• 16 NİSAN Salı 20:33
  • HV
Advert

Evde Somon ve Morina kalmamış Oslo'ya gittim!

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 28-03-2023 22:38

Baktım evde Somon kalmamış atladım uçağa Oslo’ya gittim.Tabi biraz soğuk ama olsun.  Gitmişken kültür sanat etkinlikleri,Opera house ,balıkçılar ,Gastronomik tüm mekanları gezeyim dedim.

Şaka bir yana Oslo ve kuzey ışıkları ,Thor,Vikingler o kadar hikaye barındırıyor ki;gidip en azından havayı koklamak ve Dünya’nın yükselen trendi olan Nordik Mutfağını yerinde deneyimlemek istedim. (Havayı koklayalım derken burnunuzu dondurmayın)

2 Gece konaklama Oslo için yetti arttı.Şehir mekezinde Bondheimen Otelinde kaldım.Otelin altındaki restoran bile popüler mekanlar arasındayımış.

Gelelim Oslo’ya neden gitmelisin başlıklarına;

*Somon yemeğe

*Morina balığı yemeye

*Balıkçı kasabalarını ve fiyortları gezmeye

*Vikinglerin müzesini görmeye

*Kültür sanat seviyorsan

*Çağdaş modern bir şehir görmeye

*Avrupa’nın en üst segment halkı ile tanışmaya

*Avrupa’nın gelir seviyesi en yüksek ülkesini görmeye

*Çok özel Nordik mutfağı ile tanışmaya

Oslo şehri hakkında genel bilgi;

İskandinavya’nın 4 Büyük, Norveç’in ise en büyük şehri olan Oslo, yüksek refah seviyesi ve doğal güzellikleriyle ünlü bir şehirdir. Bir liman şehri olarak 1049’da kurulan ve daha önceki adı “Christiania” olan şehir; 1925 yılından itibaren Oslo adını almış. Oslo kelimesi, Lo deresinin denize karıştığı yer, dere ağzı anlamına gelir. 1925’teki kuruluşundan sonra ülkenin kültürel ve finansal olarak merkezi haline gelen kent dünyanın en pahalı şehirleri arasında yer alır. Tarihi boyunca birçok yangınla mücadele etmek zorunda kalan Oslo, sık sık yeniden inşa edilmiştir. Oslo, Birleşmiş Milletlere göre dünyadaki yaşanabilecek en iyi şehirdir.

Gezilecek Kültürel mekanlar

FROGNER PARK

En büyük heykel parkı olan Vigeland Heykel Parkı yer almakta. Vigeland, bir milyondan fazla yıllık

ziyaretçi sayısıyla, Norveç'in en önemli turistik yerlerinden biri olan parkın mimari tasarımından da

sorumluydu.

VİKİNG GEMİ MÜZESİ (VIKINGSKIPSHUSET)

Oslo şehrinin belki de en ünlü müzesidir. Oslo körfezinden çıkartılan dünyanın en iyi korunmuş Viking gemilerinden üçü, Oseberg, Gokstad ve Tune gemileri müzede sergileniyor. 1867 ve 1903 yılları arasında keşfedilen gemilerin gün yüzüne çıkarılmasından sonra, Viking toplumunda yaşam ve ölüm ile ilgili muhteşem detaylar öğrenilmiş oldu.

NORVEÇ ULUSAL OPERA VE BALE BİNASI

Oslo Opera Binası, 2008 yılında açılmış. İskandinav ülkelerindeki en modern yapıları arasında gösterilen bina sudan yükselen, köşeli, beyaz bir dış cepheye sahip. Binanın iç kısmı meşe olup, ana salon geçmişin klasik tiyatrolarını andıran at nalı şeklindedir. 1100 odası olan Oslo Opera binası, Norveçli bir mimarlık firması tarafından tasarlandı ve birçok prestijli ödül kazandı. Ziyaretçiler yıl  boyunca binanın çatısına çıkarak, Oslo ve fiyortların eşsiz manzarasını seyretme keyfini yaşamaktadır.

Ücretsiz olarak gezilebilen binada konser salonlarının yanı sıra çeşitli sanatsal çalışmalar yer alıyor. Oslo’nun en hareketli caddesi trafiğe kapalı Karl Johans Caddesi (Karl Johans Gate)(Bizim İstiklal caddesi) . Burada bulunan mağazalar, kafeler, restoranlar, sokak sanatçıları caddeyi her daim renklendiriyor. Parlamento Binası, Ulusal Galeri gibi çok sayıda önemli yapının da bulunduğu cadde, merkez tren istasyonundan Kraliyet Sarayı’na kadar uzanıyor. Kraliyet Sarayı demişken, Norveç Kralı, halen 1800’lü yıllarda inşa edilmiş bu sarayın içinde yaşıyor.

