• 29 MAYIS Çarşamba 08:45
  • HV

Şile’de festival başladı!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 14-08-2023 11:38

İstanbul’un doğa harikası  en güzel kıyılarından Şile, 14 – 20 Ağustos tarihleri arasında 34. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

 “Şile Bezi”nin değerini ve kültürünü koruma misyonuyla gerçekleştirilen, farklı ülkelere, kültürlere el sanatı değerlerini tanıtmayı ve korumayı amaçlayan festival, her yıl olduğu gibi yine birbirinden ünlü sanatçıları da ağırlamaya hazırlanıyor.

Panel, söyleşi, atölye ve gösterilerin gerçekleşeceği festival sürecinde  Emre Altuğ, Madrigal, Can Gox, Adamlar, Murat Dalkılıç, Oğuzhan Koç, Ebru Yaşar sahne alırken her gün DJ performansları Şilelileri ve Şile’ye gelen turistleri coşturacak. 

İsmini 150 yıldır dokunan, işlenen, yörenin ekonomisini sağlayan, İstanbul’un coğrafi işaretli ilk ürünü olan Şile Bezi’nden alan, Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’nde 7 gün boyunca birbirinden farklı panel, söyleşi, konser ve etkinlikler düzenlenecek.

Festival Korteji ve açılış seremonisinin gerçekleşeceği 14 Ağustos Pazartesi günü Emre Altuğ konseri, 15 Ağustos Salı günü Ritüelleriyle Şile Bezi Atölyesi, Trio Dinletisi ve DJ performansı katılımcıları coşturacak. Şile Belediyesi Gençlik Orkestrası’nın sahne alacağı 16 Ağustos Çarşamba günü Madrigal Konseri, 17 Ağustos Perşembe günü Can Gox ve Adamlar aynı gün sahne alırken, Kültürel Mirasın Yeni Koruyucuları Ödüllerinin sahiplerini bulacağı 18 Ağustos Cuma günü, dokuma ustası Fırat Neziroğlu’nun canlı dokuma performansı ve sevilen sanatçı Murat Dalkılıç Şilelilerle buluşacak. 

19 Ağustos Cumartesi akşamı ise Oğuzhan Koç, sevilen şarkılarıyla eğlenceyi doruklara taşırken 20 Ağustos Pazar günü ünlü sanatçı Ebru Yaşar, şarkılarıyla festivalin son geccesine damga vuracak. 

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı yaptığı açıklamada  “İstanbul'un yanı başındaki cenneti Şile'nin doğal güzellikleri, kültürel geçmişi ve tarihi dokusuyla birlikte önemli bir değeri olan Şile Bezi adına düzenlediğimiz festivale ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz. 150 yıldır dokunarak işlenen ve bölgenin ekonomisine katkı sağlayan bu eşsiz ürün, İstanbul'un coğrafi işaretli ilk ürünü olmasıyla da ayrı bir öneme sahip. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'nde 7 gün boyunca birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Festivalimizde düzenlenecek paneller, söyleşiler, konserler ve diğer etkinlikler ile hem yerli hem de yabancı katılımcılara unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bu festivalin sadece Şile Bezi'nin değerini ve kültürel mirasını anlatmakla kalmayacağını aynı zamanda Şile'nin doğal güzelliklerini, tarihini ve kültürünü de dünyaya tanıtmak için önemli bir platform olduğunu vurgulayan Başkan Ocaklı, “Katılımcıların hem eğleneceği hem de öğreneceği bu etkinliklerle Şile'nin zenginliğini göstermek ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Tüm katılımcıları ve ziyaretçileri festivalimizde görmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim. Şile Bezi'nin değerini ve güzelliklerini bir araya getiren bu özel etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ediyor ve festivalin başarılı geçmesini diliyorum” dedi. 

 

Rıza Sönmez’den "Sen Mutluluğun Turşusunu Kurabilir Misin?" 

Son yıllarda Kerr, Sabırsızlık Zamanı, Kar Kırmızı, Elif Ana gibi yapımlarda rol alan, Çılgın Bediş, Mavi Gözlü Dev Adam, Vicdan, Filler ve Çimen, Neredesin Firuze gibi sinema tarihine kült olmuş yapımlarda da rol alan  oyuncu ve gastronomi yazarı Rıza Sönmez’in “Bir Yemek Müzikali” olarak tanımladığı gastronomi kitabı Sen Mutluluğun Turşusunu Kurabilir Misin? yayınlandı.

