• 29 MAYIS Çarşamba 08:18
  • HV

Türkan Şoray ve Kadir İnanır, Altın Koza'da el ele!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 25-09-2023 13:51

30. kez düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nin ödül töreni Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak verilen ‘’Sinemamızın Yüzü’’ ödüllerinin takdim edilmesiyle başladı.

Adana Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleşen ödül töreninin sunumunu Yetkin Dikinciler ve Gülay Afşar gerçekleştirdi.  Geceye Bülent Ortaçgil şarkılarıyla renk kattı. 18-24 Eylül tarihleri arasında  gerçekleşen festivalde seçkiler, panel, söyleşi, sergi ve paneller izleyiciler ile buluştu. Ödül gecesinde yarışma dışında Ece Uslu, Alina Boz, Özge Özacar gibi isimlerde vardı. 

Türk Sineması’nın 60 yılında var olan usta oyuncu Türkan Şoray’a ödülünü Zeydan Karalar takdim etti. Şoray ‘’Ben bugün bu ödülü, Atatürk’ün ve Cumhuriyetin kadınlara verdiği haklar sayesinde alıyorum. Cumhuriyet kadını olarak Atatürk’e çok şey borçluyum ve minnet doluyum. Cumhuriyet’in bir sanatçısı olmak benim için gururların ve onurların en büyüğü’’ diyerek genç sinemacıları da unutmadı. Sanatçı ‘’Genç sinemacı arkadaşlarımıza bir miras bıraktık. Onlar bu mirası, yurt içindeki ve yurt dışındaki başarılarıyla daha da ileriye götürdüler. Hepsi çok yetenekli ve başarılı. Onları alkışlamak istiyorum’’ dedi.

Türk Sineması’nın unutulmaz aktörlerinden Kadir İnanır’a ödülünü Merve Dizdar takdim etti. İnanır,  ödül konuşmasında ‘’Mesleğimize gösterilen saygının böylesine güzel bir organizasyonla sizlere ulaşmasını sağlayan herkese, festival emekçilerine şükranlarımı sunuyorum. 2013 yılından beri barış diyorum. Ellerimizi birleştireceğiz, kalplerimizi kucaklaştıracağız ve büyük barışı mutlaka sağlayacağız. Dünyanın en güzel ülkesini burada yaşayan milyonlarca insan festival alanına çevirecek. Hep birlikte ‘’yaşasın tam bağımsız Türkiye, diyeceğiz’’ dedi.

 

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI'NDA VERİLEN ÖDÜLLER

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: SANKİ HER ŞEY BİRAZ FELAKET

YILMAZ GÜNEY ÖDÜLÜ: KARGANIN UYKUSU

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: CAM PERDE

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ: UMUT SUBAŞI (SANKİ HER ŞEY BİRAZ FELAKET)

EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ: UMUT SUBAŞI ( SANKİ HER ŞEY BİRAZ FELAKET)

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ: SELEN KURTARAN (CAM PERDE)

EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ: AHMET AGĞÜN  (KARGANIN UYKUSU)

EN İYİ MÜZİK ÖDÜLÜ: CANSET ÖZGECAN  ( KARGANIN UYKUSU )

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ: ZİYA KASAPOĞLU ( KARGANIN UYKUSU )

EN İYİ SANAT YÖNETMENİ ÖDÜLÜ: MERAL AKTAN  (ANNESİNİN KUZUSU )

EN İYİ KURGU ÖDÜLÜ: FİKRET REYHAN (CAM PERDE )

YARDIMCI ROLDE EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ: ELİT İŞCAN ( SUYUN ÜSTÜ) , NİLAY ERDÖNMEZ (YÜZLEŞME)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ: NECİP MEMİLİ (ANNESİNİN KUZUSU) , OKAN URUN (YÜZLEŞME)

TÜRKAN ŞORAY UMUT VEREN GENÇ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ: DENİZ ALTAN ( KIYIDA )

YILMAZ GÜNEY UMUT VEREN GENÇ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ: ESER AĞÇALI (KARGANIN UYKUSU)

MANSİYON ÖDÜLÜ: LEYLA, REYHAN, ASYA (BİR GÜN 365 SAAT)

SİYAD CÜNEYT CEBENOYAN EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: SANKİ HER ŞEY BİRAZ FELAKET  (YÖNETMEN:  UMUT SUBAŞI)

FİLM-YÖN ERDEN KIRAL EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ: ALPGİRAY M.UĞURLU ( AÇIK KAPILAR ARDINDA)

 

ÖĞRENCİ KISA FİLM YARIŞMASI

EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ; HAYALLERİN ÖTESİNDE-DENİZ MIDIK

EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ; NEFES-ŞULE BARMAN - ERDEM BOZ

EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ; KARINCANIN AYAK İZLERİ-ÜMİT GÜÇ

EN İYİ DENEYSEL FİLM ÖDÜLÜ; SONSUZA DEK BİRLİKTE?-ZEYNEP SUDE KARABULUT

ÖĞRENCİ KISA FİLM YARIŞMASI “FİKRET ÖZ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ” – KUŞLAR İŞER Mİ? – ARİF CANPOLAT

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ; NO PLACE FOR OLD MAN-ANSON CHU

ULUSLARARASI KISA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ; AMAİA’S GUESTS- GEORGE TODRIA

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI MANSİYON ÖDÜLÜ; KOLAJ- GÜLCE BESEN DİLEK

ADANA KISA FİLM YARIŞMASI EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: AYNALI ZIRHLI YÖNETMEN: ABDULLAH DOĞALA

 

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

EN İYİ BELGESEL FİLM -  RODAKİS’İ ARARKEN

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ   –  ALADAĞ “BİR YÜREK YANGINI”

MANSİYON ÖDÜLÜ -  FLANÖZ

 

***

 

‘Cırcır Böcekleri İtler ve Biz’ sahnede!

Dizi filmlerin aranılan isimleri Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman’ın başrollerini paylaştıkları   Sam Shepard’ın ‘True West’ oyununa Mert Öner’in yönetmenliğiyle yepyeni bir bakış açısı getiren ‘Cırcır Böcekleri İtler ve Biz’ oyununu prömiyerinde  Zorlu PSM’de izledim.

Oyun, hem duygusal anları hem de kahkahaya boğan sahneleriyle beğenileri toplarken dakikalarca ayakta alkışlandı.

İkilinin yeni  projeler üretmek için kurdukları Art 12’nin ilk projesi olan ‘Cırcır Böcekleri İtler ve Biz’ oyununda ayrıca   Burak Sarımola ve Ayşe Lebriz Berkem de rol alıyorlar.  

Tek perdelik iki kardeşin hikayesini anlatan oyunda biri kentli, eğitimli bir senarist diğeri ormanlara sığınan, özgür ruhlu bir hırsız olan iki kardeşin birbirlerini keşfetme ve birbirlerine dönüşme süreçleri anlatıyor. 

Yer yer güleceğiniz  keyif alacağınız oyun 8 Ekim’de Zorlu PSM’de, 14 Ekim’de CKM’de ve 21 Ekim’de Fişekhane’de yeniden izleyici ile buluşacak.

Kanımca bu yılın en ses getirecek oyunlarından biri olacak olan ‘Cırcır Böcekleri İtler ve Biz’ adlı oyunun prömiyerinde izleyiciler arasında  Serra Yılmaz, Muammer Brav, Bulut Reyhanoğlu ve Adnan Devran gibi isimler vardı.

 

***

 

Harbiye Açıkhava’da geccelere devam!

Harbiye Açıkhava da yaz devam ediyor, KerkiSolfej organizasyonun düzenlediği BtcTurk 10. Yıl Konserleri  gelecek hafta itibariyle Harbiye Açıkhava’da hız kesmeden devam ediyor. Sevilen sanatçılar Eylül ve Ekim ayında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinde İstanbullulara müzik ve eğlence dolu akşam yaşatacak.

