• 20 MAYIS Pazartesi 18:10
  • HV

Prag'da sonbahar!

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 09-11-2022 14:43

 

Hafta sonları için gidebileceğiniz çok özel bir şehir Prag;

Dilerseniz önce tarihine bakalım;

İkinci Dünya Savaşı boyunca Nazi yönetimi ve savaştan sonra da Sovyetler Birliği'nin egemenliği altında zor zamanlar geçirmesine rağmen, başkent Prag, cazibesini sürdürmeyi başardı.

Şehrin tarihi, Bohemya Dükü I. Borivoj'unVltava Nehri'nin üzerine bir Hristiyan şapeli inşa ettirdiği 9. yüzyıla kadar giderken, 10. yüzyılın sonunda, Vysehrad Kalesi inşa edildi ve Slav yerleşimi ortaya çıktı.

Bohemya kristalleri ismi nereden geldiği de ortaya çıkmış oldu.

13. yüzyılın başında ise günümüzde "Eski Şehir" olarak adlandırılan Prag'ın en eski kısmı kuruldu ve bundan kısa bir süre sonra Vltava Nehri'nin kıyıları ilk köprü ile birbirine bağlandı.

Bohemyalı II. Ottokar, daha sonra “Yeni Şehir” olarak adlandırılan ve günümüzde "Mala Strana" olarak adlandırılan ikinci Prag şehrini kurdu.

UNESCO Dünya Mirası Alanları listesinde 1991'den beri yer alan şehrin en eski ve önemli meydanı "Eski Kent Meydanı" büyüleyici bir 14. yüzyıl görünümüne sahip.

Eski kent meydanında, Astronomik Orta Çağ Saat Kulesi, Tyn Kilisesi, Eski Belediye Binası, Jan Hus Heykeli, şamdanlarla bezeli kubbeli tavanıyla 12. yüzyılda inşa edilen St. Nicholas Kilisesi ve Meryem Ana Sütunu ile daha birçok tarihi yapı yer alıyor.

Çeşitli desen ve tasarıma sahip Arnavut kaldırımlarıyla döşeli Prag sokakları, kilise çatılarının tepesindeki uzun kulelerden binaları süsleyen süslü kapılara kadar, karmaşık detaylar ve muhteşem tasarımlarla dolu.

"Dava" ve "Dönüşüm" gibi eserleriyle 20. yüzyıl edebiyatının en ünlü isimlerinden biri olan ve bu şehirde doğan Franz Kafka, Prag'la neredeyse eş anlam taşıyor.

Şehrin Yahudi Mahallesi'nde Kafka'nın bir heykeli bulunurken, Franz Kafka Müzesi'nde ise yazarın hayatı ve çalışmaları sergileniyor.(Buraya muhakkak gidin)

Prag'da yer alan Ulusal Müze, Yahudi Müzesi, Komünizm Müzesi ve Mucha Müzesi başta olmak üzere çok sayıda müze ve sanat galerileri de yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor.

Şimdi 5 soruda neden Prag ?

1-Şehir turistik mi?

Avrupa’nın en fazla turist çeken 4.kenti

2-Türkiye’den ulaşım  pahalı mı?

170 Usd THY Gidiş dönüş şu anki fiyat(kampanya ile)

Bir de Pegasus alternatifi var.

Bodrum biletleri de artık çok ucuz değil diye biliyorum.

3-Gezilecek yerler; Müze gezmeyi severseniz bence cennet.(Banksy sergisi şu anda Prag da bence bu çok kıymetli.Sırf bunun için bile gidilir .Banksy sergisi eski bir katedral içinde inanılmaz ruhani bir ortamda.Kesinlikletevsiyeediyorum.Burada emeği geçen Türk girişimcisi Derya Evren e teşekkür etmek lazım.Ben Prag belediye başkanı olsam kendisine özel bir ödül veririm.Banksy sergisi giriş ücreti de makul kişi başı 15 Euro olmalı.)

4-Yeme içme nasıl?

Bu konuda elbette Türk Mutfağının yanından geçemez .Fakat Gulaş veya tatlı olarak da Trdelniktadımlayabilirsiniz.Çubuğun etrafına sarılmış daha sonra şeker ceviz veya krema ile dondurulmuş hamurdan yapılan bir tatlıdır.Turistler arasında çok popüler bir hamur işidir.Benim görüşüm burada İtalyanlar mutfak olarak çok baskın.Ayrıcaasya mutfağı sevenler için yine özel mekanlar gözlemledim.

5-Mimari nasıl? Söylentilere göre ikinci Dünya savaşında Hitleri’in sevgilisi Praglı çek olduğu için kendisinden bombalama yapılmaması için yalvardığı hala dilden dile geçen bir hikaye.Bu sebeple şehir eski halini çok iyi korumuş.Binalar ve renovasyonları çok iyi durumda.

Özellikle şehrin dışına da açıldıkça çok şık kale ve şatolar da gezilmeye değer.Ama en fazla dikkatimi çeken yeşile ve çocuklara verdikleri değer oldu.Çocuğun veya evcil hayvanınız varsa Pragda sizi bekleyen çok özel parklar var.

Bu konuda beni gezdiren ve ülkemizin gururu üst düzey yönetici aile Birol Üner ve Ece Hakyemez  ve tatlı çocukları Uzay’ı tebrik etmeden geçmeyeceğim. Nerdeyse Prag’da turistlerin bilmediği yerleri de beni gezdirerek genel kültürümü arttırdılar.

Gezmeniz gereken yerler: Karl Köprüsü, kafkaMüzesi,AzizVitusKatedrali,Vitava nehri yanındaki kazları beslemek ,Prag kalesi,Astronomik saat(Her 12 saat diliminin 12 burcu temsil ettiği ve her saat başında saatin üzerindeki figürlerin gösterisini izleyebilirsiniz.), Vsehradkalesi, TynKilisesi, PowderTower.

Eski model arabalarla şehir turu da ilginizi çekebilir.

Prag’da çok değerli işler yapan Egemen Bağış Büyükelçimiz (eski bakanımız) ülkemizi çok iyi temsil ediyor. Özellikle sadece çeklerle değil Tüm Avrupa’daki bürokratlarla mükemmel ilişkiler kurmuş.  Ayrıca Prag Büyükelçimiz  olarak da orada yaşayan Türk vatandaşlarımızın tüm sorunlarını çözmek ve ülkemizi doğru tanıtmak için elinden geleni yapıyor. Genç dinamik zeki ve vizyonlu böyle devlet adamlarına ülkemizin daha fazla ihtiyacı var.

 

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …