• 20 MAYIS Pazartesi 19:12
  • HV

Antakya’da  ilk ödüller  Yeşilçam emekçilerine!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 19-10-2022 15:25

Antakya’da  ilk ödüller  Yeşilçam emekçilerine!
10. senesini gerçekleştiren "Antakya 10. Uluslararası Film Festivali" için hafta sonu  Antakya’da idim.

 

Festivalin bu sene 10. yılı olması sebebiyle  Yeşilçam’a emek vermiş 10  değerli isme  Onur Ödülü verilmesi düşünülmüş, Bahar Öztan,  Ediz Hun, Natali Yeres, Şafak Film, Mevlüt Koçak, Feza Çaldıran,, Macit Koper, Atilla Dorsay, Andreas Sinanos ve Necdet Tok bu özel isimler.

 

14 Ekim Cuma akşamı  By Mikrofon olarak tanınan başarılı oyuncu İbrahim Kaşdaş’ın çok özel sunumu ile Erol Bilecik Teknik Anadolu Lisesi’nde Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın da katılımıyla yapılan açılış töreninde geceye  katılan sanatçılar, Bahar Öztan, Atilla Dorsay, Necdet Tok ve Mevlut Koçak ödüllerini aldılar.  Tören sonrası  Antakya  Şehir Kulübünde verilen yemekte ana konu Yeşilçam anıları oldu.  

Sinema denilince aklımıza hem aktör, aktrist veya  yönetmenler gelir, Öyle güzel iki emekçi ile tanıştım ki burada  film kurgucuları  Mevlüt Koçak ve  Necdet  Tok çok mütevazi iki büyük  değer, izlediğimiz yüzlerce filmin kurgularını yapmış üstadlar, festival kapsamında  Antalya  Mimarlar Odası’nda  yazar, eleştirmen Atilla Dorsay ve eşi Leman Dorsay  yeni kitaplarını imzaladılar  ve halka söyleşi yaptılar. Festivalin ikinci akşamında  Antakya  El Sanatları Müzesi bahçesinde  verilen yemekte  yöresel sanatçı Eyüp Beydağlı sazı  ile şarkılarını söylerken sahneye  Yeşilçam’ın Gamzeli Güzeli olarak tanıdığımız  bir zamanlar sahnelerde de  boy  gösteren Bahar Öztan’ı davet  etti.  Öztan gece de  Nazende ve Gel Gönlümü adlı şarkıları  yorumladı.

Türk Sinemasında altın çağını  yaşayan film festivallerinden biri gerçekleşiyor bu hafta  orada . Mehmet Oflazoğlu ve ekibinin organize ettiği festivale  45 ülkeden 620 film başvuru  yapmış. 20 Ekim Perşembe akşamı 2022 yılının en iyileri ‘ Altın Defneler’ sahiplerini bulacak.

Uluslararası festivalde 85 film Meclis Kültür Merkezi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Hatay Mimarlar Odası, Erol Bilecik Teknik Anadolu Lisesi, Hatay TED Koleji ve Hatay Doğa Koleji’nde halka açık ve ücretsiz gösteriliyor.

Uzun metraj, kısa film ve belgesel film kategorilerinde Altın Defne Ödülü’nü kazanmak için iddalı  bir  yarış  var  Hatay’da.

Festivalin  Uzun ve Kısa Film  jüri kadrosunda  çok özel isimler  Mert FIRAT Eylem Kaftan, Ahmet Kenan Bilgiç ,Barış Sarhan, Defne Akman, Şebnem İşigüzel ,  Cansel Elçin,  Burak Göral  bulunuyor.

Uluslararası jüride  ise Uzun metraj Kurmaca Film Yarışması, Buğra Mert Alkayalar, Eda Arısoy, Nicolas Jakbulak, Belgesel Uzunmetraj Film Yarışması, Burak Türten, Murat Aytas, Veysel Akşahin, Kısa Film Yarışması, Çağatay Akarca, İrem Siyahgöz, Savaş Hamarat bulunuyor.

Belgesel jürisindeki isimler; Serdar KÖKÇEOĞLU, Gülçin Santırcıoğlu,  Hakan Dündar var.

 

 

Filmler izleyici ile  buluşuyor, çevre gezileri ve etkinlikler ile  çok keyifli bir film festivali yaşanıyor, bir festival koordine etmenin ne kadar  zor  olduğunu çok iyi bilirim festival direktörü Özkan Binol ve genel koordinatör Sezar Tuna’ya  çok teşekkürler emekleri için.

 
 

 

 

Arda Foster ve  yeni şarkısı  ‘ Gına  Geldi!’

Müziğe  Boycott grubu ile başlayan Arda Foster zamanla gelişen müzisyen kimliği ile  yeniden müzik  dünyasına  geri döndü. Sözü ve müziği Efe Burak’a ait olan olo kariyerinin ilk single’ı ‘Gına Geldi’yi yayınlayan 23 yaşındaki genç müzisyen müzik listelerinde bu aralar  epey üst sıralarda.
 
 

 
Arda Foster  hayli hareketli olan şarkıda  hem ikili ilişkilerde haddini aşanlara hem de sosyal medyada sanal isimlerin arkasına saklanarak sözlü saldırılarda bulunanlara sesleniyor. "Gına geldi, sussan artık" sözleriyle söz konusu kişilere haddini bildiren şarkı kısa sürede dillere düşecek gibi.
 
Baran Etik'in düzenlediği 'Gına Geldi'de Nez  de sanatçıya düet  yapmış. Buğra Karaçam’ın yönettiği klipte Arda Foster’a model Eya Benjamin eşlik etmiş.

Arda Foster “Uzun zamandır üzerinde çalıştığım ve harika bir ekiple hayata geçirdiğimiz projemiz sonunda yayınlandı. ‘Gına Geldi’ solo kariyerimin ilk şarkısı ve devamı da gelecek. Çok güvendiğimiz bu single’ın beğenileceğini düşünüyorum” dedi.

 

 

Tiyatro  Boyalı Kuş’un yeni oyunu   ‘ Aliye, bir kadın ‘

 
Türkiye'nin ilk profesyonel feminist tiyatro topluluğu Tiyatro Boyalı Kuş yeni oyunu ' Aliye, bir kadın ' adlı yeni  oyunu ile24 Ekim akşamı Şişli Cevahir Sahnesinde  sezonu açıyor. Doğumunun 160. yılında Fatma Aliye Hanım’ın hayatını anlatan oyun tiyatronun 22.  yılında epey alkış  alacak gibi.
 

 
Fatma Aliye Hanım (1862-1936), kadın hakları hareketi, edebiyat ve fikir dünyasındaki öncülüğüyle tarihe geçmiş, bir kadın imzasıyla edebiyat dünyasının kapılarını kadınlara açmıştır. Kadın haklarının güçlü bir savunucusu olan Fatma Aliye Hanım, Türkiye’de kadın meselesini konu edinen ilk kadın romancı; ilk kadın çevirmen; biyografisi yazılan ilk kadın; monografi, tarih ve felsefe kitapları kaleme alan, uluslararası fuarlara çağırılan ve ödül alan ilk kadın yazar; ilk kadın yardım derneği kurucusu ve Kızılay’ın ilk kadın üyesidir. Fatma Aliye Hanım, makale ve kitaplarıyla hem doğuda hem de batıda büyük ses getirmiş ve saygı görmüş bir edebiyat ve fikir insanıdır.
“Her devir kendi Amazon’unu yaratır!”
 
Tiyatro Boyalı Kuş’un “Aliye, bir kadın” adlı yapımı, öncülerimizden Fatma Aliye Hanım’ı seyirciyle tanıştırıp buluşturmayı, toplumsal ve politik baskılara rağmen kazandığı başarıların yeni nesillere ışık tutmasını ve ilham kaynağı olmasını hedefliyor.
“Aliye, bir kadın” Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı eserinden ilhamla Jale Karabekir’in metin ve rejisi, Gökçe Tuncer, Nisan Yenigül ve Murat Avni Yürekli’nin performansıyla 2022-2023 sezonunda sahnelerde olacak! Oyunun müziklerini  Murat Hasarı, dekorunu   Cihan Aşa, ışık tasarımını ise Ayşe  Sedef Ayter   hazırlamış.

  • Etiketler