• 16 NİSAN Salı 21:10
  • HV
Advert

Mahsun Kırmızıgül'ü Harbiye’ye bekliyoruz!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 01-08-2023 10:49

Yaklaşık 15 yıl sahnelerden uzak kalan  Mahsun Kırmızıgül  2022 yılı ile beraber sahne çalışmalarına tekrar başlamıştı.

 


Bu yaz geçen yıllara inat Günay Restaurant’ın Bodrum ve Çeşme sahnelerinde sahne çalışmalarına adeta kapalı gişe devam ediyor ünlü sanatçı. Günler evvelinden sould out mekanda yer bulmak oldukça zor.

Kırmızıgül geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada,  “İzleyiciyle buluşmak çok güzel. Sahneye çıktığım zaman mutlu oluyorum. Sahnede bambaşka bir hayat var. Ne olursa olsun oraya çıktığımda bunu unutuyorum. Benim her sahnem dolu, her sahnem sold out oluyor. Amerika’dan, Kanada’dan Avrupa’dan, Arap ülkelerinden, Azerbaycan’dan, İran’dan çok insan geliyor beni dinlemeye. O yüzden mutluyum!" dedi.

Bu arada  sinemadan biraz kopar gibi oldum diyen Kırmızıgül,  “Yeni bir şarkı yaptım. Gecce gündüz stüdyoda çalıştım, 4 Ağustos’da  çok uzun bir aradan sonra “Dinle” tadında belki “Dinle”den daha güzel bir şarkı olacak” şeklinde belirtti. Fakat  şarkı  daha yayınlanmadan sosyal medyanın en dikkat çekeni oldu. Hafta sonu adeta tüm tv kanallarında şarkıdan kesitler vardı. İki isimli hayli ritmik  ‘Psikoloji- Benim Adım İsyan' adlı şarkıyı heyecan ile bekliyorum.

Sahne çalışmalarına genelde  “Gül Senin Tenin” şarkısıyla başlayan ve yaklaşık iki saat muhteşem bir performans sergileyen sanatçı, konserlerinin  sonlarına doğru hareketli şarkıları ile kendisini dinlemeye gelen misafirlerini her daim çoşkulu temposuyla ayağa kaldırıyor. Yaz başından beri Günay Restaurant sahnelerinde kendi sahnesi öncesi başarılı  yorumuyla Ömür Gedik sahne alıyor. Ekip  5-26 Ağustos ve 9 Eylül de Çeşme Günay Restaurant’ta, 19 Ağustos ve 8 Eylül tarihlerinde Bodrum Günay Restaurant sahnesinde olacaklar. Sanatçının Harbiye Açıkhava konseri takvimini heyecan ile bekliyor sevenleri.

Şubat ayında vizyona giren ‘Prestif Meselesi’ filmi ile epey alkış alan sanatçı  yakın zamanda yönetmenliğini yapacağı dizi film projesi için yoğun çalışmada.

 

Tereddüt Çizgisi ‘nin festival yolculuğu başlıyor! 

Başarılı yönetmen Selman Nacar’ın yeni filmi ‘Tereddüt Çizgisi’, dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiriyor.  30 Ağustos- 9 Eylül tarihlerinde yapılacak festivalde yönetmenin  ‘Tereddüt Çizgisi’ adlı filmi Orizzonti Bölümü’nde yarışacak. İlk filmi ‘İki Şafak Arasında’ ile ulusal ve uluslararası festivallerden birçok ödül kazanan Nacar bu ikinci uzun metraj filmi ile de pek iddalı. 

Çekimleri 2022 yılında Uşak’ta geçen ve Selman Nacar’ın  yazıp yönettiği ‘Tereddüt Çizgisi’nin başrolünde Tülin Özen ile  beraber Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin, Erdem Şenocak eşlik ediyor. 

Filmde Avukat Canan’ın masum olduğuna inandığı ve uzun süredir savunduğu bir cinayet zanlısının hüküm duruşması gününde kendi vicdanıyla yüzleşmek zorunda kalmasının hikayesi anlatılıyor.

 

Uluslararası Bodrum Bale  Festivali 20. yaşında!

‘20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’  5-17 Ağustos arasında Bodrum Kalesi, Kuzey Hendeği sahnesinde gerçekleştirilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, "Uluslararası Bodrum Bale Festivali" bu yıl 20. yaşını renkli performanslar, yabancı konuk dansçı ve topluluklarla kutlayacak. 

