• 29 MAYIS Çarşamba 07:39
  • HV

Adana Altın Koza başlıyor!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 27-08-2023 21:45

Adana Altın Koza başlıyor!

Bu yıl 18-24 Eylül tarihlerinde düzenlenecek, 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ne geri sayım başladı.  

Festivalin bu yıl ki “Onur Ödülleri”, 60 yılı aşkın süredir, sanat dünyasında derin izler bırakmış, Türk sinemasının ve tiyatrosunun usta isimleri Cihan Ünal ve Perran Kutman’a; “Emek Ödülleri” ise Belkıs Özener ve Ahmet Soner’e takdim edilecek.

Festival kapsamında dünya sinemasından seçkiler, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, sinema sempozyumu ve sergiler de yer alacak.

Festivalin ödül kategorisinde toplam 1 milyon 285 bin TL değerinde ödül dağıtılacak.

’Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’’nda yarışacak filmleri, yönetmen Ömer Faruk Sorak başkanlığında, oyuncu Bennu Yıldırımlar, oyuncu Cezmi Baskın, yazar ve senarist Murat Uyurkulak, yapımcı Nefes Polat, kurgu yönetmeni Özcan Vardar, görüntü yönetmeni Özgür Eken, akademisyen Prof.Dr. Senem Erkılıç ve sinema yazarı, Sinematek Film Program Koordinatörü Senem Erdine’den oluşan jüri değerlendirecek.

Festival kapsamında verilecek SİYAD En İyi Film Ödülü’nü belirleyecek sinema yazarları jürisi Övgü Gökçe, Yeşim Burul ve Talip Ertürk’ten oluşuyor.

 Film Yönetmenleri Derneği tarafından verilecek “Film-Yön En İyi Yönetmen” ödülü, Ceylan Özgün Özçelik, Emre Kayış ve Mahmut Fazıl Coşkun’dan oluşan jüri tarafından belirlenecek.

Belgesel Film Yarışması”nda yarışacak filmleri ise; belgesel film yapımcısı Coşkun Aral; yapımcı, yönetmen ve yazar Cengiz Özkarabekir; yönetmen, akademisyen, Belgesel Sinemacılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kurtuluş Özgen; yönetmen Mustafa Ünlü; yapımcı, yönetmen, Belgesel Sinemacılar Birliği kurucu üyesi Dr. Semra Güzel Korver’in yer aldığı jüri değerlendirecek.

Uluslararası Kısa Film Yarışması jürisi, akademisyen Prof. Dr. Bülent Çaplı, oyuncu Feride Çetin, Uluslararası Burgas Film Festivali Direktörü Emil Ovanesov ve yönetmen İlker Savaşkurt’tan oluşurken; Öğrenci Kısa Film Yarışması jüri üyeleri, yönetmen ve oyuncu Barış Atay, Diyarbakır Kısa Film Festivali Direktörü Serhat Gönen ve yönetmen, yapımcı Vuslat Saraçoğlu’ndan oluşuyor.

Adana Kısa Film Yarışması’nda yer alacak filmleri ise akademisyen Bülent Özkam, oyuncu Mine Çayıroğlu ve yönetmen, oyuncu Savaş Satış’tan oluşan jüri değerlendirecek.


18 kategoride Altın Koza Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na bu yıl 45 film  başvurdu. Sinema yazarı-senarist  Burak Göral, sinema yazarı Burçin S. Yalçın, sinema yazarı-akademisyen Janet Barış, yönetmen-senarist Hakan Haksun ve akademisyen Dr. Tuğçe Keleş’ten oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlenen 11 film Adana’da sinemaseverlerle buluşacak.

Alpgiray M. Uğurlu ‘nun yönettiği “Açık Kapılar Ardında” , Umut Evirgen’in yönettiği “Annesinin Kuzusu , Eylem Kaftan’ın yönettiği “Bir Gün, 365 Saat”, Fikret Reyhan’ın yönettiği “Cam Perde”,   Tufan Şimşekcan’ ın yönettiği “Ceylin”, Tunahan Kurt’un yönettiği “Karganın Uykusu”, Büşra Bilginer’in yönettiği “Kıyıda”, Esra Saydam ve Malik Isasis’in birlikte yönettiği “Öte” , Umut Subaşı’nın yönettiği Sanki Her Şey Biraz Felaket”,  Aslıhan Ünaldı ‘nın yönettiği “Suyun Üstü” , Filiz Kuka’nın yönettiği “Yüzleşme” bu yıl Adana’da yarışma heyecanı yaşayacak.

Altı yapımın, yönetmenlerin ilk filmi olmalarıyla dikkatleri üzerine çektiği yarışmada aynı zamanda, altı filmin dünya prömiyeri, iki filmin ise Türkiye prömiyeri gerçekleşecek.

 

***

 

Buray: "Şarkılarımda Hayranlarımın Enerjisi Var!”

Bodrum seyahatimde Bodrum Antik Tiyatro sahnesinde Buray konserindeydim.

