• 29 MAYIS Çarşamba 08:39
  • HV

Aslında sanat bize iyi gelecek!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 27-02-2023 18:16

14-20 Ekim 2022  tarihleri arasında  gerçekleşen 10. Antakya Uluslararası Film Festivali'nin konuklarından biriydi Amerikalı yönetmen Robert Haufrecht. 

Haufrecht ile Mehmet Oflazoğlu’nun başkanlığındaki festivalde Antakya’da tanışmıştım. Kaldığım ilk üç günlük süreçte Bahar Öztan ve Atilla Dorsay’ın Yaşam Boyu Başarı Ödülü aldığı festivalde, çok güzel de dostluklar kazanmıştık. Hürriyet Gazetesi yazarı Sayım Çınar ve Akşam Gazetesi yazarı Bedir Acar ile kaldığımız  süreçte  tüm ekip arkadaşlarımız  ile Antakya’nın tarihi ve kültür dokularını bir kez daha gezmek bizler için mutluluktu.

Ta ki 6 Şubat 2023 sabahına kadar! Yaşanan bu afet ile Kahramanmaraş başta olmak üzere Antakya çevresi bilindiği gibi çok ciddi zarar görmüştü. Depremi duyunca  hemen gözümden film şeridi gibi aktı geçti Antakya çarşısı, müzeleri, Asi Nehri, Samandağ her şey. Hemen aklıma festival  sunuculuğunu  yapan @by_ mikrofon olarak bilinen  İbrahim Kaşdaş adlı sunucu arkadaş geldi, hemen yazdım Instgram'dan ulaştım kendisine. Bir süre sonra gelen cevapta "İyiyim şükürler olsun, ama burası çok fena, umarım tez vakitte atlatırız" yazıyordu, İbrahim adına sevinmiştim ama ya geride kalanlar...

Antakya’da  filmi ile derece alan Robert Haufrecht  geçtiğimiz hafta sağlık eğitmeni eşi Emanuela ile  yeniden Türkiye’deydi.

8- 28 Şubat  tarihleri arasında  gerçekleşmesi planlanan  Love 360 Fest'in davetlisi idiler, ve üçleme filmleri  ‘Yeraltı Aşkı’  bir kez daha burada gösterilecekti. Fakat  yaşadığımız  bu afet  nedeniyle festival  iptal  edilmişti. Sinema ve Türkiye  sevdalısı iki aşık hafta içi geldikleri İstanbul’da 10. Antakya Uluslararası Film Festivali'nin koordinatörü Özkan Binol ile organize olup  AKM Yeşilçam Sineması’nda aşk temalı  üçlemelerini İstanbullu seyirci ile buluşturdular. Bu özel  gecce de sanat dünyasından  Cem Uras, Reis Çelik, Emre Kızılırmak, Eylem Kaftan, Nur Ulusoy, Ada Alize Ertem, Şennur  Nogaylar seyirciler arasında idi.

Robert Haufrecht sinema serüvenine biraz geç başlamış ama yaptığı işler ile çok başarılı olmuş bir  yönetmen. Asıl mesleği tiyatro olmuş. Los Angeles ve New York’ta eğitim almış. Birçok oyununda rol almış ve yönetmiş. Hayatındaki her boşluğu sinema ile kapatmış. Yönettiği filmler Amerika ve Avrupa’da bir çok festivalde gösterilmiş. AKM Yeşilçam Sineması'nda gösterilen  ‘Yeraltı Aşkı’ 2013, 2017, 2022 yıllarında yönettiği üçlemeden oluşuyor. Yeni filmi için bütçe bulma telaşında olan Haufrecht  ile o  gecce gösterim öncesi Antakya’yı andık.

Yaşadığımız  her türlü zorlukta aslında sanatın bize daha iyi geleceği kanatına bir kez daha karar verdik.

 

Tiyatro Kafa ‘dan ‘DÖNÜŞÜM’

Neredeyse tüm kuruluşlar yaşadığımız bu afete  elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor.

“Tiyatro Kafa” da, ülkece ağır yara aldığımız deprem felaketinin üzüntüsünü derinden yaşayanlardan.  Bu zor zamanların üstesinden milletçe geleceğimize onlarda inanıyor. Sanatın iyileştirici gücünün bilinciyle “Tiyatro Kafa” olarak depremin travmasından biraz olsun uzaklaşmak, biraz umut, biraz umut diyerek Mart ayında perdelerini açıyorlar.

Bu süreçte  sahneden katkıda bulunmak istiyorlar. Dönüşüm adlı  oyunlarından  elde edilecek gelir ile  deprem bölgelerine destek verirken, askıda bilet kampanyası ile de öğrencilerle depremzedeleri de sanatla buluşturmaya çalışacaklar. 

Bülent Usta’nın sahneye uyarladığı, müziklerini Can Atilla’nın yaptığı Enis Yıldız yönetiminde sahnelenen “Dönüşüm”, hayata yabancılaştığımız anları sorguluyor.

Yabancılaşmayı anlatan tek perdelik  ‘Dönüşüm adlı oyunda Bilge Aydın, Burak Öngel, Ercüment Aydın, Nazlı İnan, Aylin Aydoğdu ve Tuba Kurt Demir rol alıyor., Franz Kafka’nın eserinden sahneye uyarlanan “Dönüşüm” 5 Mart Pazar, saat 20.00’de DT Mecidiyeköy Büyük Sahne’de, 6 Mart Pazartesi, saat 20.00’de Üsküdar Tekel Sahnesi’nde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

“Dönüşüm” ayrıca, 14 Mart’ta Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde, 15 Mart’ta Alanya Kültür Merkezi’nde, 19 Mart’ta da Ankara DT Akün Sahnesi’nde sahnelenecek.

 

 Altın Makaralar, 12 Mart’da sahiplerine verilecek !

32 ülkeden 125 filmin yarışacağı ve gösterileceği filmler Institut Français de Turquie ve İzmir Sanat’ta sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor. 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde kadın yönetmenler, Altın Makara için yarışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Avrupa Sivil Düşün Projesi desteğiyle, Megapol Sponsorluğunda Kadın Yönetmenler Derneği tarafından 7-12 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin seçkileri belli oldu.

Yönetmen A.Ayben Altunç, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Özyurt, oyuncu Gülsün Odabaş, Öğretim Üyesi Doktor Dilaver Bayındır, Arş Gör. Çağdaş Ülgen, Sare Yıldırım, Dilek Çolak, Öğretim Üyesi Doktor Ozan Otan, Doçent Doktor Ragıp Taranç’ın yer aldığı ön jüri, 69 ülkeden gelen 418 film arasından finalistler belirlendi.

Festival Direktörü Gülten Taranç, “Bu yıl temamız dalgaları aşmak ve gerçekten ülke olarak olağanüstü zor bir dönemden geçiyoruz. Sanata ve sinemaya ihtiyacımız var çünkü her birimiz yaşanan deprem felaketinden çok etkilendik ve derinden sarsıldık. Sanatın iyileştiriciliğine inanıyoruz, bugüne kadar ki izleyicilerimizi için devam etmek zorundayız. Bizler bu toplumun bellekleriyiz, bu dönemi asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Tüm sinema severleri  festivalimize film izlemeye davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.    

 

Güneş ve arkadaşları konser gelirlerini AHBAP Derneği’ne bağışlıyor!

Son albümü Atlantis” ile 2022 yılında epey ses getiren yaptığı  R&B Pop hit şarkılarıyla yükselen Güneş daha evvelden 12 Mart  tarihinde  gerçekleştireceği Volkswagen Arena konserini, sosyal medya hesabından vererek “12 Mart tarihinde gerçekleştirmeyi planladığım Volkswagen Arena konserimi yaşadığımız depremden kaynaklı yaralarımızı sarabilmek adına bağış konserine dönüştürüyoruz. ‘’Sesim Olsun Sesin’’ S.O.S. çağrısıyla, konserimizde yer almayı isteyen sanatçı dostlarımı ve sahne önünde destek olmak isteyen herkesi, 11 Mart tarihinde Volkswagen Arena’daki konserimize davet ediyorum” dedi.

