• 20 MAYIS Pazartesi 18:08
  • HV

2. Distopya Film Festivali’nde yılın en iyileri belli oldu !

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 24-11-2022 12:25

2. Uluslararası Distopya  Film Festivali bu yıl yine yönetmen Hatice Aşkın başkanlığında  19-20 Kasım 2022  tarihlerinde  AKM Yeşilçam Sinemalarında  gerçekleşti.

  

Festival  Başkanı  Hatice  Aşkın  yaptığı açıklamada  festivalin artık bir süreklilik kazandığını, iyi filmler sıradan insanların hayatında mucizeler  yaratmaya  devam ediyor!   dedi.

Kültür Bakanlığı ve BKM Mutfak işbirliği ile  gerçekleştirilen iki yıldır  keyif ile  koordinatörlüğünü yaptığım festivalin danışma kurulunda Biket İlhan, Emre Oskay ve Serap Gedik gibi sinema insanları  ile  çalışmanın güzelliği yanında  birbirinden değişik  distopik  kısa  filmlerin gösterildiği 2. Uluslararası Distopya  Film Festivali nin kapanış  gecesini Melikşah  Altuntaş  sundu.

 

Festivalin Onur  Ödülü bu yıl tiyatro  ve sinema sanatçısı  Nazan Kesal’a  yönetmen  Biket  İlhan tarafından takdim edildi. Ödülü alan Nazan Kesal ise oynadığı rollerden bağımsız olarak ilk kez kendi adına bir ödül aldığı için çok memnun olduğunu dile getirerek, festival ekibine teşekkürlerini iletti. İlk defa  Nazan Kesal  olarak  ödül alıyorum dedi.. Kesal, kendi olmaktan vazgeçmeyerek oyunculuğu sürdürdüğünü vurgularken, aldığı bu ödülü İranlı kadınlara ithaf ettiğini söyledi.

Bu yıl  Kısa Film Jüri Başkanı  Cemal Okan, Nida Karabol, Murat Evgin, Orçun Özkılınç, Derya Alabora,

Senaryo Yarışması Jüri Başkanı Erdem Tepegöz, Tuba Ünsal, Kemal Hamacıoğlu, Hakiki Biçici , Orkide Ünsür  var idi.  

Bu değerli  jürinin seçkilerinde festivalin ön jürisinde   Pelin Oruç, Mehmet Parmaksız, Mesut  Gengeç, Ömür Akkan, Yeliz Gürkan ve Koray  Kefal gibi sinema ve tiyatro dünyasının değerli isimler bulundu.

 Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması’nda bu yıl Öykü Develioğlu’nun “Küllerin Nefesi” filmi birinci oldu. Ödülü takdim eden yönetmen Erdem Tepegöz, sinemanın eğitim aracı olduğuna inandığını ve bu konuda bilinç yükselmesi açısından distopyanın da önem arz ettiğini vurgularken; birinci olan senaryoya oy birliğiyle karar verdiklerini belirtti.

Ödülü alan Öykü Develioğlu, distopyaya aşık  olduğunu ve zihninde gerçek olan nice karakterin bu senaryoyu yazması için ilham verdiğini söyleyerek, kendisini destekleyenlere teşekkürlerini iletti.

Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın bu yılki kazananı Alesja Suzdaltseva’nın “The Rise” filmi oldu. Ödülün takdimini TÜRSAK Vakfı Başkanı Cemal Okan yaptı. Ödüle layık görülen Alesja Suzdaltseva, gönderdiği videoda Türkiye’de böyle bir festivalde ödül alıyor olmanın mutluluk verici olduğunu söylerken, yönetmenlere tanıdıkları fırsattan dolayı da festival ekibine teşekkürlerini sundu.

Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü ise Mohammed Zare’nin “Dot” filminin oldu. Ödülün takdimini oyuncu Derya Alabora üstlendi. Ödüle layık görülen Mohammed Zare, tören için yolladığı videoda aldığı ödülden dolayı memnuniyetini belirtirken; gelecek hayallerine katkıda bulunan festivalin devam etmesi temennisinde bulundu ve festival jürisi ile ekibine teşekkür etti.

Kapanış filminde  Tayfun Pirselimlioğlu’nun yönettiği KERR filmini gösterildi. Filmin sonunda  başrol oyuncusu  Erdem Şenocak festivalin program direktörü Kerem Akça moderatörlüğünde  seyirci ile  söyleşide  bulundu.

