• 20 MAYIS Pazartesi 18:56
  • HV

Şehirde kültür sanat turları

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 23-01-2023 09:25

Boran Kuzum’un rol aldığı  ‘Adresi Olmayan Ev’ festivallere hazırlanıyor!

Boran Kuzum geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yayınlanan ‘Hazine’  ve ‘Yılbaşı Geccesi’  komedi filmlerinden sonra bu yıl ‘Adresi Olmayan Ev’ filmi ile  sonbaharda  sinemalarda bambaşka bir kimlik ile olacak.  

Konusu sır  gibi saklanan, şu sıralarda kurgusu Atina’d  devam eden filmin İstanbul’daki çekimleri için geçtiğimiz günlerde Kemerburgaz'daki platodaydım. 2023'te festival serüvenini başlamasını bekleyen film için geri sayım başladı.

'Adresi Olmayan Ev' filminin yönetmen koltuğunda, 2019 yılında 'APP' adlı senaryosuyla kısa film türünde yeni bir pencere açıp, ulusal ve uluslararası festivallerden çok sayıda ödülle dönen, Distopya  Film Festivalinin direktörü Hatice Aşkın yer alıyor. Türkiye - Yunanistan ortak yapımı filmin yapımcılığını Emre Oskay, Engin Altan Düzyatan  ve George Kyriakos, görüntü yönetmenliğini Feza Çaldıran ve müzik yapımcılığını Nassos Sopilis üstlenmiş.

Filmde Boran Kuzum yanında babası rolünde Osman Sonant, Janset, Zeynep Tuğçe Bayat, Seren Fosforoğlu, Şan Bingöl, Emel Çölgeçen, Arın Kuşaksızoğlu, Yeliz Bozkurt, Bedia Ener ve Ayşen İnci sanat dünyasının popüler isimleri ve çocuk oyuncu Mert Ege Ak rol alıyor.  

Uluslararası Film Festivalleri'nde gösterime çıktıktan sonra Türkiye’de  gösterime girecek olan ‘Adresi Olmayan Ev ‘ epey ses getirecek gibi.

İstanbul ve Ankara’da çekilen 'Adresi Olmayan Ev', filminin sinemaseverlere ilk tanıtımı, geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen 75'inci Cannes Film Festivali’nde yapılmış,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü‘nden destek alan film Avrupa’nın en büyük fonu olan Eurimages’dan  da destek kazanmıştı. 71'inci Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne layık görülen Radu Jude ve Milo Rau gibi uluslararası başarılara imza atan yönetmenlerle aynı fon döneminde Eurimages’dan destek kazanan 'Adresi Olmayan Ev', Eurimages tarafından Türkiye’den seçilen tek film oldu.

 

Bursa Bülbülü ve yükselen isimleri!

Ata Demirer, BKM yapımcılığında Disney’de yayınlanan yeni filmi “Bursa Bülbülü” 13 Ocak tarihinden beri ekranda dönüyor, son yılların en popüler filmlerinden soundtrack albümü ise  müzikseverleri 80’li yıllara götürüyor. 12 parçadan oluşan albüm, filmle birlikte aynı gün BKM etiketiyle  tüm dijital platformlarda yayınlanmaya  başlandı.

Bursa  Bülbülü’nü gerçekten çok beğendim. Konusu, işleyişi herşeyi ile mükemmel.  Kadro bir fena; Ata Demirer yıkıp  geçmiş yine. Tüm oyuncular fevkaledenin fevkinde adeta.    Beğenerek izlediğim Özge Özacar sanki yeni Gülşen Bubikoğlu işvesi cilvesi sanki o, yazarken bile gülüyorum Toygan Avanoğlu Dr. Fatih tiplemesi ve şarkıları ile harikulade, ve Özge Özacar’a şarkılarında ses veren Melek Büyükçınar’ı ayakta alkışlıyorum o da yeni Belkıs  Özener...

Albümde  filme özel hazırlanan üç yeni eser de var. Dillere pelesenk olacak değerdeki yeni eserlerden “Beyaz Zambaklar”ın sözleri Ata Demirer’e müziği Ata Demirer ve Taşkın Sabah’a, “Unutma Beni” ve “Bursa Kızları” adlı şarkıların sözleri Ata Demirer’e müzikleri ise Taşkın Sabah’a ait.  Taşkın Sabah’ın müzik direktörlüğünde ve Taşkın Sabah Stüdyosu’nda kaydedilen albümün mix-mastering’i Tarık Ceran tarafından yapılmış.

Plak olarak hazırlanan Bursa Bülbülü Orijinal Film Müzikleri, LP olarak Kalan Müzik & BKM iş birliği ile Şubat ayında müzik marketlerde satışa sunulacak. Albümde  Beyaz Zambaklar, Unutma Beni, Dokumacı Kızlar, Pınarbaşı Ben Olayım, I Love you, Bursa Kızı, Seni Yazdım Kalbime, Şaka Yaptım, Sıktı mı Canını, Dübeş Attım Tek Geldi, Bülbül Kasidesi adlı şarkılar bulunuyor. 

Ata Demirer soundtrack albümü için :   

“Bursa Bülbülü izleyicileri 80’li yılların taverna ve gazino dünyasına götürüyor… Seksenli yıllarda Bursa’da düğünlerde, kınalarda büyük bir hevesle müzik yapmaya çalıştığım zamanları ve hayallerimi hala çok net hatırlıyorum.  Yıllar geçti, kısmet oldu bugüne geldik ve o yılların hikayesini yazarken müziklerini de büyük şef, büyük müzisyen, kıymetli ağabeyim Taşkın Sabah sayesinde hayata geçirdik. Albümde birbirinden değerli müzisyen arkadaşlarım bize eşlik etti Ne şanslıyım ki çok kısa bir süre sonra Bursa Bülbülü albümünü plak formatında da meraklılarına sunabileceğiz ve çok yakında müzik marketlerin raflarında olacak. Bu plağın müzikleri o yılların ağabeylerinin, Cengiz Sezen’lerinin, Arif Susam’larının, Nejat Alp’lerinin, Ümit Besen’lerinin, Ferdi Özbeğen’lerinin ve daha nicelerinin müziklerine saygı duruşudur.

 

Zafer Algöz’ün rejisiyle  ‘Rumuz Goncagül’ sahnede!

Rumuz Goncagül’ü 20'li yaşlarımda Türkan Şoray'dan izlemiştim sinemada, geçen zaman içerisinde hep espri olmuştu benim için Rumuz Goncagül, bu sefer Zafer Algöz rejisiyle 5 Ocak akşamı Devlet Tiyatrolarında  prömiyer yaptı. Tiyatroda  Rumuz Goncagül, geçtiğimiz Kasım ayında  AKM'de provaları sırasında rast gelmiştim kahve içerken ekibe, o gün den sözüm vardı  Eylem Yıldız’a...

Üsküdar Tekel Sahnesi’nde izledim oyunu. Oktay Arayıcı, “Rumuz Goncagül” oyunu ile 70’li yılların sonlarında değişen sosyal yapının ve ekonomik hayatın etkisiyle adını, varlığını ve çaresizliğini çözmeye çalışan “Kadınların” sıkışmışlığını çağdaş bir orta oyunu dünyasından anlatıyor. Timur Selçuk  müzikleri ile ayrı bir güzellik taşıyor oyun.

İstanbul’un tarihi semtlerinden birinde eskimiş olan bir evde kızı Gülsün ile yaşayan İnsaf Hanım’ın hikayesi aslında Rumuz Goncagül, kocasından kalma emekli maaşı ile yaşama mücadelesinde kızını evlendirmeye çalışırken yaşadıkları anlatılıyor oyunda.

Rumuz Goncagül orkestranın sanat müziği eserlerini çalması ile  başlıyor siz salonda yerinizi alırken,  70'li 80'li yılları hatırlatan bol paçalı pantolonlar ile erkek oyuncular dikkat çekiyor bir anda.   Oyunda  Eylem Yıldız, Dilek Güven, Efe Erkekli, Duygu Gökhan, Erdoğan Aydemir, Engin Delice, Ahmet Dizdaroğlu, Uğur Keleş, Aydın Orak ve Buğra Kağan Kahraman rol alıyorlar. Tüm oyuncular üstün başarı  ile  sergiliyorlar  rollerini, özellikle şarkıları  ve dansları  güzel, hepimizin bildiği oyunu Zafer Algöz çok güzel tasarlamış.

