• 14 HAZİRAN Cuma 05:18
  • HV

İstanbul'da gezilecek yerler

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 16-01-2023 12:00

İstanbul’a yurt dışından veya şehir dışından misafiriniz gelse nereleri gezdirirsiniz? Bunu size 30 yıllık bir turizmci olarak değil, vatandaş olarak soruyorum.

İzmir’den ağabeyimler geldiğinde 4 günlük hızlandırılmış bir program yapayım dedim. Önce gastronomik mekanlar, tarih - kültür, modern İstanbul ve sürprizler olarak 4 ana kategoriye ayırdım.

Tarih - kültür kısmında; Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Süleymaniye, Sultanahmet bölgesi var. Klasik ve başlıbaşına vazgeçilmez turistik alan olarak düşünmek lazım. Kapalıçarşı zaten çok önemli bir lokasyon. Burada herkes kendini kaybedebilir. Mısır Çarşısı özel bir lokasyon. Dünyanın neresinden kim gelirse gelsin bu bölgede kendine yönelik muhteşem görseller  ve deneyimler bulacaktır.

Wald (Dünya Yerel Yönetimler Birliği Başkanı) başkanımız Mehmet Duman da sağolsun ağabeyimler ile çok ilgilendi. Teşekkür ederim.

Bir gün de Balat bölgesine ayırmak güzel oldu. Balat-Fener babamın sağlığında yaşadığı bölgeler, hepimizde özel anılar içermekte. Rum, Ermeni derken herkesin komşu olarak yaşadığı özel dostlukların olduğu noktalar muhakkak görülmeli. Dinlerin ortak buluşma noktası olan bu bölgede dostluklar hala devam etmekte.

Balat’da Catherin Zeta Jones  ve Michael Dougles’ın gittiği şekerci ve gazozcuya uğramadan geçilmez.

Gerçek Agora Meyhanesini de bulmanızı tavsiye ederim. Hikayesini de sahibi Ersin'den dinlemenizi… 

Gastronomik mekanlarda Ortaköy Feriye Sarayı, İstiklal Antiochia, Florya Develi gerçekten misafirlerimi çok iyi ağırladı.Her mekana ayrı ayrı teşekkür ederim.

Modern İstanbul gezilerinde ise; yeni yaşam alanı olarak Galataport açık Avm olarak önem arzetmekte. Ayrıca kapalı Avm olarak da İstinyePark; gerek ferah gerekse de ürün alternatifi açısından herkesi tatmin edecek bir nokta olarak  görmekteyim.

Havanın da güzel olması ile İstanbul'da gezilecek yerler bitmedi. Özellikle Borusan Kültür Vakfı ‘"Perili Köşk"de gerek manzara gerekse lokasyon ve bina olarak görülmesi gereken yerler arasında diye düşündüm. Ve özellikle gezdik. Bence doğru seçim oldu.

 

Turistik gezi kapsamında; Florya Akvaryum ve oradaki balıklar ise balık hastası ağabeyim için ilgi çekici oldu. Tropikal alanlar ile birlikte yaklaşık 2 saatlik bu gezimizde herkes çok mutlu ayrıldı.Gezi esnasında Akvaryum içindeki çeşit çeşit balıklar ve canlılar hepimizin ilgisini çekti.

"İstanbul’da yaşamayın İstanbul’u yaşayın." derdi değerli dostum Saffet Emre Tonguç… Biz de aynen onu yaptık.

Bu arada sürpriz olarak da; İstanbul’da yaşayan aile dostları ve akraba ziyaretleri de programa eklenince 4 günün nasıl geçtiği anlaşılmadı.

Zaman hızlıca aktı geçti.

İstanbul’da misafir ağırlamak isteyen varsa bana bilgi versin; nerede ne yenir, kısa sürede zaman kaybetmeden nereler gezdirilir, bana sorun.

Bu haftalıkbenden bu kadar, kalın sağlıcakla…

  • Etiketler