• 14 HAZİRAN Cuma 05:36
  • HV

Anadolu kadınına döviz kazandırmak

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 11-09-2023 09:05

Anadolu kadınına döviz kazandırmak için Gastronomi Turizmi Derneği olarak atılımlar içinde olduğumuzu duyurmak isterim.

Burada dikkat ettiğim konu; el yapımı gastronomik ürünlerimizin yabancı - yerli market raflarında görebilmek; hatta online üzerinden de satışların yapılması .

Bu konuda GTD olarak uzun süreden beri çok ciddi çalışmalar içindeyiz.

Ne mi yapıyoruz?

1-T.C.Ticaret Bakanlığı döviz kazandıran hizmetler kapsamında İhracat Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu kadını kooperatifleri - GTD kurumsal üyelerimizi  bir araya getiriyoruz.

Bu konuyla ilgili önümüzdeki haftalarda 6 adet uzman bakanlığımızın tarafından görevli olarak GTD için Ankara’dan İstanbul’a geliyor. Aşağıdaki konularda üyelerimize eğitim verecek.

*İhracatta sağlanan yeni nesil devlet yardımları 

*Kobi ve kümelenme destekleri 

*E ihracat destekleri 

Bence bu çok önemli, bu konuda başta Bakanımız Sn. Ömer Bolat, vizyoner T.C.Ticaret Bakan yardımcımız  Volkan Ağar'a ve bu önemli organizasyonda bizi kırmadan bir çırpıda koordinasyonu sağlayan İhracat Genel Müdürümüz Mehmet Ali Kılıçkaya’ya içten teşekkürlerimizi sunarım.

2-Bu çalışmalar tüm hızıyla sürerken başka bir aksiyon daha ülkemiz için çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanımız Dr. Hakan Bahadır muhteşem vizyonu ile GTD Avrupa Birliği projesi kapsamında Bahçelievler Belediyesi Kongre Merkesi kapsamında öncelik Bahçelievler olmak üzere 100 kişilik işsiz gence mutfak kuruyoruz.

Bu mutfakta 18-28 yaş arası gençleri restoran ve otel sektöründe mutfaklardaki personel sorununa çözüm amaçlı toplamda 1 yıllık teprik ve pratik eğitimler ile sektöre kazandırıyor olacağız. Ayrıca Anadolu yemeklerini paketleyip yabancı marketler satılması için muhteşem bir yatırım yapıyoruz. Bahçelievler belediyesi sınırlarındaki kooperatif üyesi ev hanımlarına ünlü şeflerimiz Türk yemekleri ve mezeleri öğretip bunları gelir kazandırmak için GT Anadolu markamız ile entegre çalıştırıyor olacağız.

Bu  organizasyonların için vizyoner belediye başkanımız Dr. Hakan Bahadır muhteşem destekleri olmasa adım atmak çok zor olurdu. Teşekkürler Başkanım.

3-Daha önce NYC'da yaptığımız gibi ; Los Angeles çıkartması yapmak için oradaki başkonsolosumuz Sinan Kuzum ve ticari ateşemiz Ali bey önderliğinde bu yaptığımız ürünler i taşımaya ve ABD de satınalma kararı verecek market yönetici ve basının önüne çıkartmaya hazır ediyoruz.

Tüm bu çalışmalar aslında birbirine entegre .

 

4-Bitti mi? Hayır! ABD pazarı çok büyük bir Pazar. bu sebeple Detroit  konsolosumuz Nurten Ural hanımefedi önderliğinde çok ciddi tanıtım ataklarımız hız kazanacak ,hatta Chicago başta olmak üzere GT Anadolu markamız ile (ABD de ‘’GT Anatolian ‘’yeni  depolar kuruyor olacağız) Orada internet siteleri üzerinden gelen talepleri de toptan market taleplerini de nitelikli Türk ürünlerimiz ile anında hizmet sunuyor olacağız.

5-Miami’de ise Miami temsilcimiz Nurdan Yüzbaşıoğlu El Turco bu ürünlerin ana toptancısı olarak bölgede hepimize usd kazandıracak. Değerli eşi Gökhan bey ne istersek hep destek .Teşekkürler El Turco …

Bu konuda bize hep destek olanları ve ülkemizin Gastronomik coğrafi işaretli ürünlerini Dünya’ya satmamıza destek olan tüm destekçilerimize ve Anadolu kadınımıza buradan teşekkür ediyorum.

 

6-Burada bir teşekkür de yüzde yüz Türk sermayesi ile kurulmuş olan ‘’Hepsiburada’’ firmasına. GTD üyeleri üzerinden gelen tüm kooperatif ve üyelerimize komisyon oranlarını %25 den %1 e düşürttük.

Bu konuda bizlere hep destek olan başta Hanzade Doğan Boyner olmak üzere ; Ceo; Nilhan Önal Gökçetekin, CFO; Korhan Öz,CCO; Ender Özgün,Cepo; Esra Beyzadeoğlu'na ve bizi hiçbir konuda kırmayan ve mükemmel organizasyon kabiliyeti ile destek olan Duygu Aktaş ve ekibine içten teşekkür ederim . 

7-Ayrıca iç piyasada GTD yi hiç kırmadan yıllardan beri Makro ve Migros da mal satmamızı sağlayan Özgür Tort ve değerli ekibine teşekkür ederim .

Yakında bu nitelikli çalışmalar meyvesini vermeye başlayacak.

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla...