• 29 MAYIS Çarşamba 09:14
  • HV

İstanbul'da Adnan Koç, Yeliz ve Yılmaz Sütçü sahneleri!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 07-12-2022 12:14

Kış mevsiminin en ortasına girdik gibi yeni yıl evvelinde İstanbul gecceleri non stop devam ediyor, bu hafta naçizane eğlence mekanlarını dolaştım sizler için.

 

Adnan Koç ve ‘Herrenk’

 

Şarkılarını her söyleyişinde  özlemle andığım  ve severek dinlediğim Türk Sanat Müziği şarkıları  aklıma gelir, Adnan Koç’un  güçlü yorumu zengin repertuarı eserlere kattığı duyguyu sahnesine gidenler çok iyi bilir. Tv dizilerinde ve sinemada beğeniliyor olması   onun sanat yönündeki ayrı bir başarısı.

Sanatçı uzun yıllardır ‘Herrenk Müzik Topluluğu’n da idarecisi zaman zaman katılırım konserlerine geçen hafta Kadıköy’de, her yaştan her meslekten şarkı söylemeyi seven insanların buluştuğu konserdeydm,  bu grubun konserleri bir başka güzel   oluyor.

Siz yine de Adnan Koç konserlerini takip edin, o özlediğiniz Zekai Tunca, Sami Aksu, Faruk Tınaz, Yıldırım Bekçi şarkılarını en önemlisi Türk müziğinin en güzel eserlerini keyif ile dinleyin.

Her daim Yeliz!

Nereden başlasam nasıl anlatsam bilemiyorum Yeliz sahnesini ve şarkılarını, şarkıları  söylerken sesini iyi kullanması repertuarının zenginliği 47 yıldır sahnede oluşu, onun için Her daim Yeliz! diyorum.

Yaklaşık 14 yıldır her cuma BVS Group’un en popüler mekanlarından Küçükyalı'da Nanna Restaurant’ta sahne alıyor Yeliz.

Yeliz kendi repertuarı yanında yorumladığı Sezen Aksu ve Kayahan şarkıları, o çok zengin repertuarı ile tane tane yorumladığı şarkıları ile sahnesi bir başka güzel.

Cuma  geccesi yine sahnesiyle sevenlerine merhaba  dedi sanatçı, o gece sahne karşısına kurulduk, yüreğimize  okudu şarkılarını, pandemi sonrası ilk  defa dinledim o gece canlı canlı  Yeliz’i özlemişim yorumunu.

Programının ikinci bölümünü yıllar evvel yorumladığı  geçenlerde yeniden yayınladığı sözlerini Sibel Alaş, müziğini Yonca Evcimik’in yaptığı ‘Boomerang’ ile açtı Yeliz. Klibinde rol aldığı oyuncu Öncil Aktarıcı nın dans show ile farklılık yarattı, kıpır kıpır şarkı ile Nanna o gecce muhteşemdi.

Yeliz bu aralar ‘Hayat‘ şarkısı ile radyolarda Tamer Gürsoy’un söz ve müziğini yaptığı şarkı Türk Kanser Derneği yararına hazırlanmış, Yeliz’in güçlü yorumu ile oldukça  dikkat çekiyor.

 

Hani derler ya   ‘İşte Ses İşte Yorum' Yeliz’i bu konuda  tek geçerim. Fuat Özdolgun Orkestrası ile sahnesini kaçırmayın derim.

 

Yılmaz Sütçü'den şarkılar dinlediniz mi?

 

Onu ilk ‘Hedwing ve Angry Inch’ adlı oyunundaki çarpıcı rolü ile tanımıştım. O yıl Afife ödülü başta olmak üzere tüm ödülleri almıştı  Yılmaz Sütçü. Daha sonra birçok başarılı tiyatro oyununda izlemiştim.

Blu TV'de yayınlanan ‘Bonkis’ ve Kutluğ Ataman’ın son çektiği  şu sıralar festival yolcuğunda olan film ‘ Hilal Feza ve diğer gezegenler ‘ de ki konuk oyunculuğu ve ‘Nuh’un Gemisini Aramak' adlı tiyatro oyunu ile gündemde Sütçü.

Uzun zamandır da sosyal medyada  yorumcu kimliği olduğunu fark ettim, evet sanatçı şarkı da söyleyebilir demiştim, ama haftasonu Yılmaz Sütçü’yü izlerken adeta tüylerim diken diken oldu. Yorumladığı  ‘Ferdi Özbeğen Şarkıları’ ile bizi bizden aldı. Ferdi Özbeğen’in dilimize marş olmuş şarkılarını söylerken sahnede bambaşka bir Yılmaz Sütçü vardı. O gecce sahnede  uyumlu ekip olarak piyano da Evren Karakul, kanunda  Mustafa Dedeoğlu, vurmalılarda Özgür Bayer ve kontrabasta Mehmet Alper Kılınç vardı.

 

Yepyeni 'Sevmek Zamanı'

 

MUBI’nin katkılarıyla restore edilen, Metin Erksan'ın başyapıtı Sevmek Zamanı, yepyeni sunumuyla 22 Aralık Perşembe 21.30’da Kadıköy Sineması’nda gösterilecek.

 

Türk Sinemasının en önemli filmlerinden Metin Erksan'ın başyapıtı Sevmek Zamanı, usta yönetmenin vefatının  onuncu yılında, İKSV Galaları kapsamında 4K restore kopyasından yeniden beyazperdede gösterilecek.

