• 29 MAYIS Çarşamba 08:14
  • HV

Murat Şeker; Çakallarla Dans ile Türk Sinema tarihine geçtik!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 28-11-2022 13:32

Merakla beklenen Murat  Şeker’in yönettiği son yılların en önemli seri filmlerinden ‘Çakallarla Dans 6 ‘  2 Aralık Cuma  günü sinema da seyirci ile  buluşacak.

Yapımını SugarWorkz-TAFF Pictures’ın üstlendiği, efsane serinin sinema perdesine dönüşü heyecan ile bekleniyor.  ‘

2010 yılından bu yana artan bir ivmeyle seyirciyi sinema salonlarına çekmeyi başaran ‘Çakallarla Dans’ Türk sinemasının en uzun aktif serisi olmakla beraber ilk filmden bu yana ana kadrosunu muhafaza ederek yoluna devam ediyor. Başrollerinde  Şevket Çoruh, İlker Ayrık, Timur Acar, Murat Akkoyunlu, Didem Balçın, Hakan Bilgin, Ceyhun Yılmaz altıncı macerada da yeniden bir aradalar,  12 yıla altı film sığdırmayı başaran ekip, bu sefer Yunanistan’ın Kos Adası’na uzanan eğlenceli macerası bir kez daha seyirciyle buluşacak. 

Altıncı filmde ünlü oyuncular Ebru Cündübeyoğlu, Nurettin Sönmez, Elvan Dişli, Mine Kılıç ve Kemal Zeydan kadroya katılmış.  Renkli sahneleri ince esprileri ile komedinin en güzellerinden ‘ Çakallarla Dans’  izleyiciyi sinemalara bağlayacak gibi.

 

Hafta ortası  ‘Çakallarla Dans 6’ nın yönetmeni Murat  Şeker  ve senaristi Ali Tanrıverdi ile  Kadıköy’de ofislerinde buluştuk, çaylarımızı  yudumlarken duvarda asılı ‘Çakallarla Dans ‘ afişlerine  bakarken onlara  filmlerini sordum. 

Yönetmen Murat Şeker’e Çakalları  sordum! 

Bir projenin altıncısının yapılıyor olması  entresan bir duygu, herkesin başına gelemeyecek bir şey, öncelikle bundan gurur duyuyoruz, Türk Sinema tarihine geçtik, kalabalık kadrosu bozulmadan çekilen ilk seri ‘Çakallarla Dans’. Gişe performansı açısından hep ilk 10 ‘da olduk. Bu film ile birinci hedefimiz bunu egale etmek. Yani tekrar  yılın en çok izlenen  ilk 10 filminden biri olmak istiyoruz. Ama pandemi ve sonrası  oluşan ekonomik krizden ötürü sinemalar artık eskisi gibi iş  yapmıyor. Şimdi filmimizin gişede  iyi performans göstermesi beklentisi neredeyse bizden çok sinema salonları sahiplerinde  var. Herkes  filmimize çok umut bağlamış durumda inşallah seyircide bizi özlemiştir bizim onları özlediğimiz kadar,

Set  dönemimiz güzel geçti, artık tüm ekibin olgunluk çağı, yazın çektin ‘Çakallarla Dans 6’ yı üç hafta Türkiye’de 1 hafta kadar da Yunanistan Kos Adasında oldu çekimler setimiz rahat  bir set  oldu, tıkır tıkır çalıştık. Tüm ekip bu projeyi çok özlemiş, ilk filmde ki enerji bu filmde de var, dedi Murat Şeker.

 

 Filmin senaristi Ali Tanrıverdi’ye  sordum….. 2010  yılında  serinin ilk filmini çektiğinizde  işlerinin bu noktaya  geleceğini tahmin ediyor muydunuz?

Çakalları  ilk  yazdığımız da  da sert bir senaryo idi. O günün şartlarına göre, hatta bir iki yapımcıdan bu iş çok erkek işi diye  geri dönmüştü. Biz de o dönem kafa kol girip uygun maliyete  işi çıkarmıştık. Tabii ki ilk yaptığımızda işin böyle olacağını öngörmüyorduk. İlk filmin çekimlerinin ortasından sonra sahne çekerken görüntü yönetmeninin kamera da  sallanması, herkesin gülmesi oyuncuların oluşturduğu ahenk biz film çekiminin sonuna geldiğimizde ilk filmin gişede ne yapacağından  bağımsız olarak bunun devamı olur aslında  diye düşünmüştük. Sonra gişede  film 250.000 civarında  kaldı, film bir anda internete ve korsana düşmüştü, o dönem yönetmenimiz  Murat Şeker bırakın film korsana youtube da yürüsün dedi. Film bir anda 2010  yılında  10 milyon civarında kişi tarafından izlendi. Tam 12 yıl önce  internet  de adeta patlama yaptı. Sonra aldığımız destek filmin ikincisini yazdırdı. Bu sefer filmi sinemada 1.000.000 kişi izledi, sektörde ilki 250 bin yapan devam  filminin  ikincisi   1 milyon yapar mı dendi. Üçüncü film 1.700.000 kişi tarafından izlendi. Devamı geldi böylelikle izleyici oturdu.

Yazarken çok klişe olmaz her halde ‘ Çakallarla Dans ‘ filmimizin adı bizlerde bu sokaklarda  yaşıyoruz. Genel olarak halkın temel sorunlarından yola çıkıyoruz.  Bizim bütün dikkatli takipçilerimiz aslı kendimizde büyürken bizlerde biz nesil büyüttük. Çakallar biter mi ki bu ülkede ‘ Çakallarla Dans’ bitsin. Hem bu yönden ‘ Çakallarla Dans ‘ hikayelemesi bitmez, izleyicinin takdiri doğrultusunda  izleyici biter derse biter.

