• 29 MAYIS Çarşamba 09:15
  • HV

Frankfurt’ta Altın Elmalar cuma geccesi sahiplerini bulacak!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 12-06-2023 18:39

2011 yılından bu yana festival danışmanlığını yaptığım 23. Uluslararası Frankfurt  Türk Filmleri Festivali  11 Haziran 2023 tarihinde  Hüseyin Sıtkı başkanlığında  Frankfurt’ta  başladı.

 

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı başkanlığında gerçekleşecek festival Türkiye’den Türsak Vakfı proje ortaklığında gerçekleşiyor.Tanışma yemeğinde festival ekibi ile beraber Sermin Hürmeriç, Mahmut Kırmızıgül, Kemal Hamamcıoğlu, Eylem Yıldız, Yosi Mizrahi, Aydın Orak, Ümit Belen, Prof.Dr. Bülent Vardar gibi değerli isimler vardı.

 

16 Haziran akşamına kadar  devam edecek olan festival Frankfurt’a yakın çok şık bir kır bahçesinde  gerçekleşen tanışma yemeğinde   Tuna Kiremitçi ve  arkadaşlarının birbirinden güzel şarkıları  ile start aldı.

 

Festival de bu yıl Türkiye’den  Sermin Hürmeriç ve Tamer Levent’e  Almanya ‘dan Tayfun Bademsoy’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilecek. Ödüller 12 Haziran akşamı sahiplerine sunulacak. Aynı gece festival de geçtiğimiz yıl en çok izlenen  film ödülü,  Kısa Film ve Belgesel Ödülleri sahiplerini bulacak. Açılış gecesini ve tüm festivali oyuncu Yosi Mizrahi sunacak.

23. Frankfurt Türk Filmleri Festivalinin açılış filmi Prestij  Meselesi olacak.  Filmin galasında filmin oyuncularından  Mahmut Kırmızıgül olurken film sonrası  genç oyuncu söyleşiye katılacak

Uzun Metraj Film Jürisinde Jüri Başkanı Dirk Schafer, Patricia Rommel, Jale Arıkan   Yüksel Aksu, Ece Uslu ve Tuğrul Tülek.

Kısa Film Jürisi  Nilperi Şahinkaya, Yağız Can Konyalı ve Prof. Dr. Bülent Vardar

Belgesel Jürisi   Erdem Tepegöz, Kemal Hamamcıoğlu, Eylem Yıldız, Özge Özacar ve Ümit Belen var.

Bu yıl Vefa Ödüllerinde  Suna Pekuysal & Ergun Köknar çifti anılacak. Çiftin oğulları Sait Ali Köknar’a plaket  takdim edilecek.

Festival boyunca vizyon filmleri yanında finalist filmler gösterilecek, sergi, panel gibi etkinlikler, Belediye Başkanı  ve Frankfurt Başkonsolusu davetleri gerçekleşecek.

Filmler huzurevi, okullar, hapishane de ayrıca açık hava sinemasında gösterilecek.

Bu arada 14 Haziran da  Turna Misali film sonrası  oyuncu  Sennur Nogaylar, 15 Haziran da Kar ve Ayı filmi oyuncusu Berkay Ateş , Çilingir Sofrası filminin oyuncuları Barış Gönenen seyirci ile söyleşi de  bulunacaklar.

 

14 Haziran tarihinde  Cumhuriyet  ve Sinema adlı  panele  Yüksel Aksu, Ece Uslu, Nilperi Şahinkaya, Yağızcan Konyalı  ve Tuğrul Tülek konuşmacı olarak katılacaklar.

 Yarışma Ödülleri Altın Elmalar ise 16 Haziran akşamı  takdim edilecek.

 

Mehmet Erdem’den  “Ali Yazar Veli Bozar”

Her şarkısı ile gönüllerde taht kuran Mehmet Erdem’in son albümü “Bir Şarkı Vardı Ya”da yer alan “Ali Yazar Veli Bozar” isimli şarkısı ile yine gündemde.

