• 29 MAYIS Çarşamba 09:11
  • HV

Şebnem  Özinal; Kantocular sesleri hala yankılanan kadınlar!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 13-12-2022 16:32

Ekranın ve  tiyatronun başarılı ismi Şebnem Özinal oyuncuğu yanında şimdilerde  Ekim ayında  yayınladığı ‘Yangın Var ‘ adlı kitabı ile gündemde.

Şu sıralar  Bu Tiyatro’da  Yosi Mizrahi ile  rol aldığı ‘Seninle Evlenir Miyim?' ile Türkiye turnesinde Özinal, uzun zamandır  kantoyu ve kantocuları anlattığı kitabını sormak için geçen hafta  Karaköy’de bir mekanda bir araya geldik. Ufuk Ağca ile beraber üç sezondur gerçekleştirdikleri ‘Bi Ondan Bi Bundan ‘ adlı tv çekiminde  yakaladım onu.

Yeni kitabı Yangın Var’ı oyunları Seninle Evlenir Miyim?, Vişne Bahçesi’ni  Ulusal Kanal da her cumartesi yayınlanan ‘Bi Ondan Bi Bundan ‘ adlı  programını ve yeni projelerini konuştuk.

 Kitap  yazmak, özellikle kanto kitabı nasıl oldu?

Şöyle gelişti, benim 2019 yılında  yaptığım yüksek lisans tez konum idi Kanto, bu konuyu  Ali Düşenkalkar önermiş idi o zamanlar, Araştırmaları yaptım, konu hoşuma gitmişti. Tez  yazma sürecim bir yıl kadar sürdü. Tez  bitimi  pandeminin başlangıç dönemine  gelmişti. O sıralar oyuncu arkadaşım Açelya  Akkoyun neden bir kitap  yapmıyorsun, sen de bunu kitap  olarak  yayınlasana deyince  çalışmalara başladım. Beni birkaç yayınevi ile tanıştırdı. Tezim aslında bir kültür  yayını olarak çıkacaktı ama düşündük ki çok akademik bir  dille  tezi yazmış olduğum için romanlaştırdık, tabii ki Kanto’nun tarihçesi var, ama daha ziyade kantocu kadınların hayat hikayelerine  yer verdim ‘ Yangın Var ‘da! Kanto aslında bilindiği gibi Türk Tiyatrosunda müzikallerin başlangıcı, doğu sazları  yapılan müzik batı sazlarına dönüştürülmüş kantonun Türk Müziği ve Türk Tiyatrosuna büyük etkileri var. Müzikaller dönemine  geçişte çok büyük rol oynuyor kanto.

Aslında  tez  yazarken çok az doküman var idi. Özellikle kitaplaştırırken çok büyük bir araştıma  dönemi yaşadım. Sevgili Haldun Dormen ve Ergun Hiçyılmaz bana bu süreçte çok yardımcı oldular.

Tek kalmasın bu kitap  devamı gelecek mi?

Ben yazar  değilim ama, hoşuma gitmedi değil, bir kitabımın çıkması, aslında düşünmüyor da değilim sanat  hayatım da 30. yıl da çok anım birikti, güzel yaşanmışlıklar var, bir süre sonra onları da kaleme almak istiyorum.

 Üç ay oldu ‘Yangın Var ‘ çıkalı gelen yorumlar neler ?

 Güzel yorumlar alıyorum, bende  yeni yeni öğreniyorum  bir kitabın  okuyucu ile nasıl buluştuğunu, oturması  gerekiyor tabii ki, yayınevi 3-4 ay geçmesi gerektiğini söylemişti. İlgi var, değişik geldi bu konu okuyucuya, tarihten bir konu zaten yaşayan çok az kantocu var, başta  Nurhan Damcıoğlu gibi değerli isimler var, onlardan henüz bir dönüşüm olması ama, eski tiyatrocular çok mutlu bu kitabı kazandırdığımız için okuyucuya bana da çok heyecan veriyor bu durum. Sık sık imza günü düzenliyoruz, Oyun ile turneye gittiğim şehirlerde gündüz imza günü yapıyorum. Satışlar da umduğumdan çok iyi, pek yakında ikinci baskıya  girecek ‘ Yangın Var!

 Üç sezondur Ulusal Kanal da  yayınlanan  güncel aktüel program ‘ Bi Ondan Bi Bundan ‘ nasıl gidiyor?

Pandemi döneminde başladık ‘ Bi Ondan Bi Bundan’a sevgili Ufuk Ağca ile yaptığımız  canlı  yayınlardan yola çıktık. Böyle bir program oluştu. Çok iyi de gidiyor aslında, bir format  değildi bu, Televizyonlara  sunduğumuzda  nasıl bir format  dediklerinde sadece sohbet  edeceğimizi söylemiştik. Ama çok doğal oturma odasındaki, yemek masasındaki sohbeti ekrana yansıtıyoruz. Gelen konukların sadece işleri ile değil genel yaşamları, aile hayatları  ile ilgili izleyiciye fikirler veriyoruz. İzleyicimiz bize sahip çıktı, sağolsunlar, raitinglerimiz çok iyi . Bir haber kanalında olmamıza rağmen oturmuş bir seyircisi var ‘ Bi Ondan Bi Bundan’ın,

Yine dört sezondur adeta  kapalı gişe oynadığınız ‘Seninle Evlenir miyim? ‘in başarısının sırrını anlatır mısın?

Oyunumuz  pandemi evvelinde  çıkmıştı. Tiyatro sahneleri açılınca  seyirci inanılmaz ilgi gösterdi oyuna, seyircinin de gülmeye ihtiyacı olduğu için iyi gidiyor oyun, iyi bir komedi. Sevgili partnerim Yosi Mizrahi ile yaklaşık 30 yıldır sahneyi paylaştığımız için iyi bir ikili olduk bu oyunda,  seyirciye çok ikna edici inandırıcı geldi ‘Seninle Evlenir miyim?’ Türk toplumundaki kadın erkek ilişkisini çok iyi yansıtan bir oyun.

Seyirci adeta  kendini buluyor oyunda adeta  seyirciyi avucumuzun içine alabiliyoruz. Her sezon bitirsek mi diyoruz ama gerçekten kıyamıyoruz. Tüm Türkiye’yi dolaşıyoruz.

Var mı yeni projeler ?

Proje bitmez  bizde, elbette ki var, kitap yeni bitti onun heyecanı halen devam ediyor, Yosi Mizrahi olan bu oyunumuz hiç bitmesin zaten,  ayrıca  Vişne Bahçesi adlı oyunda  da rol alıyorum. Yakın zamanda  Volkan Severcan ile  yeni bir tiyatro projesi daha olacak. Tv devam ediyor.

 

‘NİNA ‘ ilk Avrupa Turnesini gerçekleştirdi!

Sahne tasarımı, kıyafetleri, muhteşem müzikleri ve dikkat çeken dansları ile dev bir prodüksiyona sahip olan, ‘Nina’ dans gösterisi seyircileri Broadway kabare dünyasına götürdü.

 Bulgar dans topluluğunun Avrupa’daki ilk turnesinde “Caz Çağı" olarak da bilinen görkemli döneme götürdü izleyenlerini.

Betina Dimitrova (Nina), Vasil Zolumov ve Teya Radeva’nın baş dansçı olduğu kalabalık bir ekip tarafından sahnelenen Nina gösterisi, her ne pahasına olursa olsun meselelerini kendi çözmeyi tercih eden sıradan bir kızın muhteşem hikayesini konu alıyor.

‘PRJCT360’ın hazırladığı ve sahneye koyduğu, My Ticket Entertainment’ın organizasyonunu yaptığı, Eresin Otelleri konaklama sponsorluğunda sahnelenecek ‘Nina’, pek yakında  yeniden sahnelerde olacak.

SETEM EMEK ÖDÜLÜ  ENGİN AYÇA’NIN

10. Uluslararası İpek Yolu Film Festivali kapsamında verilen SETEM EMEK ÖDÜLÜ  bu yıl yönetmen Engin Ayça’ya takdim ediliyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Beyoğlu Belediyesi katkılarıyla Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İpek Yolu Film Festivalinde bu yıl coğrafyanın birbirinden özel filmleri  gösterildi.

Yönetmen, senarist ve sinema yazarı Engin Ayça hayatını  bilgelikle sanata dönüştürmüş bir düşünce emekçisi.

