• 21 TEMMUZ Pazar 17:13
  • HV
Advert

Küheylan sahnede!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 06-02-2023 00:49

70'lerden bu yana dünyanın en iyi oyunları arasında yer alan “Küheylan” yeni kadrosu ve yeni enerjisi ile 21 Şubat akşamı  Zorlu Psm'de prömiyer  yapacak.

Peter Shaffer’in yazdığı Sevgi Sanlı’nın çevirisi Barış Erdenk’in yönetimi ile "Küheylan" daha şimdiden kapalı gişe. İnşallah yer bulabilirim.

Farklı toplumsal bakış açılarına sahip anne babasının arasında kalan ve tutkularının esiri olması nedeniyle 6 atın gözünü kör eden 17 yaşındaki İngiliz genci Alan Strang’ı ve onu kurtarmaya çalışan doktoru Martin Dysart’ın hikâyesini konu alan ‘ Küheylan’da Kerem Alışık, Emir Özden, Hatice Aslan, Devrim Nas, Açelya Devrim Yılhan, Gizem Katmer, Dilara Ük, Bertan Dirikolu, Sercan Batık, Oğuzhan Keskin rol alıyorlar.  

Daha evvel Tolga Çevik ve Yağız Can Konyalı dan izlediğim Alan karakterini bakalım Emir Özden nasıl canlandıracak... Ama başarılı genç oyuncunun da diğer oyuncular gibi bu rolün üstesinden geleceğini biliyorum. Daha önceki yıllarda Mehmet Ali Erbil ve Devrim Evin’in de oynadıkları Alan karakteri yeni rejisiyle de çok ses getirecek gibi.

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Plu Entertainment ortak yapımı Küheylan 22-23 Şubat, 7-11-21-28 Mart 2023 tarihlerinde sahnede olacak.

 

Çocuklar Hep Doğruyu Söyler!

Gazeteci, belgeselci, yazar Tuluhan Tekelioğlu'nun "Çocuklar Hep Doğru Söyler" adlı yeni belgeselinin Kanyon'da gerçekleşen galasında idim.

Tekelioğlu, Türkiye'nin değişik bölgelerinden 20 çocuğa Türkiye ve dünyanın geleceği, para, aşk, siyaset, ekonomi, teknoloji, eğitim konularında sorular yönelttiğini belirterek, "Bu çocukların hepsi Alfa kuşağına ait. Hep Z kuşağından bahsediyoruz ama Alfa'yı hiç tanımıyoruz. Bu belgeselin Alfa'dan Türkiye'ye ilk ses olmasını istedik." diye konuştu. 

İzlerken benim şu anda düşünemediğim noktaları  ve terimleri yaşları 5.5 ila 12 arasında  değişen çocukların ifade  ediyor oluşları  beni oldukça mutlu etti, yer yer güldüğüm kahkaka attığım hatta gözlerimin yaşlandığı ‘Çocuklar Hep Doğruyu Söyler!’’ i izlerken sizlerinde  gözlemleriniz aynı olacak sanırım. 

Tekelioğlu, Türk toplumunun çocukları dinlemekten giderek uzaklaştığını savunarak, "Çocuklar Türkiye'nin görünmeyen öznesidir. Onlar konuşursa ne olur diye düşündüm ve bu belgeselle Alfa kuşağının sesini Türkiye'ye duyurmak istedim. Geleceğe dair görmek istediğimiz değişimler çocuklarla başlayacaktır. Çünkü çocuklar hep doğru söyler." dedi.

Geçtiğimiz yıllarda  hazırladığı  belgesellerde kadınlar, gençler ve eski kuşağın hikayelerini anlattığını belirten Tuluhan Tekelioğlu konuşması sırasında hayli duygulandı. 

"Bu belgeselle bir seriyi tamamlıyorum. Burada çocuklar geleceğe dair fikirlerini, düşüncelerini ve eleştirilerini anlatıyor. Bunları dikkate almamız lazım çünkü geleceğin bütün sorumlulukları onların üzerine biniyor ve onlar bütün bu sorumluluğun şimdiden farkındalar."