Erdemîn konserlerinin olmazsa olmazı, bir Barış Manço klasiği olan “Ali Yazar Veli Bozar”; Mehmet Erdem’in kendine özgü yorumu ve Alper Atakan imzalı aranjesi ile albümde öne çıkan eserlerden olmakla beraber, aynı zamanda Barış Manço’ya  da selam duruşu niteliğinde.

Sanatçının beşinci stüdyo albümü “Bir Şarkı Vardı Ya”nın açılış şarkısı olan ve en sevilen şarkılarından olan “Ali Yazar Veli Bozar”ın video klibi, yönetmen Onur Kök tarafından Rota Plato’da çekilmiş.

Şarkının ruhuna uygun nostaljik  temaların da yer aldığı klip çekiminde sanatçıya kendi orkestrası eşlik etmiş.

 

Maviye Sürgün Show Tv’de!

Geçtiğimiz Ekim ayından beri Marmaris Selimiye  ve Bozburun’da çekilen Maviye Sürgün 12 Haziran pazartesi akşamı Show Tv’de başlıyor.

Damla Sönmez, Caner Cindoruk, Serkan Altunorak, Ruhi Su, Bülent Şakrak gibi popüler isimler yanında Efe Eroğul gibi genç yetenekler dizide  rol alıyor.

O3 Medya ‘nın bu yeni dizisi 26  bölümden oluşuyor, ilginç olanı dijital platformlara hazırlanan diziler gibi, raiting  durumu düşünülmeden çekimi yapılan 26 bölümden sonra yayınlanıyor.

Yönetmenliğini Nezaket Çoşkun’un yaptığı  ‘Maviye Sürgün’ Ali, Defne ve Ozan’ın hikayesini anlatıyor. Meraktayım doğrusu  yaz mevsiminde  tv dizilerine ara veriyor olsam da  ‘Maviye Sürgün’ gerek kadrosu, gerek konu ve kışını merak ettiğim Selimiye  için beni pazartesi akşamları ekrana bağlayacak sanırım.

 

Marmaris de festival bambaşka!

2 Haziran'da başlayan  Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023 tüm hızıyla  devam ediyor, bu hafta da   konserler, söyleşiler ve atölyelerle dolu bir program bekliyor sanat severleri.

Cihat Aşkın, MAKSAD Festival Orkestrası ve Hatay Akademi Orkestrası’nın Türk Valsleri konserini ve Datcazz’ın sokak konserini sanatseverlerle buluşturacak olan festival, “Meksika Sanatı ve Frida” başlıklı söyleşiye, akademisyen Metin V. Bayrak’ın felsefe üzerine gerçekleştireceği söyleşi ve atölye çalışmasına ve ödüllü yazar Kemal Varol’un söyleşisine de ev sahipliği yapacak.

Marmaris Kumlubük'de bulunan Amos Antik Kenti’nden ilham alarak “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” temasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, 26 Haziran 2023 tarihine kadar  devam edecek.

Festivalde klasik batı müziği, caz ve blues konserlerinin yanı sıra koro ve sokak konserlerinden, panel, söyleşi, sergi ve atölye çalışmalarına ücretli ve ücretsiz birçok etkinlik olacak.

 

Deniz Türkan’ın ‘ Kafa Kağıdı’

Bu hafta yayınlandı Deniz Türkan’ın ( namı diğer Havalı Deniz)  yeni şarkısı ‘Kafa Kağıdı’. Uzun zamandır  Amerika’da  yaşıyor Havalı  Deniz sahne çalışmalarını orada başarı  ile  yürütüyor.

Bir dönem İstanbul  geccelerinin en popüler  draquuenlerinden biri idi ama çok daha evveli Levent Kırca’nın o unutulmaz 22 yıl boyunca ekranlarda yayınlanan ‘ Olacak O Kadar’ adlı programın sanatçılarından idi. 

Havalı Deniz şimdiler de şarkıcı kimliği ile gündemde Cenk Yüksel imzalı yeni şarkısı ‘ Kafa Kağıdı’ nın düzenlemesini Emre  Moğulkoç yapmış, yapımcılığını Hakan Eren’in yaptığı şarkı Ossi Müzik’ten çıkmış. Deniz Türkan’ın bu eğlenceli klibini Nergis Şentürk  çekmiş.

 

  • Etiketler