• 20 MAYIS Pazartesi 18:25
  • HV

Toz!

Caner Ural
Caner Ural
Yayın Tarihi : 29-05-2023 13:25

4 Haziran Pazar akşamı AKM Yeşilçam Sineması’nda tiyatro ve sinema  sanatçısı Zerrin Tekindor 3.Distopya Film Festivali’nden Onur  Ödülü alacak.

Başarılı  sanatçıyı uzun zamandır  kapalı  gişe rol aldığı  ‘TOZ’ adlı oyununda  Fişekhane Sahnesi'nde izledim.

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, oğlu  Hira Tekindor’un yönettiği ‘TOZ’,  bir şehrin, bir ailenin, bir ülkenin yakın tarihinin anlatıldığı  tek kişilik bir kadın öyküsü. Zerrin Tekindor gibi yetenekli  bir oyuncuyu sahnede tek başına izleyebilmekte tiyatro izleyicisi için  şans. ‘TOZ’ adlı  oyunda yalnız bir kadından koskoca  bir yaşam  çıkıyor önümüze. Sanatçı  zarif   ve içten duruşu  ile izleyicisini büyülüyor adeta. O bir saat  nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bile.

Zerrin Tekindor; Bir röportajında “Handan ne istediğini bilen, çok kuvvetli bir karakter. Kendi seçimleri doğrultusunda hareket etmiş, başkalarının hayatına müdahale etmesine izin vermemiş, zeki, yetenekli ve çalışkan biri. Hak etmediğini düşündüğü bir şey geliyor başına ve her insan gibi bocalıyor. Oyun boyunca da kendi hayatını başa alıp bir daha dinliyor, sonra tekrar sona sarıyor; kaset gibi. Geçmişte üstünü örttüğü şeyleri açabildiği için de kuvvetli ve cesaretli buluyorum’ diyor

Tek perdelik ‘ TOZ’ da Zerrin Tekindor’un   sahneye çıkıp sandalyesine oturduğunda çok değişik bir kadınla karşılacağımızı hissetmedim değil. Oyunda ki kadının ( yani Handan’ın ) üzerinde  hafif bir tedirginlik var,  hemen anlayabiliyor insan  yalnız bir kadın o. Oyun içinde ani geçişler çok güzel Handan bir anda küçük bir kıza dönüşüyor. 1960’ların İstanbul’una götürüyor bizi o küçük kız.

Çocuk Handan ve annesi Feri’yle tanışıyoruz bir anda. Ardından sert koca, disiplinli baba, avukat Vedat Özkan’la... Ve ilerleyen dakikalarda Handan’ın içinden koca bir hayat çıkıp seriliyor önümüze. Ses tiplemelerini başarı ile sergiliyor sanatçı. Aslında önemli noktalardan biri de  Tekindor’un sandalyesinden kalkmadan oyunu başarılı ile sürdürmesi.

Zerrin Tekindor’un Handan’ın çocukluk-gençlik-şimdiki zamanlarını, annesinin gençlik ve yaşlılık dönemini, babasını, halasını, kocasını yani oyundaki  oyundaki rol arkadaşlarını  başarı  ile sergiliyor. Kaçırmayın diyebileceğim nadir  oyunlardan ‘TOZ’ bilgilerinize

 

Haziran’da Yıldızlar Geçidi!

İstanbul’da yaz gecelerinin popüler  mekanlarından Uniq Açıkhava’da BKM organizasyonu ile etkinlikler bu hafta başlıyor!

Değişik sanat dallarının icra edildiği  İstanbulluların buluşma noktası haline gelen mekan  Haziran ayı boyunca yıldız isimleri sahnesinde ağırlayacak.

Kenan Doğulu’dan, Gazapizm’e, Yıldız Tilbe’den Murda’ya, Monolink’ten, Tom Odell’a uzanan dev isimler Maximum Uniq Açıkhava'da olacak.

2 Haziran'da başarılı DJ Astrix, 3 Haziran'da İspanyol DJ Oscar Mulero, 10 Haziran'da elektronik müziğin ünlü ismi Monolink, 11 Haziran'da Ukraynalı rock grubu Okean Elzy ve 24 Haziran'da romantik şarkıların sesi Tom Odell,

7 Haziran'da Türk pop müziğinin en sevilen isimlerinden  Kenan Doğulu, 16 Haziran gecesi Süperstar Ajda Pekkan,  17 Haziran'da rap müziğin başarılı ismi Murda, 21 Haziran'da Yıldız Tilbe, 22 Haziran'da şarkıları ve konserleriyle dikkat çeken  Gazapizm ve 23 Haziran'da 90'lar Türkçe pop müziğinin unutulmaz isimleri '90'lar Türkçe Pop Festivali'nde hayranlarıyla buluşacak.

6-18 Haziran'da İbrahim Selim´in birbirinden ilginç soruları ile İbrahim Selim´le Quiz Night´, 8 Haziran’da interaktif sohbetin dibine vuran Meksika Açmazı, 14-15 Haziran'da Şener Şen'in muhteşem performansıyla Zengin Mutfağı ve 20 Haziran'da zengin kadrosuyla kapalı gişe sahnelenen Demet Akbağ ve Salih Bademci’nin başrollerini paylaştıkları Aydınlıkevler Maximum Uniq Açıkhava sahnesinde olacak.

 

El Ele Eğitim ve Kültür Derneği Neler Yapıyor?

Son yıllarda İstanbul’un en yoğun göç alan bölgelerinden Esenyurt ilçesinde yaşayan ailelerle, kadınlara ve çocuklara yönelik eğitim desteği veren El Ele Eğitim ve Kültür Derneği, nitelikli bilim ve teknoloji eğitiminin her çocuğun ve her gencin hakkı olduğu fikri ile OPİ Bilim Kitleri’ni hayata geçirdi.

Nitelikli eğitime erişimin her çocuğun, her gencin hakkı olduğu bilinciyle 2019 yılından bugüne faaliyetlerini ücretsiz sürdüren El Ele Eğitim ve Kültür Derneği, Opi Bilim Kiti, dernek çalışmalarında yoğun ilgi gören teknoloji derslerinin bir meyvesi olarak geliştirildi.

STEAM alanında farklı becerilere hitap eden OPİ Bilim Kitleri’nin satışı derneğin internet sitesinden bireysel olarak yapılabiliyor. Türkiye'nin farklı bölgelerindeki köy okullarına gönderilmek üzere, bilimi ve teknolojiyi Türkiye genelinde yaymak amacıyla bağış yoluyla da satışa sunuluyor.

Kar amacı gütmeyen, derneğe bağlı iktisadi işletmenin önderliğinde gerçekleştirilen satışlarından elde edilen gelir, derneğin kapasitesini geliştirmek ve kaynaklarını iyileştirmek için kullanılıyor.

OPİ Bilim Kitleri’nin içerisinde STEAM alanıyla tanışmayı sağlayan eğlenceli aktiviteler, hayal gücünü destekleyen hikayeler, günlük hayattan örnekler barındıran içerikler ve fiziksel aktivite parçaları bulunuyor.