27 Eylül Çarşamba Sıla konseri ile  başlayacak olan KerkiSolfej konserlerinin ikinci etabı 28 Eylül Perşembe Sıla, 29 Eylül Cuma Buray, 30 Eylül Cumartesi Candan Erçetin,  1 Ekim Pazar Sıla, 2 Ekim Pazartesi Kenan Doğulu, 11 Ekim Çarşamba, 12 Ekim Perşembe ve 13 Ekim Cuma Edis, 14 Ekim Cumartesi Sıla,  15 Ekim Pazar Jekyll&Hyde, 16 Ekim Pazartesi ve 17 Ekim Salı Ajda Pekkan konserleri ile devam edecek.  

 

***

 

Soner Olgun ve Alıştım!

Sahnesi  yanında babacanlığı sıcak kalbimi ile yıllardır sahnelerde olan  o davudi yorumuyla ‘ İyi Bayramlar ‘ diyen Soner Olgun  daha evvel yayınlamış olduğu  ‘Alıştım!’ adlı şarkısını yeniden yorumladı.

Esen Müzik etiketiyle  yayınlanan şarkının söz ve müziğini Soner Olgun yapmış. Düzenlemesini Utkan Marangoz’un yaptığı ‘Alıştım!’ Türk ve Yunan ezgileri ile sizleri başka yerlere götürüyor.

Şarkının klibi ile yaz mevsimini bir daha  yaşıyorsunuz sanki.

En son geçen kış Moda Kayıkhane sahnesinde izlediğim Soner Olgun’u sahnesini kaçırmayın derim. 

 

***

 

Contemporary’da RED art İstanbul!

Contemporary Istanbul, 26 - 27 Eylül, Ön İzleme ve 28 Eylül - 1 Ekim, Genel Ziyaret günlerinde Tersane Istanbul'da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 22 farklı ülkeden gelen 67 çağdaş sanat galerisi, 4 inisiyatif ve 4 sanat kurumuna ev sahipliği yapacak. Tarihi Haliç atmosferiyle Tersane Istanbul'da sanatseverler yeniden Contemporary Istanbul’da ağırlanacak.

Etkinlikte Türkiye'deki hızla yükselen kültür ve sanat ortamını, koleksiyonerler ve sanatseverlerle buluşturmak için fuara ilk kez katılacak 21 çağdaş sanat galerisini İstanbul'da ağırlıyor.

Contemporary Istanbul'a deniz yoluyla ulaşım, 26 Eylül tarihinde başlayacak ve 1 Ekim'e kadar devam ederek 30.000 sanatseverin ulaşımını sağlayacak.

Sanatseverler, Tarihi Atmosferde Sanat, Gastronomi ve Müzikle buluşacak.


Contemporary Istanbul'un 18. edisyonu, sanat, lezzet ve müziği bir araya getirecek. Şehrin önde gelen yeme içme mekanları olan Akali, Cup of Joy, Espresso Perfetto, Momo Bebeköy, Nappo, Petra, Saff ve Sail Loft ile günün sonunda DJ performanslarıyla birleşerek etkinliği sadece bir sanat fuarı algısından çıkarıp şehrin dinamizmini, kültürel çeşitliliğini ve yaratıcı enerjisini kutlayacak.

Contemporary İstanbul’a 13. kez katılan RED art İstanbul, 2007 yılında Yiğit ve Mert Aydın tarafından İstanbul’da kurulmuş. . Genç sanatçıları desteklemeyi ve çağdaş Türk sanatını dünyada duyurmayı amaçlayan galeri, zaman içinde tarzını tamamen olgunlaştırıp Türkiye’nin tek pop art galerisine dönüştürmüş.

Contemporary İstanbul’un bu yılki 18. edisyonuna da tamamı pop art üreten sanatçılarla katılan RED art İstanbul, 6-10 Aralık 2023 tarihleri arasında da muhteşem bir sergiyle Miami’de düzenlenecek Red Dot Miami Art Fair’de sanatseverle buluşacak…

 

RED art istanbul’un Contemporary İstanbul sanatçı kadrosu

Tarkan Güveli

Serdar Akkılıç

Eda Baysal

İlkem Güneri

Hande Uğur

Cihan Ünalan

Didem Yağcı

Çağatay Odabaş

Nesren Jake

P.J.

Hamit Tolouei Fard

Deniz Acerol

Daiki

Emel Ilgaz

  • Etiketler