29 MAYIS Çarşamba 08:17
  • HV

Tan Taşçı konser maratonunda!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 26-07-2023 10:15

Tan Taşçı’nın  Bayhan Müzik organizasyonuyla gerçekleşen "Tan Taşçı ve Başkanlar Korosu" konserleri tüm hızıyla devam ediyor.

Üç yıldır Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde adeta kapalı gişe  konserler  veren sanatçı  yoğun talep üzerine 30-31 Temmuz, 03-04 Ağustos, 19-21-23 Eylül tarihlerinde tekrar Harbiye sahnesinde olacak. Sanatçı 10 Ağustos Antalya, 11 Ağustos Alanya, 18 Ağustos Kuşadası, 19 Ağustos Marmaris, 25 Ağustos İzmir, 26 Ağustos Bursa, 29 Ağustos Bodrum, 2 Eylül Bodrum, 06-13-14 Ekim tarihlerinde  Ankara konserleri ile sahnede sevenleri ile buluşacak.

Son dönemde adeta Türkiye'yi dolaşan Taşçı, sahnede  klasiklerinin şarkıları yanında farklı projeler için  yaptığı coverlardan oluşan repertuarını 25 kişilik koro ile sahneye taşıyor, her konserinde  yaklaşık  2.5 saatlik bir performansa imza atan sanatçı  son dönemde  dillere  marş olan sadece konserlerinde söylediği yeni şarkısı dokuzuncu stüdyo albümü "Sende de Benden Var"ın yeni teklisi "Herhalde" yi 14  Temmuz  tarihinde  TCTVL etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlandı.

Söz, beste ve düzenlemesi Tan Taşçı'ya ait olan, "Herhalde", sanatçının yeni konser serisi “Tan Taşçı ve Başkanlar Korosu” çalışmalarında  doğan bir hit olarak Tan Taşçı şarkıları arasındaki yerini aldı.

Aynı sahneyi paylaştığı Başkanlar Orkestrası ile kayıtlarını tamamlayan sanatçının vokalleri ise Günay Acar  ve Emre Şen.

 

 Urla’da tiyatro festivali!

Geçtiğimiz hafta Marmaris Selimiye’den sonraki  durağım İzmir’in son dönemde tavan yapmış ilçesi Urla oldu. Urla’da   o meşhur  Sanat Sokağı’nı gezerken 10. Uluslararası Toprak Sahne Tiyatro Festivali’nin afişini gördüm. Yazın en ortasında  daha evvel hiç adını duymadığım bir topluluğun 10. yılında günümüz şartlarında ücretsiz olarak bir  tiyatro  festivali organize edibilmeleri dikkatimi çekti.  

Festivalin  10. yılında Ayla Algan, Cem Davran, Levent Üzümcü, Metin Akpınar, Orhan Aydın , Seçkin Selvi, Tilbe Saran ve Zeynep  Altınok gibi özel isimlere Onur Ödülleri takdim edilecek.

2008  yılında tiyatroya  gönül vermiş 9 gencin kurduğu Urla Belediye Tiyatrosu geçen yıllarda daha da kendini büyüterek tiyatro  festivaline imza atmış.

2011 yılında ilki düzenlenen Toprak Sahne Tiyatro Festivali, zengin içeriği ve enerjisiyle bu yıl 25-26-27-28-29 Temmuz da Urla’da 10.kez “Merhaba” diyor. Türkiye’nin her yerinden katılacak özel profesyonel ve kurum tiyatrolarının katılacağı festival yine Urla’nın mahallelerine, köylerine ve sokaklarına tiyatro götürecekler.  Cahit Berkay ve Orhan Aydın gibi isimlerin de katılacağı söyleşiler olacak.

5 gün sürecek festivalde her akşam Bademler, Özbek, Balıklıova, Uzunkuyu, Barbaros köylerinde ve Urla merkeze kurulacak meydan sahnesinde, Atatürk Kültür Merkezi ‘nde  çocuk ve yetişkin tiyatro oyunları sahnelenecek.

Festival süresince 250 tiyatro sanatçısı çadırda konaklayarak birlikte sanatsal bir üretim sürecine girecekler.

 “Urla’nın mahallelerinde, köylerinde , sokaklarında tiyatro var!” sloganıyla gerçekleşecek festivale birçok akademisyen, usta tiyatro sanatçıları ve yurtdışı tiyatro ekipleri de misafir olacak.

Festival 25 Temmuz Salı günü saat 20:00’de Urla Jandarma kavşağından Urla meydana kadar yapılacak kortejle başlayacak.

Festival bu yıl herhangi bir ekiple bağı olmayan bireysel katılımcıları da ağırlayacak. Bireysel katılımcılar da  atölyelere katılarak festival heyecanına ortak olabilecekler.

 

Amasra’da  Uluslararası Şehir  Festivali!

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 2.Amasra Uluslararası Şehir Festivali 30 Ağustos 2023 tarihinde başlayacak.

Bartın’ın Amasra ilçesinde düzenlenecek festival kapsamında konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Amasra Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Recai Çakır; Turizmin Türkiye’de ilk başladığı kentlerden olan Amasra’da Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından gelecek olan sanatçılarımızı, sanatseverlerle bu yılda buluşturmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

Çakır ayrıca; ‘Amasra’da toplumsal yaşamın gerektirdiği etkileşimlere ortam sağlamak, her biri kendi başına bir özellik taşıyan kültürel faaliyetleri bir bütünlük içerisinde bir araya getirmek, bu faaliyetlerin yapılmasında odak noktası olmak ve özel kültür faaliyetlerine örnek teşkil etmek amacında olduklarını;  eğitim, dinlence ve eğlence gibi etkinlikler için yapılmakta olan ve aynı zamanda geçmiş ile ilgili kültür değerlerinin gelecek nesillere tanıtılması ve öğretilmesinde aracı rolü üstlenmesi amaçlanan 2. Amasra Uluslararası Şehir Festivali’ne tüm Amasralıları ve Amasra’daki misafirleri beklediklerini de” belirtti.

Festival koordinatörlüğünü Gülten Taranç’ın üstlendiği festivalin afişi, MG iletişim stratejileri Kreatif Direktörü Nazlı Angın Akıner tarafından tasarlanmış.

2.Amasra Uluslararası Şehir Festivali 30 Ağustos-2 Eylül 2023 tarihleri arasında sanatçıları ve sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. Festival ile gelişmeleri pek yakında sizlerle paylaşacağım.

 

GEMLİK FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER DAĞITILDI. 

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan öncülüğünde gerçekleşen Eşref Kolçak anısına ikincisi düzenlenen Gemlik Film Festivali 20- 23  Temmuz  tarihleri arasında  Bursa’nın en önemli ilçelerinden Gemlik’te  gerçekleşti. Benim için çok özel bir yeri olan çocukluğumdan beri  yaz kış  geldiğim Küçük Kumla beldesinin merkezi olan Gemlik ‘te  böyle güzel bir etkinlik olunca  tatil  rotamı son iki günlüğüne buraya  çevirdim.

Festivalin kapanış töreninde  Yetkin Dikinciler sunumu  ile  Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Ediz Hun’a ‘ Eşref  Kolçak Onur Ödülü ‘ verilirken Meral Çetinkaya, Cihat Tamer, Ahmet Mekin ve Celile Toyan’a ‘Sinema Emek Ödülleri’ verildi.

Ediz Hun ‘’Eşref Kolçak Onur Ödülü’’nü Mehmet Uğur Sertaslan ve Hale Soygazi’nin elinden aldı. Hun, ‘’ Eşref Kolçak, hem iyi bir dost hem büyük bir aktördü. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Bu benim aldığım en anlamlı ödül’’ dedi. Soygazi ise ‘’ Sinemaya ilk girdiğimde Ediz’le karşılaştım, o yüzden bu ödülü ona vermek çok gurur verici.’’ dedi.

Meral Çetinkaya duygularını ‘Sinema tutkudur. Gerçekten öyle… Başkanı ve festival ekibini kutluyorum. Cumhuriyetin 100. Yılında inşallah festival çok güzel günler yaşayacak.’’ diyerek açıkladı.

Cihat Tamer ‘’Gerçekten çok güzel bir festival. Her sene bu festivale gelmek isterim. 1960’ta Bakırköy Halkevi’nde başlayan serüven bugünlere geldi. Sağlığım elverdiği sürece devam edecek çünkü daha çok söyleyeceğim sözler var. Nazım’ın söylediği gibi giderayak bitirilecek işlerim var. Bu ödülü de tüm sanat emekçileri için alıyorum.’’ dedi.

Gecede, festival kapsamında düzenlenen Kısa Film Yarışması’nın birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülleri, Mansiyon Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Ön Jüri Özel Ödülü de sahiplerini buldu. Kazananlara ödüller, jüri üyeleri tarafından takdim edildi.

Yarışmanın birincisi ‘’Babamın Öldüğü Gün’’  filmi oldu. Kurgu Yönetmeni Kasım Ördek ödülünü, jüri başkanı Hale Soygazi’nin elinden aldı.

Yarışmanın ikincisi Özgür Can Uzunyaşa yönetmenliğindeki ‘’Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada’’ filmi oldu. Genç yönetmen ödülünü jüri üyesi Ezel Akay’ın elinden aldı.

Yarışmanın üçüncüsü Orkun Göntem yönetmenliğindeki ‘’Babamın Deniz Yatağı’’ filmi oldu. Filmin oyuncusu Elif Göntem ödülünü, jüri üyesi Güven Kıraç’tan aldı.

Mansiyon Ödülü’nün sahibi ‘’Nevnişan/Adres filmiyle Aram Dildar oldu. Dildar ödülünü, jüri üyesi Eyüp Boz’un elinden aldı.

Bu sene ilk kez verilen Jüri Özel Ödülü’nün sahibi, ‘’Birlikte, Yalnız’’ filmiyle Kasım Ördek oldu. Genç yönetmen ödülünü jüri üyesi Yiğit Güralp’in elinden aldı. Ön Jüri Ön Jüri Özel Ödülü ise ‘’İntihar Bekçisi’’ filminin oldu. Ödülü sanat yönetmeni Sıla Kelemen ön jüri üyesi Ceren Şahan’ın elinden aldı.

Ödül töreni ardından Bursa Bülbülü filmine şarkıları ile renk katan Melek Büyükçınar dikkat çeken  konseri ile festivale renk  kattı.  Büyükçınar şarkılarıyla katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. 

Festival sürecinde  Serdar Akar, Timur Acar, Erkan Can, Kıvanç Terzioğlu, Güven Kıraç, Eyüz Boz, Ezel Akay, Yiğit Güralp, festivali başarı  ile sunan Başak Koç, Tanju  Okan Şarkıları ile unutulmaz bir konser gerçekleştiren Hakan Meriçliler, Hale Soygazi, Meral Çetinkaya, Ediz Hun ve Cihat Tamer ile  unutulmaz keyif dolu bir  festival idi.

  • Etiketler