• 22 NİSAN Pazartesi 14:58
  • HV
Advert

Son günlerin dikkat çeken jönü Ahmet Kayakesen !

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 12-09-2022 17:46


 

 
Ekranın başarılı  işlerinden ‘ Mükemmel Eşleme’ de Kerem karakterini canlandırıyor Ahmet Kayakesen son dönemin parlayan beyefendi oyuncularından geçtiğimiz hafta Caddebostan Marie Antoinette Chocolatier’de buluştuk. Kahvelerimizi  içerken dünden bugüne Ahmet Kayakesen’ i konuştuk. Oyunculuğu seçici, hayatını, gözlemlerini, hobilerini  son filmi Bergen’i her şeyi konuştuk!
                                                                     
 
Kerem mi? Ahmet mi? dersek hangisi evlenmeye  daha istekli?
İkisi de  oralı  değil gibi durmasına  rağmen aslında şartların yönünü belirleyeceği bir durum bu.
 
Evleneceğin kadında aradığın özellikler  nelerdir?
Aslında  bir kriterim yok, ruhların birleşmesinin önemli bir mesele olduğunu düşünüyorum, insan olabilen ve öyle kalabilen bunu aklıyla birleştiren kadınlar  beni etkilemiştir hep.

 
Sezonun en güzel işlerinden biri ‘ Mükemmel Eşleşme’ de Kerem  karakteri ilk sana geldiğinde  neler hissettin?
Oldukça heyecan verici tabi ki hem hikaye hem de bir süre aradan sonra bir başrol teklifi geldiğinde Birol Bey  ( Birol Güven ) ve hikayeyi aktardıklarında içimde  çok değişik bir kıpırtı oldu ve halen sürüyor  bu heyecanım.
 
Güçlü karakter oyuncularının var olduğu neşeli bir dizi  ‘ Mükemmel Eşleşme’ son dönemde ekranda şiddeti ön plana alan yapımlar var, tipik bir aile dizisi bu yönü ile oldukça dikkat çekti sanırım.
Sizin de söylediğiniz gibi mükemmel kariyerlere sahip deneyimli ve yetenekli oyuncular ile çalışıyoruz bu projede  yönetmenimiz  Emre Hoca ( Emre Kavuk ) başta olmak üzere kamera arkası da bir o kadar deneyimli ve pratik, bu çok önemli bir durum haftalık diziler için Maaşaallah  diyelim !  bazen onlara  yetişmeye  zorlanıyoruz.
  


Dizide  baskıcı ama çocuğunu çok seven bir aile var, senin ailen ile durumun nasıl?
Ben çok küçük yaşlardan beri özgür ruhla hayatını yaşayan bir bireyim, ailem bana bu konuda hiç baskı yapmadı fakat  ben de ailemin doğrularını bildiğim bir yerden yaşadım ve halen de yaşıyorum hayatımı onları üzecek ve tadını kaçıracak bir şey yapmaktan hep kaçındım, ne yapmamam nasıl yaşamamam gerektitrdiğini çok iyi bildiğimi düşünüyorum bu doğrultu da.
 
Ahmet Kayakesen’i tanıyabilir miyiz?
1988 yılında  İstanbul’ da  doğdum. Göçmen bir ailenin çocuğuyum, harika  bir çocukluk geçirdim diyebilirim, Ailemin 1972  yılındaki göçünden sonra yaşadıkları zorlukları bizim dönemimize pek fazla yansımaması bizim şansımız oldu diyebilirim, keyifli dolu dolu bir çocukluk geçirdim büyüdüğüm göçmen mahallesinde erken yaşta hayata atıldım  haa!  bu tamamen benim isteğim idi. Çok küçük yaşlardan itibaren türlü işlerde çalıştım, ayakkabıcılık, tekstil, barmenlik ve aşçılık olmak üzere sette kamera arkasında çalıştıktan sonra okulumu okumaya Edirne’ye gittim ve döndüğümde ilk dizi projemi aldım bunun yanı sıra  16 yaşımdan 24 yaşıma kadar da sayısız reklam filminde oynadım, epey bir aksiyon aslında yaşamımda , Yaşıyorum! en önemlisi bu ama.
 
Oyuncu olmak hayatında  nasıl gelişti?
 Aslında  daha evvel de belirttim biraz bu sorunun cevabını, ilk reklam filmiyle merhaba  dedim kameraya, eğitimim yoktu sonra aynı zamanda setlerde asistanlık yaparken kişisel eğitimler almaya  başladım türlü atölye ve oyuncu koçlarından daha sonra okula gittim ve döndüğümde artık ilk dizi  projeme başlamıştım, sonrası  geldi işte, zaman hızlı geçiyor!
 
Örnek aldığın yerli ve yabancı oyuncular kimler?
Çok fazla tabii bu isimler, kişisel olarak isim verirsem bu çok uzun uzadıya giden bir liste olur, rol model değil ama setlerde hem asistan olarak hem de aktör olarak çalışırken sürekli kendimden daha deneyimli oyuncuları analiz edereke onlara sorular sorarak geçirirdim zamanını ve süreç halen devam ediyor.
 
 
Daha yolun başındasın illaki güzel istediğin roller seni bulacak, ilk etapta şunu çok oynamak istediğin rol hangisi?
Şimdiye   kadar  Kocamın Ailesi, Hanım Köylü, İki Yalancı, Kertenkele, Hercai,  Yasak Elma, Nasıl Fenomen Oldum dizileri ile  Bergen filminde rol aldım. Ve şimdi  TRT ekranında   ‘ Mükemmel Eşleşme ‘ dizisinde rol alıyorum. Her oynadığım karakterden de bir şeyler öğrendim diyebilirim. Benim sabit  bir kriterim yok şunu oynarım diyebileceğim, hikayesi bir derdi olan ve bunu aktarmak için çaba gösteren karakterleri oynamak istiyorum aktörlük hayatım boyunca, İnşallah  böyle de olur.
 
Proje konusunda seçici misin?
Benim önceliğim senaryosu ve hikayesine güvendiğim inandığım bir projede yer almak.
 
Son dönemde herkes oyuncu sektörde çok genç oyuncu var, gözlemlerin neler?
Evet, inanılmaz bir gelişim ve büyüme var bu konuda  evet çok fazla oyuncu var fakat artık aynı oranda dijital platform ve tv projeleri de arttı. Ve bunu ciddi söylemem gerekiyor ki genç oyuncular inanılmaz yetenekli ve donanıma açık bir şekilde var oluyorlarbu sektörde 34  yaşıma geldim artık bu kategorinin biraz dışında dönemdeyim maalesef.  19 lu 20 li yaşlarının başında olan oyuncular mükemmel donatıyorlar kendilerini ve muhteşem işler başarıyorlar, bu beni heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor, sektörün geleceği parlak. 
 
 
Dijital işlere sıcak bakıyor musun?
Tabii ki sıcak bakıyorum, geçen yıl oynadım da  Bein Connect e yaptığımız  13 bölümlük bir mini dizi ile ilk dijital projem de çalıştım. Harika bir deneyim idi benim için. Bu platformların çoğalması oyuncular ve sektör için her zaman artı  getirir.
 
Tiyatro  yapmak ekrandan farklı  değil mi ?
Çok  farklı   tabii ki, tiyatro  geçmişim çok yoğun geçmedi aslında ama rol aldığım tatlı oyunlar  var. Sahnenin üzerinde  kendimi iyi hissediyorum. İlk sahneye çıktığımda bunu şimdi nasıl yapacağım, bu oyun biter mi stresim olmuştu ve oyun başında bir rüyanın içine düşmüş ve sörf yapıyor hissine  kapılmıştım işte o andan sonra başarabildiğim şeyin hazzını hayatta çok az şeyden aldım.
 
 
Yılın en popüler filmi ‘ Bergen’ de rol aldın, geri dönüşümler nasıl oldu ?
Bergen filmi benim kariyerim için çok önemli bir yere sahip bir proje ve hissel olarak da bu böyle daha film çekilmeden önce kapıldım aslında bu duyguya çok da harika gelişti filmin bütü süreci, o kadar fazla geri dönüşler aldım ki hikaye  ve karakter hakkında hiç bu kadar duygulanmamıştım, yaptığın bir projenin geri dönüşlerinde, iyi ki Bergen filminin hikâyesine dahil olmuşum, buradan tekrar teşekkür ediyorum yapımcımız Mine Hanıma ve yönetmenlerimize.
 
 
‘AŞK ‘ Ahmet Kayakesen için neyi ifade ediyor?
Aşk tanımını bildiğimi düşünmüyorum, yaşanmış olan güzel duyguların yeryüzünde ki varoluşumuzun hislerimizin duygularımızın total tanımı olarak görüyorum Aşk’ı.  Ve bunun sadece karşımızda ki insana duyduğumuz bir şey olmadığını düşünüyorum. Beni yaşama bağlayan bir çok şeye ve bunlara duyduğum his bana göre Aşk.
 
Kendini seksi buluyor musun ?
Benim kendimi seksi bulmamın hiçbir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca  bu çekici olma konusunun çok göreceli bir durum olduğunu düşünüyorum.
 
 
Hayatının hangi dönemin desin?
Olgunluk diyebilirim, 30 yaşımdan sonra  böyle gelişti. Düşünüyorum artık. Kendimi ve insanları eskisinden daha fazla dinleyebiliyorum. Nasıl yaşamam gerektiğini çizdim gibi, ideolojik ve fikirsel olarak hangi yola girdiğiminde farkında   yaşadığım bir dönemdeyim.
 
Hayatta kırmızı çizgilerin neler?
Kırmızı çizgilerim yok benim çünkü bunun insan gelişimini kısıtladığını düşünenlerdenim, tabii ki insan olmak derdim ve öyle kalabilmek, bunu başarabilmek en büyük kırmızı çizgim aslında.
 
Sosyal medyayı yeteri kadar kullanıyor musun?
Maalesef  Hayır, bu konuda sıkıntı yaşıyoruz ekip arkadaşlarım ile ama eskisinden daha iyi olduğumu düşünüyorum, yani bir gelişme var.
 
 
İşinin olmadığı gününde neler yaparsın?
İşimin olmadığı günler belli rutin hobilerimi gerçekleştirmek ve dinlenmek üzerine kurulu  genelde planım.
 
Hobilerin var mı?
Evet  bir çok hobim var ama sanırım son dönemde üzerine en çok yoğunlaştığım hobim müzik. Son 10 yıldır yazdığım şarkıları  yaklaşık 3 yıldır özellikle pandemi süecinde yeniden güncelledim, acaba öyle mi kalmalılardı bilmiyorum ama , yazdığım şeyler zaman geçtikçe ve ben geliştikçe evriliyor, bu süreçten keyif alıyorum. Belli mi olur pek yakında hatıra olması adına bir sürprizim olabilir.
 
Burcunun özelliklerini tam yansıtıyor musun?
Fazlasıyla  ‘ Terazi ‘ olduğumu söylerler.
 
Ev de ki Ahmet  mutfakta  neler  yapar?
Çok küçük yaştan beri yalnız  yaşadığım için mutfakla aram epey iyidir, hatta  bir dönem barda  çalışırken aynı mekanın gündüz mutfağında  da  çalıştım. Ve bir süre meşhur bir kuruluştan aşçılık eğitimi aldım. Tatlı türleri başarılı olduğum alan ama her kültürden yemekler  yapabiliyorum. İşin yeme konusunda  da  fena değilimdir.
 
Yakın zamanda  Türkiye için dileklerin neler?
Umarım ekonomik ve sosyolojik olarak ülkece eski günlere ve daha güzel günlere döneriz, bunu yaşamamamız için hiçbir sebep yok, sevgi en büyükl ilaç, Hepimiz sevgi ile kalalım.

  • Etiketler