• 29 MAYIS Çarşamba 08:02
  • HV

2. Gemlik Film Festivali bu hafta!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 18-07-2023 12:10

2. Gemlik Kısa Film Festivali 20-23  Temmuz tarihleri arasında  Gemlik’te  gerçekleşecek.

Gemlik Belediyesi  tarafından , bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Gemlik Film Festivali’nin Kısa Film Yarışması’na rekor sayıda başvuru yapıldı. Kısa Film Yarışması’na 474 film başvurdu. 

Kısa Film Yarışması Ön Seçici Kurul üyeleri yönetmen Ceren Şahan, yönetmen Gültekin Bayır ve görüntü yönetmeni Hayri Çölaşan; başvuran 474 filmden, yarışma kurallarına uyan 389 filmi değerlendirmeye aldı. Değerlendirilen filmler arasında 248 kurmaca, 63 deneysel, 59 belgesel, 15 canlandırma, 2 müzik video, 1 kamu spotu ve 1 reklam filmi yer aldı. 

 Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmler,  oyuncu Hale Soygazi başkanlığında, yönetmen, yapımcı ve yazar Ezel Akay, oyuncu Güven Kıraç, yazar ve yaratıcı yapımcı Yiğit Güralp ve görüntü yönetmeni ve yapımcı Eyüp Boz gibi güçlü isimlerden jüri belirleyecek.

Yetkin Dikinciler’in sunuculuğunu  yapacağı  2. Gemlik Film Festivalinde  bu yıl Onur  Ödülleri  Ediz Hun, Meral Çetinkaya, Ahmet  Mekin, Celile  Toyon ve  Cihat Tamer’e takdim edilecek.  Festival de birbirinden değerli Uzun Metraj Filmler gösterilirken  Gonca Vuslateri, Cezmi Baskın, Timur Acar ve Ediz Hun söyleşileri olacak. 

Festivalin konser bölümünde ise Hüseyin Turan, Barabar ve Bursa Bülbülü filmindeki şarkıları ile gönülleri kazanan Melek Büyükçınar Pazar gecesi  kapanış töreninde Gemlik halkına şarkılarını söyleyecek. Festival de ayrıca Burcu Kara, Serdar Akar gibi sanat dünyasından isimlerde olacak.  Bu arada çok merak  ettiğim Hakan Meriçliler’in Tanju Okan Şarkıları  konseri  2. Gemlik Festivalinin merakla beklenen bölümlerinden biri olacak.

 

Ateş Böceği’ni  Evren Türeci’den dinleyin!

Müzikal kariyerinde emin adımlarla ilerliyen  Evren Türeci, Sezen Aksu'ya ait ikinci şarkısı “Ateş Böceği” ni, Pia Müzik etiketiyle geçtiğimiz hafta müzikseverlerin beğenisine sundu. Şarkının düzenlemesini Erhan Doğancıoğlu yaparken Bas ve Gitar da Aysan Erdem yapmış.

2018 yılında Vedat Sakman ile birlikte seslendirdiği “Her Neyse” şarkısıyla Yılın En İyi Çıkış Yapan ve Dikkat Çeken Düeti ödülünü alan, ardından “Tövbe”, “Delikanlı”, “Perişanım Şimdi” isimli şarkılarıyla farkındalık yaratan sanatçı  yeni şarkısı 'Ateş Böceği ' ile  dikkat  çekiyor. Şarkıyı  geçtiğimiz yıllarda  Mithat Can Özer ve Işıl Yücesoy  da albümlerinde  yorumlamışlardı. Türeci değişik bir sound ile şarkıyı  başarıile  yorumlamış.

Evren Türeci Klasik Türk Müziği Konservatuarı mezunu olup,  8 yaşından itibaren keman, gitar ve ses eğitimlerine başlamış, birçok şarkı yarışmasında derece kazanmış müzik ile yoğrulmuş değerli bir isim  Müzikal, Drama, Diksiyon Eğitimleri alması  yanında  haber spikerliği, radyo programcılığı, reklam, jingle ve fragman seslendirmeleri yapmış, dramatik alto bir ses rengine sahip.

Türkiye genelinde Hayvan Haklarının sağlanması için kurulan Sivil Toplum Örgütlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliği yapmış, pilot proje ve makaleler hazırlamış, konferans ve seminerler vermiş, hem kurumsal hem de sahada gönüllü olarak çalışmış bir Hayvan Hakları Aktivistidir.

Sanatçı aynı zamanda Spiritüel Astroloji ve Hayatın Döngülerini Okumak üzerine verdiği danışmanlıklar ve atölye çalışmaları ile de farklı alanlardaki deneyimlerini paylaşmakta.

Evren Türeci şimdilerde Pandemi döneminde yazıp bestelediği şarkılarının düzenlemeleri için stüdyo çalışmalarına devam ediyor, Sosyal Medya hesabından akustik şarkılar formatıyla sahnede en çok beğenilen şarkılarını takipçileri ile paylaşıyor ve konserlerine devam ediyor.

 

 Büyükada Taşmektep açıldı!

 

Adalarda  Sinema Günleri 8-16  Temmuz  tarihleri arasında  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin himayesinde  Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada'da  gerçekleşti.

Adalarda  her akşam ücretsiz olarak seçkin bir seçki ile  filmler yazlık sinema tadında  seyirci ile  buluştu.