 Posta Gazetesi’nde Pazar günleri çok keyif ile okuduğum yazılarını Alfa Kitap  etiketiyle arşivleştirmesi mükemmel oldu. 

Sönmez’in tariflerinde yemeklerin dakikalar ya da saniyelerle değil müzik eserlerinin süresince kıvam bulduğu kitapta, tariflerin yanında yemeklerin pişmesine, demlenmesine, lezzetlenmesine neden olan müzik eserleri ve videoların QR kodları yer alıyor.

Kitabın son bölümünde ise gastronomi tarihine yolculuk yapıyor ve İtalyan, Fransız, Osmanlı, Çin, Hindistan, Japon mutfaklarının tarihini eğlenceli bir dille anlatıyor Rıza Sönmez.

Alfa Kitap etiketiyle yayımlanan Sen Mutluluğun Turşusunu Kurabilir Misin?, raflarda ve internet satış sitelerinde!

 

Foça’da Sinema Şöleni!

İzmir  Foça’da  ‘‘Beşkapılarda 5 Gecce Phokaia Bağımsız Film Günleri’’ 21-25 Ağustos tarihlerinde Foça Beşkapılar Kalesi’nde gerçekleşecek

Foça Belediyesi’nin destekleri,yönetmen Hüseyin Karabey ile oyuncu  Gizem Erman Soysaldı’nın sanat yönetmenliğini yaptıkları “film  günlerinde bu yıl da çok özel bir seçki ile sinemaseverlerle buluşuyor.

Bu yıl ödüllere doymayan yönetmen Özcan Alper’in imzasını taşıyan ‘Karanlık Gece’, Sevinç Baloğlu’nun çektiği belgesel türündeki ‘Tohum’, Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği ‘Zuhal’, yönetmenliğini Hüseyin Karabey’in yaptığı ‘Gitmek’ ve Belmin Söylemez’in senaryosunu Haşmet Topaloğlu ile birlikte yazıp yönettiği ‘Ayna Ayna’ isimli filmler gösterilecek.

Beşkapılar Kalesi’ndeki film gösterimleri sonrasındaki söyleşilerde filmlerin yönetmenleri ve oyuncuları seyircilerle bir araya gelecek.

Foça’nın, eşsiz doğası ve tarihi dokusuyla sanata ev sahipliği yapacağı etkinlik kapsamında ‘Çocuklarla Film Okuma Atölyesi’ de yapılacak.

Sinema Günleri, Foça halkıyla birlikte, iş birliği yapılan üniversitelerin öğrencilerine, turistlere ve gezgin sinemaseverlere açık havada muhteşem bir sinema şöleni sunacak.

 

 Erol Evgin’den resim sergisi!

Hepimizin hayatında uzun yıllardır var olan sanatçı kimliği yanında beyefendi duruşu ile dikkat çeken herkesin sevdiği şarkılarını marş gibi söylediğimiz Erol Evgin’in mimar olduğunu çok iyi biliyordum. Ama Evgin’in profesyonel ressam olduğunu bu hafta öğrendim.

Müzik, mimarlık ve resim çalışmalarını birlikte yürüten Erol Evgin, 14 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında Bodrum Göltürkbükü Touch Sanat’ta açacağı resim sergisi’ni duyunca  Bodrum da olduğum için pazar günü hemen serginin açılış davetine  gittim.

Mimari ile resmi tuvalde buluşturan sanatçı, mimari mirasımız olan, yüzyıllara meydan okuyan görkemli yapıları; yüce ruhları, çağlarını yansıtan ve nefes kesen duruşlarıyla tuvaline yansıtmış Erol Evgin. Sanatçının zaman içinde hazırladığı 25 tablo var bu sergide. Şarkıları ile hayatımıza neşe katan Evgin’in aslında başarılı bir ressam oluşu mükemmel. Açılış kokteylinde Bodrum da yaşayan sanat severler yanında oyuncu Sermin Hürmeriç, Avukat Bahar Argın, Kaan Cüreklibatır  gözüme çarpan isimler arasında idi.  Bu arada sanat galerisinin teras manzarası muhteşem.

Şuı sıralar Bodrum da olan Erol Evgin 17 Ağustos geccesi Türkbükü Üzüm Kızı, 22 Ağustos tarihinde ise Bodrum Antik Tiyatro Sahnesi’nde sahne alacak.