• 20 HAZİRAN Perşembe 05:40
  • HV

Altın Portakal rüzgar gibi geçti!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 11-10-2022 15:03

Antalya’da  Portakallar Kurak Günler’in oldu!
 
 
            Antalya  Altın Portakal Film Festivalinde  zamanın su gibi aktığı, birbirinden özel filmleri izlediğimiz çok güzel bir  hafta yaşadık.
 
 
Ahmet  Boyacıoğlu  başkanlığında  Başak  Emre sanat  yönetmenliğinde  birbirinden özel seçkilerin sunulduğu  bir festival idi.   Yıllardır  katip ettiğim Antalyalıların gözbebeği  59. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali birbirinden özel kategorilerin buluştuğu popüler jürisi  ile festival tarihine tanıklık etti. Halkın ilgisi ve tepkisi  gerçekten görülmeye  değer idi. Sinema salonları  yoğunluğu özellikle her filmden sonra  gerçekleşen fil söyleşileri keyifli oldu, filmi izleyen seyirci sorularını yönetmen, senarist ve oyuncuya  sordu.
 
Kimler yoktu ki festivalin ikinci bölümünde  İpek Bilgin, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Ezgi Mola, Pınar  Deniz, Ayşe Erbulak, Serpil Tamur, Aybüke Pusat,  Merve  Dizdar, Selin Yenenci, Berkay Ateş, Ushan Çakır, Selahattin Paşalı, Damla Sönmez, Ekin Koç, Salih Güney, Nazlı Bulum, Şerif Gören, Tolga Karaçelik, Melikşah Altuntaş, Görkem Yeltan şimdi aklımda  kalan sinema  dünyasından isimler oldu.
 
Çok güzel çok değerli filmler izledik, filmleri vizyon tarihlerinde sayfamda  sizlere  tek tek tanıtacağım.
 
Benim ilk dikkatimi çeken 5   yapım ise,
 
KURAK GÜNLER ; Emin Alper’in yönettiği Selahattin Paşalı, Ekin Koç ve Selin Yenenci gibi isimlerin rol aldığı çarpıcı konusu ile dikkat çeken film  oldu. Ulusal Uzun Metraj da yarışan KURAK GÜNLER konusu, oyuncularının  başarısı ile  dikkat  çekti, festivalin ilk gününden beri herkesin gösterimini  beklediği izlerken 130  dakikanın nasıl ilerlediğini bilmediğim film oldu. Neredeyse  tüm ödülleri toparladı.
 
 
KARANLIK GECE ; Özcan Alper’in yönettiği köyüne dönen 7 yıl sonra Ishak’ın hikayesi gibi gözükse de  toplumsal konuları ele almış. En İyi Film ödülünü alması  doğru idi, ama  Kurak Günler’in tüm ödülleri alıp bu ödülü alamayış olması  düşündürdü beni herkesleri olduğu  gibi.
 
LCV ( LÜTFEN CEVAP  VERİNİZ) ; Bir nevi Netflix  filmi olarak tabir edilse de üç kişilik tiyatral  müthiş bir film izledim. Gerçekleri yansıttığı herkese hayatında bu tür soruların sorulabileceği bir film geldi bana, en büyük kazancım ise  adını bildiğim ama hiç izlemediğim başarılı oyuncu Cem Yiğit Üzümoğlu’nu izlemek oldu. Sanatçının bu performans ile  Altın Portakal almış olması da  jürinin vermiş olduğu  güzel bir karar oldu.
 
BİR ZAMANLAR YEŞİLÇAM – ABDURRAHMAN KESKİNER ; Özel gösterimler bölümünde  izlediğim Mehmet Güreli’nin çektiği Yeşilçam’ın değerli isimi Apo Dayı olarak bilinen Abdurrahman Keskiner’i anlatan belgesel de yönetmen Yeşilçam dan Yılmaz Güney, İbrahim Tatlıses, Tarık Akan, Hülya Avşar ile yaşadıklarını sakin anlatımıyla bu hiçbir yerde yayınlanmayan bilgileri anlatması muhteşem oldu.
 
PLAZA KÖYLÜLERİ ; Ulusal Belgesel Film Yarışmasında izlediğim yapımı sanırım büyük şehirlerde  yaşayan herkesin izlemesi lazım. Genç yönetmen Hazar Uyar’ın çektiği belgesel beyaz yakalıların köye göçücü anlatıyor.   
 
 
 
Ödüller
 
Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması
Jüri Özel Ödülü: Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Özgürcan Uzunyaşa
En İyi Kısa Film: Ben Tek Siz Hepiniz – Barış Kefeli, Nükhet Taner
 
Ulusal Belgesel Film Yarışması
Jüri Özel Ödülü: Düet- Ekin İlbağ, İdil Akkuş
En İyi Belgesel Film: Kim Mihri – Berna Gençalp
 
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
 
En İyi Uluslararası Film: Ziyaretçi / The Visitor - Martín Boulocq
 
Jüri Özel Ödülü: Valeria Evleniyor / Valeria is Getting Married - Michal Vinik
 
En İyi Yönetmen: Ekmek ve Tuz / Bread and Salt – Damian Kocur
 
En İyi Kadın Oyuncu: Marina Foïs - Canavarlar / The Beasts
 
En İyi Erkek Oyuncu: Pejman Jamshidi - Mahkeme / Dustland
 
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
 
En İyi Film: Karanlık Gece – Özcan Alper, Soner Alper, Necati Akpınar, Ersin Çelik, Bülent Makar
 
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Ayna Ayna – Belmin Söylemez, Haşmet Topaloğlu
 
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kar ve Ayı – Selcen Ergun, Nefes Polat
 
En İyi Yönetmen: Emin Alper – Kurak Günler
 
Cahide Sonku Ödülü: Çiğdem Mater
 
En İyi Senaryo: Murat Uyurkulak, Özcan Alper – Karanlık Gece
 
En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar – Kar ve Ayı
 
En İyi Erkek Oyuncu: Selahattin Paşalı / Kurak Günler – Cem Yiğit Üzümoğlu / LCV (Lütfen Cevap Veriniz)
 
En İyi Görüntü Yönetmeni: Christos Karamanis – Kurak Günler
 
En İyi Müzik: Stefan Will – Kurak Günler
 
En İyi Kurgu: Özcan Vardar, Eytan İpeker – Kurak Günler
 
En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven – Iguana Tokyo
 
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laçin Ceylan – Ayna Ayna
 
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erol Babaoğlu – Kurak Günler
 
SİYAD En İyi Film Ödülü: Kurak Günler – Emin Alper
 
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Emin Alper – Kurak Günler
 
 
 
Bu  yıl geçen yıllara  oranla daha iyi bir  seçki vardı, her ne kadar  ödüller Kurak Günler’e gitmiş olsa da  çok çekişmeli filmler  biz seyirci için keyifli bir  Altın Portakal haftası  yaşattı.  
 
Bakalım 60. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde  bizi  hangi güzel  yapımlar  bekliyor.
 
            

 
Mehmet Turgut’tan  ‘ Ustalar’

Sonbahar ile  berabaer sanatsal etkinlikler İstanbul gecelerinde peşi sıra  devam ediyor. Bu sefer kamerasından çıkan  her fotoğraf ile  dikkat çeken dededen babaya, babadan oğula geçen 3 kuşaklık fotoğrafçılık yolculuğunun 25. yılında Mehmet Turgut, bugüne kadar çektiği  portreleriyle ustalara  saygısını sunuyor!
 

 
Turgut’un “ustalığın” ayak izlerini takip ederek zamansız portrelere taşıdığı “Ustalar” sergisi, 12 Ekim’den itibaren Libadiye’de bulunan  Emaar’da ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor. “Ustalar” sergisi birbirinden değerli oyuncu, akademisyen, ressam, müzisyen, gazeteci, fotoğrafçı, yazar ve edebiyatçının fotoğraflarından oluşuyor.
 
BigChefs’in sponsorluğunda ve Emaar’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Ustalar” sergisinde fotoğrafların edisyon baskılarının satışlarından elde edilecek gelir ise, güzel sanatlar ve gastronomiyle ilgili bölümlerde okuyan gençler için Türk Eğitim Vakfı bünyesinde açılan “Yarının Ustaları” burs fonuna aktarılacak.
 
 
 
Adnan Çoker, Ahmet Turgut, Ara Güler, Arif Keskiner, Aydın Boysan, Cahit Berkay, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Erdal Beşikçioğlu, Ergin İnan, Erkan Can, Erkin Koray, Erol Büyükburç, Fazıl Say, Ferhan Şensoy, Haldun Dormen, Haluk Bilginer, İlber Ortaylı, Leman Sam, Mehmet Ali Birand, Mehmet Güreli, Menderes Samancılar, MFÖ, Muazzez İlmiye Çığ, Murathan Mungan, Mustafa Alabora, Mücap Ofluoğlu, Nebahat Çehre, Nejat Yavaşoğulları, Rasim Öztekin, Rutkay Aziz, Seyfi Dursunoğlu, Şemsi İnkaya, Şener Şen, Tuncel Kurtiz, Yaşar Kemal, Yetkin Dikinciler, Yıldız Kenter, Zeynep Oral’ın sergide  fotoğrafları  sergilenecek.
 
Emaar’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Ustalar” sergisi, 12 Ekim - 12 Kasım 2022 süresince 10.00-22.00saatleri arasında Emaar’da ziyaret edilebilir
 
 
 
Jekyll & Hyde  başlıyor!
 
 
 Çok farklı  iki isim  Elçin Sangu  ve  Hayko Cepkin bu iki popüler sanatçı  Robert Louis Stevenson’ın klasik gerilim romanından uyarlanan dünyaca ünlü ‘Jekyll & Hyde’ müzikalinde  buluşuyorlar, çarpıcı bir prodüksiyon ve muhteşem bir kadro ile sahnelenecek müzikal daha ilk günden itibaren dikkat  uyandırmaya  başladı bile.
 

 
Biletleri  günler evvelinde satışa çıkan ve 23 Ekim 2022 tarihin ilk gösteriminde Zorlu PSM’de seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan ‘Jekyll & Hyde: Bir Broadway Müzikali’nde  Elçin ve  Cepkin, çok sıkı  bir çalışma içindeler.
 
Müzikalde Dr. Jekyll ve Mr. Hyde karakterlerine hayat verirken, Elçin Sangu Lucy Harris rolünde. 
 
Genel Sanat Yönetmenliği Malcolm Keith Kay’e ait ‘Jekyll & Hyde: Bir Broadway Müzikali’nin yapımını Antre Production, yönetmenliğini Taner Tunçay üstleniyor.
 
 
 
‘Jekyll & Hyde: Bir Broadway Müzikali’ - Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
23 Ekim Pazar
6 Kasım Pazar
15 Kasım Salı
29 Kasım Salı

  • Etiketler