• 29 MAYIS Çarşamba 08:36
  • HV

Alaçatı, Karsu ve Duman ile sezonu açıyor!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 16-04-2023 19:58

12’inci Alaçatı Ot Festivali 27-30 Nisan tarihleri arasında Alaçatı’da gerçekleşecek.

Çeşme Belediyesi tarafından gerçekleşecek baharın habercisi festival, depremin yaralarını sarmak amacıyla düzenlenecek. Festivalin bu yılki teması “Yeniden Doğuş” olacak. 

Birbirinden leziz etkinlikleri, sokaklara yayılan mis gibi kokuları ile önemli dünya festivalleri arasında yer alan İzmir’in Alaçatı Ot Festivali bu yıl da konserler, stantlar, sergiler, söyleşiler, yarışmalar ve yemek yapım atölyeleri ile milyonları ağırlayacak.

Doğadan toplanan yüzlerce türdeki otun tezgahlarda yerini alacağı 12’inci Alaçatı Ot Festivali’nde geçen yıl olduğu gibi Çağla Şıkel’in sunacağı yarışmada en güzel yemekler ve otlar yarışacak.

Dünyaca ünlü şeflerin jüri olarak katılacağı, Ege’de yetişen sayısız otun sergilendiği Alaçatı Ot Festivali’nin bu yılki ana teması “Yeniden Doğuş” olacak. Festivalin kurucularından ünlü müzisyen ve sunucu Ayhan Sicimoğlu ve Tülin Onaner’in katılımıyla gerçekleşecek, dopdolu içeriği ile cıvıl cıvıl anların yaşanacağı Festival Korteji ise 28 Nisan Cuma günü ünlü isimler eşliğinde yapılacak.

6 Şubat depreminde etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Adıyaman, Malatya, Kilis’in bölgesel lezzetlerinden oluşturulacak stantlarla, vatandaşlara ve yerel üreticilere destek olunacak. Hatay’ın künefesinden, içli köftesine, Malatya’nın kayısısından Gaziantep’in baklavasına kadar birçok ürün sergilenecek.

28 Nisan Cuma akşamı adını Hatay’ın Karsu köyünden alan ve depremde çok sayıda akrabasını kaybeden şarkıcı Karsu Dönmez sahne alırken, 29 Nisan Cumartesi günü ise Rock müzik grubu Duman sahne alacak. Böylelikle 2023 yaz sezonu da açılmış olacak. 

Ayrıca Antakya Medeniyetler Korosu, deprem yararına düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali’nde konser verecek.

***

Hande Yöremen’den yeni kitap: Han! 

Hande Yöremen hayatımda  en özel isimlerden, bir yazısında okumuştum: "Yazı yazmayı öğrendiğimden beri yazıyorum." demişti. Turizm ve Otel Yöneticiliği'nden mezun olduktan sonra altı yıl Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Yazarlık ve Yaratıcılık bölümünde okumuş.  Hocaları arasında bulunan Emre Kongar, Ahmet Altan, Kandemir Konduk, Sunay Akın, Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Güngör Dilmen, Melisa Gürpınar, Tuncer Cücenoğlu, Serpil Akıllıoğlu, Engin İnal, Sevin Okyay, Sönmez Atasoy çok değerli isimler  ona mesleki tecrübesinin eğitimini ve ilhamını vermişler ona!

Yöremen ayrıca Reklam, Halkla İlişkiler, Sinema, Entegre Pazarlama, Sosyoloji dallarında öğrenimi görmüş,  Okul döneminde 2,5 yıl dublaj, ATV Avrupa’da yapımcılık, TGRT’de program yazmış TV ile dönem dönem içiçe olmuş, bir dönem More Dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği, 2007  yılından beri kendi kültür sanat sitesi Kulisonline sitesinin her şeyi.

