• 29 MAYIS Çarşamba 08:09
  • HV

Antalya  Altın Portakal Film Festivali  başlıyor!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 28-09-2022 18:06

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’  01 Ekim – 08 Ekim tarihleri arasında  Antalya’da gerçekleşecek.

 

 

Her zaman olduğu gibi Ekim ayının ilk haftası  Türkiye’nin kalbi Antalya’dan atacak. Filmler, söyleşi, konserler ile sanatın neredeyse sanatın her dalı bu  festival ile bütünleşecek.

 

Festivalin açılış gecesinde 1974 yılında “Bedrana” filmiyle Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan,  sayısız filmde unutulmaz performanslara imza atan şimdilerde  Fox Tv de İyilik dşizisinde Şahika karakterini başarı ile canlandıran Perihan Savaş ile 1999 yılında “Gemide”, 2006 yılında “Takva” filmleriyle Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen, sinemamızın önemli filmlerinde rol alan her rolün adamı  Erkan Can’a Onur Ödülü takdim edilecek. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise, hem tiyatro sahnesinde, hem beyazperdede, hem de televizyonda birbirinden farklı rollerde karşımıza çıkan, her daim üreten ressam-oyuncu Zerrin Tekindora verilecek.

 

Jüri başkanlığını yönetmen-yapımcı-senarist Yeşim Ustaoğlu yaparken  Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın diğer jüri üyeleri oyuncu-yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen-senarist Azra Deniz Okyay, müzisyen Harun Tekin, şair Haydar Ergülen, oyuncu Nurgül Yeşilçay ve görüntü yönetmeni Uğur İçbak’tan  oluşuyor.

Belmin Söylemez’in yönettiği “Ayna Ayna”Ümit Köreken yönetmenliğindeki “Bir Umut”; yönetmenliği Onur Ünlü’ye ait “Bomboş”Burak ÇevikSofia Bohdanowicz ve Blake Williamsın birlikte yönettikleri “Gidiş O Gidiş”; Atalay Taşdiken’in yönettiği “Hara”Kaan Müjdeci yönetmenliğindeki “Iguana Tokyo”Selcen Ergun’un yönettiği “Kar ve Ayı”Özcan Alper’in yönettiği “Karanlık Gece”Emin Alperin yönettiği “Kurak Günler” ve İsmet Kurtuluş ile Kaan Arıcının birlikte yönettikleri “LCV (Lütfen Cevap Veriniz)” bu yıl Antalya’da yarışma heyecanı yaşayacak.  

 

‘Dünya  Yerinden Oynar’ izlenmeli !

Das Das ‘ın yeni oyunu   Şebnem İşigüzel’in kaleminden ‘ Dünya  Yerinden Oynar’ı geçtiğimiz  günlerde  prömiyerinde izledim. Mert Fırat’ın yönettiği müziklerini Persenk’in hazırladığı müzikli oyun beni daha ilk  sahnesinde  temposu  ile kendine  bağladı. Beril Şenöz’ün koreografisinde  çok güzel bir iş ortaya  çıkarılmış.

Özge Borak, Özge Fışkın, Alara Canay, Emine Doruk, Melisa Akman ,Su Sonia ve Rana Büyükyılmaz’ın çoşku ile oynadıkları şarkıları neşe saçtıkları oyun İstanbul’da yaşayan  yedi kadının özgürlüklerini anlatıyor.

 

Oyun 3-4-17-18 31 Ekim tarihlerinde  Ataşehir  Das Das İstanbul ‘da  izlenebilir. Tanıdık  şarkılar ile geçen oyun  kulağınıza hoş gelecek melodileri yansıtıyor. Sahnede  bambaşka bir Özge Borak  o gece  zayıflamış sahneye  yakışmış  bir star  duruşundaydı. İzleyiciler arasında  olan babası Selçuk Borak’ın kızını iftihar ile izleyişi görülmeye  değerdi.

 

Adana Lezzet  Festivali’ne az kaldı!

6. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, bu yıl   7-8-9 Ekim tarihlerinde  bir çok değerli isimin katılımıyla  gerçekleşecek.

Geçen yıl büyük bir keyif alarak katıldığım festivalde gastronominin önemini yanında  geleneksel Türk mutfağı seçkin örnekleri sunulacak. Söyleşiler, paneller, sergiler, konferanslar   yanında  Genç Şefler Yarışması, geçmişten geleceğe miras kalan mutfak çalışmaları daha birçok etkinlik yanında özel lezzetleri ile  sıcak Adana insanı ve yakın  illerden gelen ziyaretçiler ile damak tadının yoğun olacağı bir festival  gerçekleşecek. Bir standan diğer standa  koştuğum Adana dan o lezizleri tadınca geçen yıl gözüm arkada dönmüştüm.

 

Pera Palace Hotel’de Saygun Dura Arada sergisi!

Istanbul Concept Gallery ve Pera Palace Hotel iş birliği ile yepyeni bir sanat galerisine dönüştürülen Pera Palace Hotel/Galata Fuaye’nin  2022 sanat sezonu açılışı  22 Eylül Perşembe gecesi fotoğrafçılığında özgün çalışmalarıyla tanınan sanatçı Saygun Dura’nın  ‘ARADA ‘ sergisi ile  gerçekleşti.

 

“Sanatçının Van Gölü’nde çektiği ve beş yıl boyunca üzerinde titizlikle çalıştığı inci kefalinin göçü ve Van Gölü’nün mercanları diye bilinen -gerçeküstü heykelleri andıran- mikrobiyalitleri kapsayan sergi, Istanbul Concept organizasyonundaki davete katılan iş dünyası, sanat camiası ve cemiyet hayatından saygın konukları adeta büyüleyici bir yolculuğa çıkardı.

 

Van Gölü’nün eşsiz florasında yaptığı su altı çekimlerinde; göç kavramını inci kefalinin yeni yuvalar arayışıyla ve terk edilmişlik kavramını ise doğal su altı oluşumları mikrobiyalitlerle sembolleştiren Saygun Dura sanatseverlere büyülü dünyalar sunmaya  devam ediyor.  

Göçe ve terk edilmişliğe metaforik olarak odaklandığı ARADA sergisi 5 Kasım’a kadar pazartesi hariç her gün saat 12:30-19:00 arası Pera Palace Hotel-Galata Fuaye’de izlenebilir.