• 22 NİSAN Pazartesi 16:22
  • HV
Advert

Nazan Kesal  ‘Yaralarım Aşktandır’ ile sahnede!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 27-10-2022 14:55

Ekranın ve tiyatronun başarılı  ismi Nazan Kesal  tek kişilik oyunu  ‘ Yaralarım Aşktandır ‘ ile tiyatro  sezonunu açtı.

Bu yıl üçüncü sezonuna başlayan oyun İran’da  yaşayan kadın şair  Furuğ Ferruhzad hikayesini anlatıyor. Prodüksiyonunu Poyraz Yapım’ın gerçekleştirdiği oyun morg da  yatan kadının hikayesini anlatıyor.

Günümüz İran’ının da  yaşayan şair kadını anlatan ‘ Yaralarım Aşktandır’ı  Şebnem İşigüzel yazmış, Berfin Zenderlioğlu  yönetmiş.

Oyun baskı altında  yaşayan kadınların  mücadelesini onların  yaşama tutunuşlarını anlatıyor.

Tek  perdelik oyunda   Nazan Kesal  başarılı  oyunculuğunu bir kez daha  kanıtlıyor, şu sıralar  FoxTv de  ‘Bir Peri Masalı ‘ adlı  dizide  Harika  karakteri ile  ekranda, aynı zamanda gelecek yıl vizyona girecek şu sıralar Köyceğiz de  çekimleri devam eden ‘Suyun Yüzü  ‘ de rol alıyor.

Yaralarım Aşktantır’ ın  finalinde Moda Sahnesinin fuayesinde  Nazan Kesal  ve seyirciler arasında  bulunan Menderes Samancılar  ile İran’da  yaşanan bu zalimliğin   içler acısını durumunu bir kez daha yinelerken içimiz cız  etmedi değil!   Kesal’ın bu başarılı  oyunu  ‘Yaralarım Aşktandır’  16 Kasım akşamı  yeniden  Kadıköy’de bulunan Moda Sahnesinde…

 

‘Yıldız ‘  Özlem Olgun için çok özel!

Farklı  yorumu  zengin repertuarı  ile  dikkat çeken sahnelerin başarılı  sanatçısı  Özlem Olgun   yakın zamanda çıkardığı teklilere ek olarak  kendisi için çok özel olduğunu ifade ettiği yeni şarkısı ‘Yıldız’ı geçtiğimiz hafta  dinleyicilerinin beğenisine sundu.

Sanatçının, şimdiye kadar söylediğim şarkılar arasında en özel yerde dediği Yıldız’ın sözleri, müziği ve klip hikayesi 15 yaşındaki  kızı Elif Olgun’a ait.

Gösteri Sanatları Yapım şirketinden çıkan şarkının düzenlemesini Utkan Marangoz, klibin yönetmenliğini ise Ümit Kahraman üstlenmiş. Klip şarkının ritmine öyle  güzel uymuş ki sizi şarkıya  bağlıyor. Bu arada  ‘Yıldız’ adeta  bir yol şarkısı tadında  arabanız da şarkıyı dinlerken Özlem Olgun’un sade  ama akıcı yorumu ile şarkı akıp  geçiyor.

Yıldız’ın klibinde kızıyla birlikte kamera karşısına geçen Özlem Olgun ‘Bir anne için tarifi zor anlardı. Hem stüdyoda hem de çekimlerde çok heyecanlandım ve duygulandım. Elif’in bestelediği daha bir çok şarkı var. Onun yazdığı sözleri seslendirmeye devam edeceğim’ dedi.

 

Altın Yunuslar 28 Ekim gecesi sahiplerini bulacak!

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen  10. Boğaziçi Film Festivali, 21 Ekim tarihinde  başladı. Ve  28  Ekim tarihine kadar izleyicilerle buluşacak. Türk ve dünya sinemasının seçkin örnekleriyle sinemaseverleri bir araya getiren festivalde  Masterclass'lar,  tartışma oturumları, paneller  ve workshoplar  ile  devam ederken festivalin seçkin jürisi  Semih Kaplanoğlu  başkanlığında, Biket İlhan, Zeynep Atakan, Christian Jenue, Irmak Zileli ve Zeynep Atakan  ‘Altın Yunus’ ödüllerini seçecekler.

Festivalde  bu yıl Ulusal Uzun Metraj da çok zengin bir seçki var, Eflatun, Mendirek, Uçus 811, Hara, Kabahat, Tebessüm, Tatlı Süt Köpüğü, Kar ve Ayı, Karanlık Gece, Bir Umut yarışan bakalım 28 Ekim akşamı  Atın Yunus kimlerin olacak.

Orkide Ünsür’den ‘İstanbul’un Karanlığında'

Yazar Orkide Ünsür kısa film ve belgesel dalında  birçok ödül almış başarılı bir yönetmen ve senarist.  İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Ünsür, ulusal TV kanalları ve prodüksiyon firmalarında muhabir, yönetmen & prodüksiyon asistanı, metin yazarı, yardımcı yönetmen, yönetmen ve prodüktör olarak çalıştı, tanıtım filmleri çekti. Ayrıca kısa filmlerde ortak yapımcı, yürütücü yapımcı, yapım koordinatörü, sanat yönetmeni ve oyuncu olarak görev aldı.

 

Aynı zamanda daha evvel tanıttığım gotik roman Lamia- Kan Bağı , Aşkın Karanlık Yüzü ve Karanlık Yılbaşı Öyküleri’nin yazarı  kendisi,  geçenlerde  buluştuk. Pandemi nedeniyle görüşememiştik, bana pandeminin ilk günlerinde yayınladığı  ‘ İstanbul’un Karanlığında ‘ adlı kitabını hediye etti.  Zeynep  Çolakoğlu  ve Orkide Ünsür’ün beraber yazdıkları ‘ İstanbul’un Karanlığında ‘ şehrin sırlarına  gotik öyküler ile  beraber başka bir İstanbul’u okuyucuya   anlatıyor. Kitap psikolojik gerilim, gotik, fantastik, ve gizem türlerini iç içe geçen altı öyküyü anlatıyor.  Korku ve gerilim türü kitapları beğenenler için ideal bir kitap ‘ İstanbulu’un Karalığında’. Okumaya  başladım bile.

 

Orkide Ünsür  yeni kitabının da hazırlıklarını tamamlamak üzere 2023 baharını heyecan ile bekliyorum.