• 16 NİSAN Salı 19:56
  • HV
Advert

Sevimli dostlar; köpeklerimiz, kedilerimiz

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 27-02-2023 18:26

Gündem ülkemizde bu aralar çok üzücü maalesef. Ben bu haftaki köşe yazımda hepimizin en yakın dostu ve çıkar beklemeyen dostu evcil hayvanlarımızdan sizlere bahsetmek istiyorum.

Yakınlarda benim hatta benden çok oğlumun yol arkadaşı Çiko adlı köpeğimizi yaşlılık sebebi ile kaybettik.

Çiko nasıl seçildi, ilk kez eve nasıl getirildi, sonra oğlumun yatağından çıkmayan onu yıllar boyu koruyan dostu nasıl oldu ilk gün gibi hala gözlerimin önünde.

O dönemde İzmir Karşıyaka’da otururken oğlumun kardeşi olabilecek uzun yol arkadaşı olarak düşündüğüm bir köpek yavrusu almayı planladım. O dönemlerde oğlum küçük ve oğlumla ikimiz Karşıyaka'da yeni doğum yapmış sertifikalı polis köpeği anne babanın yavrularını görmeye gittik.

Beni  arayan o dönem ki çalışanım Dinçer; "Ağabey bu yavruları muhakkak görmeni istiyorum." dedi. Oğlum ile yavruları görmeye gittiğimizde 8 adet Labrador yavrusunu sevmekten kendimizi alamadık. Hepsi biribirinden sevimliydi. Anneleri de gerçekten asil bir polis köpeğiydi. (Bu arada yavrular satılık değil sadece iyi bakabilecek aile aranıyordu.) 

O gün yol üzerinde showroomda yeni çıkan Peoguet Rcz spor araba da bakmıştık. Oğluma şaka amaçlı sordum, spor araba mı alalım yoksa yavrulardan birini mi? Oğlum tereddütsüz olarak "Köpek!" dedi.

"Peki seç babacığım." dedim. İçlerinde en mağdur tıfıl ama kendine güvenli olan, bize yalakalık yapmayan yavruyu seçti. Aldık eve geldik ve nerdeyse 15 yıl Efe’nin en yakın arkadaşı dostu kardeşi oldu. Efe ile gezdiler dolaştılar, basketbol oynarken bile oğlumun yanında olmaktan çok mutlu oldu .

Köpeğimizin adını da ‘’Çiko’’koyduk.

Çiko ismi; nereden geliyor? Tabi ki; Zagor’dan ve tam açılımı nedir? 

Çizgi roman kahramanı Zagor'un en yakın dostu Çiko, çoğu macerada onunla birliktedir. Çiko, Meksikalı bir soyludur ve tam adı "Cico Felipe Cayetone Lopez Martinez ve Gonzales"tir. Oburluğu kendisinin bir zaafıdır. İlk başta yüreksiz biri gibi görünse de yeri geldiğinde dostları için hayatını tehlikeye atmaktan çekinmez. Sevimli, esprili, kültürlü bir karakter olarak serüvenlere renk katar.

Ben de oğlumun en yakın yardımcısı olacak diye bu ismi önermiştim. Öyle de oldu.

Depremler oldu insanlarımız hayatlarını kaybetti. Orada pek çok yaşanmış hikaye dinledik ve dinliyoruz. Fakat bunlar arasında bir tanesi var ki beni çok etkiledi.

Deprem öncesi köpek sahibini uyandırıp paçasından çekiştirerek deprem bölgesinden uzaklaştırmış ve hayatını kurtarmıştı.

Köpeklerimiz, kedilerimiz bizim en yakın dostlarımız ,sadık dostlarımızı kaybetmek hepimizi üzmekte. Geçenlerde Çiko'muzu yaşlılıktan kaybettik.

Herkesin bir Çiko’su oluyor. Kaybedince de çok üzülüyoruz. Onlar ile bağımız hiç kopmuyor.

Bu konuda hüzünlü de olsak, hep güzel anılarımızda birlikte olacağız.

Deprem bölgesinden getirilen pek çok evcil hayvanı sahiplenmek isteyenler için sevgili dostum ‘’Yaşam Hakkına Saygı derneği ‘’kurucusu Özgün Öztürk ile iletişimde kalabilirsiniz.

 

Hayatımıza girdiğin ve ailemizden olduğun için teşekkürler Çiko …

 

  • Etiketler