 5 Ağustos geccesi, 22 yıldır kapalı gişe sahnelenen "Harem" balesi ile festival başlayacak. Ney, kanun, bendir ve kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla canlı olarak icra edilen eser, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 5 Ağustos sahneleniyor. 

İzmir Devlet Opera ve Balesi de 8 Ağustos akşamı "Notre Dame'in Kamburu" balesini sahneye taşıyacak.

Hint danslarının sergileneceği "A Passage To Bollywood" adlı eseri ise Navdhara Hint Dans Tiyatrosu 11 Ağustos Cuma akşamı seyircilerin beğenisine sunalacak. 

İspanya'dan gelen kadın dansçıların sahneleyeceği ve koreografisi, İspanyol dansçı Aaron Vivancos ve Elias Vivancos ait olan "Woman By AAron Vivancos" adlı Flamenko eseri, 13 Ağustos akşamı gösterilecek.

Festival, 16-17 Ağustos akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek "Don Kişot" balesi ile sona erecek. 

 

Küçükçiftlik’te tiyatro  gecceleri! 

 Yaz geccelerinde  açık havada tiyatro izlemek ayrı bir keyif, KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu ağustos ayında DasDas’ın Deli Bayramı”, Kumbaracı50’nin “Tek Kullanımlık Hikâye” ve Davran Tiyatrosu’nun “Üçü Bir Arada” adlı oyunları ile geçtiğimiz sezonun en popüler oyunlarını seyirci ile buluşturuyor. 

Metin Akpınar’ın süpervizörlüğünde, Mert Fırat ve Didem Balçın’ın da aralarında yer aldığı geniş oyuncu kadrosuyla seyirciye komedinin gücünü yeniden hatırlatan “Deli Bayramı”, 2 Ağustos Çarşamba akşamı sahnelenecek.

İklim krizinden yola çıkarak dallanıp budaklanan hikâyesiyle matrak, dinamik ve sımsıcak bir oyun olan “Tek Kullanımlık Hikâye” 3 Ağustos Perşembe akşamı izleyiciyle buluşacak.

Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın’ın erkeklerin aşkla, kaderle ve erkeklikle imtihanının karanlık ve komik hikâyesini sahnelediği Üçü Bir Arada” ise 4 Ağustos Cuma akşamı KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’na konuk olacak. 

 Ayrıca Baba Sahne’nin  kapalı gişe oyunları , kara komediyle gerilimin iç içe geçtiği sürprizlerle dolu prodüksiyonu “Taxim” ile 9 Ağustos Çarşamba akşamı, bol ödüllü muhteşem komedisi “Bir Baba Hamlet” ile 10Ağustos Perşembe akşamı KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu’na konuk olacak. 

Şevket Çoruh ve Ozan Güven’in yanı sıra kadrosunda Mert Asutay, Nergis Çorakçı, Seçkin Özdemir, Ömür Arpacı, Felicia Sağnak/Rüya Demirbulut, Ahmet Balta, Kemal Yazıcı ve Cem Evsen’in de yer aldığı “Taxim”, eğlenceli karakterleri.

Şevket Çoruh ve Günay Karacaoğlu’nun birlikte rol aldığı “Bir Baba Hamlet” ise dünya literatürünün en önemli oyunlarından biri olan “Hamlet”i alışılmadık bir yorumla ve hiç azalmayan bir tempoyla sahneye taşırken seyircileri  kahkalara boğuyor. 

 

 Soprano Günay Acar şarkılarını dinleyin! 

Farklı tarzlarda  şarkılar seslendiren, müzik dünyasının perde arkasındaki güçlü isimlerinden Soprano Günay Acar  haberini geçtiğimiz Aralık ayında izlediğim Yeni Yıl Konserinde  yazmıştım.  Sanatçının dijital albümü geçtiğimiz günlerde   DMC Müzik “Ancient Arias with Turkish Instruments” (Türk Enstrümanları ile Antik Aryalar) adı ile  yayınlandı. 

Aslında benim için farklı bir tür olan bu şarkılar  geçenlerdeki Selimiye  tatilimin vazgeçilmezi oldu. Gün boyu kaldığım Keyfim Otel’in iskelesinde güneşlenirken o dinlendirici şarkılar kulağımda idi. 

Albümde yer alan Barok dönemine ait eserlerden ve şarkılara eşlik eden, Barok Döneme denk gelen Klasik dönem, Neoklasik dönem ve Romantik dönemi kapsayan çeşitli doğu enstrümanları kullanılmış. Müzikal estetiğe büyük önem verilen albümdeki tüm eserlerin düzenlemesi besteci Oğuzhan Balcı tarafından yapılmış. 

Bizleri dünden bugüne müzik yolculuğuna çıkaran Günay Acar, albümünün ilk video klibini "Amarilli" adlı parçaya çekildi. Geçmişi 1930"a dayanan Ortaköy Yahudi yetimhanesinde bir günde gerçekleşen çekimlerde klip yönetmenliğini İzzet Başlak, imaj fotoğraf çekimlerini Bora Gökhan yapmış. 

Günay Acar Konservatuvar’dan onur öğrencisi olarak mezun olduktan sonra, yurtdışı ve yurtiçi birçok opera dinletileri yapmış. Kurucusu olduğu “Günay Acar Ensemble” olarak aktif olarak konserler vermiş.  Asitanelioğlu’nun Tangoları ” adı altındaki albüm projesi içindeki “Aşk Sohbetleri” isimli parçayı da seslendirdi.

2020 Mart ayı ilk single çalışması olan “BEKLEYİŞ” tüm dijital platformlarda yerin alırken 2021 yılında Cem Adrian ile düet projesi de “Pervane” şarkısına ikili yeniden hayat vermiş.  

 Ajda Pekkan, Emel Sayın, Gülben Ergen, Aytaç Şaşmaz başta olmak üzere birçok değerli isme halen şan dersi veren Acar, geçenlerde Ajda Pekkan’ın sürpriz yaparak sahnesine  aldığı Günay Acar’ı yeniden sahnede izleme şansını  kaçırmıştım. 9 Ağustos gecesi Ajda Pekkan Harbiye Açıkhava Sahnesinde inşallah o konsere giderim , Pekkan ve Günay Acar düetini sahnede canlı canlı izlerim. 


Meet Zeus 5’ 4-5 Ağustos’ta  Olympos Teleferik’te!

Uzun zaman oldu Olimpos’a gitmeyeli ağaçlar altında bungalovlarda kalışımız, neredeyse 24 saat denize girişimiz daha dün gibi, valla şimdi  biri ‘hadi  gidelim!’ dese koşa koşa giderim oraya. Geçen bir arkadaşımdan 4-5 Ağustos tarihlerinde Antalya’nın en yüksek noktası ve her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Olympos Teleferik’de  yerli ve yabancı elektronik müzik severleri ağırlayacağını duydum. 

Bu etkinlik ilk defa  7 Eylül 2019’da yine aynı noktada düzenlenmiş ve Türkiye’de bu yükseklikte yapılan ilk elektronik müzik etkinliği unvanını almıştı. Ayrıca seri geçtiğimiz yıl Türkiye’nin NFT ile giriş yapılan ilk elektronik müzik etkinliği olmuş, bayıldım buna. 

Türkiye’nin başarılı DJ ve prodüktörlerinin performansları 2365 metre yükseklikte, bu yıl  2 gün, 2 farklı sahnede performanslarını gerçekleştiriyor.  Etkinliğin ilk günü saat 18.00 de ikinci gün ise saat 15.00’de başlayacak, her iki etkinliğinde bitiş saati saati 24.00 olarak belirlenmiş. Milli Park alanı içerişimdeki Tahtalı Dağı’nın zirvesinde olacak bu farklı etkinlik sanki beni çağırıyor. 

Milimaudio Records’un 11 parçadan oluşan ilk derleme albumü INITIUM LP’nin lansmanını Meet Zeus 5’te gerçekleşecek.  Bu etkinlikte  hava durumunu dikkate alarak, yanınıza kışlıklarınız da almanız şart gibi. 

Çünkü  sıcaklık 40°C ölçülürken, Olympos Teleferik zirvesinde 10°C oluyormuş. 

Valla kaçırmayın Meet Zeus 5, dünyanın sayılı teleferiklerinde gerçekleştirilen elektronik müzik organizasyonlarından birisi olma özelliğine sahip çünkü. 

 

  • Etiketler