Heindrich Ernst ve Adolf Schirmer tarafından tasarlanan ve 1837’de Kraliyet Sarayı bünyesinde kurulan The National Gallery (Ulusal Galeri), tabloları ve heykelleriyle önemli bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Başta Edward Munch’un meşhur Scream tablosu başta olmak üzere Kuzey Avrupa resim sanatının ağırlıklı olarak sergilendiği bu müzede, Picasso, Goya, Monet, Rodin gibi ressamların eserleri de bulunuyor.

Nobel ödülleri her ne kadar İsveç kökenli olsa, İsveç’te verilse ve Nobel Müzesi denildiğinde akla Stockholm’deki Nobel Müzesi gelse de Oslo’da da bir Nobel Barış Müzesi bulunuyor. Belediye binasının yanında olan bu küçük beyaz binanın Nobel müzesi olmasının sebebi, Nobel Barış Ödülü’nün Oslo’da veriliyor olması. Bunun sebebi ise Norveç’in dünyada hemen hemen hiçbir savaşa girmemesi.

Vikinglerin ülkesine gelip de Viking gemisi görmeden Norveç’ten ayrılmak olmaz. Tarihi bir Viking gemisinin sergilendiği iki katlı Viking Gemi Müzesi, meraklılarını bekliyor. Oslo’ya geldiğinizde bu huzurlu şehrin sokaklarında dolaşıp, müzelerinde gezip, restoranlarında geyik eti ve Norveç somonunun tadına bakabilirsiniz.

 

Gelelim Thor hikayesine;

Thor, İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrılardan biridir. Gücü babası Odin tarafından teslim edilmişiki sihirli nesneye dayanmaktadır. Bu nesnelerden biri Mjölnir'dir. "Miyölnir" diye okunur. Mjölnir, adının anlamı "parçalayıcı" olan kocaman bir çekiçtir. Çekici Brokk ve Eitri isimli iki cüce kardeş yapmıştır. Çekiç yapılırken Loki sinek kılığına girip cüceleri ısırarak rahatsız edince bir kaza olmuş, çekicin sapı kısalmıştır.

Bu iki cüce ayrıca bu çekice birçok farklı özellik vermiştir. Çekiç, Thor'un onu kolayca saklayabilmesi için küçülebilir. Ayrıca bir bumerang gibi, bir düşmana atılınca düşmana tüm gücüyle çarpar ve sahibinin ellerine geri döner. Thor kılık değiştireceği zaman çekici ile kendi yörüngesinde hızlıca döner. Fırtınaları çekici ile kontrol eder, yağmurları onunla yağdırır. Çekici ile evlilikleri ve nesneleri de kutsayabilir.

Bir efsaneye göre; tanrıların evlerini yapan dev Thrym, aşk tanrıçası Freyja'yı çok beğenir ve ona evlenme teklif eder. Freyja bu teklifi sert bir şekilde reddedince Thrym Thor'un Mjölnir'ini kaçırır, fidye olarak da Freyja'yı ister. Thor çekicini geri almak için bir plan yapıp tanrılara açıklar. Gelinlik giyip Freyja'nın mücevherlerini takar ve devler ülkesine gider. Thrym onu görür görmez çekici bir yana koyup Freyja sandığı Thor'a koşar. Thor da hemen çekicini kapıp Thrym'in üstüne indirir.

Gitmeniz gereken Gastronomik mekanların isimleri aşağıda

*Mathallen

*Fiskeriet Somon ve Fish&Cips

*Pincho (Çocuklu aileler için )

*Rorbua /Somon ve Morina balık sevenlere (Yerel lezzetler)

*Oslo Street Food

*Grandcafe

*Love restaurant

*Theather coffee (İntercontintinental)

*Dinner

*The Salmon

*Avalon

*Sanguıne (Oprta binası altındaki restoran)

*Arno

*Olivia

*Lett (Vegan)

*Backstube(Unlu mamul sevenlere)

Kardeş şehrimiz olan bu özel kenti muhakkak görün.14.Kez yangınlarda küllerinden doğan bu kent yaşanacak özel bir kent.

Bu haftalık benden bu kadar aklın sağlıcakla …