• 24 ŞUBAT Cumartesi 16:03
  • HV
Advert

Mahsun Kırmızıgül’ün "Prestij Meselesi"!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 30-01-2023 08:45

Mahsun Kırmızıgül’ün beklenen yeni filmi "Prestij Meselesi", 3 Şubat Cuma günü sinemalarda olacak! 

 

Bir umut hikayesini konu alan film, döneminde Türk müzik sektörüne damga vuran Prestij Müzik ailesinin doğuşu ve yükselişini anlatırken Türkiye’nin dönemsel geçmişine de ışık tutacak.

Prestij Meselesi hikayesi ve sinemaseverlere yaşatacağı görsel şölen ile olduğu kadar güçlü oyuncu kadrosuyla da yıla damgasını vuracak gibi. Hepimiz hatırlarız Prestij Kardeşlerin heyecanlarını çalışmalarını, savaşlarını. 

Hemen her karakteri ünlü bir ismin canlandırdığı Prestij MeselesiÖzcan Deniz, Haluk Levent ve Mahsun Kırmızıgül’den Gerçek Bir Umut Hikayesi’ temasıyla yayımlanan afişi de  daha ilk günden beğeni toplamıştı.

Yılın en iddialı filmi olmaya aday  Prestij Meselesi’nin iddialı afişi yüzlerce Hollywood filminin de afişini tasarlayan başarılı isim Emrah Yücel imzası taşıyor.

Dev bütçeli filmin dev oyuncu kadrosunda ise  Engin Hepileri, Eser Yenenler, Aslıhan Güner, Biran Damla Yılmaz, Şebnem Bozoklu, Melisa Döngel, Mahmut Kırmızıgül, Onur Gözeten, Ali Erkin, Ece Yaşar, Ali Sürmeli, Bülent Emrah Parlak, Celil Nalçakan, Erdal Özyağcılar, Erkan Petekkaya, Levent Sülün, Melek Baykal, Meral Çetinkaya, Murat Han, Necmi Yapıcı, Defne Samyeli, Barış Murat Yağcı, Nursel Köse ve Zafer Ergin gibi birbirinden ünlü isimler yer alıyor. 

Prestif Meselesi, Mahsun Kırmızıgül  yanında onunla beraber Haluk Levent ve Özcan Deniz'in de  binbir zorlukla ama umutlarını yitirmeden müzik dünyasında var oluş çabalarının, Hilmi Topaloğlu’nun sihirli dokunuşu ile  milyonların sevdiği sanatçılar haline gelmelerinin hikayesi olarak çekilmiş bir film.   Müzik  dünyasının  altın çağının yaşandığı Unkapanı Plakçılar Çarşısı'nı 90'lı yılların başlarında resmeden, o dönem yüzlerce hit olmuş şarkının ve efsane olmuş ses sanatçısının izleyiciye hatırlatıldığı,  birbirinden değerli sinema sanatçılarının rol icra ettiği, yüzlerce sinema emekçisinin aylar süren emeği ile çekilmiş  bir sinema filmi olarak seyirci ile buluşacak.

"Bergen"den sonra bu sezon Çakallarla Dans 6, Kutsal Damacana 4 ve Kurak Günler ile sinemada en çok izlenen filmlerden olacak.

 

‘Dalgakıran’  ile oyunculuğuna mertebe katan Serkan Altunorak!

Serkan Altunorak  ‘Evililik Hakkında Herşey ‘ ve ‘Zeytin Ağacı’  dizilerinin  yayınlanmasından sonra  geçtiğimiz Ekim ayından beri yeni dizisi ‘Maviye Sürgün’  için Marmaris Selimiye’de Damla Sönmez, Caner Cindoruk ve Bülent Şakrak gibi özel isimler ile O3 Medya ve İnter Medya ortak yapımı 26 bölümlük dizi filmin çekimlerinde.

Geçen yıl kapalı gişe oynadığı benim yer bulamadığım tek kişilik oyunu "Dalgakıran" için Serkan Altunorak bu hafta sonu İstanbul’da idi. Evet!  Bomontiada bulunan Craft Tiyatro'da  gerçekleşen oyuna şansıma yer bulabildim. 

Öncelikle Serkan Altunorak’ı sahnedeki başarılı performansından dolayı kutlamak isterim. Çok çok iyiydi. Oyun çıkışında genç bir kız, arkadaşına ‘Dizilerden beğeniyordum ama sahnedeki başarısı mükemmel, devamlı tiyatro yapmalı ‘diyordu Serkan Altunorak için.

Simon Stephens’in yazdığı  Çağ Çalışkur’un başarılı  rejisinde ‘Dalgakıran’ sizleri bambaşka yerlere  taşıyor. Fotoğrafçı Alex’in hikayesi var oyunda. İçinde boşlukları olan çok sevdiği ailesi ile  olan iç hesaplaşmaları anlatılıyor, Altunorak  oyunu yüksek bir platformun üzerinde icra ediyor. Monolog tarzındaki ‘Dalgakıran’ı şiddetle  tavsiye ederim.  

