• 16 NİSAN Salı 19:18
  • HV
Advert

Ajda Pekkan konseri anlatılmaz, yaşanılır!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 22-05-2023 14:31

19 Mayıs akşamı itibari ile Ajda Pekkan Kuruçeşme’de  2023 yazının startını verdi.

Anlatılmaz yaşanır  tadında gecenin en ön saflarında tüm sevenleri gibi büyük bir heyecan ile  bekliyordum Pekkan’ı, en son geçtiğimiz Ağustos ayında  Bodrum Yalıkavak’ta  Günay Restaurant  sahnesinde izlemiştim. Saatler dakikalar ilerledikçe içimizdeki heyecan adeta dışa vuruyordu, ve perdenin açılışı ile sahnede Süperstar Ajda Pekkan vardı.

Burcu Sedef imzalı gri payetli, kolları  püsküllü göbek dekolteli kostümü ile pırıl pırıl sahnede idi Pekkan, ‘Yeniden Başlasın’ şarkısı ile  gecenin ateşini verdi, her yaştan seveni ile dünden bugüne şarkıları ile bizi geçmişlere götürdü, her zaman kendini yenileyen Pekkan şarkılarını yeni aranjeleri ile yorumladı, özellikle çok beğendim ‘Palavra’ şarkısının yeni halini, bildiğimiz şarkıları yanında Türk Sanat Müziğinden de örnekler veren sanatçı o bitmeyen enerjisi ile her zaman ki mütevaziliği ile biz sevenlerinden alkışını aldı.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamasında havai fişekler ve bayraklar ile Ajda Pekkan’ın yorumladığı ‘ 10.Yıl Marşı’ bir başka oldu o gecce.

Bir an yan tarafımda oturan bir hanım seyircinin  ‘inanamıyorum Ajda Pekkan ile göz temasındayım, bana baktı gülümsedi.’ deyişini unutamıyorum. Kendini her daim yenileyen uzun zamandır Günay Acar’dan şan dersleri alan eğitimin yaşı olmadığını her zaman savunan Pekkan o gecce ‘Yakar Geçerim’ adlı  şarkısı ile  yine  yıktı  geçti ortalığı kıyafeti ve ışık  tasarımı ile  fotoğraf sanatçısı Bora Gökhan’ın çekimleri ile Kuruçeşme konseri bir başka oldu.

Ajda Pekkan 10 Haziran geccesi yine Kuruçeşme sahnesinde 16 Haziran’da Maximum Uniq’de olacak.

Poll Production tarafından düzenlenen yaz aylarının bu en keyifli etkinliği Kuruçeşme Açıkhava Konserleri, müzikseverleri boğazın eşsiz manzarası eşliğinde buluşturacak.

Unutulmaz sahne şovlarıyla yaza damgasını vuracak Açıkhava Konserleri’nde Emel Sayın, İbrahim Tatlıses, Ferhat Göçer,  İzel-Çelik-Ercan, Yıldız Tilbe, Volkan Konak, Hakan Altun, Haluk Levent, Serdar Ortaç, Özcan Deniz, Levent Yüksel, Hande Yener ve Zeynep Bastık gibi birbirinden ünlü sanatçı sahne alacak, ilk etapta 28 Temmuz’a kadar dolu dizgin devam edecek. Daha sonra açıklanacak program ile 30 Ekim geccesine kadar  Boğaz konserler ile şenlenecek.

26 Mayıs Berkay

27 Mayıs Hakan Altun

2 Haziran Volkan Konak

3 Haziran İbrahim Tatlıses

4 Haziran Serdar Ortaç

5 Haziran Haluk Levent

6 Haziran Koray Avcı

7 Haziran Yaşar

8 Haziran Melek Mosso

9 Haziran İzel-Çelik-Ercan

10 Haziran Ajda Pekkan

11 Haziran Çakal&Reckol

12 Haziran Zeynep Bastık

13 Haziran Nil Karaibrahimgil

14 Haziran Bir Arabesk Müzikali-Afara/ Uğur Aslan

15 Haziran Serdar Ortaç

16 Haziran Özcan Deniz

17 Haziran Şarkılar Bizi Söyler (Deprem Bölgesine Yardım Geccesi)

18 Haziran Fatih Kısaparmak&Kaan Kısaparmak (Babalar Günü Özel)

19 Haziran Yıldız Tilbe

20 Haziran Cem Adrian

21 Haziran Levent Yüksel

22 Haziran Hande Yener

23 Haziran Emel Sayın

24 Haziran Ozoda Nursaidova

25 Haziran Gökhan Türkmen

28 Temmuz Sefo  sahne alacak.

Bu arada konser trafiğini deniz yolu ile açmakta  fayda  var, gecce öncesi Kadıköy, Üsküdar ve Beşiktaş’tan kalkan tekne, yine konser finalinde istediğiniz iskeleye bırakıyor aklınızda  olsun.