Hande Yöremen yazar kimliği ile yıllar evvel çıkarmış olduğu Peynir Reyonu kitabı sonrası geçtiğimiz Mart ayında Ritim Sanat Yayınlarından çıkardığı Han adlı şiir kitabı ile yeniden kitapevlerine döndü. Onun ile Suadiye’de  buluştuk neler  yapıyorsun diye konuştuk! 

Yıllarca bu işleri yaparken bu işlerin okullarını okuduğunu, asıl istediğinin yazar olmak olduğunu bir kez daha ifade etti. "Çocukluk hayalim hep yazar olmaktı.  İnsanlar nasıl fırçayı tutarak şarkı söyler, bende yazmayı öğrendiğimden beri hep yazı yazıyorum. Eğitimimi de bu yönde aldım. Çalıştım hep. 2005 yılında çıkardığım Peynir Reyonu’nun dan sonra çok ara verdim aslında, pandemiden bir süre önce artık kitap çıkarmalıyım düşüncesi kafam da belirdi. Birikimlerim çok biliyorsun deneme yazmayı da  çok severim, roman, senaryo ve tiyatro  oyunu da yazıyorum. Bunları toparlarken çok yakın arkadaşlarım Aytül Şen ve Zeynep Çay ne yapalım diye düşünürken bu şiir kitabı bir ısınma turu oldu benim için, yani ara verilen zamanı bitirme. Tek şiir kitabı ile kalmayıp zaman ile seri şiir kitapları çıkarmak, bununla beraber hazırladığım oyun kitabı, bitirmek üzere olduğum bir romanım, Tuhaf İnsanların Arkadaşı diye bir kitabı yazmaya başladım, sosyoloji okumaya başlayınca bu kitabın doğru bir şey olduğunu fark ettim.  Ara vermiş gibi olsamda  bundan sonraki kariyerimi  tam manasıyla  kitap yazmaya endeksledim. Ben bir yazarım yazarlıkta bir meslek. Mesleğim ürünü de kitaplarım olacak."

Yeni şiir kitabını sorduğum da; "Han ilk şiir kitabım olduğundan içinde biraz karışık şiirler var. Temalar  çok farklı, sadece aşk yok içinde, değişik duygular var, daha ziyade yazarak iyileştiğim dönemin eserleri var içinde, mesela 20 li yıllarda yazdığım şiirlerimde var. Yoğunluk olarak 2014 yılından sonra yazdığım şiirler var Han’da. Kitapta 75 adet şiir var bu sayı neden dersen 1975  doğumlu oluşum. Han'da Hande’nin ilk üç harfi, bu seriyi tamamlayabilirsem. Hayatımda dönüm noktası olan insanlara ilk heceleri ile böyle armağan vermek istiyorum. Yeni bir kitap ama çok güzel tepkiler geldi kısa zamanda, okuyanlar özellikle kitapta kendilerini bulduklarını söylediler, eski sözcükler ile  yeni cümleler kurmuşsun demeleri çok hoşuma gidiyor. Kitap şu anda  Ritim Sanat Yayınlarının internet sitesinde satışta. Belli sayıya ulaştıktan sonra kitapçılarda olacak." dedi.

***

Yüz Akımız 100 Kadın!

Yaşam mücadeleleri ve başarılarıyla birer kahramanlık öyküsü olan 100 girişimci kadının hikayeleri “Yüz Akımız 100 Kadın” adlı kitap alanında başarılarıyla adından söz ettiren ve başarının sırrını çözen kadınların hikayeleri kitap oldu.

Bu ilham veren kadınların hikayelerinin anlatıldığı kitabın sanat yönetmenliğini Banu Noyan yaparken proje danışmalığını Zeliha Sunal ve Fazilet Patır yaptı. 

Güzel bir  çalışma olan “Yüz Akımız 100 Kadın” adlı kitap içerisinde  Türkiye’de  başarıları ile ses getiren 100 kadın var Buket Aydın, Doç. Dr. Nurdan Tümbek Tekeoğlu, Ayşe Kulin, Ömür Gedik, Tuna Arman, Zeliha Sunal, Lalehan Uysal ve Yıldız Alpar bu özel isimlerden bazıları.