Dediğim gibi tüm oyuncular çok çok iyi ilk defa izlediğim anne rolünde Dilek Güven’i çok beğendim, Eylem Yıldız her zaman ki güleç yüzü ile Gülsün’ü çok iyi sahneye taşımış, tek tek yazmayayım sizler sahnede izleyin Rumuz Goncagül ekibini ama yıllardır  film yönetmeni olarak bildiğim her filmi dikkat çeken Aydın Orak’ı bu arada ev sahibi karakteri sahnede izlemek bana gerçekten sürpriz oldu. Unutmadan Goncagül Orkestrasının şarkıları yanında Şebnem Bilgeer’in yorumu ve Ercan Yalazan’ın klarneti ile sahnede kulaklarımızın pasını alması muhteşem idi. Bu arada Rumuz Goncagül’ün afişini Cem Yılmaz tasarlamış.

Oyunu 31 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Süreyya  Sineması'nda  izleyebilirsiniz.

 

Pilevneli Dolapdere’de  ‘Dudaklarımı Öp, Kalbimi Hançerle ‘ !

 

Ali Elmacı’nın Pilevneli'deki kişisel sergisine ilk defa ev sahipliği yapıyor. Açılışında bulunduğum 14 Ocak akşam üzeri sanki Dolapdere'de  herşey durmuştu, sanat galerisinin kapısındaki insan kuyruğu yanında onları getiren araçların kalabalığı ile Dolapderelileri bile  şaşırtmıştı.

Sanatçının ‘Dudaklarımı Öp, Kalbimi Hançerle’ başlıklı sergisinde ilk yönetmenlik deneyimini paylaşıyor sanat severler ile.

Sergide  Bulut  Reyhanoğlu prodüktörlüğünde  gerçekleştirilen üç yeni kısa metraj film de  sergileniyor. ‘ Tadına Bakınca Kokusunu da Aldım’, ‘Bahçeye de Çıkarız’ ve ‘ Beni Kendinden Fazla Sev ‘ bunlar eserlerin isimleri. 

Renk uyumu içinde  sanat  yönetmenliğinin ön plana çıktığı  bu çok başarılı işlerde  Aleyna Tilki, Hatice Aslan , Hakan Meriçliler, Melisa Şenolsun, Alper Saldıran, Ahmet Rıfat Sungar sanat  dünyasının popüler isimleri  var. 

Dudaklarımı Öp Hançerle  18  Şubat akşamına kadar  ücretsiz  olarak Pilevneli Dolapdere’de  ziyaret  edilebilir.

 

Ercan Turgut Anma ve Saygı  Gecesi 25 Ocak’ta!

Döneminin en önemli ses ve sinema sanatçılarından Ercan Turgut  için 25 Ocak 2023 Çarşamba akşamı Caddebostan Kültür Merkezi'nde anma ve saygı  gecesi   düzenleniyor.

23 Kasım 2021 tarihinde  kaybettiğimiz büyük yorumcu Ercan Turgut’u İstanbul’da en sevdiği salon CKM’de sanatçı arkadaşları ve ailesi ile birlikte şarkıları ile sanatçıyı anacaklar.

POPSAV’ın organize ettiği ve sunuculuğunu Hakan Eren’in yapacağı geceye Metin Özülkü Orkestrası eşliğinde Baha Boduroğlu, Ferda Anıl Yarkın, Funda, Gökhan Türkmen, Jale, Melike Demirağ, Metin Özülkü, Nil Burak, Ömür Gedik, Rana Alagöz, Semiha Yankı, Ümit Besen, Yeliz, Zeliha Sunal ve sürpriz sanatçılar sahne alacaklar.

Bu güne kadar  yorumladığı   Tövbe, Dönemezsin, Eski Dostlar, Nasihat, Sevda  Treni, Firuze, Ne Olur Tanrım, Perişanım, Kim Demiş Erkekler Ağlamaz Diye adlı şarkıları  yanında  birçok filmde  rol alan Ercan Turgut vefat ettiğinde  71  yaşındaydı.

  • Etiketler