Metin Erksan’ın öğrencisi, senarist Zeynep Özlem Havuzlu  ve Ahmet Hızarcı’nın danışmanlığıyla yürütülen restorasyon projesi, Metin Erksan’ın vasiyetine ve filmin çekildiği 1965 yılının geleneksel dokusuna sadık kalınarak tamamlanmış.

Restorasyon süreci beş ay süren filmin orijinal negatifinde olmayan giriş jeneriği Metin Erksan’ın öngördüğü şekilde özel olarak hazırlanarak filme eklenmiş.

Senaryosunu Metin Erksan ile Kemal Demirel'in yazdığı Sevmek Zamanı'nın başrollerini Müşfik Kenter, Sema Özcan ve Süleyman Saim Tekcan paylaşıyor. Müziklerini Metin Bükey'in bestelediği filmin görüntü yönetmeni Mengü Yeğin. Film, bir kadının resmine âşık olan bir adamın hikâyesini anlatıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında aramızdan ayrılan duayen sinema yazarı ve arşivcisi Agâh Özgüç'ün "görsel açıdan bir görüntü hazinesi", "Erksan estetiğinin en kişisel filmi" sözleriyle nitelediği, Yeşilçam geleneğinden ayrı, batı sinemasına yakın duran Sevmek Zamanı, felsefeye alan açan içeriğiyle sinemamızın kült yapıtlarından biri haline gelmiştir.

Restore kopyasının dünya prömiyeri 20 Ekim 2022'de Fransa'daki Lumière Film Festivali’nde yapılan Sevmek Zamanı, sinemamızın nadide eserlerinden.

 

Buğday Tanesi sinemalarda!

Henüz daha kundakta iken  buğday tarlasında çıkan yangında, vücudunun büyük bir bölümünde kalıcı yanıklar oluşan ve ellerini kaybeden Milletvekili Serkan Bayram’ın hayata tutunma mücadelesini ve milyonlara umut olma hikâyesini anlatan “Buğday Tanesi”,  2 Aralık tarihinde vizyona girdi.  

Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, başrolünde Kutsi’nin yer aldığı film, Serkan Bayram’ın gerçek yaşam hikâyesini konu alıyor.

Türkiye’deki milyonlarca engellinin sesi olacak Buğday Tanesi filminin geliri yine engelliler için kullanılacak. İstanbul ‘da Engelsiz Yaşam Merkezi yapılacak.

Çekimleri İstanbul ve Ankara’da  gerçekleşen filmde Kutsi yanında  Yeliz Akkaya, Erkan Bektaş, Deniz Arna, Devrim Kabacaoğlu, Yusuf Aytekin, Sinem Reyhan Kırımlıoğlu, Taha Yusuf Tan gibi değerli isimler  rol alıyor. Filmin müziklerini ise başarılı müzisyen Yıldıray Gürgen hazırlamış.

 

Yeşim Salkım ve hikayesi sahnede!

 

Yorumladığı her şarkıyı adeta hissettiren sahnelerin en mert kadınlarından biri Yeşim Salkım, şarkıları yanında 30 yıldan fazladır  sanat hayatının hep zirvesinde,  yıllardır  meslek hayatının içinde sadece şarkılara ve türkülere sığınan bir ruhla bizlere  hikayesini  anlatıyor  sahnelerde.Şimdilerde kendi  hikayesini kendi  ağzından anlatıyor sahnede. Eskiden babadan kalan en büyük miras; ceketi, paltosu ve saatiymiş.

Yeşim Salkım da  babasının ceketiyle olan gerçek hikayesini anlatıyor sahnede.

Yeşim Salkım sinemada ve dizilerde gösterdiği güçlü oyunculuk performansını Altın Portakal ödülü ile taçlandırmış ünlü bir sanatçı, sahnelerde yıllardır dilimizde olan şarkılarından sonra onu tiyatro sahnesinde  de görmek güzel olacak düşüncesindeyim.

 Salkım, gönlünü kaptırdığı oyunculuk serüvenini tiyatro sahnesi üstünde sergilemek için 3 ay hazırlık devresi geçirmiş.  

Gerçek bir baba kız hikayesini yazan ve yöneten Yeşim Salkım, kendi hayatını gözler önüne sermeye  21 Kasım akşamı  Ankara Cüneyt Gökçer sahnesinde başlamıştı. 16 Aralık'ta Bursa'da ‘Babamın Ceketi‘ ile sahnede olacak.

05 Eylül 2021 yılında kaybettiği babası Dursun Salkım ile olan anıları ile biraz gülmek, biraz ağlamak, biraz düşünmek için tiyatro sahnesinde  şarkıları ile renk katacak. Bu şarkılar babasının sanat hayatı boyunca sevdiği ve reperturında olan şarkılar olacak.

Gerçek bir baba kız hikayesini, yaşananları, duygu dozu yüksek anlatan oyunun ilk gösterisinin kapalı gişe olması ve büyük yankı uyandırması üzerine sanatçı 2023 ‘ün ilk aylarında  İstanbul da sahne alacak. Amerika, İsviçre, Almanya'dan gelen teklifleri değerlendiren Yeşim Salkım, Mart ayında tek kişilik gösterisini buralarda da sahneleyecek.