• 20 MAYIS Pazartesi 19:03
  • HV

Stanley Kubrick Beyoğlu’nda!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 04-10-2022 14:21

 Filmleri ile  tarih yazan Amerkalı   yönetmen Stanley Kubrick'in    çalışmalarına kronolojik bir bakış sunan Stanley Kubrick Sergisi İstanbul Sinema Müzesinde açıldı.
 
 
 
Stanley Kubrick’in kızı Katharina Kubrick’inde  bulunduğu açılışa sanat ve cemiyet hayatından bir çok isim katıldı.
 Feryal Gülman, Yasemin Kamhi, Selen Uçer, Kerem Ayan, Tuğrul Tülek, Musa Öztep, Koray Candemir, Sedef İybar, Aslıhan Saraçoğlu, Didem Balçın, Can Aydın, Yüksel Alemdar,  Deniz Türkali gibi isimler katıldı. Davetliler Stanley Kubrick Sergisi hakkında bilgi aldı ve sergiyi gezdi.
 
1999 yılında ölen Kubrick’in İstanbul Sinema Müzesi'nin sergiye özel tasarlanmış 3. ve 4. katlarında özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarıyla sanatçının mekan ve sinema bağlamında yaratıcılığını gözler önüne serilmiş.
 
Kubrick'in 1940'larda Look dergisiyle başlayan ilk sanatsal adımlarından son filmi olan Eyes Wide Shut'a kadar 16 filmini kronolojik bir sunumla izleyiciyle buluşturan sergi, sanatçının hiç çekilmemiş veya başka yönetmenler tarafından çekilen Yapay Zeka, Napoleon ve Savaş zamanı Yalanları projelerini de ilk kez İstanbul izleyicisiyle bir araya getiriyor.
 
Kubrick'in başyapıtı sayılan 2001:Space Odyseey filminin özgün tasarımından esinlenilmiş deneyim alanında orijinal aygıt, giysi ve modeller de sergi kapsamında sunuluyor. 
 
T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Sinema Müzesi tarafından gerçekleştirilen sergi, 1 Mart 2023 tarihine dek ziyaret edilebilecek.
 
 
 
Filmekimi 7 Ekim tarihinde  başlıyor!
 
 
Filmekimi  bu yıl Sundance, Cannes, Venedik, Toronto film festivallerinde gösterilen, ödüllü ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla 7-16 Ekim tarihlerinde İstanbul’da sinemaseverlerle buluşacak.
 

Filmler Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli'de City's Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinemaevi’nde izlenebilecek.
Festival  programı bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki saygın festivallerde prömiyerini yapmış, ödüller kazanmış filmleri izleyiciyle buluşturuyor.
Geçtiğimiz ay biten Venedik Film Festivali'nde En İyi Senaryo ve Colin Farrell’a En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini getiren The Banshees of Inisherin (Martin McDonagh), Noah Baumbach’ın son filmi Beyaz Gürültü Filmekimi programında yer alıyor. Venedik’ten ayrıca L’Immensità (Emanuele Crialese), Marlowe (Neil Jordan), Paul Schrader'ın yeni filmi Usta Bahçıvan filmleri de Filmekimi’nde.
Cannes’da Büyük Ödülü paylaşan Claire Denis’nin Öğle Güneşinde Yıldızlar ve Lukas Dhont’un Yakın filmleri, Jüri Ödülü kazanan Sekiz Dağ (Charlotte Vandermeersch & Felix Van Groeningen), yine Jüri Ödülü kazanan Aİ (Jerzy Skolimowski), Park Chan-wook’a En İyi Yönetmen ödülü getiren Ayrılma Kararı, Zar Amir-Ebrahimi’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü getiren Kutsal Örümcek (Ali Abbasi), Song Kang-ho’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülü getiren Bebek Servisi (Hirokazu Kore-eda), En İyi Senaryo Ödülü kazanan Cennetten Gelen Çocuk (Tarik Saleh), Eleştirmenler Haftası Jüri Ödülü ve Saraybosna'da Cinsiyet Eşitliği Ödülü alan Güneş Sonrası (Charlotte Wells), Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde EcoPro Jüri Ödülü kazanan İncir Ağaçlarının Altında (Erige Sehiri), en iyi ilk filme verilen Altın Kamera ödülünü kazanan Savaş Atı (Gina Gammell & Riley Keough), Europa Cinemas En İyi Avrupa Filmi seçilen Güzel Bir Sabah (Mia Hansen-Løve), eleştirmenler federasyonu FIPRESCI Ödülü kazanan Leyla’nın Kardeşleri (Saeed Roustaee), Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI ödülü kazanan Mavi Kaftan (Maryam Touzani), aynı bölümde En İyi Senaryo Ödülü kazanan Akdeniz Ateşi (Maha Haj), Belirli Bir Bakış bölümünün en iyi filmi seçilen İşe Yaramazlar (Lise Akoka & Romane Gueret); yine Belirli Bir Bakış bölümünde Vicky Krieps’e En İyi Performans ödülü getiren Korsaj (Marie Kreutzer) Filmekimi'nde gösterilecek.
Festival de ayrıca  Romen usta yönetmen Christian Mungiu'nun son filmi R.M.N., Toronto Film Festivali'nde prömiyerini yapan Kadın Kral, Emma Thompson'lı İyi Şanslar Leo Grande, Louis Garrel'in yönettiği yeni filmi Masum, Cannes Film Festivali'nin açılış filmi Kestik! Sundance ve birçok festivalde daha ödüllendirilen Aşkın Ateşi, Hlynur Pálmason'un son filmi Tanrının Unuttuğu Yer, Selçuk Metin'in Yıldız Kenter belgeseli Caniko da yer alıyor
 
Kelebekler dans dans!  ve Adnan Devran!
 
29. Adana Altın Koza Film Festivalinin son yarışma  filmi  olan  Ali Kemal Güven’in yönettiği   ‘ Çilingir Sofrası ‘  festivalde  birçok ödül  aldı. Film de rol alan  Adnan Devran’ı o esnada tanıdım,  Haktan karakteri ile çok başarılı  bir performans  sergiledi genç  oyuncu,  film bitiminde  tanıştım kendisi ile tiyatrocu  olduğunu aynı zamanda şarkı söylediğini belirtti kısa  zaman diliminde.
 
 

 
İstanbul’a  dönünce  kim imiş Adnan Devran diye araştırdım Google da,   1992  Bingöl doğumlu ve   Biyoteknoloji Mezunu  olduğunu ama içindeki sanatçı olma isteği ağır  bastığı için oyuncu  olduğunu  bugüne  kadar  Kasap, Ben Cuma ve Dallar  Yeşil Olmalı  adlı  oyunlarda  rol aldığını  Çilingir  Sofrası  filmi yanında   Plaza ve  Duyuyor musun Anne ? adlı  kısa filmde  oynadığını öğrendim.
 
Adnan Devran  aynı zamanda  şarkıları  ile  adından söz ettiren özel bir  isim şimdilerde dlı  filmi yanında  
 Eylül ayı  başlarında   yayınladığı  ‘ Kelebekler ‘ şarkısı ile  gündemde, yaz başında  yayınladığı  ‘ Bahar Yeli ‘ gibi  bu şarkısının da sözü  ve müziği  kendisine ait.  Şarkının düzenlemelerini Arzu Aslan ve Burak Erkul yapmış. Beykoz  Kelebek Çiftliğinde çekilen klipte  Adnan Devran’a Yeşim Çelebi eşlik  etmiş. Şarkıyı  çok beğendim  ‘ Kelebekler dans dans’ takıldı  dilime.
 
 
Antalya  Altın Portakal tüm ihtişamıyla devam ediyor!
Bu hafta  yine yeniden Antalya  Altın Portakal Film Festivalindeyim yine eskisi  gibi 2005  yılında  başladığım festival serüveneim tüm hızıyla  devam ediyor. Tabii ki eksiklerimiz var  onları  sevgiyle yad  ediyoruz.
 
Bu  yıl  Perihan Savaş ve Erkan Can’a Onur Ödülleri’nin, Zerrin Tekindor’a Başarı Ödülü’nün verildiği gecede unutulmaz anlardan biri de festival afişinde fotoğraflarıyla yer alan Ediz Hun’un sahneden, Filiz Akın’ın ise gönderdiği video ile izleyicilerle buluştuğu anlar oldu.
 

 
Ahmet  Boyacıoğlu  başkanlığında  gerçekleşen 59. Antalya  Altın Portakal Film Festivali ilk günlerinde  yine  Türk Sinemasının özel isimlerini ağırlıyor. Necip Sarıcı, Nilüfer Aydan, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Biket İlhan, Selma Güneri, Yusuf Sezgin, Abdurrahman Keskiner, Hatice Aslan, Şenay Gürler, Nurcan Eren, Oktay  Kaynarca, Nurgül Yeşilçay, Kerem Fırtına, Erkan Bektaş, Eylem Yıldız, Nehir Erdoğan, Dolunay  Soysert, Burak Tozkoran, Bennu Yıldırımlar ilk iki gördüklerim ile arasındaydı.
 
Bu arada özlemişim Mustafa Sandal’ı açılış gecesi Antalya  Kapalı  Spor  Salonun da  yaktı  geçti ortalığı!

  • Etiketler