• 22 NİSAN Pazartesi 16:57
  • HV
Advert

Günay Acar: "Ajda Pekkan bir şarkıcının uyması gereken yaşam biçiminin tam örneğidir!"

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 25-12-2022 22:29

Yeni yıl konserinde soprano  Günay Acar’dan muhteşem şarkılar dinledim.

Günay Acar yeni yıl konseri için Kadıköy’de bulunan Surp Levon Ermeni Kilisesi'nde verdiği konserde; Barok döneminden, klasiğe, romantik dönem ve çağdaş repertuara kadar, aynı ses farklı tarz ile farklı dillerde aryalar, müzikaller, napolitenler, tangolar, Türk müziği, caz ve çok sesli türkülere uzanan şarkılar seslendirdi.Beni adeta  başka yerlere götürdü o güzel yorumu ile.

Opera sanatçısı soprano Günay Acar, Süper Star Ajda Pekkan başta olmak üzere Emel Sayın, Gülben Ergen, Semiramis Pekkan, Eda Ece, Amerikalı şarkıcı Allen Hulsey gibi birçok ünlü sanatçıya ve genç yeteneklere ses eğitimi vermekte. 

Kendi sahnesinde, yurtiçi ve yurtdışında, aynı ses farklı tarz ile farklı dillerde, aryalar, müzikaller, napolitenler, tangolar, Türk müziği, caz ve çok sesli türkülere uzanan şarkılarını seyirciyle buluşturmakta.

Aynı zamanda yıllarca TV dizileri, film, belgesel, müziklerine soprano vokal yapan ve söyleyen Günay Acar, geçtiğimiz yıllarda  ATV ekranında yayınlanan  Elveda Rumeli dizisine yapmış olduğu söz-müzik kendisine ait “Bekleyiş” isimli şarkını 2020 Mart ayında tekli olarak dinleyicilerine sunmuş. Karma bir albüm çalışması olan Hadi Asitanelioğlu Tangolarından, “Aşk Sohbetleri”’ ni seslendirmiş çok özel bir isim.  Ayrıca söz ve müziği Özdemir Erdoğan’a ait olan  ‘Pervane’ adlı  şarkıyı 2021 yılının bahar aylarında Cem Adrian ile düet  yaparak alkış toplamış olan sanatçı 2023’ ün ilk aylarında çıkması planlanan, örneği olmayan yeni albüm projesini seyirciyle buluşturmak için çalışmalarına devam etmekte şimdilerde.

Günay Acar aldığı başarılı eğitim ile işini en iyi yapan özel isimlerden. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Opera – Şan bölümünde tam burslu eğitim görmüş başarılı bir soprano. Eğitimi süresince Devlet Sanatçısı, Suna Korad ve Romanyalı Sanatçı Dan Constantine Serbac ile Şan çalışmalarını sürdürmüş, aynı zamanda 2004 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Koro Bölümü’ne girerek, 4 yıl lisans öğreniminin sonucunda 2008 onur öğrencisi olarak mezun olmuş.Ardından Avusturya’nın Feldkich şehrinde Prof. Dora Kutschi Doceva ile Konser Şarkıcılığı üzerine çalışmaya hak kazanmış. Okan Üniversitesi Müzik Bölümünde Yüksek Lisans Tez aşamasında.

Aynı zamanda  Uluslararası Müzik Terapisti Diploması'na da sahip olan Acar, Prof.Dr. İsmail Koçak ‘ın sahip olduğu Dr.Voice Clinic’ te ses eğitimi, şan dersleri, vokal koçluk ve terapi uygulamaları da  yapmakta.

O gecce konseri sonrası kuliste muhabbet  ettiğim Acar "Türkiye’nin Süper Starı Ajda Pekkan’ın şan hocası olmak benim için büyük bir zevk ve gurur... Ajda Hanım eşsiz bir şarkıcı ve harika bir kalbe de sahiptir. İnanılmaz çalışkan, disiplinli ve duyarlı bir sanatçıdır. Ajda Pekkan, bir şarkıcının uyması gereken yaşam biçiminin tam örneğidir diyebilirim. Doğaya ve hayvanlara olan sevgisi insanın içini ısıtıyor. Ajda Hanım, inanılmaz öngörülere sahip biri. Türkiye’nin idolüdür.. Hatta hep çalışmalarda derim siz bizim hocamızsınızdır diye. Ben de çalışmayı, üretmeyi seven ve disiplin sahibi bir sanatçı ve eğitmen olduğum için sanırım enerjimiz tuttu. Çok şükür ki beş senedir verimli bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz." dedi.