Kapanış  gecesinde  Güner Özkul, Derya Şahin, Erhan Güzel, Şan Bingöl, Furkan Ural, Cengiz Ural, Mahiye  Sabuncuoğlu,  Umut Karadağ, Suavi Eren, Serap Eren, Kıvanç Terzioğlu, Oya Doğan, Aslıhan Saraçoğlu, Mutlu Hesapçı, Ali Mert Yavuzcan, Doğuş Atalık, Nuriye Arı olmak üzere sanat ve cemiyet  hayatının ön plana çıkan isimlerinin yanı sıra jüri üyelerinden Cemal Okan, Derya Alabora, Tuba Ünsal, Murat Evgin, Mehmet Parmaksız, Pelin Oruç, Yeliz Gürkan, Ömür Akkan, Erdem Tepegöz, Haki Biçici, Orkide Ünsür  ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Benim için gerçekten çok özel bir  festival oldu. İlk etapta  2021 yılının ilk günlerinde bana Distopya  Film Festivali için destek olur musun diye  festival yolu açan yönetmen Hatice Aşkın’a ekip arkadaşlarım Murat Subay, Ferit Göktaş  ve Kerem Akça’ya  festival gönüllülerimiz  Ezgi Yılmaz, Günay Alioğlu, Beritan Baykara, Ali Alkım Duman ve Eray Köroğlu’na bizlere kapılarını açan AKM Yeşilçam Sinemasına herkese  çok teşekkürler…….

 

Ekip fotosu

 

 

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır!

Daha evvel Deniz Çakır, Zeynep Kankonde’ li kadrodan izlediğim Ece Temelkuran’ın kitabından yazılan ‘ Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ 7 yıl sonra  Selen Uçer’in de olduğu  yeni kadrosundan izlemek çok hoş oldu. Selen Uçer ve Seray Şahiner’in yazdığı  oyunu  Orçun Ucal yönetmiş.

Oyun Türkiye’de  yaşayan kadını anlatıyor. Yazar  Ebru Uysal’ın intihar etmeye kalkmasıyla başlayan hikaye  şarkıcı Meltem, temizlikçi Aysel ve editör  Pervin ile  beraber   tüm kadınların toplumsal yarası    hikayesi var ‘Bütün Kadınların Kafası  Karışıktır’da.  Dram ile  başlayan oyun ilerleyen sahnelerinde   komediye  dönüp kahkahalar atabiliyorsunuz.

Aysa  Tiyatro’nun çıkardığı oyunda  Selen Uçer  yanında  Deniz Işın, Elit Andaç Çam, Ayfer Tokatlı, Kazım Semih Varol muhteşem oyunculuk sergilemişler ayrıca  oyun içinde  gösterilen video  da İrfan Değirmenci ve Adnan Devran  bulunuyor. 

Meltem rolündeki Elit Andaç Çam’ın pop starlığı, ev temizliğini yapan Ayfer Tokatlı, yazar Deniz Işın, Emlakçı  Kazım Semih Varol  ve tabii ki Selen Uçer hepsi çok iyiler,  valla imkan olsan ‘ Bütün Kadınların Kafası  Karışıktır’ı bir kez  daha izlemek isterim.

Oyun, 26 Kasım – İzmir Konak, 27 Kasım-  İzmir Bostanlı Suat Taşer, 28  Kasım- Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 8 Aralık Beylikdüzü AKM, 14 Aralık Trump, 24 Aralık Ataköy Yunus Emre ‘de izlenilebilir.

Her derde deva sahnesi ile   ‘Deha Bilimlier! 

 
Haftasonu  son yılların en eğlenceli sahnelerinden birini yaşatan Deha  Bilimlier’i izlemek için Moda Kayıkhane’ de idim. Üç saatten fazla muhteşem bir repertuar  ile  sahnede  idi Bilimlier.  Daha evvel  Antalya, Bodrum, Çeşme, Batum, İstanbul da  bir çok mekanda  dinlediğim sanatçı yine  kırdı  geçirdi ortalığı sahneyi kullanmayı  iyi biliyor, hemen dinleyicisini çemberine almayı  başarıyor Deha Bilimlier. Eğlenceli zengin repertuarı  da  bir başka, sahnede kuru kuru  şarkısını  da  okumuyor, eğleniyor, zıplıyor  dinleyicisini mutlu  ediyor adeta.

 

Deha Bilimlier o gece  yine yaptı esprilerini Mahsun Kırmızıgül, Müslüm Gürses  taklitleri ile sahnesi bir başka idi.

Tan Taşcı dan aldığı  yeni şarkısını Ocak 2023  gibi sevenlerine ulaştırmaya  çalışan Deha Bilimlier  daha geniş  kitle konserlerini yakın zaman da sevenleri ile paylaşacak.