Açılış gecesinde sinema dünyasının değerli isimleri Biket İlhan, Alin Taşcıyan, Sevilay Demirci ve Serkan Acar’ın katılımıyla ‘ Cumhuriyet’in 100.Yılında Sinema’ konulu panel ile Türk Sineması tartışıldı Büyükada’ da bulunan Taşmektep’in bahçesinde. Söyleşi sinema dünyasından Özcan Alper, Vuslat Saraçoğlu, Aydın Orak ve Ayça Damgacı ilk gözüme çarpan isimlerdi.

Büyükada da açılan Taşmektep yakın zamanda çok dikkat  çeken bir mekan oldu.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen bina Büyükada’nın orta kısmında.

19.yy ikinci yarısında dönemin Rus Ortodoks Patriği tarafından inşa edilmiş. Aslında  ‘Sofronios Köşkü’ olarak tanınan Taşmektep yıllarca patriğin yazlık evi olarak kullanılmış. 1922 yılında  İstanbul Belediyesi tarafından satın alınan bina Büyükada’nın ilk resmi Türk okulunun buraya taşınmasıyla ‘Köprülü Mehmed Paşa Numune Mektebi ‘ adıyla hizmet vermeye başlamış. Daha sonra 1924  yılında Büyükada İlkokulu olan bina 1967 yılından sonra  Büyükada Ortaokulu olarak hizmet  vermeye başlamış.  1978 yılında yangın nedeniyle boşaltılan bina korunması  gerekli kültür varlıklarından biri olarak günümüze kadar  korunmuş.2021-2023  yılları arasında İBB tarafından çok yönlü bir şekilde restorasyon çalışmaları  gerçekleşen bina şimdilerde  Büyükada’nın kültür noktalarından biri olarak faaliyet  gösteriyor. Okuma, söyleşi ve sinema salonu olan bina sanatseverler için çok özel bir yer.

 

Yakın zamanda Taşmektep'te!

19 Temmuz – Reha Erdem ‘in yönettiği  ‘A Ay’ filmi.

22 Temmuz – Ceren Tügen Akdeniz konseri.

23 Temmuz – Duygu Odaklı Terapötik Şiir Atölyesi

26 Temmuz – Nilüfer Uzunoğlu’nun yönettiği ‘Antigoni Küçük Adamız Hayatımız’

29 Temmuz-   Yok Olmadan adlı söyleşi.

30 Temmuz-   Geçmişten Geleceğe Köprü adlı Seramik Atölyesi.

 

 

Deha Bilimlier’den ‘ Git Git ‘

 

Deha  Bilimlier’den yeni cover parçası ‘Bana Sor’un geleceğini  hatırlarsanız Ocak ayında  Gecce  de  yazmıştım. Ferdi Tayfur’un bu dillere  marş  olan şarkısı  Deha Bilimlier’in yorumu ile 2023 yazının en popüler  şarkılarından biri oldu.

Deha yaz başından beri konser maratonu ile yollarda  Haziran ayının ilk günlerinde NewYork’ta  daha sonra Batum da 17 Haziran da ise Frankfurt konserlerinde idi.

24 Haziran gecesi  izlediğim Deha Bilimlier yine yaktı, geçti sahnesinde.  Beraber izlemeye  gittiğim arkadaşlarım ‘Maaşallah Deha’ya bu enerji bu çoşku  ne güzel ‘ diyerek konserini alkış tufan izlemişlerdi.

Son dönemde  sahnesinde  Mahsun Kırmızgül ‘Dinle’  ve Müslüm Gürses şarkıları ile yaptığı showlar  yanında yaz sonunda yayınlayacağı yeni cover şarkısı  yıllar evvel Seda Sayan’dan dinlediğimiz ‘ Git Git ‘ şarkısının da müjdesini verdi. Şarkıyı bugüne kadar Sibel Can, Cengiz Kurtoğlu, Ceylan gibi popüler isimler yorumlamış. Seda Sayan’ın 1992 yılı çıkışlı  ‘ İşte Seda Sayan ‘ albümünden çıkan şarkı Ali Tekintüre imzalı, Deha  Bilimlier’in yepyeni bir aranje ile şarkıya ayrı  bir  renk katarak coşkuyla yorumlaması bir başka güzel.

 

Kaan Sekban ve ‘İLERLER TEMİZ ‘

Kaan Sekban ve hikayelerini çok seviyorum, özellikle mütevaziliğini, hazır cevap oluşunu, hatıralarını, özellikle hayatını bir çırpıda değiştirip bizlere ışık sağladığı  için.

Geçtiğimiz yıllarda  Zorlu Psm ve Harbiye Açıkhava sahnelerinde  izlemiştim Sekban’ı. Güldürürken düşündürenlerden.

Baktım ki 26 Temmuz 'da  Türkiye  turnesine çıkıyormuş, hem de evime yürüme mesafesinde  Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda.

Yaz tatilime ara  verip  o gün yer bulabilirsem izleyeceğim Kaan Sekban’ı   ‘İLERLER TEMİZ ‘ gösterisinde  bakalım neler anlatacak bu güzel insan. ,

Gösteri tarihleri;

26 Temmuz – Selamiçeşme Özgürlük Parkı

30 Temmuz-   Kemerburgaz

01 Ağustos -   Ayvalık

08 Ağustos -   Kuşadası

16 Ağustos -   Datça

23 Ağustos -   Bodrum

13 Eylül-          Antalya

15 Eylül-          İzmir

18 Eylül-          Bursa

21 Eylül-          Ankara

28 Eylül-          Adana

03 Ekim-          Harbiye Açıkhava

  • Etiketler