• 20 HAZİRAN Perşembe 06:26
  • HV

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'müz kutlu olsun!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 27-03-2023 09:00

Bu yıl tiyatroda tam tamına 35.yılım!  Evet, evet şaka değil tam tamına 35 yıl oluyor profesyonel tiyatro seyirciliğim. Çocukluğumda babam götürürdü Nejat Uygur, Enis Fosforoğlu başta olmak üzere çeşit çeşit oyunlara kardeşim ile beni, ama benim bireysel olarak ilk tiyatroya gidişim Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde Cihan Ünal’ın rol aldığı 'Aktör Kean'  ile oldu. O gün bugündür tiyatrodayım. Ayda 3 oyun izlemezsem mutlu olmayanlardanım; tiyatro ile biraz ufkum açılıyor sanırım. Hayatı, edebiyatı, insanları sevdiğim için tiyatro benim vazgeçilmezlerimden.

Her 27 Mart’ta tiyatro emekçisi dostlarımı aramak, onları kutlamak bana mutluluk katıyor: "Tiyatro İyileştirir!" dedikleri çok doğru!

 

'The Diva' sahnede!     

Uzun zaman olmuş kayda değer bir müzikal izlemeyeli. 12 Yapım ve Akustikhane’nin ortak yapımcılığında Nebi Birgi’nin yazıp yönettiği ve oynadığı 'The Diva'yı izledim prömiyerinde SES Tiyatrosu'nda. Adeta  çarpıldım diyebilirim; güçlü sesi ve muhteşem oyunculuğu ile Birgi sahnede adeta devleşti.

The Diva; müzikal hayalleri kuran genç bir Türk oyuncunun yıllar içerisinde Broadway’de var olmasını anlatıyor. The Diva, Draq Queen performansını sergilerken aslında kendi hikayesini anlatıyor. Hikayede geçmişte yaşadığı acı tatlı anıları gözü önünden geçiyor. Çoğu zaman samimi neşeli ve içten anlatımıyla sahnede Nebi Birgi seyircisini kendine ciddi anlamda bağlıyor. The Diva’da Amerika’ya ilk gelişi, ilk yaşadığı aşkını, tanıştığı insanlar yanında özellikle annesi ve hayatı  var. 

Nebi Birgi, The Diva ile beraber pandemi ile yaşadığı sessizliği yıkıyor sanki. Geçtiğimiz yıllarda almış olduğu Afife Ödülü gibi yeni sezonda adından alkışlar söz ettirecek gibi. Oyunun müziklerini Mehmet Özen hazırlamış, dekor tasarım Emel Ülüş, kostümleri ise Ece Pınar Demirel imzalı.

Müzikalde Birgi yanında Tuğçe Özlü Şentürk, Elif Özdemir, Melisa Taşgın, Can Yücetaş başarı ile  ol alıyorlar. Bu oyunda makyöz Sedanur Öztürk’ü ayrıca kutlamak lazım.

The Diva  11 Nisan tarihinde Ataşehir Duru Tiyatro sahnesinde; kaçırmayın derim. Müzikalin ilk geccesinde popüler dünyadan gözüme çarpanlar arasında  Emre Buga, Gökhan Mumcu, Ceren Aksan, Derya Şensoy, Ferhan Şensoy ve Mine Mucur gibi özel isimler  vardı. 

 

'Aşk Hikayen Düşmüş' aşkı  bambaşka anlatıyor!

Sezonun en beğenilen oyunlarından ‘ Aşk Hikayen Düşmüş’ü  izlediğim oyunlardan biri idi bu hafta, Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı oyunu geçtiğimiz hafta izlediğim ‘Taxim’ adlı  oyunu da yöneten Emrah Eren yönetmiş, Ayça Koyunoğlu  ve  Fatih Koyunoğlu’nun yönettiği oyunun müziklerini Deniz Bayrak  yapmış.

Tiyatro Hayali’nin bu başarılı oyunu ‘ Aşk Hikayeden Düşmüş’ de kadın erkek ilişkileri bambaşka bir formatta sahneleniyor, iki perdelik oyunda her iki oyuncu da çok başarılılar.  Oyun 31 Mart Mall Of İstanbul, 3 Nisan Kozzy, 7-12 Nisan Kozzy, 9 Nisan Bursa, 10 Nisan Gebze, 17 Nisan da  Alan Kadıköy'de izlenilebilir. Oyun esnasında Rana ve Selçuk Alagöz’ün şarkıları ile az biraz nostalji de yalıyorsunuz.

 

Anne ve babalar bu kitabı okumalı!

Dijitalleşen evrene  çocuklarıyla beraber adapte olmak isteyen bilinçli ebeveynlere yol haritası sunan “Dijitale Kalpten Bağlı Aile” kitabı, Akaretler'de bulunan Minoa Kitapevi'nde okuyucularıyla buluştu.

Karatay Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitabın editörlüğünü ve bölüm yazarlığını Dr. Nabat Garakhanova üstlenirken  Şeyda Toprak, Jenny Molendyk Divleli, Mustafa Savaşan,Ece Vahapoğlu, Pınar Erez, Hatice Yalçın, Nurhan Ünüsan, Çağrı Gümüş, Hatice Budak, Merve Büyükkaymaz, Neslihan Tuğba Küçükkoraş, Uğur Birkandan, Emine Erkoç, Gülriz Akaroğlu ve Ayber Acar gibi hem akademi hem de iş dünyasından bir çok değerli isim, bölüm yazarı olarak kitaba katkı sağladı.

Eser sadece ebeveynlere değil, aynı zamanda çocuklara da hitap ediyor. Kitabın masal ekinde sürükleyici ve bilgilendirici üç masal yer alıyor“Neci’nin Diji Maceraları”, çocukların dijital dünya hakkında erken dönemde bilinç kazanmalarına katkı sağlayacak. Kitabın ilk baskısından elde edilen gelir ile depremzede çocuklar için masal kitapları alınmak üzere harcanacak.

 

Harbiye Açıkhava 2023 konserleri başlıyor!

12 Nisan akşamı Gripin konseri ile 2023 maratonuna başlıyor Harbiye Açıkhava. 13 Nisan'da Rubato & Mehmet Erdem ve Konukları sahnede olacak. Harbiye’de konuklar; İlyas Yalçıntaş, Can Gox ve Bora Duran şarkıları ile gecceye renk katacaklar.  14 Nisan Tan Taşcı ve  15 Nisan akşamı Teoman hayranları ile özlem giderecekler.

18 Nisan akşamı Özgür Sevinç’in orkestra şefi olduğu aşkı, savaşı ve cesareti yansıtan, her biri bir baş yapıt olan filmlerden, Star Wars, Gladiator, James Bond, Superman filminin kulaklarımızdan silinmeyen soundtracklerini, 50 kişilik büyüleyici Night Flight Symphony Orchestra eşliğinde ve maNga grubunun solisti Ferman Akgül’ün katılımlarıyla gerçekleşecek muhteşem bir olacak. 19 Nisan geccesi Göksel Harbiye’ye  damga vuracak.

 

Berker Dalyanoğlu şarkıları geliyor!

Berker Dalyanoğlu’nun yeni şarkısı Obsesif Kompulsif, Rakun Müzik etiketi ile 24 Mart Cuma günü tüm dijital platformlarda dinleyicileri ile buluştu.

Daha evvel yayınladığı şarkıları ile geçtiğimiz yıllarda ses getiren genç yorumcu Ankara’da liseler arası beste yarışmasında birinci olunca müziğe daha yoğunlaşmış. Lise sonrası değişik müzik gruplarında gitarist ve vokalist olarak yer alarak profesyonel müzik hayatına başlayan Berker Dalyanoğlu; Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı'nı tamamlayarak müzik hayatına güzel bir yön çizmiş.

2018 yılında En Zor Senaryo müzik grubu ile sözlerini ve müziğini kendisinin yazdığı "Bilmezsin" şarkısını, 2020 yılında ise ilk solo çalışması olan ‘Bin Suçu Var’ ve 2022 yılında ise ikinci Single'ı olan ‘Söz Kendime’yi müzik severlere sunmuş.

İzmir'de yaşayan genç sanatçı bu hafta yayınlayacağı yeni şarkısı Obsesif Kompulsif’in sözlerini ve müziğini kendisi yapmış. Şarkının klibini kardeşi Berk Dalyanoğlu çekerken görüntü yönetmenliğini ise Sedat Taşkan yapmış.

Ramazan Bayramı sonrası birçok konser mekanı ve festivallerde dinleyicileri ile buluşacak olan Berker Dalyanoğlu , 2023 yazında söz ve müziği yine kendisine ait olan albümünün hazırlıkları için müzik çalışmalarına non stop  devam ediyor..

 

Ömür Gedik’den yepyeni ‘Pazara Kadar’!

Mustafa Sandal’ın o çok sevilen şarkısı ‘Pazara Kadar’ pek yakında Ömür Gedik yorumuyla dijital platformlarda olacak!

Geçtiğimiz hafta  şarkının Aksaray Laleli'de genç yönetmen Polat Sezen’in çektiği  klip çekimlerindeydim bende. aylar evvelinden Ömür Gedik’in bu çok sevdiğim şarkıyı repertuarına aldığı bildiğimden koşa koşa gittim çekime. Söz ve müziğini Yalçın Polat’ın yaptığı Gedik’in çok iyi yorumladığı cover parçayı Erhan Bayrak aranje etmiş, yakın zamandır  gece  eğlenceye çıkmadığım için klip  çekiminde  ‘Pazara Kadar’ ı çekim boyunca  defalarca dinleyince  bir anda gençlik yıllarım geldi aklıma, 2002 yılında  Mustafa Sandal’ın ‘Kop’ albümünün bu çıkış parçası ile ne hatıralarımız vardı!

 

Ömür Gedik’in giydiği dörtdeğişik ama oldukça şık kıyafetler Barış Avcı ve Sultan Gadımlıbaylı  tarafından hazırlanmış. Klip  bir düğünde geçiyor. Gedik sahnede şarkıları söylerken gelin ve damat  aileleri ile düğün ortamında  eğleniyorlar.  Polat Sezen ilk klip yönetmenliğinde oldukça başarılı bir  performans ortaya  çıkardı  diyebilirim, verdiği komutlar ve ekip  amirliğini çok  beğendim, sette ki uyum görülmeye değerdi doğrusu Bekir Şenlik’in görüntü yönetmeni olduğu, İranlı  Ali Shiri’nin kurgusunu ve montajını  yaptığı  ‘Pazara Kadar’ adlının klibini heyecan ile bekliyorum, klipte  danscılar yanında  gelin rolünde Selin Asiltürk, damat rolünde modelist Mahmut Çağlayan ve Gedik ile düet rolünde  Eray Şentürk  rol aldı. Bu arada Ömür Gedik’in makyajı Duygu Han  saç tasarımı ise Gürkan Adesoğlu imzalı.

Ramazan Bayramı gibi DMC etiketiyle çıkacak ‘Pazara Kadar’ yeni aranjesi ve yorumuyla radyoların ve bu yaz kluplerin gözde parçalarından olacak.

Klibin genç yönetmeni aynı zamanda oyuncu Melis Sezen’in kardeşi olan Polat Sezen ile çekim bitiminde kısa bir soru cevap yaptım...

Polat, tanıyalım mı seni anlatsana bize Polat Sezen kimdir?

22 yaşındayım Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim okuyorum. Aynı zamanda video ve sinema işleri ile ilgileniyorum. Boş zamanlarımda spor yapmayı; özellikle golf oynamayı çok severim. Çok hayvan sever biriyim; onların her birini arkadaşım olarak görür ve onlarla vakit geçirmeyi çok severim.

 İşin okulunu okuyorsun çok güzel! Yönetmen olmak hayatında nasıl gelişti?

Küçüklüğümden beri video ve fotoğraf çekmeyi severim aynı zamanda bir hikayeyi kendi gözümden anlatma fikri beni hep heyecanlandırmıştır. Zaman içinde kendi kendime videolar yapmaya başladım ardından sosyal medya için bir kaç reklam filmi yaptım. 

İdeallerin neler?

Çok plan yapan bir insan değilim ve hayatın ne göstereceğinin belli olmadığına inanıyorum. Şu an yolun başındayım ama gerçekten yaptığım işlerde insanlara dokunmak isterim.

Sizin sektörde çok örneği var, reklam filmi ve klip çekimi ile başlayan yönetmenlik bir süre sonra uzun metraj film çekmeye gidiyor. Var mı hayaller, neler yapmak istiyorsun?

Ben daha çok yolun başındayım her şeyi deneyimlemek isterim. Klip, reklam, dizi ve uzun metraj film tamamen farklı dinamiklere sahip işler. Her birinin beni çeken ve heyecanlandıran yönleri var. Hepsini deneyimlemek isterim açıkçası.

Pazara Kadar’ şarkısı herkesin bildiği, çok özel bir şarkı. İilk klibin olmasına karşın seni çekim esnasında çok profesyonel gördüm; tebrik ederim. Bunu nasıl başardın?

Öncelikle çok teşekkür  ederim. Aslında her şey kendine inanmak ile başlıyor bence. Sette elbet heycanım çoktu; benim için ilkleri deneyimlediğim bir gün oldu ama kendime inandım ve elimden gelenin en iyisini çıkarmaya çalıştım.

Bize ‘Direkt’ten bahsedebilir misin? 

Direkt; benim okulda arkadaşlarım ile birlikte geliştirdiğimiz ve konuklarımızı direkt kamera karşısına oturtarak onların işleri ve yaşantıları ile ilgili sorular sorduğumuz bir formattı.

Var mı yeni projeler? 

Şu an değerlendirdiğim bir kaç proje var.

Ablanın Melis Sezen olması bir avantaj mı?

Ben bu işin ekip işi olduğunu düşünüyorum. Ben merkezli bir iş değil; bundan dolayı ablam bana bir oyuncuyu nasıl anlamam gerektiğini ve onun gözünden hikayeye ve sahnelere nasıl bakabileceğimi anlamama çok yardımcı oluyor. Kendisi ile Turkcell setinde oynamıştım ama ablam ile bir reklam filminin yönetmenliğini yaptım. Şu anda da onunla birlikte değerlendirdiğimiz projelerimiz var.

  • Etiketler