• 24 ŞUBAT Cumartesi 16:35
  • HV
Advert

Türsak Vakfı Ödülleri dağıtıldı!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 08-05-2023 13:15

Türsak Vakfı ve Deniz Bank işbirliği geleneksel hale gelen bu yıl 6’ncısı düzenlenen İlk Senaryo İlk Film Yarışması geçtiğimiz hafta içerisinde  gerçekleşti. 

 

Ceren Benderlioğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği gecede dünden bugüne şarkıları esprili muhabbeti ile  müzisyen  Murat Evgin  sahne aldı.

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal OkanDenizBank CEO’su Hakan AteşTÜRSAK Yönetim Kurulu üyeleri  yanında  Zeynep Tuğçe Bayat, Pelin Öztekin, Murat Şeker, Ali Tanrıverdi, Serap Gedik, Nilperi Şahinkaya, Emre Yusufi, Umut Karadağ, Fehmi Yaşar, Onuryay Evrentan, Ozan Akbaba,  ödül kazananlar ile kültür - sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı.

 

Başkanlığını  Ozan Açıktan’ın yaptığı, Ali Eyüboğlu, Burcu Hancı,  Ege Kökenli,  Sema Ergenekon,  Tamer Levent ve  Türkan Derya’dan oluşan jüri, İlk Senaryo Yarışması’nda birincilik ödülünü “Tuhaf Bir Gece” senaryosunun sahibi Nil Deniz Demirel’ e verdi. Ayrıca İlk Senaryo Yarışması Özel Ödülü ise “İstasyon” senaryosu ile Yener Şentürk’e takdim edildi.

Başkanlığını Can Okan’ın yaptığı ve  Başak Abacıgil, Çiğdem Geyik, Melis Sezen,  Nilüfer Ayşe Çamur, Özer Feyzioğlu ile Salih Bademci’den oluşan jüri Dizi – Mini Dizi Yarışması’nın birincilik ödülünü “P2P” projesiyle Ali Tansu Turhan, Burcu Uğuz ve Osman Sarp Altay’a verirken, özel ödülü ise “Oyuncak Dünya” projesiyle Salihcan Sezer ve Caner Kılıç’a verdi..

 

 

Yapım Destek Platformu’nun jüri başkanlığını Zümrüt Arol Bekçe yaptı. Ayrıca jüride  Bülent TurgutKerem BursinMehmet CanpolatMerve Naz Atma Özdurak,  Nilperi Şahinkaya ve  Onur Güvenatam da yer aldı. Jüri tarafından bu yıl Yapım Destek Platformu’nun birincilik ödülü “Toprağın Tuzu” projesiyle Murat Eroğlu ve Baran Mayda’nın oldu.

 

 

37. GENÇ GÜNLER “DAİMA İLERİ”

Şehir Tiyatroları’nın  düzenlediği 37. Genç Günler6 Mayıs tarihinde başladı, 12 Mayıs tarihine kadar  da  devam edecek.    Genç Günler, söyleşiler, atölyeler ve katılımcı grupların oyunlarıyla, gençleri sanatla buluşturmaya devam ediyor.

 

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi, Müze Gazhane Meydan Sahne, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi, Fatih Reşat Nuri Sahnesi, Ümraniye Sahnesi ve Kağıthane Sadabad Sahnesiyle birlikte İBB Şehir Tiyatroları 8 sahnesini gençlere ve onların büyük emeklerle hazırladıkları oyunlarına açtı.

 

 

Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılına atfen “İleri… Daima İleri” mottosunu benimseyen 37. Genç Günler yine sanat ile içiçe.

 

İBB Şehir Tiyatroları her yıl olduğu gibi tiyatronun içinden Genç Günler için özel tasarlanmış gençlik oyunlarına da yer vermeye devam ediyor. Bu yıl, ‘Makul Şüphe’ ve ‘ İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar’  oyunları ilk kez seyirciyle buluşacak.

 

Makul Şüphe!

 

Suzie Miller’ın yazdığı, Nazlı Gözde Yolcu’nun çevirdiği, Emre Narcı’nın yönettiği oyunda Aslı Akın Narcı, Emre Narcı rol alıyor.

 

Makul Şüphe, gerçek ve doğru olduğuna inandığımız şeylere dayanarak aldığımız anlık kararların yalnızca bizim değil, çevremizdekilerin hayatlarını da geri dönülmez şekilde nasıl dönüştürülebileceğini araştırıyor.

 

 

İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar

 

Sevim Burak’ın yazdığı, Berfu Aydoğan’ın yönettiği oyunda Elçin Atamgüç, Şebnem Köstem rol alıyor.