Konserin her türlü tüm gelirleri  AHBAP Derneği aracılığı ile depremzedelere bağışlanacak. Konserde  Güneş yanında  Bege, Eno, Elif, Lvbel C5, Mavi, Reckol , Sefo, Şanıer & Sokrat ST ve Şehinşah şu anda belli olan isimler, Apollon Unity tarafından düzenlenecek olan konser 11 Mart 2023’de Volkswagen Arena’dagerçekleşecek.

S.O.S. - Sesim Olsun Sesin” yardım konseri için kapılar  o gün 17.00’de açılacak. Etkinliğe katılacak tüm müzikseverler biletleri Turkish Flava, Biletix ve Bubilet’ten temin edebilecek.

Konsere katılım sağlayamayanlar ise konseri M.O.B. Entertainment YouTube kanalından canlı olarak takip edebilecekler.

YouTube yayınında izleyenler bağış yapabilirken, bu yolla elde edilecek izlenme ve yardım gelirleri de bağışlara eklenecek

 

 Erman Gürcüm ‘ün  ‘ İlk, Sen ve Son’ Sergisi!

Caddebostan'da  faaliyet gösteriyor GALLERY 11.17  yakın zamandır günlük rutin yürüyüşlerim sırasında önünden geçerken fark ettim burayı. Bu hafta yeni bir sergi açıldı galeride  Erman Gürcüm’ün  ‘İlk, Sen ve Son‘ adında ki kişisel sergisini hafta sonu yürüşümüz sonrası gezdik.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı bölümünü bitiren Erman Gürcüm aynı zamanda bir çok sanatçıdan özel dersler alarak kendini geliştirmiş genç sanatçılardan, eserlerini daha ziyade kendi atölyesinde  üreten Gürcüm güzeli ve güzeli olmayanın tezat estetiğini çağdaş bir tutumla yaptığı eserlerine  yansıtmış, daha ziyade yaşam ve ölüm kavramlarını irdeyen Erman Gürcüm sergideki resimlerde zamanı ve yaşamı, manzara, kafatası, bebek, çiçek, koyun figürlerini ele almış.

Karakalem ve yağlıboya çalışmalarının segilendiği İlk, Sen ve Son'da bir figürü farklı anlamlarla ortaya çıkarılmış, nesneleri sembolik görüntüleri ile izleyene yansıtmaya  çalışıyor.  Bu nesneler bebek, koyun, kafatası  ve gül den oluşmuş. 23 Şubat  tarihinde sergilenmeye başlayan Erman Gürcüm’ün "İlk, Sen ve Son" ‘ adındaki kişisel sergisi 25 Mart  tarihine kadar Caddebostan GALLERY  11.17'de izlenebilinir. 

GALLERY  11.17; 2019 yılında Dr. Pertev Kökdemir ve sanatçı Aytaç Beyazgül tarafından kurulmuş,  modern ve çağdaş sanatın ustalarını  ile genç sanatçıları uluslararası sanat platformlarında temsil etmeyi hedefliyor. Sanatçı ve sanatseverleri kişisel ve karma sergilerde bir araya getirmeyi amaçlayan galeri, sergilerin yanı sıra kültür ve sanat atölyeleri ve söyleşilere de ev sahipliği yapıyor.

Burada ayrıca sanatın günlük hayattaki yerini artırmak amacıyla galeride plastik sanatlar, edebiyat, sinema gibi farklı disiplinlerde seminerler, sanatçı söyleşileri ve atölye çalışmaları da düzenleniyor.

Galeri 11.17'nin Sanat Atölyesi alanında, tasarım ve sanatı sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan, ekonomik açıdan ulaşılabilir ve özgün tasarım objeleri olan heykel, resim, baskı, seramik ve fotoğraf gibi eserler satışa sunuluyor.

  • Etiketler