• 29 MAYIS Çarşamba 08:26
  • HV

Şehir Tiyatroları "Sanat İyileştirir" diyor!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 13-03-2023 09:59

6 Şubat tarihinde yaşanan afet nedeniyle Şehir Tiyatroları bu süreçte oyunlarına ara vermişti, 5 Mart’ta başlattığı çocuk oyunları ile 15 Mart tarihinden itibaren beraber tüm oyunlarıyla perdelerini tekrar açıyor.

 

"Sanat İyileştirir!" diyerek sanat ile seyirciyi buluşturan Şehir Tiyatroları'nın zengin repertuarından daha evvel izlemiş olduğum ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ adlı oyunu tanıtmak istedim.

Üç sezondur  adeta kapalı  gişe sahnelenen 'Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ adlı  oyun şu sıkıntılı günler yaşadığımız dönemde içimize sıcak bir tebessüm katacak oyunlardan ilk sahnelendiği dönem de izlediğim oyun bir ailenin üç nesil kadınının hikayesini anlatıyor.  

Şehir Tiyatroları'nın başarılı isimlerinden Şebnem Köstem, Esin Umulu ve Yeliz Şatıroğlu’nun rol aldığı  Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı ve yönettiği oyunda geçmiş, gelecek ve şimdide yaşayan  üç hikâyeyi anlatılıyor. Tek perdelik oyun ilerledikçe üç hikâye bir süre sonra ‘kadın’ın hikâyesine dönüşüyor…

Oyun, 22 - 25 Mart 2023 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde. 29 Mart - 1 Nisan 2023 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

Bu süreçte deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle koordineli bir şekilde devam ederken halen atölyelerinde dikilen giysilerden, acil ihtiyaç malzemelerinin teminine kadar bu alanda oyuncusu, teknik ekibi ve bütün çalışanlarıyla yardım çalışmalarına devam ediyor.

Bunların yanı sıra  sanatsal rehabilitasyon amaçlı olarak sanatsal etkinliklerini deprem bölgesinde çocuklar ve kadınlar öncelikli olmak üzere gerçekleştirmek için de bütün hazırlıklarını tamamladı.

‘Karagöz Çiftlik Bekçisi’ isimli çocuk oyununu  7 Mart’ta Hatay’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde çocuklarla buluşturdu.

15 Mart tarihi itibariyle 2’si yeni, 31 oyunla seyirci karşısına çıkacak olan Şehir  Tiyatroları'nda  Oscar ve Uçurtmanın Kuyruğu adı yeni oyunları yanında İfigenya, Geçit, Yaftalı Tabut, Hamlet, Fosforlu Cevriye, Zehir, Gül’e Ağıt, Hayat Der Gülümserim, Kuğunun Şarkısı, Kimse Öyle Şeyleri Konuşmuyor Artık, Antigone, Kutlama, Cadı Kazanı, Tartuffe, Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin, Komik Para, Çın Sabahta, Çingene Boksör, Yatak Odası Komedisi, Veba, Fındıkkıran, Karagöz Çiftlik Bekçisi, Benim Küçük Yıldızım, Elma Kurdu Kırtık, Rüya, Bir Gece Masalı, Herkes Sihirbaz Olacak, Bir Gün Ayakkabımın Teki, Bekçi ile Postacı adlı oyunlar seyirciyle buluşacak.

Bu arada  Nisan ayı içerinde Senan Kara, Yeliz Gerçek ve Ahhan Şener gibi özel isimlerin rol aldıkları  ‘Sivrisinekler’ adlı  oyun sahnede olacak.

 

42. İstanbul Film Festivali başlıyor!

42. İstanbul Film Festivali, 7 – 18 Nisan 2023 tarihleri arasında  gerçekleşecek..

Birbirinden değerli filmlerin yarışacağı, söyleşi panel birçok etkinliğin olacağı  festivalde, bu yıl Metin Erksan'ın senaryosunu yazıp yönettiği, Hamlet rolünü Fatma Girik'in üstlendiği, 1976 yapımı İntikam Meleği – Kadın Hamlet'i  Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyasından izleyecekler.

Film geçtiğimiz yıl 24 Ocak 2022 tarihinde  hayatını kaybeden Fatma Girik anısına restore kopyasından gösterilerek yeniden beyazperdeyle izleyici ile buluşacak.  Filmde  Girik yanında  Sevda Ferdağ, Orçun Sonat, Reha Yurdakul, Nevra Serezli, Ahmet Sezerel  gibi özel isimler  rol alıyor.