 

“İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar” oyununda  ise  iki kadının Kuzguncuk’ta bir konak sahibi Ziya Bey’in bir türlü gelmeyen ölümünden sonra o konakta yıllar içinde yaşadıkları hikâyeler, geçmiş ve şimdi arasında gidip gelerek düş-oyun-sanrı-gerçeğin iç içe geçtiği bir anlatım dili ile seyirciye sunulacak.

 

Genç Günler’ de bu yıl konservatuvar, üniversite tiyatro bölümleri ve tiyatro kulüplerinden toplam 36 tiyatro oyunu  seyirciyle buluşturuyor.

 

İBB Şehir Tiyatroları ve Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesi’nin 37. Genç Günler kapsamında ortaklaşa düzenlediği 27. Bedia Muvahhid Ödülü Uğurtan Atakan yönetiminde 12 Mayıs 2023 Cuma günü saat 20.30’da Müze Gazhane Sevda Şener Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

İBB Şehir Tiyatroları; 37. Genç Günler’de tiyatronun ustalarıyla birlikte gençlerin ilgisini çekecek konular ve konukları buluşturuyor.

Metin Akpınar- 8 Mayıs Pazartesi 19.00- Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Zafer Alagöz- 10 Mayıs Çarşamba 18.00– Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesİ

Elif Dağdeviren 11 Mayıs Perşembe 19.00 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

 

Murat Balcı ve yeni şarkısı!

İstanbul gecelerinin son yıllardaki en özel isimlerinden Murat Balcı, sahne aldığı mekanları hınca hınç dolduran başarılı sahne performansı zengin repertuarı ile dikkat çekenlerden.

Çocukluğundan beri müzik ile uğraşan Balcı daha 17  yaşında iken İzmir’de Ege Ses Yarışmasında ‘ Küçüğüm ‘ şarkısıyla  En İyi Erkek Sesi Ödülünü kazanmış daha sonra ki dönemde Müjdat Gezen Sanat Merkezinde almış olduğu oyunculuk eğitimi ile bugüne kadar birçok tv dizisinde oyunculuk yapmış. Geçtiğimiz yıl yayınladığı ‘Yorma ‘ ve ‘ Sal Gitsin’ şarkıları ile de  epey  ses getiren sanatçı bugüne kadar başta Zerrin Özer olmak üzere birçok ses sanatçıya back vokal yapmış.  Şimdilerde  Yıldız Tilbe'nin "Su Olsam Akmam Sensiz" adlı şarkısını  Murat Balcı  modern pop soundları eşliğinde yeniden yorumlamış.

Şarkının düzenlemesi Elber Tutkuş, mix ve mastering işlemleri ise Utku Ünsal tarafından Füme Müzik Stüdyoları'nda hazırlanmış. . Modern enstrümantasyonlar, dinamik düzenlemeler ve kendine hayran bırakan yorumuyla Murat Balcı sevenlerine  bu coverla büyülü, dokunaklı, modern ve kaliteli bir müzik deneyimi sunuyor. Ama  şunu bir kez daha tekrarlıyorum eğlenmek için Murat Balcı sahnesini kaçırmayın

 

Metin Zakoğlu sahnesi Kartal’da!

En son Caddebostan Kültür Merkezi Sahnesi'nde ‘Tinder Çarpması ‘ adlı  oyununda izlemiştim  Metin Zakoğlu’nu geçtiğimiz Mart ayı içerisinde. Uzun yıllardır başlattığı ‘ Evde Tiyatro’ formatlı  oyunları ile tiyatro da  bir çığır açan başarılı  sanatçı Mayıs ayı  başından beri Kartal ‘da Cafe Theatre’de oyunlarına devam ediyor.

Metin Zakoğlu  ‘ Tam 90’dan Kabare’,  ‘ Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’, ‘Edepsiz Komedi’ ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’, ‘Komik Gazino’ ‘Arabesk Kabare’, ‘ Tinder Çarpması ‘ adlı oyunları ile sizi güldürürken düşündürüyor adeta. Kıvrak zekası, hazır cevaplılığı  ile sahnede seyircisine keyifli dakikalar  yaşatan Zakoğlu geçtiğimiz yıllarda  Gecce de röportaj konuğum olmuştu.

Yakın zamanda Kartal’da bulunan sahnesinde  Metin Zakoğlu’nun oyunlarını izlemeye tekrar  gideceğim. Bu arada mekanda  pek yakında  Erdal Çelik, Ömür Gedik, Celil Nalçakan, Güvenç Dağüstün & Burçin Büke, Vedat Özdemiroğlu showları  olacak.