 

Gemlik’te  Jüri Başkanı Hale Soygazi!

Bu yıl 20-23 Temmuz 2023  tarihleri arasında  gerçekleşecek  ‘ 2. Gemlik  Film Festivali ’ ne  geri sayım başladı.

Gemlik Belediyesi tarafından düzenlenecek   ‘’2. Gemlik Film Festivali’’nin jüri üyeleride  geçtiğimiz günlerde  açıklandı.  Festivalin Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmleri, Türk Sineması’nın değerli  isimlerinden Hale Soygazi başkanlığında, yönetmen, yapımcı ve yazar Ezel Akay, oyuncu Güven Kıraç, yazar ve yaratıcı yapımcı Yiğit Güralp ve görüntü yönetmeni ve yapımcı Eyüp Boz gibi güçlü isimlerden jüri belirleyecek.

Jüri başkanı Hale Soygazi, sinemaya gönül vermiş gençlerin kendisini her zaman heyecanlandırdığını söyleyerek ‘’Sinema adına sarf edilen her türlü çabayı yürekten alkışlıyorum ve elimden geldiğince destekliyorum.’’ dedi.

1.’lik, 2.’lik ve 3.’lük ödüllerinin yanı sıra Mansiyon Ödülü’nün verileceği yarışma için başvurular, internet sitesinden 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılacak. 

Sadece Türkiye’den katılan filmleri kabul eden yarışmaya başvuran filmleri, ön jüri değerlendirmesi sonrası ana jüri değerlendirecek ve ödüller sahiplerini bulacak. Kısa Film Yarışması Ön Seçici Kurulu’nda,  Yönetmen Ceren Şahan, görüntü yönetmeni Hayri Çölaşan, yönetmen Gültekin Bayır yer alacak.

Ön jürinin değerlendirmesi sonrası belirlenen 10 film; oyuncu ve yönetmenlerden oluşan ana jüri tarafından izlenecek. Jürinin belirlediği ilk üçe giren filmler ve Mansiyon Ödülü kazanan filmler birbirinden büyük ödüller kazanacak. Yarışmada dereceye girenler için 1.lik Ödülü 25.000 TL, 2.lik Ödülü 20.000 TL, 3.lük Ödülü 15.000 TL, 4. Mansiyon Ödülü ise 10.000 TL olarak belirlenmiş.

Geçtiğimiz yıl  açılış  törenine katıldığım festivalde  Türkan Şoray’a onur  ödülü takdim edilmiş, Eşref Kolçak anısına gerçekleştiren festivale Şoray  yanında  Perihan Savaş, Halil Ergün, Erkan Can, Tamer Yiğit  gibi Yeşilçam’ın değerli isimleri  katılmıştı.

Festival boyunca özel konukların katılımıyla gerçekleşecek etkinliklerde  Türk Sineması film gösterimleri, sergiler, konserler ve söyleşiler yer alacak.

 

Yasemin Sakallıoğlu sahnesini kaçırmayın!

 

Nereden başlasam nasıl  anlatsam bilemiyorum ama Yasemin Sakallıoğlu’nun  yaklaşık 2 sezondur kapalı gişe sahnelediği tek kişilik gösterisi “Doğru Koca Nasıl Seçilir?” ini sonunda Bostancı Gösteri Merkezinde izledim.

Ve bayıldım…. Şimdiye  kadar  kadar sahneden milyonlara ulaşan başarılı komedyen gösterilen yoğun ilgiyle  Türkiye’yi karış karış dolaşmaya devam ediyor. BKM organizasyonu ile gerçekleşecek turnesinin Bostancı ayağında  bizi  kırdı  geçirdi Yasemin Sakallıoğlu.

