• 22 NİSAN Pazartesi 09:17
  • HV
Advert

İstanbul geccelerinde Emre Altuğ, Sıla ve Soner Olgun sahneleri!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 01-11-2022 22:48

İstanbul  geccelerinde eğlence artık konser tarzı  geceler  ile devam ediyor, geçen haftanın en popüler sahnelerinden Emre Altuğ, Sıla ve Soner Olgun konserlerinden  haberlerim var.
 

 

Hayatımızın son 25 yılında  hep  var ( hep de olsun!)  Emre Altuğ, şarkıları ile oyunculuğu ile hep alkış alıyor, şimdilerde  Cuma gecelerinin galibi Star Tv de yayınlanan  ‘Yalı Çapkını ‘ dizisinde oldukça başarılı bir performans  sergiliyor.   Mecidiyeköy de  bulunan Dada Salon Kabaret  de izledim, yeni şarkısı  Bal Gibi!  ile sahnesine  başladı. Şarkıyı yeniden aranje etmiş olmalı ki hızlı  ve güzel olmuş.

 

Emre Altuğ  daha ilk şarkısı ile sarmaladı dinleyicisini dünden bugüne  şarkıları  ile çok hoş bir nostalji yaşattı  adeta. Gülen yüzü kibar  duruşu  yanında güçlü yorumu ile şarkılarını peşi sıra çoşku  ile yorumladı.  Programının ikinci bölümünde  Levent Yüksel, Nazan Öncel, Kayahan, Sezen Aksu  ve Yıldırım Gürses şarkıları ile mekanda sanırım herkes mutlu idi. Özellikle  final bölümünde arabesk ve sanat müziği şarkılarını söylerken sanki herkesler ayaktaydı.

2007’de yayınladığı  ilk albümünden sonra bu yıl müzikteki 15. yılını geçen hafta  Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda verdiği muhteşem konserle kutlayan Sıla, Harbiye'de  Ekim ayında üçüncü kez İstanbullularla buluştu, biletleri günler  evvelinden sold out olan sanatçı  konserinde sevenlerine unutulmaz bir gece yaşattı.

Konserde, muhteşem bir geceye imza atan sanatçı, “15 yıldır sizinle beraberim burada çıktığım ilk günü dün gibi hatırlıyorum.  Bugün de şarkıları sizinle birlikte seslendirdiğimiz için çok mutluyum nice 15 yıllara.” diye konuştu. 

Sıla, sahnesine davet ettiği Cem Adrian ile  'Ansızın' şarkısını birlikte söyledi. İkili performanslarıyla büyük alkış aldılar. 

Sıla’nın sahnede  15. yıl kutlamaları  devam ediyor, sanatçı  4 Kasım Cuma gecesi Zorlu  Psm sahnesinde bugüne kadar seslendirdiği, Afitap, Kafa, Yan Benimle, Ateşle Oynama, Yoruldum, Vaziyetler, Zor Sevdiğimden, Boş Yere, Oluruna Bırak, Acısa da Öldürmez, Engerek, Saki, Yara Bende ve Sevişmeden Uyumayalım gibi şarkılarını  sevenleri ile paylaşacak.  

Ve 29  Ekim cumartesi gecesi Cumhuriyet  Bayramı  kutlamalarında Soner Olgun geccesindeydim. Muhteşem bir kutlama oldu.  Her daim  İyi Bayramlar! sloganıyla sahnesini şenlendiren sanatçı  davudi sesi, ince esprileri , zengin repertuarı ile  fevkalede bir gece yaşattı  bizlere. Taa yıllar önce  sabahlara kadar  neşe ile eğlendiğimiz Ortaköy’de bulunan Patika  geceleri geldi aklıma. Patika  kapanalı çok oldu ama  Soner Olgun ve Orkestrası  her zaman o güzel şarkıları  ile  bizlerle,

 

Sahneye    ilk önce yeni teklisi ‘Yıldız’ ile  Özlem Olgun çıktı, hemen akabinde bir Barış Manço  şarkısıyla   Utkan Marangoz  vardı ve üç saati aşan bir performans ile Soner Olgun şarkılarını   yorumladı.  On Yıl Marşı  ve İzmir Marşı söylenirken mekanda sanırım kimseler oturmuyor idi. Son dönemde  birçok konsere  gittim, kimseler  gücenmesin ama Soner Olgun sahnesi bir başka!

 

ALTIN YUNUS’LAR SAHİPLERİNİ BULDU 

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 10. Boğaziçi Film Festivali, 28 Ekim Cuma günü AKM Tiyatro Salonu’ndaki ödül töreniyle sona erdi.
Törenin sunuculuğunu ise Korhan Abay üstlendi. Sahnedeki başarılı sunumu ile dikkat  çeken Abay  ödül geccesinin en özel isimlerinden biriydi.

Film ekipleri, davetliler ve basın mensuplarının katılım gösterdiği törenin açılış konuşmasını Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer yaptı. Şanlıer, “Festivalimiz bu yılda 10. yaşına girdi. Kısa sürelerde çok büyük başarılar elde etti.” diye konuştu. 

 

Çok özel bir seçki ile  izleyicilere  ulaşan festival her yıl olduğu gibi  Adana Altın Koza ve  Antalya  Altın Portakal seçkilerinin karışımı yanında yepyeni filmler ile  İstanbul’a  ayrı  bir  renk  kattı.