Konuştuğu çocukların, yazar Yaşar Kemal'in "İnsan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar." sözünü kendisine hatırlattığını kaydeden Tekelioğlu, "Küçük çocuklardan yüreği kocaman ve olgun sözler duyacaksınız. Umarım belgeseli beğenirsiniz." ifadelerini kullandı.

Belgesel  15 Şubat’ta Antalya'da gösterimde  olacak.

 

Simge Sağın Akustik şarkıları ile yeniden Bostancı’da!

Başarılı popçu Simge, akustik konser serisinin ilkini geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirmişti.

Atlantis Yapım organizasyonuyla sahne alan Simge, o gün kendi şarkılarının yanı sıra sahne de söylemekten hoşlandığı şarkıların akustik hallerini Bostancı konserlerinde binlerce hayranı ile birlikte seslendirmişti.

Kaya Emrah Kaya ve Burak Bayraktaroğlu imzalı 2 özel tasarım giyen ünlü sanatçının sahnesi de özel olarak tasarlanmış, konser esnasında  eğlencenin tavan yaptığı konser için ünlü sanatçı, ‘Akustik konserlerimin ilkini Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirdik. Ekip olarak çok mutluyuz. Kış boyu Türkiye’nin her yerinden binlerce hayranıma ulaşmak için il il gezeceğim. Hayranlarım benim ince çizgimdir. Her birinin eğleneceği muhteşem konserlere imza atmak için gece gündüz çalışıyorum. ‘dedikten sonra  konser  maratonuna devam eden Simge Sağın 26 Şubat Pazar günü akustik şarkıları ile yeniden sahnede olacak.

Amerika tatilinden yeni dönen sanatçı yakın zamanda yayınlanacak; sözü ve müziği Onurr’a düzenlemesi Ozan Bayraşa şarkısının heyecanını yaşıyor.

Simge Sağın Bostancı konseri sonrası 2 Mart tarihinde Londra'da hayranları ile buluşacak.

 

Das Das’ın "Şimdi"si izlenmeli!

Das Das ‘ın yeni oyunu "Şimdi" bu aralar çok popüler; kimle görüşsem onu konuşuyor, hafta içi galası vardı. O gcece de sanat dünyasındançoğu insan "Şimdi"nin galasındaydı. Salon kuyruğunda  önümde Melikşah Altuntaş  biraz ileride Erdem Şenocak sıradaydı, onlarında ellerinde davetiyeleri olunca bir daha baktım "Şimdi"nin künyesine normal oyuncu kadrosunda onlar yazdığı için bir an anlam veremedim onları bizim ile görünce orada.

Evet!  "Şimdi" de Levent Kazak, Erdem Şenocak, Nezaket Erden ve Melikşah Altuntaş rol alıyorlar. Tim Crouch’un yazdığı oyunu Öner Erkan yönetiyor.

Salona girdiğinizde bir sahne yok, iki bölüm de seyirciler oturmuş pür dikkat oyunun başlamasını bekliyorsunuz  sessizlik içinde. Gerisi sürprizler ile  devam ediyor. Yıllardır yaptığı her projeyi beğendiğim Levent Kazak, daha ziyade festival filmleri oyuncusu Erdem Şenocak’ı burada bambaşka bir karakterde  gördüm acilen bir komedi projesinde yer almalı. İki Altın Portakallı yakında çekilecek Aşk-ı Memnu’nun Peyker karakteri olacak Nezaket Erden ve son dönemin parlayan yıldızı Melikşah Altuntaş çok güzel bir iş ortaya çıkarmışlar.

"Şimdi" için yerlerinizi şimdiden ayarlayın derim. Oyun 20-21 Şubat tarihlerinde yeniden Ataşehir’de bulunan Das Das’da sahnelenecek.

O gecce  gala misafirleri arasında  Sarp Apak, Selen Uçer, Selin Yeninci, Özge Borak, Haki Biçici, Alper Kul, Derya Karakaş, Özge Fışkın, Saki Çimen, Ece Dizdar, Serdar Orçin, Zeynep Anacan, Asu Moro, Didem Balçın, Ezel Akay gibi sanat dünyasından isimler gözüme çarptı. 

 

Buray  konserlerinde  eğlenmeyen var mı?

Buray geçtiğimiz akşam başarılı bir performans ile Bostancı Gösteri Merkezinde yine muhteşem bir konserde sevenleri ile buluştu.

