• 29 MAYIS Çarşamba 07:59
  • HV

Elazığ’da 'SARDUNYA' açtı!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 09-11-2022 14:34

1-5 Kasım 2022 tarihleri arasında  gerçekleşen 14. Elazığ Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali'nin En İyileri  sahiplerini buldu.

Birbirinden değerli  filmlerin yarıştığı  festivalde  Çağıl Bocutoğlu’nun yönettiği  ‘Sardunya’ adlı film altı ödül alarak farkındalık yarattı. Murat Tümen’in başarılı sunumu  ile gerçekleşen ödül töreni gecesinde,

 

 

En iyi Film – Okul Traşı

En İyi Yönetmen – Ferit Karahan / Okul Traşı & Çağıl Bocutoğlu / Sardunya

En İyi Görüntü Yönetmeni – Orçun Özkılınç / Sardunya

En İyi Senaryo – Çağıl Bocutoğlu / Sardunya & Aydın Orak / Sabırsızlık Zamanı

En İyi Müzik – Cafer Ozan Türkyılmaz / Sardunya

En İyi Erkek Oyuncu – Ali Seçkiner Alıcı / Sardunya

En İyi Kadın Oyuncu – İlayda Elif / Sardunya

Jüri Özel Ödülü – Lacivert Gece

Halk Jüri Özel Ödülü – Dedemin Gözyaşları seçildiler.

Festivalde  Fırat  Üniversitesinde söyleşi ve paneller, sinemalar yanında öğrenci yurtlarında   da  film gösterimleri yapıldı. Festival sürecinde  Harput, Keban Barajı, Çırçır Şelalesi, Elazığ Belediyesi,  Baskil Kaymakamlığı,  Baskil Belediyesi ve  yakın zamanda herkeslerin uğramadan dönemeyeceği Baskil yakınlarındaki kanyonları  yakından görebilmek için Hüseyin Kaptan’ın teknesi ile Kara Leylek Kanyonu gezildi.

Birbirinden özel filmlerin yarıştığı  14. Elazığ Çayda Çıra Film Festivalinin Ulusal Uzun Metraj  Film Yarışmasında jüri  başkanı  yönetmen Doğan Ümit Karaca olurken  jüri de   Gizem Erman Soysaldı, Erkan Bektaş, Hakan Haksun, Eylem Tok, Baran Mayda  ve Bahar Zozan Tok bulunuyordu.

Peyami, Okul Tıraşı, Sardunya, Sabırsızlık Zamanı, Dedemin Gözyaşları, Sadece Bir Gece, Gelincik Kırmızı, Lacivert Gece, Son Akşam Yemeği, Yabancı adlı filmler Ulusal Uzun Metraj  Film Yarışması  bölümünde  yarıştı.  

Uluslararası  Yarışma  bölümünde İranlı kadın yönetmen Zöhre Zamani jüri başkanı İtalya dan Lia  Beltrami, Norveç den  Gyda Velvin Myklebust, Türkiye’den Numan Çakır, DoÇ. Dr. Nilay Erdem Ayyıldız, Ahmet Bulut   Hollanda’dan Clementine Ederveen vardı.

1 Kasım 2022 akşamı Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde Çayda Çıra Halk Oyunu ekibinin gösterisi ile başlayan geceyi   de Murat Tümen sundu.

Festival Başkanı Serdar Kara’nın konuşmasıyla devam eden açılış gecesinde sanat hayatında 50.yılını yaşayan  senarist, oyuncu ve film festivalleri  koordinatörü Serap Gedik’e  Emek Ödülü, oyuncu Halil  Ergün’e Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edildi.  Festival Başkanı  Serdar Kara  23 Mayıs 2023  tarihinde  15. Uluslararası Elazığ Çayda  Çıra Film Festivali’nin gerçekleşeceği müjdesini verdi.

 

Serdar Ortaç şarkılarını Senfoni Orkestrası ile dinlemek!

An Epic Symphony’un  Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde Serdar Ortaç’ı ağırladı. Hem de ne nasıl, nasıl özlemişim Serdar Ortaç sahnesini 1994  yılından bu yana tam tamına 28  yıl geçmiş, yıllarca yazın geldiğini Ortaç şarkıları çıktığında  anlardık.

Tempolu şarkıları  yanında  duygusal şarkıları  ile hayatımıza renk katan sanatçının sahnesini izlerken yıllar evvel sabahlara kadar koptuğumuz  Şaziye, Dalmaz Center, Bodrum ve Çeşme geceleri aklıma gelmedi değil, Ortaç o gece Özgür Sevinç yönetiminde 90 kişilik Senfoni Orkestrası ile sahne aldı. Harbiye  Açıkhava da  4. sırada oturmamıza rağmen sahneyi tam anlamıyla  göremedik herkesler ama herkesler ayakta idi o gece, pazartesi gecesi olmasına  rağmen Harbiye Açıkhava’da yere iğne atsan düşmeyecek gibi idi.