Kitabın proje sahibi Ayla Erdim de duygularını: "Ülkemizin her yerinden başarılarını ispat etmiş ve rol model olmuş kadınlarımızın hikayelerini genç kadınlarımıza sen de yapabilirsin cesaretini vermek üzere yola çıktık. Ümitsiz olan gençlerimize de ilham kaynağı olabilmek için 100 kadınımızın hikayesini bu kitapta topladık." sözleriyle ifade etti.

Toplumun her alanında çalışmalarını sürdüren başarılı kadınların bir araya geldiği kitaptaki her bir kadının öyküsünde  başarısının tesadüf olmadığı anlatılıyor. Özellikle gençlere yol gösterecek olan yaşam öyküleri ve başarı modelleriyle ülkemizin yüz akı kadınlarından yola çıkan bu eser aynı zamanda tarihi belge niteliğinde. 

Kitabın satışından elde edilen gelir Yaşam Boyu Paylaşım Derneği ve Tomurcuk Özel Çocuklar Kooperatifi’ne bağışlanacak.

Etkinlikte İstanbul Devlet Orkestrası Sanatçısı ve Seslendirme Oyuncusu Özlem Abacı, bu özel güne ithafen Cumhuriyetin 100. yılında Türk kadınına  yazdığı 'Kadın' şarkısını ilham veren kadınlar için seslendirdi.

 ***

Afaki’nin (Ertan Sarı) şarkılarını dinlediniz mi?

Youtube'da hep  yeni sesler yeni şarkılar bulmak son yıllarda en keyif aldığım şeylerden. Geçtiğimiz yıl ilk  dinlediğimde farklı bir şarkı, değişik bir yorum olarak tanımladığım Gözünün Kıyısında şarkısını Ertan Sarı (Afaki) muhteşem yorumlamıştı. O günden beri takipteyim onu, daha önceleri yayınladığı Yolu Bize Düşman ve  Yerim Yok adlı  şarkılarından sonra bu hafta yeni teklisi İçinde Anılar’ı yayınladı  genç sanatçı.

1996 İzmir  doğumlu olan Afaki, 15 yaşından itibaren davul ve piyano dersleri alarak müzik hayatına başlamış.

Kadıköy’de bulunan müzik mekanlarında gerek gruplarla gerek solo olarak sahneler almış ve 2019 yılında çalışmalarına solo kariyer olarak devam etmeye karar vermiş.

Piyano ve gitar ile evde kendi bestelerini yazmaya başlayan Ertan Sarı, bu durumu daha profesyonel hale getirmek için ilk önceleri  evde kayıtlar almaya başlamış.

Daha sonra başarılı bir yol izlemek için daha büyük adımlar atması gerektiğinin farkında olan sanatçı Kadıköy'de kendi kayıt stüdyosunu açarak, burada hem kendi bestelerini kaydedip hem de değişik sanatçıların bestelerini farklı sanatçıların bestelerini kaydetmeye, Mix / Mastering işlerini yapmaya başlamış. Bununla da kalmayıp işlerini ilerletmek isteyen Ertan Sarı ses mühendisliği okuyup kayıt teknolojilerine daha hakim olurken reklam ve popüler dizi müziklerine ismini yazdırmayı başarmış.

Kendi şarkılarını  bestelerini ortaya çıkarırken kendi hayatından ve çevresinde olup biten hikayelerden esinlenmiş, durumları duygu durumuna göre şekillendirip melodiler kaydediyor.

Şimdilerde iyi; Kadıköy’de çeşitli mekanlarda sahne alan Ertan Sarı yani Afaki’yi yeni şarkıları ile bu sefer sahnede dinlemek için sabırsızlanıyorum.

Bu arada İçinde Anılar gerçekten güzel olmuş, şarkı dinledikçe gidiyor insan bir yerlere!

  • Etiketler