 

10. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLER ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: Kar ve Ayı/ Selcen Ergun

En İyi İlk Film Ödülü: Kabahat/ Ümran Safter

En İyi Yönetmen Ödülü: Karanlık Gece/ Özcan Alper

En İyi Senaryo Ödülü: Kar ve Ayı/ Selcen Ergun-Yeşim Aslan

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Kar ve Ayı/ Merve Dizdar

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Karanlık Gece/ Berkay Ateş

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Kar ve Ayı/ Florent Herry 

En İyi Kurgu Ödülü: Kar ve Ayı/ Çiçek Kahraman

FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü: Eflatun/ Cüneyt Karakuş

FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Karanlık Gece/ Özcan Alper

SİYAD Ödülü: Bir Umut/ Ümit Köreken

ULUSLARARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü: Ashkal/ Youssef Chebbi

En İyi Yönetmen Ödülü: A Long Break/ Davit Pirtskhalavat

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Six Weeks/ Katalin Román

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Love Dog/ John Dicks

Jüri Özel Ödülü: Victim/ Michal Blaško

FEDEORA Ödülü: Victim/ Michal Blaško

 

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

En İyi Ulusal Belgesel Ödülü: Crossroads/ Mahmut Fazıl Coşkun

Jüri Özel Ödülü: Kennedy’nin Doğuşu/ Gülben Arıcı

KISA FİLM YARIŞMASI

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Ice Merchants/ João Gonzalez

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film: Ben Tek Sizsiniz/ Barış Kefeli, Nükhet Taneri

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film: I Didn’t Make It to Love Her/ Anna Fernandez       De Paco

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Birlikte, Yalnız Kasım Ördek

BOSPHORUS FİLM LAB

Pitching Platformu

TRT Ortak Yapım Ödülü: Hacer

Yönetmen: Yeşim Tonbaz

Yapımcı: Yeşim Aktaş, Yeşim Tonbaz

 

PostBıyık Renk Düzenleme Ödülü: Rüzgarla Beraber

Yönetmen: Ömer Sami Ciminli

Yapımcı: Yelin McKay

 

Work in Progress Platformu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok

Yönetmen: Murad Zaloğlu

Yapımcı: Halil Kardaş

 

CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: Bildiğin Gibi Değil

Yönetmen ve Yapımcı: Vuslat Saraçoğlu

 

 

 Antalya Kitap Fuarı gelecek yıl 10 Kasım 2023‘de gerçekleşecek!

 

Turizm ve festival kenti Antalya’nın  en önemli kültür etkinliklerinden olan ve bu yıl 12’ncisi düzenlenen Antalya Kitap Fuarı 30 Ekim 2022  tarihinde  bitti.

 

10 gün boyunca süren fuarda , 215 yazar ve 220 yayın evini ağırladı ve rekor bir ziyaretçi sayısına ulaştı. Kitapseverlerin büyük ilgi gösterdiği fuarı, 1 milyon 9 bin 678 kişi ziyaret etti.

 

 

Gülseren Budayıcıoğlu, Ayşe Kulin, Üstün Dökmen, Sevil Atasoy, Altan Öymen, Enver Aysever, Osman Pamukoğlu, Sinan Akyüz, Mustafa Karataş, Ahmet Şafak, Ömür Sabuncuoğlu gibi  yazarların okuyucularıyla buluştuğu 12. Antalya Kitap Fuarı, rekor bir ziyaretçi sayısı ile sona erdi. Yazarların önünde saatler süren imza kuyruklarının oluştuğu fuar, 1 milyon 9 bin 678 kişiyi ağırladı. 

“Hayata Okuyarak Devam” sloganıyla düzenlenen fuarda, her gün kitaplarını imzalayan ve ziyaretçilerle sohbet eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek kapanışta;  emeği geçen herkese, tüm katılımcılara ve okuyuculara teşekkür etti.

 

Başkan Muhittin Böcek yaptığı konuşmada fuarın önümüzdeki yıl 10-19 Kasım 2023 tarihleri arasında yapılacağını ve temanın ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Atamızı Anmak’ olacağını belirtti. 

 

Kafadar Music’in sahnesini  izlemek istiyorum!

Kafadar  Music grubu  son dönemin en parlayan müzik  gruplarından  Timur  Atasever, Hüseyin Pulant ve Özgen Güneş den oluşan bu grubu ilk yaz başında  Kanal D de ‘ Şarkılar Seni Söyler ‘ adlı  program da  izlemiştim, Kenan Doğulu’nun ‘ Pamuk ‘ şarkısı ile. Daha sonra  bir kulis muhabbetinde  sevgili müzisyen arkadaşım Altuğ Öncü  ‘ Caner Abi dinledin mi ? ‘Kafadar Music ‘ grubunu deyince  o akşam tanıştım Timur  Atasever ile…

 

Bu aralar yaklaşık  15 gün evvel  yayınladıkları  yıllar  evvel  Gökhan Tepe’den dinlediğimiz ‘ Yalan Olur ‘ şarkısı ile gündemdeler. Söz ve müziğini Serdar Aslan’ın yaptığı  çok güzel yorumlamış grup. Kafadar  Music  ve şarkıları  artık favorim pek yakında  ise  Deniz Seki’nim  ‘ Suya  Hapsettim ‘ şarkısını yeniden yorumlayacaklarmış.

Kafadar Music  4 Kasım İstanbul, 6  Kasım İzmir  31 Aralık Yılbaşı  geccesi Sapanca’da sahne alacak.