 

Angeliki ile Mehmet’in aşkı !

Suadiye Verdura da Yasemin Özek’in, Epsilon etiketiyle okurlarla buluşan iki kitaplık serisi Angeliki ile Mehmet’in lansman daveti şehrin yeni etkinlik merkezi Kültür 365’te gerçekleşti.

Defne Kayacık, Hülya Gülşen Irmak, Dr. Burkay Adalığ, Aybike Ertürk, Moshe Aelyon, Sabiha Apaydın, Vahit Uysal gibi isimlerin katıldığı gecede, Yasemin Özek’in kitaplarında kullandığı “Güneş düşsün ama batmasın” cümlesinden ilhamla Anason İşleri tarafından tasarlanan kadehler de ilk kez davetlilerle paylaşıldı.

 Yasemin Özek’in sınır tanımayan bir aşkı kaleme aldığı Angeliki ile Mehmet serisinin ikinci romanı Bu Böyle Yarım Kalmayacak, Kasım ayında  okurlarla buluşmuştu.

Yasemin Özek’in, kitabında  70’li yılların Beyoğlu’nda, bir meyhanecinin kızı olan Angeliki ile bir ciğercinin oğlu olan Mehmet’in arasındaki aşkı anlatıyor. Bir yandan Angeliki ile Mehmet’in çarpıcı aşk hikâyesine şahitlik ederken diğer yandan bu sürükleyici aşka eşlik eden şarkıları kitapların sonundaki karekodlardan dinleyebiliyorlar

 

Fenerbahçe’de parti modunda sergi açılışı !

Yeni yıl kutlamaları devam ederken Fenerbahçe'de cumartesi akşam üzeri modern sanat galerisi REDart İstanbul'da  geleneksel karma yılbaşı sergisi “Tis’ the season Tis’ the ART” için kapılarını açtı. 7 Ocak akşamına kadar  devam edecek serginin açılış kokteylinde Subway Jazz Station müzikleri ile neşeli bir parti oldu.

Berk Arıkan, Cankat Kalyoncu, Cihan Ünalan, Çağatay Odabaş, Didem Yağcı, Eda Baysal, Ekin Anıl, Emel Ilgaz, Emre Yusufi, Ezo Sunal, Hamid Tolouei Fard, Hande Uğur, İlkem Güneri, Nesren Jake, P.J., Serdar Akkılıç, Tarkan Güveli, Taylan Türkmen, Uğur Orkide’den oluşan geniş bir sanatçı kadrosunun eserlerinin sergilendiği  yılbaşı sergisinde  Ali Sunal, Ezo Sunal, Nil Peri Şahinkaya, Emre Yusufi ve İbrahim Selim gibi popüler isimler vardı. 

 

‘Sevda Mecburi İstikamet’ 06 Ocak’ta sinemalarda!

Çağan Irmak’ın uzun bir aradan sonra  sinemaya döndüğü Orchestra Content’in heyecanla beklenen projesi, 'Sevda Mecburi İstikamet ‘ 06 Ocak 2023  tarihinde  sinemada  seyirci ile buluşuyor.

‘Sevda Mecburi İstikamet’te Selçuk Yöntem ve Selin Şekerci’nin canlandırdığı karakterlerin duygu dolu sahneleri kalplere dokunacak gibi.  Filmde Selçuk Yöntem ‘Yeşilçam’ yıldızı ‘Selim Erensoylu’yu canlandırırken, Selin Şekerci Selim Erensoylu’nun kızı ‘Suna’ya hayat veriyor. 

Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği  'Sevda Mecburi İstikamet’in başrollerinde Selçuk Yöntem, Selin Şekerci, Kubilay Aka, Elif Ceren Balıkçı ve Günay Karacaoğlu var.

Film de ayrıca  Teoman da çok konuşulacak şarkısı ile dikkat çekiyor şimdiden. Söz ve müziği Teoman’a ait olan şarkı uzun bir aradan sonra yaptığı ilk film şarkısı. Son günlerde  Youtube'da dikkat çekiyor şarkı.

  • Etiketler