Galatasaray Lisesi mezunu, İtalya’da Instituto Superiore Dell Opinione Publica ve Centro Sperimentale Di Cinematografiaokullarında sinema yönetmenliği alanında eğitim almış ve öğrendiği her şeyi gelip ülkesinde sinema yaparak değerlendirmek istemiş özel bir isim.

1974 yılında Yılmaz Güney’in Arkadaş filmde yönetmen yardımcılığıyla başlayan profesyonel hayatı belgeseller ve üç uzun metraj filmle devam etmişt, 1987 yılında Bez Bebek,  1990’da Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu ve 2007 yılında çektiği Suna filmleri, yanında Bergama Der ki: Ölüler Altın Takmaz ve Kilim: Köklere Yolculuk belgesel filmlerinin konu ne olursa olsun yaslandığı yerel düzlem, Ayça’nın yerelden evrensele ulaşmasını sağlamaktadır, Aynı zamanda  başarılı oyuncu Gülsen Tuncer ile evli olan Ayça sinema  çalışmalarına  her daim devam etmekte.

Engin Ayça’ya SETEM Emek Ödülü 13 Aralık 2022’de Atlas 1948 Sineması’nda 20.00’de başlayacak 10. İpekyolu Film Festivali töreninde takdim edilecek.

‘Kurak Günler’ sinema salonlarında eski günleri hatırlattı!

Emin Alper’in yeni filmi ‘Kurak Günler’ 9  Aralık’ta  vizyona girdi. Sinema sever şanslı biri olarak filmi  Ekim ayında  59. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izlemiştim. Film bitince  bu film tüm ödülleri alır  demiştim, gerçekten de öyle oldu  Antalya’da neredeyse tüm ödülleri aldı ‘ Kurak Günler’.

Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak ,Selin Yeninci gibi genç neslin başarılı  oyuncuları bu filmdeki performansları  ile  oyunculuklarına değer kattılar.

‘Kurak Günler’  Yanıklar kasabasına tayin olmuş bir savcı ile  yöre halkının hikayesi aslında. İşlediği konu ve konular ile  gündemsel maddeler   filme çok net  bir şekilde  başarı ile aktarılmış. İlk  gösterimi geçtiğimiz Mayıs  ayında  Cannes de yapılan film Antalya ve Boğaziçi Film Festivalleri sonrası  süper bir hızla festival  yolculuğuna  devam ediyor.

Fakat  geçtiğimiz günlerde film tam vizyona girecekken  Kültür Bakanlığının  aldığı karar ile finansal desteği geri çekmesi  herkesi şoke etti. Ama seyirci ilgisini ve  desteğini filme gişede ilk günlerinde  gösterdi. Cumartesi gecesi Kadıköy’de idim. Bahariye  Caddesi üzerinde bulunan Kadıköy Sinemasının gece 24.00  seansı için kuyruğun Süreyya  Sinemasına kadar  uzanıyor oluşu sinemamız  için umut  verdi bana.

Dossi Dossi 20.yılını Antalya’da  kutluyor!

Dossi Dossi Fashion Show geçtiğimiz aylarda  Doğu Beyazıt, Cizre  ve Harran’da  gerçekleşen yüzbinlerin katıldığı Türkiye’nin en büyük en büyük kapanış showunu 15 Aralık gecesi Antalya  Anfaş da   gerçekleştirecek.

Festival niteliğinde  gerçekleşecek  etkinlikte Dossi Dossi ‘nin 20. yılı kutlanacak. Gecede Dj performanslar sanatçılar 1983 doğumlu Rus sanatçı Sergey Lazarev yanında  son günlerin popüler isimleri Burak Bulut & Kurtuluş Kuş sahne alacaklar.

Görsel şovların olacağı Dossi Dossi Fashion Show da ayrıca 14-18 Aralık tarihleri arasında  kadın erkek çocuk kıyafetlerinin sergileneceği birbirinden farklı defileler  gerçekleşecek, özellikle  16 Aralık tarihinde  gerçekleşecek 20. Yıl defilesinde Türkiye yanında  dünyanın birçok ülkesinden ünlü mankenler Antalya’da  podyumda  olacaklar.