42. İstanbul Film Festivali’nin  bu yılki festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri  iki usta sinema ve tiyatro oyuncusu, Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli'ye, festivalin 6 Nisan akşamı yapılacak açılış töreninde takdim edilecek. 
Ulusal Yarışma Jüri Başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlenirken Farah Zeynep AbdullahA. Emre TanyıldızAylin Zoi Tinel ve  Seray Şahiner jürinin diğer isimleri olacak.


Yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü'nün kazananını belirleyecek jüri üyeleri ise M. Tayfur Aydın,  Nazlı Elif DurluChadi Zeneddine den oluşuyor. 

Ulusal Belgesel Yarışması'nın bu yılki jüri üyeleri ise Cem KayaEtna Özbek ve  Lalehan ÖcalUlusal Kısa Film Yarışması jürisinde ise Aylin Kızıl,Yorgos Goussis ve Volkan Güney Eker yer alıyor. 

Festivalin genel programı ve etkinlik  takvimi  22 Mart tarihinde açıklanacak. 

 

İlkem Güneri ‘nin Bullseye sergisi!

İlkem Güneri’nin “Bullseye” adını verdiği ilk kişisel sergisi 18 Mart Cumartesi tarihinde  Fenerbahçe’de  bulunan  RED art istanbul’da başlıyor. 

Çağdaş resmin genç temsilcilerinden İlkem Güneri lowbrow ve street art akımlarından etkiler taşıyan eserlerinden meydana gelen sergisi, 28 Mart tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Sanatçı 2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan ve 2021 yılında aynı üniversitede resim ana sanat dalı üzerine yüksek lisansını tamamlayan İlkem Güneri, 2020 yılından bu yana RED art istanbul bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

15 eserden fazla eserin sergileneceği sergiden elde edilen gelirin bir kısmının, 6 Şubattarihinde  gerçekleşen deprem bölgesindeki çocuklara verdikleri destekle dikkat çeken UCİM’e bağışlanacak. 

 

"EKSİK" başlıyor!

İlk geliri depremzedelere bağışlanacak sezonun en beklenen oyunlarından  Levent Can, Hande Doğandemir ve Aytaç Şaşmaz’ın rol aldığı buluşturan “Eksik” oyunu, 16 Mart Çarşamba akşamı Baba Sahne’de prömiyer  yapacak!!

“Eksik”, annesinin komada olduğunu haber vermek için yanında kız arkadaşıyla birlikte, babasının Datça’daki çiftlik evine giden Metin’in burada yaşadığı yüzleşmeleri, aile içi hesaplaşmaları ve açığa çıkan sırları hem hüzünlü hem de güldüren bir dille sahneye taşıyor.

Oyunu  Aksel Bonfil yazmış hem de yönetiyor.

Yapımcılığını Begüm Ertuğrul’un, uygulayıcı yapımcılığını Omnia’nın üstlendiği  ‘Eksik ‘ in dekor tasarımı Berçin Mayruk’un, ışık tasarımı Alev Topal’ın, müzikleri ise Tayfun Karatekin’in imzasını taşıyor. 

Oyun 19 Mart 2023 Pazar günü 18.00’de ise Fişekhane Ana Sahne’de seyirciyle buluşacak. 

 

‘Sensiz Yıllarda’!

Fikret Şeneş ile Ajda Pekkan ortaklığının ilk şarkılarından biri olan  olan “Sensiz Yıllarda”, ilk defa 1970 yılında Ajda Pekkan tarafından seslendirilmişti. Daha sonra  bir çok yorumcu tarafından seslendirilen parça bu hafta  Zeynep Talu güzel  ve  Burak Erkul’un akustik düzenlemesiyle yeniden yorumlandı.

Türkçe Sözlü Pop müziğinin mimarlarından Çiğdem Talu’nun müzisyen kızı Zeynep Talu ve yine müzisyen Burak Erkul ortak çalışmaları ile daha ilk günden olumlu tepkiler aldılar. Şarkının  müziği Eduardo Franco Da Silva ve Jose Carlos Mosenkis’e ait olan, Ossi Müzik etiketiyle yayımlanan eserin klibi ve fotoğrafları  Gökhan Özdemir  tarafından çekilmiş.

  • Etiketler