Karabiberim, Bilsem ki”, Beni Umutma, Asrın Hatası, Padişah, “Poşet” ve “Dansöz” gibi Türk pop müziğine damgasını vuran hitlere imza atan Serdar Ortaç’ı  ilk kez Night Flight Symphony Orchestra eşliğinde İstanbul’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde izlemek benim için ayrıcalık oldu.

 

İstanbul Sonbahar  Konserleri!

 İstanbul’un konseri bitmez  derler! bitmesin de zaten gelecek  hafta itibari ile  İstanbul da  “İstanbul Sonbahar Konserleri” adı altında  müzik dünyasının özel  isimleri Yıldız Tilbe, Selda Bağcan, Haluk Levent, Ceylan Ertem ve Sefo ile 4 gün boyunca İstanbul’a müzik ziyafeti sunacak.

16 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi’nde başlayacak olan konser serisinin açılışını Rap müziğin popüler ismi Sefo yapacak. 17 Kasım’da Haluk Levent & Ceylan Ertem sahnesi ile devam eden müzik şöleni, 18 Kasım Cuma gecesi kendine has tavrı ile Türk  müziğin dev ismi  Yıldız Tilbe ile devam edecek. Konser serisinin son günü ise 19 Kasım Cumartesi akşamı ise kapanışı Selda Bağcan gerçekleştirecek.

 

3.ANTEP KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR!

‘Gel ses ver!’ diyerek başlayan ,  Antep Kısa Film Festivali sinema severleri üçüncü kez buluşturuyor.

 Gaziantep’te kısa film üretimine katkı sağlamak, kısa film ilgililerini bir araya getirerek yeni üretimlere vesile olmak ve izleyicileri kısa filmle tanıştırma arzusuyla 2016 yılında başlayan  3.Antep Kısa Film Festivali 11-13 Kasım 2022 tarihlerinde Gaziantep Forum AVM Paribu Cineverse sinema salonlarında gerçekleşecek.

Bu yıl 163'ü belgesel 601 kısa film başvurusu alan festival her yıl daha büyük bir heyecan ile yoluna devam ediyor.

3.Antep Kısa Film Festivali’nde Oyuncu Devin Özgür Çınar, Senarist & Yönetmen Tunç Şahin ve Sunucu & Yapımcı Zeynep Ocak’tan oluşan jüri En İyi Kısa Kurmaca ve En İyi Kısa Belgesel Film ödüllerinin sahiplerini belirleyecek.

Uğur Yücel oynuyor, oğlu Can Yücel yönetiyor!

90'ların  ilk yıllarında   Sezen Aksu & Uğur Yücel sahnesini izlemek için yağmur altında bilet kuyruğunda beklediğim günler daha dün gibi aklımda ve yıllar sonra Uğur Yücel bambaşka bir kimlik ile tiyatro sahnelerine dönüyor.

 

Ünlü oyuncu   BKM’nin yapımcılığını üstlendiği Neyzen Tevfik ‘Hiç’ oyunu ile tiyatroseverlerle buluşacak. Neyzen Tevfik'in doğum yeri olan Bodrum’da 14 Kasım’da  prömiyerini gerçekleştirecek oyun, prömiyerinin ardından İzmir ve İstanbul’da ilk kez perdelerini açacak.

 

Seyirciler, ölümsüz neyzen ve şair Neyzen Tevfik’in büyüleyici Hiç’lik yolculuğuna Yücel’in performansıyla ortak olacak. Uğraş Güneş’in yazdığı, oğlu Can Yücel’in yönettiği, BKM imzalı oyunda dekor ve ışık tasarımı ile müziği Cem Yılmazer üstleniyor. Kostümler  Canan Göknil imzalı.

 

 

Uğur Yücel, Hiç’in peşinde alemlerde bazen mecnun bazen meczup gezerken, veli ile deli arasında ince çizgide tekkesi kalbi olarak yaşamış Neyzen’in hayat hikayesini, dünyasını, dostlarını; anekdotlar, hicivler ve şiirler ile anlatacak.  Oyun prömiyerden sonra yine 15 Kasım'da Bodrum'da 17 Kasım'da  İzmir Narlıdere AKM de, 24-26 Kasım geceleri ise Maximum UNIQ'de sahnelecek.