Esra Gürses  imzalı iki  kostüm giyen ünlü sanatçı birbirinden güzel  şarkıları ile esti geçti o gecce. Günler evveli biten biletleri nedeniyle 5 Mart Pazar günü yeniden sahnede olacak Buray. O gecce konser sonrası alkış tufanına tutulan sanatçı tekrar sahneye  gelerek  Alaz Alaz şarkısını bir kez daha  söyledi.

Konser  performansları  ile  nedeniyle yoğun olan sanatçı Şubat  ayında Ankara, Elazığ, Erzurum başta  olmak üzere Türkiye  turnesine çıkacak. 8 Nisan da  ise Bakü de  konserde olacak.

Geçen yaz yayınladığı ‘Girdap ‘ adlı şarkısının başarılı  çıkış  yapması ile hızına hız  katan Buray şimdilerde  Mert Demir  ve  Ceren Gündoğdu ile güzel bir projeyi  gerçekleştirdi.  Gomma & Wasp Entertainment ortak yapımı olan sözü ve müziği Ceren Gündoğdu imzalı ‘ Beni Affet ‘ adlı şarkıyı  Ceren Gündoğdu ile düet  yaparak 27 Ocak Cuma günü yayınladı.

Uzun zamandır  ‘Ne Gezdin Be Buray!’ youtube çalışması nedeniyle dünyanın her yerini gezen sanatçının youtube programı ilginç videoları  nedeniyle farkındalık  yaratıyor.

 

Tatavlada Son Dans! 

İkisi de  gerçekten tiyatro için doğmuş çok yönlü oyuncular, Sumru Yavrucuk ve Deniz Çakır’dan söz ediyorum.

İki yetenekli oyuncu geçtiğimiz haftalarda prömiyer yaptıkları ‘Tatavlada Son Dans’ da rol alıyorlar. Cuma geccesi Şişli'de izledim oyunu. Şaban Ol'un yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği eseri Sumru Yavrucuk uyarlamış. 

Eleni ve Gül’ün hikayesi  "Tatavlada Son Dans". Tek perdelik oyunda Yavrucuk ve Çakır muhteşem bir oyunculuk sergiliyorlar. 1955 yılının 6 – 7 Eylül olaylarının yansıtıldığı iki Rum kadının yaşanmışlıkları çırpınışları var oluşları anlatılıyor. Sumru Yavrucuk’un Rumcası dikkat çekiyor.

Bu sezon ekranlarda olmayan bu iki muhteşem kadının esprileri yer yer hicivleri ile dolu "Tatavlada Son Dans"ı muhakkak izlemelisiniz.

Oyun 15 Şubat İzmir, 16 Şubat Denizli, 18 Şubat Antalya, 03 Mart Avcılar, 05 Mart Kozzy, 06 Mart Mecidiyeköy, 24 Mart ta Muğla’da izlenebilinir.

 

Polvo ‘nun ‘ Why So?’ sergisi!

 Çağdaş sanatçı POLVO’nun “Why So?” başlıklı ilk kişisel heykel sergisi, 8 Şubat Çarşamba akşamı BBprojecTT’in Teşvikiye’de bulunan butik galerisinde açılıyor!

Eserleri  İstanbul’un yanı sıra Art Miami kapsamında Context Art Miami’de ve Londra’da çeşitli galerilerde sergilenen çağdaş sanatçı POLVO’nun ilk kişisel heykel sergisi Why So?”, alışılmışa başkaldırı niteliğindeki renkli ve eğlenceli heykellerinden oluşuyor.

01 Mart tarihine kadar gezilebilecek sergide aykırılığın kucaklandığı toplumlar yaratılarak insanın özgürleşmesine katkı sağlamayı hedefleyen POLVO, sembolik heykelleriyle bizleri uykumuzdan uyandırmaya devam ediyor.

Sosyal bariyerlere dokunarak ve sanatı bir araç olarak kullanarak sanatseverleri sorgulamaya teşvik eden POLVO’nun “Why So?” sergisi, toplumsal olarak kanıksanmış cinsiyet rollerine gönderme yaptığı eserlerinden oluşuyor.

  • Etiketler