• 16 HAZİRAN Pazar 12:12
  • HV

İlker Çatak: "Kağıtta yazılı olanlara hayat vermek, film çekmenin en güzel yanı!"

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 06-03-2023 10:45

Geçtiğimiz yıl 41. İstanbul Film Festivali kapsamımda Genç Ustalar bölümünde "Bir Zamanlar Kızılderililer Ülkesinde" filmi ile dikkat çeken yönetmen İlker Çatak geçtiğimiz hafta yeni filmi ile 73. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde iki ödül birden kazandı.

Bu yıl 73’üncüsü düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali ödül töreni 26 Şubat geccesi  Berlinale Palast Sineması’nda yapıldı.16 Şubat'ta başlayan 73. Berlinale'de 19 film Altın Ayı ödülü için yarıştı. Festivalde 67 ülkeden 283 film gösterilmişti.

İlker Çatak’ın festivalin Panorama adlı bölümünde gösterilen "Das Lehrerzimmer" (Öğretmen Odası) filmi törende Cicae Art Cinema ve Label Europa Cinemas adlı iki değerli ödül kazandı.


Film, Almanya’da öğretmenlik yapan idealist Carla Nowak’ın bir okuldaki hırsızlık olayında öğrencilerinin suçlanması üzerine harekete geçmesini konu alıyor.  

1984  Berlin doğumlu olan İlker Çatak halen Almanya’da yaşayan başarılı bir yönetmen. Liseyi İstanbul’da bitiren Çatak Berlin ve Hamburg’ta sinema ve televizyon yönetmenliği okumuş. 2015  yılında "Sadakatsiz" adlı çalışması ile Los Angeles’te Altın Öğrenci Oscar’ını alarak başarılarına başarı katmış ünlü bir sinemacı.

Senaristlik ve yönetmenliğin yanında Amerika, Türkiye, Japonya, Yunanistan, Almanya ve  İtalya'da birçok üniversitede eğitmenlik  yapmış. 2017 yılında İstanbul’da  Tarabya Kültür Akademisine konuk olmuş. Üniversite mezuniyet tezini Nuri Bilge Ceylan filmleri üzerine yapan Çatak yeni projleri için finans arayışında.

2005  yılında "Eskimo Frossh" adlı kısa filminden sonra birçok çalışması olan Çatak’ın uzun metraj filmleri ise "Bir Zamanlar Kızılderililer Ülkesinde", "Sözüm Söz"  ve  en son Berlin’de Cice Art Sinema ve Label Europa Cinemas ödüllerini aldığı  "Das Lehrerzimmer" (Öğretmenler Odası).  

İlker Çatak  yaptığı açıklamada "Ödüller filmleri daha iyi veya kötü yapmıyor, bir sonraki çalışma için insana güç, aynı zamanda sponsora güven veriyor. Kağıtta yazılı olan şeylere hayat vererek yeni bir şey  yaratmak, film çekmenin en güzel yanı." diyor.

 

"Kadınlarımıza Saygıyla"

Nebil Özgentürk, Nazım Hikmet’in "Kadınlarımız" şiiri ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Cumhuriyet'imizin 100. yılı için çok önemli bir çalışma hazırladı. 

Haluk Bilginer, Selçuk Yöntem ve Mehmet Aslantuğ’un sesleri; Meltem Cumbul, Salih Kalyon, Hakan Bilgin ve Onur Akın’ın oyunculuk performansları ile yer aldıkları  özel şiir-klip projesi daha şimdiden ses getirmeye başladı. 

 Çalışmaları aylar süren ve çekimleri Afyon yolu üzerinde gerçekleştirilen şiir-klip projesi 7 Mart Salı günü itibariyle tüm mecralarda yerini alacak.

 

Amy Winehouse tiyatro sahnesinde!

2011 yılında 27 yaşında iken ani ölümüyle tüm dünyayı sarsan ünlü jazz rock sanatçısı Amy Winehouse'un son 3 gününün geri dönüşlerle anlatıldığı "Amy Winehouse" 8 Mart Çarşamba akşamı, Kadınlar Günü'nde Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluşarak prömiyer  yapacak.

Kosta Kortidis’in yazdığı, Kemal Başar rejisiyle sahneye uyarlanan "Amy Winehouse" adlı  oyunun koreografisini Dilara Çakmak yapmış. Amy Winehouse rolünü Cansu Tekoluk oynarken diğer rollerde Kaan Erkam, Zeynep Yaylıcıoğlu ve Savaş Alp Başar var. 

Amy Winehouse’un kısa ve hüzünlü hayat öyküsünden yola çıkan eser, yakın çevresinin duyarsızlığı ve anlayışsızlığı sonucunda onu alkol ve uyuşturucu batağına sürükleyen ve genç yaşta ölüme götüren olaylar zincirini, sanatçının sevgi açlığını ve umutsuz varoluş çabasını modern dans ile tiyatroyu harmanlayan çağdaş bir anlatım ile sunuyor.

Oyun 29 Mart tarihinde Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesi'nde bir kez daha sahnelenecek.

 

 Ferhat Göçer’den yeni şarkı: "Bu Kafayla"

 Ferhat Göçer’in yeni şarkısı “Bu Kafayla” tüm dijital platformlarda geçen hafta sevenleriyle buluştu.

MMF Production tarafından müzikseverlerle buluşan “Bu Kafayla”nın sözleri Zeynep Talu, müziği ise Ferhat Göçer imzasını taşırken, şarkının düzenlemesi de Sonay Yağız tarafından yapılmış. Geçtiğimiz Ocak ayında "Aldırma Gönül" müzikal turnesi için gittiği İsviçre’nin Zürih kentinde muhteşem doğa manzaraları arasında  çekilen şarkının klip yönetmenliğini ise İsviçre’de yaşayan yönetmen Emrah Otman yapmış.  

“Bu Kafayla”, aynı hataları tekrar tekrar yapan ve yanlış tercihlerinden yorularak pişman olan birinin kendine olan kızgınlığını anlatıyor.

Ferhat Göçer, yeni şarkısı için “Tam da ‘Bu Kafayla’ dinlenecek bir şarkı!” yorumunu yaparken 6 Şubat’ta tüm Türkiye’yi derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sebebiyle tekrar baş sağlığı dileyerek  “Ülkece yaşadığımız büyük felaketin ardından şarkımızın çıkışını da erteledik. Hepimiz derinden yaralıyız. Sanatın, müziğin iyileştirici gücüne hep inandık, inanmaya da devam ediyoruz. Yaralarımızı hep birlikte saracağız. Müzik de duygularımızı dile getirmenin en güzel araçlarından biri, dinlemek kadar üretmek de ruhumuzun gıdası. Yaralı ruhlarımıza biraz da olsa dokunabilmek dileğiyle…” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler