• 16 NİSAN Salı 21:01
  • HV
Advert

Sophia Loren ve favorisi Ristorante Apollianare

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 06-03-2023 10:27

Tüm zamanların en iyi kadın oyuncusu.

Neden bu konuyu yazıyorum? Çünkü geçenlerde İtalya’da, Michellin yıldızlı bir restorana girerken kapıda Sophia Loren’in en sık geldiği lokanta olduğunu gördüm.

Bu lokanta yeri nerde mi? Umbria bölgesindeki Spoleto kasabası'nda yılların mekanı; Ristorante Apollianare

Loren’in hikayesi

20 Eylül 1934 tarihinde Roma’da dünyaya gelen sanatçının annesi piyano öğretmeni, babası ise mühendis idi. Sophia doğduğunda anne ve babası sevgili hayatı yaşayan bir çiftti. İlerde babası annesi ile evlenmeyi reddedip kendine başka bir hayat kurdu. Sophia, babası ile 5 yaşında, 17 yaşında ve ölüm döşeğinde olmak üzere  toplam üç kez görüştü. Sophia’nın Maria adında kız kardeşi vardı. Babası kardeşi ile hiç görüşmedi, hatta Sophia ünlü olunca, aynı soyadı babasından kardeşine de alabilmek için babasına yüklü miktarda para ödedi.

Babası evden ayrıldıktan sonra Sophia ve kardeşi Napoli’ye babaannesinin yanına taşındı. 2.Dünya Savaşı'nda Napoli Limanı topa tutuldu ve bir baskın esnasında Sophia’nın yüzüne bir şarapnel parçası isabet etti. Napoli’de sınırlı bütçeleri ile açtıkları restoranda garsonluk ve bulaşık yıkama işlerinden sorumluydu.

Kaderi 1950 yılında değişti. O yıl, Miss Italy Güzellik Yarışması'na katılan Sophia; son üç finalist arasına girdi. Sonra ‘’İtalya Ulusal Film’’ okuluna kaydoldu.16 yaşında  ‘’Quo Vadis’’ filminde figüran olarak yer aldı. İlk ciddi filmi 1953 yılında gösterime giren ‘’Aida’’ filmi ile oldu. "The Gold of Naples" filmi ile tüm İtalya onu tanıdı. 1958'de Paramount Pictures ile 5 yıllık bir sözleşme imzaladı ve "Two Women" filmi ile ödül aldı. Cannes Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü aldı. Sonrasında film başına aldığı en az ücret 1 milyon USD oldu ve dünyanın en popüler isimleri ile çalışmaya başladı.1964-77 arası 4 kez altın küre ödülü aldı. "A Special Day" filmi ise 11 ödül alarak dünyada çok popüler oldu.1982 yılında vergi kaçırdığı gerekçesi ile 18 gün hapse girdi. 2013 yılında ise İtalya Yüksek Mahkemesi temize çıkardı.1995 yılında "Akademi Onur Ödülü"ne layık görüldü. 90'lı yıllarda ticarete atıldı ve gastronomik kitaplar, mücevher ve parfüm alanlarında marka yatırımları yaptı. 1994 yılında Julia Roberts ile oynadı, 97'de Rusya’da sinemaya katkılarından "Onur Ödülü"ne layık görüldü. 99 yılında Holywood sinema sektörünün en iyi kadın oyuncusu seçildi ve ’"The Life Ahead" filminde 2001 yılında en iyi kadın sanatçı seçildi.

Napoli’de bir pizza fırını açtı!

Özel hayatında ise Carlo Ponti ile 15 yaşında tanıştı ama Ponti  37 yaşında ve evliydi; eşinden ayrı yaşıyordu. Birlikte muhteşem bir aşk yaşadılar. 1952 yılından itibaren birlikte yaşamaya başladılar. 1966 yılında Ponti eşinden boşandıktan sonra evlendiler ve 68 ve 73 yılında iki çocukları oldu.

Ponti’nin evli olduğu dönemlerde Cary Grant ile Sophia bir ilişki yaşadı. Grant’de evliydi ve Sophia’ya evlenme teklifinde bulunmadı. Ümidi kesilen Sophia tekrar Ponti’ye döndü ve onla evlendi. (Bazı kaynaklar Grant’in biseksüel olduğunu öğrendiği için ayrıldıklarını yazıyor.) 

1991 Yılında Sophia 79 adet web sitesine dava açtı. Kendisi olmadığı halde fotomontaj ile çıplak fotoğraflarını yayınlamışlardı...

Sophia şu an 88 yaşında ve torunları ile oynuyor.

Bu özel insanın gittiği restoranda yemek yemek beni çok özel hissettirdi.

Bu yemek ortamını bana sağlayan sevgili dostum Erdem İpekçi’ye teşekkür ederim.

 

 

  • Etiketler