• 20 MAYIS Pazartesi 18:41
  • HV

Emlak sektörü ve gastronomi

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 03-09-2023 21:21

Şimdi soracaksanız ne ilgisi var diye ama çok ilgisi var. Hatta benzine zam gelince yediğin yemeğin fiyatı nasıl artıyor ise kiralanan dükkanın aylık kira bedeli de artınca aradaki farkı sen kapatıyorsun.

İlk başta araba ve ev fiyatları artınca herkesin hoşuna gitti, kendimizi çok zengin hissettik. Sonrasında gerçekler ile karşılaşıldı.

Neyse Ekonometri mezunu olmama rağmen size “ekonomist ukala” diliyle anlaşılmayan kelimeler ile değil de kısaca, basitçe gastronomi sektöründeki emlak fiyatları artmasının hepimizi nasıl etkilediğini anlatmak istiyorum.

Ayrıca bu konuyla ilgili Gastronomi Turizmi Derneği’mizin  yeni yapılanmasını anlatmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere bazı işler vardır ki bangır bangır değil de tanıdıklar ile çözülmesi lazım. Mesela restoran devredeceksiniz veya restoran almak istiyorsunuz veya mekandaki bazı masa sandalyeleri elden çıkartmak istiyorsunuz. İşte fazla yaygara yapmadan ilanlara verip de “Hayrola işler mi kötü?” yorumlarına maruz kalmadan el altından işlerini çözmek isteyenler hep derneğimize gelir ve derdine derman olmamızı isterlerdi. Başkan olarak genelde almak isteyen ile satmak isteyeni bir araya getirip hakkaniyetli bir şekilde iletişim sağlanması yönünde yıllarca gayret edip destek oldum.

Şimdilerde emlak konusu ile ilgili GTD Property olarak yeni bir komite kurduk. Bu komitede uluslararası vizyon ve iş bitiriciliklerine inandığım üyelerimizden çok kıymetli Nurdan Gür Yüzbaşıoğlu önderliğinde bir yapılanma planladık.

Nurdan hanım sadece Türkiye değil; Miami, Meyork, Dubai, Londra, Mexico City ve Moskova’da faaliyet gösteren bir yapının başında olacak .

Bu girişim beni de çok heyecanlandırdı. Çünkü bazı üyelerimiz Esenler’de yatırım yapmak yerine Miami’de de aynı fiyata yapabilir. Artık dünya küçük; Rus bir zengin gelip İstanbul’da Ortaköy’de bir mekan bakıyor, beğenirse devir alıp işletiyor. Bu çalışmalarda Bodrum, Çeşme vb. tüm mekan sahiplerini ilgilendiren ciddi bir network ağı kuruyoruz. Çok yakında yeni bir yazılım ile üyelere online hizmetler de sunacağız.

Elbette bu işler bir ekip işi. Biz de değerli üyelerimiz içinde emlak sektöründe yıllarını vermiş çok özel girişimcilerimizi devreye sokuyoruz. Bunlardan biri Semih Sarıalioğlu. Kendisi zaten elinde her zaman en kıymetli mekanları barındırmakta. Semih bey Trabzonlu ve gerek iş bitiriciliği ve çözüm odaklı olması gerekse ekibi ile bu oluşumda çok önemli bir yapı taşımız olacak. Emlak sektöründeki tecrübeli derneğimiz GTD Property’e ışık tutacak. İstanbul - Trabzon hattında yatırımcılara çok özel mekanlar bulunması ve işbirlikleri çok önemli.

Kahramanmaraş’da yıllar önce tanıştığım ve tarihi konak işletmeciliği yapan değerli üyemiz Kadriye Mezir, bu güç birliğinde çok önemli. Neden mi? Kendisi Tarihi Konak işletmeciliği yapmış olması sebebi ile restoran işletmeciliğinin tüm detaylarına hakim. Kendisi İstanbul Göktürk’de olması ve yeni gelişen bölgelerde kimsenin bilmediği restoran portföylerine havuza sunacak. Ayrıca kendisinin elinde özellikle otel yatırımcıları olması da komitemize güç katmakta.

Ben bu departmanın ülkemize değer katacağı inancı içindeyim.

Az önce Bursa’dan tarihi bir han sahibi beni aradı ve detaylarını bana yolladı. Biz de tüm detaylı bilgileri gerek 21 şehirdeki temsilcilerimiz gerekse hedef kitle ile anlık paylaşıyor olacağız. Dilerseniz Nişantaşı’nda bir mekan dilerseniz Miami’de bir mekan almak veya satmak veya devretmek istiyorsanız artık Gt Property departmanı ile iletişime geçmeniz  gerekecek.

Yabancı yatırımcılarla da iletişime geçmek isteyen GTD üyeleri bu departman ile koordine olacaklar.

İlanlarda afişe olmayacak özel işler için bence çok mantıklı.

Ülkemiz gastronomisi için hayırlı olsun.  

 

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla…