• 16 NİSAN Salı 19:50
  • HV
Advert

İstanbul'da etkinlik yoğunluğu

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 12-06-2023 18:23

Seçim bitti ,deprem bitti, yaz geldi, yağışlar kesildi,dolar arttı etkinlik arttı.

Evet Etkinlik dönemi başladı .

Bu hafta gündüz ayrı akşam ayrı çalıştım.

Bu haftanın önemli etkinlikleri

*Sevgili GTD üyemiz dostumuz Başkent Grup Salih Ünlü Bodrum’da yeni açacağı Gastronomi yaşam merkezi ‘’Mezra restoran’’İstanbul lansmanı düzenlendi.

*Uluslararası ‘’TheLuxury Network ‘’yaza merhaba boğazdaki yatta tanışma etkinliği.

*Dünyaca ünlü rock grubu Hollywood Wampires /Johnny Depp rock konseri

*Avrupa’nın en önemli spor etkinliği olan:  UEFA Şampiyonlar Ligi Final maçı.

*Eski Dostlar Turizm Buluşması -Külliye

*Hayat Antakya Dayanışma ziyareti ziyareti

*Develi Restoran Nuri Develi’nin profesyonelce hazırlamış olduğu :’’ARİF OLMAK’’ belgesel lansmanı Zorlu Performans sanatları merkezi daveti .

*Londra’da çok önemli sanat etkinliği: Açık Yapıt Londra Design Biennale 2023 TC .Pavilionu Sanatçı Mimar Zeynep Bulut İstanbul soho‘dakilansmanı .

Şimdi diyeceksiniz ki bu bir hafta içindeki ziyaret  ve etkinliklerin mi? Evet. Daha yoğun programım var aslında ama bu sadece mesai saatleri dışında dostlarıma ayrıdığım zamandan …

Her ziyaret ve etkinlik bence çok kıymetli.Hepsi aylarca hazırlık emek ve sonuçları...

Futbol ile ilgim olmadığından Futbol maçı hariç hepsine katıldım. Bence hayat da böyle bir şey hayatı dolu dolu yaşamak ve zamanı iyi değerlendirmek önemli.İnsan dost kazanmak daha da önemli.

Etkinliklerde GTD başkanı şapkası yanısıra Marka Doktoru olarak gitmek bana da vizyon katmakta. Hepsi yakın dostlarımız. Mesela Bodrum’da Mezra 7 dönüm arazi içinde yer alacak olan çok kıymetli bir proje. Bu konuda yapılan İstanbul lansmanında yok yok idi. Çok detaylı planlanmış, hazırlanmış. Gerek sunulan menü gerekse seçilen mekan özel düşünülmüş. Misafirlere şefin hazırladığı ‘’köy keşkeği ‘’sunulması çok ilgi çekti. Turizm Bakanımızın eşi Pervin Ersoy, Kenan Erçetingöz, Gül Erçetingöz, sanatçı Berkay ,v.b. pek çok isim bu davette yerini almış.Tebrikler. Salih de projeyi çok güzel aktardı. Bodrum ve ülkemize değer katan bir proje. Gül Erçetingöz yine harika bir etkinlik planlamış .

Aynı gün Uluslararası network kuruluşu Boğaz'daki network etkinliğine katıldım.Hintli-İngiliz-Ürdün’lü işadamları ile tanışma imkanı bulduk.Bu etkinliğin tam adı:TheLuxury Network Creating Unique Partnerships. Bu etkinlik emekleri için Erdem Akçil kardeşimizi tebrik ederim.Biliyorum kendisi çok daha büyük işlere imza atacak .Bu etkinlikler ona arasıcak .

Herkesin yıllardan beri ülkemize gelmesi için beklediği ve pandemi sürecinden dolayı ertelenen ve en son dün akşama kalan ‘’HOOLYWOOD WAMPİRES &JohnnyDepp‘’dün akşam İstanbul’u Life Park’dan salladı. Onbinlercer ock sever  ve izleyici keyifli saatler geçirdi.Bu etkinliği birkaç açıdan değerlendirmek gerekmekte.

Gelen izleyici kitlesi; Birce Akay, Okan Bayülgen v.b. kitle de vardı orta yaş Rock severler de vardı. (Sahne önü Vip) Gelen kitle gayet bilinçli idi. Diğer açıdan Konser alanında kurulan Gastronomikstandlar görülmeye değer idi.Grupakşam 8.30 gibi sahne olmadan önce 5 de açılan kapılar ile acıkan herkes yaklaşık 20 çeşit farklı gezici restorandan farklı ürün alabiliyor olması saatler öncesi gelenlere eğlenceli ve gastronomik bir ortam yaratmış .Bunun da haricinde gelenlerin pek çoğu da müzik için değil de sadece Johnny Depp için de gelmiş sanki…Özellikle kızlar bu adama hasta. Oysa en son okuduğum haberlerde karısı ile tartışmada üzerine pislik atmış diye hatırlıyorum.Neyse işte kadınlar böyle pislik atan yakışıklılardan hoşlanıyor demek .

 

Gelelim Dünya’nın en önemli futbol etkinliklerinden Avrupa UEFA Şampiyonlar ligi finaline .Gelemiyorum ;çünkü benim futbolla gerçekten hiç alakam yok.Ben sadece taksim de mavi formalı birçok taraftar gördüm.Bunlar gelince; İstiklal -taksim hattındaki kalitesiz Arap  turist yoğunluğunu kırdılar.

Bence iyi de oldu. Bu arada gelenler çok mu kaliteli dersen tartışılır. Ama en azından sokakta yürümesi ve bağırmadan konuşmasını bilen özlediğimiz Avrupalı turist profiline daha yakın. Sevindiğim bir konuda Taksim -Beyoğlu esnafı gerçekten 2 gün de olsa iyi iş yaptı.Çünkü diğer taraftan sadece baklavacılar iş yapıyordu. Şimdi Euro  25'i görünce Avrupa'dan gelen gariban taraftarlar bizim en lüx mekanlarımızda forma ve terlikle maç öncesi para harcıyordu. Umarım bizim vatandaşımız da ilerde onların ülkesinde böyle rahat para harcar .  (öncesi vize de alabilir)

Eski Dostlar Turizmci Duayenleri buluşması:Burada kimler yok kimler. Efsane isimler buluştu. Kimler vardı,Türob _Timur Bayındır, Özgür Altın İro Başkanı , Yeşim Sarıtaş-Şişli Belediyesi , Deniz Tüfekçi-Seventours, Ertuğrul Karaoğlu -İntra, Ayşe Öner- Skal, Çetin Gürcün-TURSAV Başkanı, Delal Atam dede -Fijet -Uluslararası Turizm Yazarları Derneği Başkanı -Türkiye ,Ömür Tufan-Topkapı Sarayı, Emin Çakmak-Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı , Tolon Sökmen -Rehber , Cem Polatoğlu -Baracudatıur, Talha Çamaş -Türsab Eski başkanı, Ergun Güvenç-CamelTour, Kasım Zoto-Armada Otel, Sırma Kurtoğulları -Plantıur , Merve Karabacak  -Plan Tour, Ersan Atsür-Orion Tour, Özgür Özaltın İstanbul Rehberler Odası , Ayşe Çağlayan -Miniatürk, Müfit Yetkin-İETT, Mitsui Horiguchi -Japontae. Balkonsolosu ,Şengül Altan Arslan-İTP başkanı ve pekçok değerli isim.

 

Bu etkinlikte dikkat edilmesi gereken bu çok önemli isimleri bir araya getirebilme tecrübesi… Ayrıca mekanın da bize sürpriz olması ve mükemmel ev sahipliği yapması gelenlerin çok memnun ayrılmasına yol açtı. Burada herkes kartvizitini ve görevlerini kapıda bırakıp turizm için yıllar içinde yaşadığı mükemmel deneyimlerini sundu. O rsnada herkes  egosundan uzak saf  fırlama turizmciydi. İşte aradığımız ortam bunlar. Ama benim bu ortamda olmam 30 yılımı aldı. Diğerleri ise en yakın tecrübesi olan 40-50 yıllık idi. Bu anılar ile süzülmüş bilgileri  dinlemek ,gözümüzden yaş gelircesine gülmek bence çok kıymetli.Bir de martılar ile süper fotoğraflar çekildik .Gitmek isterseniz bana haber verin yüksek mevkilerde tanıdıklarım var ,mekan bizim mahalle kira …

 

Nuri Develi; ARİF OLMAK belgeseli gecesi hepimizi duygulandırdı. En önemlisi babasını ve ailesini… Bir gece bu kadar güzel olabilirdi.İşin ilginç yanı 3000 davetli misafir aynı düşüncede Zorlu PSM den ayrıldı. Bence bunu başarmak çok zor . O gece Nuri çok heycanlı olmasına rağmen sahnede çok iyi kouştu. Gelenler aslında küçük yaşya babasız Kalan Arif Develi'nin başarı hikayesini değil DEVELİ markasının ibretlik başarı öyküsünü  iliklerine kadar hissettiler. O gece anlatılmaz yaşanır.hepimiz ağladık hepimiz güldük. Çok değerli isimler katkı koymak için çırpındılar.

Eski bakanımız ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ; sahnede Arif Develi ‘yionureetti. Belgeselde dikkatimi çeken konu başlıklarına gelecek olursak: Minik bir kebapçının başarı basamaklarına tırmanma yolculuğunda iş yapma ve ticaret şeklindeki detaylar, personelini gerçekten bir aile olarak görmesi, çok para da kazansa hiçbir zaman mütevaziliği çizgisinden sapmaması ve oğlu Nuri’ye duyduğu güven. Nuri’nin de babasına ve ailesine olan saygısı ve özellikle tümaile işletmelerine ders niteliğinde bir gece bize yaşatması. Vefanın ne demek olduğu,baba saygısı ve sevgisinin bir çocukta nasıl hayat bulduğu ve kızlarına ve bizlere kalacak mükemmel bir bakış açısı …

O gece en azından benim için çok kıymetli idi. Rakip kebapçılara bile bakış açısındaki olgunluğu ve sevgiyi,orada kendinden ayrılıp açılan pekçok kebapçıya bile olan sevgisi bizler için feyz olmakta.Umarım hepimiz her sektörde ve ailemiz ile olan ilişkilerimizde aynı düsturla yaklaşabilecek olgunluk içinde oluruz.Ölümlü dünyada insan ilişkilerini zedelemeden ticari başarı yakalama sanatını DEVELİ den öğreniriz. Teşekkürler Nuri, Teşekkürler Arif baba…

Turizm Bakan yardımcılarımız Özgün Özkan Yavuz ve Misbah Demircan il katıldığımız Sohodaki; Londra Bianel sanatçımız Zeynep Bulut etkinliği bana gurur duygusu yaşattı.Düşünün gencecik bir kız kimsenin yardımı olmadan Londra’daki en önemli sanat etkinliğine gidip orada en önemli Londra Bianeli binası ortasına Mimari ve sanat bakış açısını birleştirip yüzlerce Borudan oluşan Açıkhava sergisi sanat açıyor.Bu ülkemiz adına gurur duyulacak bir sanat şaheseri.Ben Zeynep ile tanışmış olmaktan ve böyle sanatçılarımız olmasından dolayı gurur duydum.Bu etkinliğe ulaşım sponsoru olan Türk Hava Yolları Cargo ve Halkbank Genel müdürü nün vizyonunu da kutlarım.Ülkemize değer katanları desteklemek bu kurumlara da değer katmakta.

 

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …

 

 

 

 

 

  • Etiketler