 

Muhteşem Diva ve Asuman Dabak

Asuman Dabak  yeniden tiyatroda! Uzun zamandır dizi, film ve sinemadan vakit bulamayan sanatçı, Tiyatro Sahnekarlar’ın yeni oyunu  Muhteşem Diva ile sahnede. Bu arada çalışkan oyuncu bu sezon yedi film ile sinemada, sanırım yılın rekorunu kıracak. Muhteşem Diva yanında Volkan Severcan ile Tepetaklak adlı oyun ile sahnelerde  olacak.

Gelelim Muhteşem Diva’ya  Peter Quilter’in yazdığı ve Bora Severcan’ın yönettiği oyun  New York Manhattan’da yaşayan eksantrik karakter Florence Foster Jenkins’in gerçek hikayesini  anlatıyor. Oyunda Asuman Dabak yanında Atılgan Gümüş, Gülen Karaman, Yiğit Yapıcı, Selen Severcan ve Deniz Bice’nin var. Muhteşem Diva’nın müziklerini ise Murat Kodallı hazırlamış, sahnede piyanosu ile oyuna destek  veriyor.Konu olarak  Muhteşem Diva, 1944’ün ABD, NewYork’un da  geçiyor. Birçok yardım kuruluşu ve vakfın başkanlığını yapmakta olan Florence’nin , sanatsal etkinlere ve müzikal dünyasına fon yaratmada bir öncü oluşu anlatılıyor. Sesi kötü olsa da  müziğe fazlasıyla bağlı, tutkulu bir kadın oluşu,  içinde kalan opera şarkıcısı olma hayalini gerçekleştirmeye karar verişi gülmece  tadında  anlatılıyor.

Canday Günay Tuna’nın dekor ve kostüm çalışmaları muhteşem olmuş, Dabak iki perdelik oyunda 5 değişik kostüm ile adeta defile yapıyor sahnede. Yıllardır  başarılı  performansları  bir çok oyunda izlediğim Atılgan Gümüş ve  Gülen Karaman oyuna ayrı  ayrı  değer  katmışlar. İlk  defa  izlediğim Yiğit  Yapıcı  ismini unutmayalım pek  yakında  daha projelerde karşımıza çıkacağı kesin. Selen Severcan ve  Deniz Bice  de  sahnede ki perforsmanları  ile alkışı  hak ediyorlar.

Oyun 1 - 5 - 20 Şubat tarihlerinde Trump Sahne’de, 4 Şubat tarihinde ise Caddebostan Kültür Merkezi'nde.

 

Erol Evgin'den "Sevdikerim 2

Türk pop müziğinin en önemli isimlerinden Erol Evgin, geçen yıl yayınladığı  “Sevdiklerim” albümünün gördüğü ilginin ardından, sanatçı dostlarının unutulmaz şarkılarını yorumladığı, serinin ikinci albümü “Sevdiklerim 2”yi 13 Ocak günü müzikseverlerle buluştu.

Sanatçının 11 unutulmaz şarkıyı, özgün düzenlemelerinden uzaklaşmadan, yorumladığı “Sevdiklerim 2” akustik albümünde 3 yeni Erol Evgin bestesi de yer alıyor. Albümün sürprizi olan; “Kar”, “Düşleri Olmalı İnsanın”, “Yaşadım Yıldızlar Şahidimdir” isimli şarkılar, dinleyicilerle ilk kez buluşuyor. “Sevdiklerim 2” albümünün açılış şarkısı; sözleri Murat Balkuş’a, bestesi Erol Evgin'e ait olan “Kar” isimli şarkı.

Düzenlemeleri Firuz İsmailov’a ait “Sevdiklerim 2” albümünün kayıtlarında sanatçıya, akustik bir sound ile Erol Evgin Orkestrası eşlik etti.

14 şarkıdan oluşan “Sevdiklerim 2” albümünde; söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait “İkinci Bahar”, sözleri Sezen Aksu'ya, müziği Antonios Vardis ve Gianis Parios’a ait“Ayrılmam”, söz ve müziği Murat Evgin’e ait “Kaderimsin”, söz ve müziği İlhan Şeşen’eait “Sen Benim Şarkılarımsın”,  sözleri Yunus Emre'ye, müziği Fazıl Say’a ait “Aşkın Elinden”, sözleri Sabahattin Ali’ye, müziği Yavuz Örten’e ait “Aldırma Gönül”, sözleri Hüsnü Arkan’a, müziği Mehmet Nadir Göktürk’e ait “Sigaramın Dumanına Sarsam”, söz ve müziği Ahmet Kaya’ya ait “Kum Gibi”, Erol Evgin’in Nazım Hikmet Ran’ın “Gülüm” şiirinden bir dörtlük de okuduğu sözleri Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, müziği Zülfü Livaneli’ye ait “Yiğidim Aslanım”,  sözleri Sıla Gençoğlu’na, müziği Efe Bahadır’a ait“Oluruna Bırak”, söz ve müziği Sinan Kaynakçı’ya ait “Beni Sen İnandır” isimli şarkılar ve müzikleri Erol Evgin’e, sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya ait “Düşleri Olmalı İnsanın”,sözleri Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ait “Yaşadım Yıldızlar Şahidimdir”, sözleri Murat Balkuş’a ait “Kar” isimli 3 yeni şarkı yer alıyor. 


Cadı Kazanı  kapalı  gişe !

17. yüzyılda  Amerika’da Salem kasabasında cadılıkla suçlanan bir grup insanın cadı mahkemelerinde yargılanıp idam edilmesi olayını ele almış.  Yazar Arthur Miller oyunda cadılıkla suçlananların insanlık onurunu koruyabilmek için ölümü göze almış olduklarına vurgulamış ve gerçeğin her zaman kazanacağı mesajını veriyor aslında. Miller’in kendisi de bu eserden ötürü komünizmi desteklemekle suçlanarak 1957’de Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi tarafından yargılanmış olması  dikkat çekici.

Cadı Kazanı ilk defa Broadway ‘de 1953'te sahnelenmiş. Şimdiye kadar da iki  defa filme alınmış.

Türkçe'ye Sabahattin Eyüpoğlu ve Vedat Günyol tarafından tercüme edilmiş.  İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda 1958-1959 sezonunda Cüneyt Gökçer tarafından sahneye konulan eser,  1970’te yapımı yeni biten İstanbul Kültür Sarayı’nda İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından yeniden sahnelenmiş, fakat ilk gösterimde bir dekorun projektörlerden tutuşması sonucu çıkan yangın sonucu oyun haliyle durdurulmuş.

Ve bu sezon Şehir Tiyatroları oyunu ilk  defa repertuarına  alarak güzel bir çalışma ortaya çıkarmış. Yiğit Sertdemir’in  başarı ile yönettiği oyunun dekor  tasarımını Metin Deniz hazırlamış. Müziklerini Emrah Can Yaylı yaparken Nihal Kaplangı  muhteşem kostümler hazırlamış  Cadı Kazanı için.

Oyunculuklara gelince  gerçekten hepsi bir birinden değerli isimler rol almış oyunda Eraslan Sağlam, Rozet Hubeş, Burak Davutoğlu, Selçuk Yüksel gibi  Şehir Tiyatrosunun en değerli isimleri rol almış. 

Cadı Kazanı ara dahil toplam 165 dakika sürüyor ama oyun su gibi akıp  gidiyor. Kapalı  gişe  sahnelenen oyun08-11 Şubat tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde, 22-25 Şubat tarihlerinde ise Ümraniye Sahnesinde  sahnelenecek.

 

Plastik Prensi Karim Rashid Frankfurt’ta!

Plastik prensi olarak tanınan endüstiyel tasarımcı Karim Rashid  imzalı  birbirinden özel tasarımları 3-7 Şubat 2023 tarihlerinde, Avrupa’nın en büyük fuar alanlarından Messe Frankfurt’ta gerçekleşecek uluslararası dekorasyon, züccaciye ve hediyelik eşya fuarı Ambiente’de sergilenecek.  Avrupa'nın en büyük sektör buluşmasında en yeni ürünlerini görücüye çıkarmaya hazırlanan Kütahya Porselen de,  fuarda “Ev” ve “Horeca” olmak üzere iki standı ile yer alacak ve Karim Rashid imzalı yeni koleksiyonunun da tanıtımını gerçekleştirecek. 

Karim Rashid imzalı yepyeni bir koleksiyonu daha sofralara taşıyor. Yum koleksiyonu,  ünlü tasarımcı Karim Rashid’in enerjik, dinamik, çağdaş tarzının bir yansıması niteliğinde. Yum koleksiyonunu  Karim Rashid’ tarafından 5 Şubat’ta günü Ambiente’de unutulmaz anlara ev sahipliği yapacak. 

 

 Yaşamak Da Bulaşıcı Olsa!

Hakan İşcen’i Suadiye'de Kültür 365 etkinlikleri kapsamında Hürriyet Gazetesi Kelebek yazarı Sayım Çınar’ın organize ettiği söyleşi de  tanıdım. 

 

ı 

İşcen pandeminin ilk 90 gününde yazdığı karantina günlüklerini topladığı ‘Yaşamak Da Bulaşıcı Olsa ‘ adını verdiği Simurg Art Yayınlarında çıkan kitabında şiirsel format da 90 hikayesini paylaşmış, bugüne kadar  birçok dergi, gazete de öykü ve şiirleri yayınlanan İşcen’in en popüler eserlerinden biri de ‘Borges Çetesi ‘ adını taşıyor.

Dünya Şiir Günü önerisinin kabul edilmesini sağlayan şair grubununda olan Hakan İşcen’in ‘Yaşamak Da Bulaşıcı Olsa’ adını verdiği kitabı pandemi sürecinde  görev anında vefat etmiş sağlık çalışanlarına ithaf edilmiş olması da ayrı  bir incelik!

  • Etiketler