Bu yaz verdiği verdiği konserlerle en çok konser veren sanatçılar arasında  olan  Buray,  kendi şarkıları  yanında  repertuarında olan seçkileri ile bizleri büyüledi. Her izleyişimde ayrı keyif aldığım Buray’ı bu yaz ilk önce 9  Temmuz  geccesi Harbiye  Açıkhava Tiyatrosu’nda  da  izlemiştim. Samimi içten duruşu  yanında  başarılı  şarkıları ile bizi bizden almıştı.

Şu sıralar  yeni şarkısı Olmuşum Leyla ile gündemde olan sanatçı konseri esnasında “Yeni şarkıyı nasıl buldunuz beğendiniz mi?” diyerek müzikseverlere seslenen Buray, hayranlarından büyük bir alkış ile çok beğendiklerini duyunca “Söylediğim şarkılarda sizin enerjiniz var.” dedi.

“Olmuşum Leyla” şarkısının söz ve müziği Emrah Karakuyu, düzenlemesini ise Taner Yıldırım  yapmış. Daha ilk dinleyiş de  beğendiğim şarkı şu sıralar arabada en çok dinlediklerim arasında.

Şu sıralar  konserden konsere koşan Buray  19  Eylül akşamı ‘Brodway in İstanbul Vol.2’  etkinliğinde  Uniq Açıkhava Sahnesinde Ayça Varlıer, Canan Ergüder, Melisa Döngel, Özge Borak, Tuana Yılmaz, Selin ile Brodway müzikallerinden şarkılar  seslendirecek gecenin onur konuğu  ise Nilgün Belgün olacak.

Konser Takvimi

13 Eylül  Ankara

20 Eylül  İzmir

18 Ekim  Gaziantep

19 Ekim  Adana

20 Ekim  Alanya

21 Ekim  Antalya

05 Kasım Bostancı Gösteri Merkezi

 

***

 

Güldür Güldür Show turneye çıkıyor!

Yıllardır televizyondan ve sahnelerden gülmekten kırılarak izlediğimiz Güldür Güldür Show turneye çıkıyor yeni sezon evveli.

BKM’nin bu değerli yapımı televizyon ve tiyatro tarihine adını altın harflerle yazdıran Güldür Güldür Show kıtalar arası yolculuk yaparak ABD ve Kanada seyircileriyle buluşmak için yola çıkacak. Dört farklı şehirde sahne almaya hazırlanan ekip kahkahalar eşliğinde izlenen skeçlerini bu kez ABD ve Kanada’da sahneleyecek.

Güldür Güldür Show, 13 Eylül’de Washington DC’de, 15 Eylül’de New York City’de, 16-17 Eylül’de New Jersey’de, 22-23 Eylül’de ise Toronto’da sahnede fenomen karakterleri ve kahkaha tufanı yaratan skeçlerile  seyircilere gülmeceli geceler yaşatacak.

 

***

 

2. Arter Çocuk Festivali çocuklar için ideal!

Okullar başlamadan evvel 1-3 Eylül 2023 tarihleri arasında “Dünya ve Ben” başlığıyla ikincisi gerçekleştirilecek Arter Çocuk Festivali, 6–11 yaş aralığındaki çocukları yaşadığımız dünya, diğer canlılar ve doğayla kurduğumuz ilişkiyi sanat yoluyla yeniden düşünmeye davet ediyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Arter Çocuk Festivali’nde üç gün boyunca çocuklar, eserler üzerine sohbet edecek, çeşitli malzemeleri ve üretim tekniklerini deneyimleyerek yeni ifade dilleri oluşturacaklar.

Gündelik yaşam, kapsayıcılık, kentler, bir aradalık ve geri dönüşüm temalarına odaklanan etkinliklerde çocuklar kendi deneyimlerinden yola çıkarak dünyaya sanat aracılığıyla dokunmanın yollarını araştıracaklar.

 

***

 

Bodrum’da The Comedy Fest!

Turizmin ve sanatın buluştuğu  Bodrum’da bu hafta sonu yepyeni bir festival başlıyor.

Komedinin gülen  yüzleri  “The Comedy Fest” ile Bodrum’a geliyor. 1-2-3 Eylül tarihlerinde Karaincir  tarafında  Bodrum La Mer Beach’te gerçekleşecek organizasyonda 1 Eylül akşamı Mesut Süre Stand - Up, 2 Eylül akşamı Saf Komedi ekibi ve 3 Eylül akşamı Giray Altınok ve A.Kürşat Öçalan “EMRİVAKİ”komedi şov sahne alacak.Bu arada  Emrivaki Show'un ünlü konukları ise Gökhan Türkmen ve Hande Doğandemir olacak.

Bol gülmeceli eğlencenin yaşanacağı gece showları haricinde, geçen sezonun ödüllü oyunları Merve Polat'la "Yan Rol", Hakan Emre Ünal'la "N'olcak Bu Yusuf Umut'un hali" ve Onur Özaydın'la "Sıfır Telaş"ta festivalde  üç gün boyunca festivalde sahne alacak tiyatrolar. 

Ödüllü tiyatro oyunları ve akşam showlarının yanı sıra, gündüz çocuk ve yetişkin atölyeleri, DJ performansı ve daha birçok etkinlik sizleri bekliyor.