Bugüne kadar  ‘ Çakallarla Dans ‘ da  mahalle ve gündelik hayatında ki çakallıkları yaşamıştık, bu sefer dedik ki bizim bu çocuklar  uluslararası çakallığın ortasına düşerlerse diye işin içine İtalyanların Rusların Fransızların, Yunanlıların girdiği uluslararası sularda başlarına gelen Çakallıklar  var  bu sefer, dedi Ali Tanrıverdi.

2 Aralık'ta Türkiye’de  vizyona girecek olan film 08 Aralık tarihinde Avrupanın birçok ülkesinde  seyirci ile buluşacak.

 

Antalya’da piyano ile müzikli günler! 

Yıllardır  heyecan ile beklenen bu yıl 22’ncisi düzenlenen  Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 3 Aralık’ta başlıyor. Klasik müzik, caz ve flamenko dünyasından birçok yıldızı Sanat Şehri olarak tabir edilen  Antalya’da müzikseverlerle buluşacak.

Festival coşkusu bu yıl; yere kurulan ve ayaklarla çalınan midi bir klavyeyle yaptıkları şov ile videoları milyonlarca izlenen, dünyanın her yerinde binlerce insana ulaşan Il Grande Piano’nun 26-27 Kasım tarihlerinde şehirde yapacağı gösterilerle başladı.

3-11 Aralık tarihleri arasında yıldızlar geçidine sahne olacak festivalde; Pianotainment, Robert Lakatos, Tanini Trio, Evrim Turan, Diego Valdivia ve Ufuk&Bahar Dördüncü gibi yerli ve yabancı birbirinden ünlü isimler sahne alacak.

Türkiye’nin en önemli sanat etkinliklerinden biri olan festivalin  açılışı 3 Aralık’ta, Almanya’nın en iyi performans sanatçıları olan Stephan Weh ve Marcel Dorn’dan oluşan Pianotainment’ın eğlenceyi ve virtüözlüğü buluşturdukları muhteşem dört el piyano gösterisi ile yapacak.

4 Aralık’ta hem caz hem de klasik müzikte olağanüstü yetenekli bir piyanist olarak lame edilen Robert Lakatos’u grubuyla birlikte,  7 Aralık’ta Tahir Aydoğdu, Bilgin Canaz  ve Burçin Büke  tarafından kurulan, Doğu ve Batı müzik kültürleri arasında köprüler kurarak dünya insanları arasında dostluk ve barışı pekiştirmeyi amaçlayan Tanini Trio’yu9 Aralık’ta Şef Gints Glinka’nın yöneteceği  Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde piyanist Evrim Turan’I, 10 Aralık’ta piyanosuyla yepyeni bir lamenco füzyonu yaratan ve eleştirmenler tarafından övgüyle söz edilen Diego Valdivia’yı Piano Flamenko projesiyle ve 11 Aralık’ta ise dünyaca ünlü piyano ikilisi Ufuk&Bahar Dördüncü’yü ağırlayacak.

 

Gezici Festival 27. kez  yola çıkıyor!

27. Gezici Festival2-14 Aralık tarihleri arasında yılın dikkat çeken yerli ve yabancı yapımlarını Dünya SinemasıKısa İyidirTürkiye 2022 gibi klasikleşen bölümleriyle Ankara, Sinop  ve Kastamonu’da izleyicilerle buluşturacak. Festival, 2-8 Aralık’ta Ankara’da, 9-11 Aralık’ta Sinopta ve 12-14 Aralıkta Kastamonu’da perdelerini açacak.

27 yıl önce Türkiye’nin farklı kentlerinde sinemaseverlerle buluşmak, sinema konuşmak ve kültür hayatımızı zenginleştiren karşılaşmalar gerçekleştirmek için yola çıkan festival bugüne kadar Ankara, Artvin, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Edremit, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Sinop ve Van gibi ülkenin dört bir yanındaki kentlerde izleyicilerle buluştu.

Yurtdışında ise  Saraybosna, Tiflis, Bakü, Drama ve Üsküp’te de izleyicilere unutulmaz anılarla dolu festivaller bu yıl en iyiler listesiyle geziyor.

Festivalin Ankara gösterimleri Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 2 – 8 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde, Sinop gösterimleri 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinop Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halk Eğitim Merkezinde, Kastamonu gösterimleri ise 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonunda İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek.

 

Unutulmayacak bir Murat  Evgin geccesi!

Unutamayacağım bir cumartesi gecelerinden birini yaşadım haftasonu,  Murat  Evgin’in Eser Taşkıran’ın piyanosu  ile şarkılar söyleyeceği gece için geçtiğimiz Mart ayında  Suadiye’de açılan Decollage Art Space adlı çok yönlü sanat  galerisinde idik arkadaşlarım ile.

O mütevazılığı ve samimiyeti sahnede gitarı ilk söylediği şarkı eğlenceli ‘ Sen Gidince ‘a dlı şarkı oldu Murat Evgin’in daha sonra  Elvis Presley, Beatles, Cem Karaca, Erkin Koray , Barış Manço şarkılarının harmanladığı çok özel bir Oldies Konser Show tadında  espriler ile dolu bir gece idi.

Murat Evgin’in bu keyifli gecesinde sahnede Işıl Yücesoy, Suna Yıldızoğlu, Meltem Taşkıran, Parla Şenol gibi özel isimler şarkıları ile geceye renk kattılar.

Decollage  Art Space de ki gecede sanat ve cemiyet hayatından  Yüksel Aksu, Uzay Türkoğlu, Murat Türkoğlu, Şebnem Schaffer, Adil Türk, Mahinur Ergun, Nasuh Bektaş, Kerem Kupacı, Boğaç Aksoy gibi isimler var idi.