• 20 MAYIS Pazartesi 19:35
  • HV

Tiyatro her zaman olmalı!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 16-11-2022 13:46

 

 

‘Sırça'  kapalı  gişe!

Geçtiğimiz Mart  ayında  sahnelenmeye  başlayan Maslak Unıq ‘de ki  ‘Sırça ‘ adlı  oyuna  anca yeni gidebildim. İbrahim Çiçek’in yönetmenliğini, BKM, Craft ve IdPro’nun ise yapımcılığını üstlendiği 'Sırça', da  anıların duygu yüklü kırılganlığını hassasiyetle sahneye taşırken, duygusal ve gerçek dışı taraflarını iddialı performanslarla seyirciye  yansıtıyor.

İpek Bilgin, Aslı Enver, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Güven Murat Akpınar’ın rol aldığı iki perdelik başarılı oyunda anneleri ile yaşayan iki kardeş var. Hira Tekindor’un çevirdiği oyunun dekor  tasarımını  Kerem Çetinel, kostümlerini Nihal Kaplangı, müziklerini Ömer Sarıgedik yaparken Elifcan Yavaş’ın hazırladığı görsel efekt  tasarımları  oyuna ayrı  bir  renk katmış.

Bu yıl Altın Portakal ödülü alan Cem Yiğit Üzümoğlu’nun rahat  oyunculuğu yanında  İpek Bilgin’in muhteşem performası  dikkat  çekiyor ‘Sırça’ da. Kapalı gişe  oyun son dönem de özel tiyatrolarda  izlediğim en iyi işlerden biri.  Oyun 13 ve 20 Aralık tarihlerinde Maslak Uniq de izlenilebilinir.

‘Çılgın Zamanlar’ kahkaha garantili!

Sam Bobrick’in yazdığı Kemal Başar’ın yönettiği  bir aldatma hikayesini gülmece tadında izlediğimiz ‘Çılgın Zamanlar”da, Cem Özer ile Zeynep Gülmez aldatan ve aldatılan eş, Kemal Başar ise aşktan yılmış, 30 yıllık ortağını aldatan hain arkadaş olarak seyirci karşısına çıkıyorlar, ilk  defa izlediğim İmren Çaptanoğlu  ve Caner Nalbantoğlu  gerçekten başarılılar.

 Kemal Başar yaptığı açıklamada  “Profesyonel oyuncularla genç yeteneklerin bir araya geldiği bir komediyle seyirciye keyifli anlar yaşatacağız. Ekip olarak uyumlu bir birliktelik yakaladık ve neşeyle çalışıyoruz. Seyirciye kahkahalarla izleyecekleri anlamlı bir oyun hazırladık” diyor. Gerçekten de öyle genç oyuncular sahnede farkındalık yaratıyorlar.

Özellikle  İmren Çaptanoğlu’nun ‘R ‘ harflerini söylemeyişini  gerçek gibi yansıtılması mükemmel. Kahkaha garantili ‘ Çılgın Zamanlar’ ı izlemelisiniz.

Uzun zaman sonra  Cem Özer’i yeniden sahnede görmek  iyi geldi. Hatırladım da ilk 90 lı yılların başında  ‘Laf Lafı Açıyor ‘ programı ile tanıdığım Özer  uzun yıllar bu programın pozitif neşesi ile evlerimize konuk olmuştu.   Çılgın Zamanlar  17 Kasım Beylikdüzü AKM, 24 Kasım Şişli Cevahir Sahnesi, 3 Aralık Kadıköy Halk Eğitim , 14 Aralık Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi, 23 Aralık Şişli Cevahir Sahnesi, 25 Aralık’ta ise Caddebostan Kültür Merkezinde.

 

Nişantaşı’nda dijital sergi !

Nişantaşı'nda dijital tuval tasarımı alanında global Amerika merkezli dijital sanat platformu olan Blackdove, Türkiye’deki ilk sergisini geçtiğimiz hafta açtı. Dünyaca tanınan sanatçıların eserlerini buluşturan özel sergi, 31 Ocak 2023  tarihine  kadar  ziyaretçilere açık olacak.

 

 

Sergide, Lorem (Lukas Bruhn), Selay Karasu, Kaya Hacaloğlu, Ecem Dilan Köse, OZ (Ozan Özçelik) ve Maxim Zhestkov gibi dünyaca ünlü dijital sanatçıların 18 eseri dijital tuvallerde görüntüleniyor. Dijital sanat eserlerinin tüm renkleri, canlılığı ve büyüleyiciliğiyle yansıdığı premium dijital platformu, Blackdove, bu sergiyle ilk defa Türk sanat severlerle Blackdove’un tüm ayrıcalıklarını tanıştırma hedefiyle çıktıkları yolculuğa güçlü bir başlangıç yapıyor.

 

Blackdove Türkiye Yöneticisi Kaan Gençsoy, sergiyi “Bu galeriyle Türk dijital sanat severleri Blackdove ile buluşturup bu benzersiz deneyimin bir parçası yapmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz benzer iş birlikleri ile sanat faaliyetleri, sanatçılar için yeni bir platform ve sanat severler için farklı deneyimler sunmaya devam etmek istiyoruz. Türkiye’de öncelikli hedefimiz mimarlık ofisleri, oteller ve galeriler üzerinden sanat severler ile buluşarak bir Blackdove toplumu yaratmak ve kullanıcılara ayrıcalıklar sağlamak.” sözleriyle yorumladı.

 

5. İstanbul Komedi Festivali başladı!

11 Kasım tarihinde  başlayan 5. Istanbul Komedi Festivali 12 Aralık tarihine kadar  devam edecek. Festival kapsamında RED art İstanbul’un Make Pop Art Great Again sergisi BKM Organizasyonu ile İstanbul Komedi Festivali etkinlikleri kapsamında Uniq de ziyaretçilere kapılarını açtı!

Red art İstanbul bünyesinde yer alan, her biri pop art’ın yükselen sanatçıları tarafından üretilmiş eserler sanatseverlerin yoğun ilgisi ile karşılandı. Aynı akşam, Tilda Tezman, dünyanın dört bir yanından yüzlerce performansla büyülü bir yolculuğa çıkardığı “Oyunname II” adlı kitabını imza günü için okurlarıyla bir araya geldi.

Serginin açılış davetine cemiyet hayatından katılan isimler arasında Didem Bağrıaçık, Emre Yusufi ve Nil Peri Şahinkaya, Ezo Sunal, Fusün ve Sinan Kuran, Gaye Çevikel, İbrahim Selim, İdil Lüleci, İpek ve Nuran Ercil, Prof DR Berrin Pehlivan ve Prof DR Arzu Kunt, Sebla, Beni ve Aksel Devidas, Sema Demiral, Utku Acar ve Ahu Çağlayan

Tam 1 ay boyunca BKM Organizasyonu ile İstanbul’un her yerinde 200’den fazla etkinlik ile şehre kahkaha getirecek olan İstanbul Komedi Festivali, festival kapsamında, RED art İstanbul’un “Make Pop Art Great Again” sergisine de ev sahipliği yapıyor. Maximum Uniq Hall’un Fuaye alanında 9 Kasım’da ziyaretçilere kapılarını açan sergi, 12 Aralık 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

RED art İstanbul sanatçılarından Berk Arıkan, Cankat Kalyoncu, Cihan Ünalan, Çağatay Odabaş, Didem Yağcı, Eda Baysal, Ekin Anıl, Emel Ilgaz, Emre Yusufi, Ezo Sunal, Hamid Tolouei Fard, Hande Uğur, İlkem Güneri, Nesren Jake, P.J., Seden Erşen, Serdar Akkılıç, Tarkan Güveli, Taylan Türkmen, Uğur Orkide’nin eserleri, “MAKE POP ART GREAT AGAIN” sergisinde sanatseverlerle buluşuyor.  

 

Bu hafta  Elif Dağdeviren ile Metaverse dünyalarına ışınlanacak, Esra Dermancıoğlu ile sınırları düşünüp, güleceğiz . Ali Kerim Diler’in “Estetik Sohbetler” adlı gösterisi ile festivalin ilklerinden birine imza atılacak.

Beşinci yılında komedi festivalinin kalbi olan İstanbul, festivale özel hazırlanan projeler ile, 30’dan fazla ayrı sahnede, 82’si yetişkin, 20’si çocuk olmak  üzere 220’den fazla etkinlik ile tüm şehre kahkahayı getirecek!

 

Alaçatı Rüzgârı Dünyayı birleştirecek!

 

Sanırım Çeşme’de  yaz bir türlü bitmiyor! Bitemiyor! 16 – 20 Kasım tarihleri arasında Çeşme Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenecek Alaçatı Wind Fest kapsamında Türkiye tarihinde ilk kez çocuklar ve gençler kategorisinde PWA Slalom World Cup organize edilecek. Organizasyon da 15 ülkeden 100’den fazla sporcu bir araya gelecek.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Söz verdiğimiz gibi; Uluslararası sörf yarışlarını Alaçatı’ya yeniden getirdik” dedi.  Dünyanın en önemli sörf merkezlerinden Alaçatı’da rüya gibi geçecek beş günlük organizasyonda sporcular, IQFoil ve Finn kategorilerinde yarışacak.

Su ve plaj sporlarında Avrupa’nın merkezi konumuna gelme yolunda ilerleyen İzmir’in popüler ilçesi Çeşme’de  gerçekleşecek etkinlik  Gençlik ve Spor Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi ve Türkiye Yelken Federasyonu iş birliğiyle PWA Slalom Word Cup’a ev sahipliği yapacak.

Çağla Kubat Windsurf Academy tarafından organize edilecek dev şampiyona, Wind Fest kapsamında Alaçatı’da düzenlenecek.