Başarılı komedyenin, kendi yaşamının birbirinden komik hikayelerini, aile bağları, kadın erkek ilişkileri ve bu ilişkilerin psikolojik yansımalarını, çeşitli tiplemelerinden yardım alarak aktardığı kahkaha dolu gösterisi muhteşem idi. Sanatçı sahne performansı ile doruk noktasına ulaşıyor adeta, ilk  defa izlediğim  fakat instgram da  yayınladığı videolarının müptelası  olduğum Sakallıoğlu’nu  gösteri evveli Bostancı’da karavanında  ziyaret ettim. Daha karavan da başlayan gülme krizim Bostancı salonunda  daha da yoğunlaştı, genelde komedi de gülmeyen ben Yasemin Sakallıoğlu’nun  az biraz interaktif bol gülmeli sahnesinide ses taklitleri, mimikleri özelllikle ince esprileri beni bedenden aldı…  Sanatçıyı izlemeye gelenler arasında  Bendeniz, Ayşe Kırca, Doğu Demirkol gibi popüler isimler vardı.

Ama şunu da söylemeden edemeyeceğim espri ,hazır cevap olması  tamam da Yasemin Sakallıoğlu’nun   çok iyi de sesi var, o alkışladığımız  şarkıcılara şapka çıkartacak değerde  fevkalade şarkılarda yorumluyor gösterisinde  hiç belli olmaz bir bakarsın sahnelere çıkar Sakallıoğlu!

Gösteri Tarihleri:

 

29 Mayıs                 Denizli            – Denizli Açıkhava Tiyatrosu

31 Mayıs                  İzmir               – Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu

07 Haziran               Bursa              – Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu

 

Afyon’da  Caz Festivali

Cumhuriyet’in 100. yılında, 1-6 Haziran tarihleri arasında  23. kez gerçekleştirilecek Afyonkarahisar Caz Müzik Festivali ile caz severlere  müziğe doyacak. *Festivalin açılışı Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve yorumcu Gabriela Vermelho ile 1 Haziran akşamı yapılacak.

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, Festivalin kapanışını Türk müziğinin değerli ismi  Özdemir Erdoğan yapacak.

Çek cazının birbirinden iddialı toplulukları ile Türk cazının özgün ve duayen isimlerinin bir araya geleceği 23. Afyonkarahisar Caz Müzik Festivali’nde her biri birbirinden özgün ve iddialı sanatçılardan oluşan caz toplulukları sahne alacak. Ritim ve gitar doğaçlamalarının mıknatıs gibi çeken etkileşimiyle ve stiller arasındaki sınırı aşarak The Bladderstones, gönülden müziğe adamış üyelerden oluşan Çek grup Maraca, Gabriela Vermelho Dörtlüsü’nün solisti Vermelho, Türkiye’de Oriental Blues’un temsilcisi Luxus ve Alper Bakıner bu topluluklardan yalnızca birkaçı.

Festivalin en fazla sevilen, olmazsa olmaz bölümlerinden Okul Söyleşileri kısmında ülkemizin kültür ve sanat ortamının yine birbirinden değerli temsilcilerini ağırlama heyecanı devam edecek. Bu yıl da kültür sanat dünyasının çok önemli isimleri sınıflarda öğrencilerle bir araya gelecek. Ressam ve akademisyen Hüsamettin Koçan, yazar  Yalvaç Ural, yazar Adnan Özyalçıner, ressam ve akademisyen Yıldız Yusuf Taktak, gurme ve araştırmacı yazar Engin Akın, karikatürist Piyale Madra, yazar ve editör Feridun Andaç,  haber spikeri, sunucu ve eğitimci Defne Sarısoy, yazar ve eleştirmen Metin Celal ve fotoğraf sanatçısı ve eğitmeni Nadir Ede bu isimler arasında yer alıyor.

Türkiye’de resim sanatının şekillenmesindeki en etkin isimler arasında yer alan, Afyon-Bolvadin doğumlu ressam Yusuf Taktak’ın Sergisi de festival kapsamında Afyon’un Nuh Köyü’ndeki bir köy okulunda açılacak. 

PROGRAM

1 HAZİRAN PERŞEMBE 

20:30 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT ORKESTRASI 

22:00 THE BLADDERSTONES

2 HAZİRAN CUMA 

20:30 MARACA

22:00 GABRIELA VERMELHO DÖRTLÜSÜ QUARTET

3 HAZİRAN CUMARTESİ 

20:30 ONDREJ KRIZ DÖRTLÜSÜ QUARTET

22:00 ALPER BAKINER VE LUXUS BAND 

4 HAZİRAN PAZAR 

20:30 TOMAS FROLIK TRIO

22:00 MARTIN BAKYTA DÖRTLÜSÜ QUARTET

5 HAZİRAN PAZARTESİ 

20:30 MICHAEL NOSEK DÖRTLÜSÜ QUARTET 

6 HAZİRAN SALI 

20:30 ÖZDEMİR ERDOĞAN RESİTALİ