• 16 NİSAN Salı 20:17
  • HV
Advert

Haftalık gelişmeler...

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 16-11-2022 13:37

Bu haftaya üzüntülü bir gündem ile giriyoruz. İstanbul İstikal Caddesi'nde bomba patlatıldı. Dün orada gezdim. Sokaklarda pek çok gastronomik esnafımız gelen yerli yabancılardan geçimini sağlıyor.

Bu hain saldırının öncesinde turizm gelirlerimiz 50 milyar USD'ye koşturuyor diye seviniyorduk. Bu olay hepimizin morallerini bozdu. Farklı şehirlerden beni arayan üyelerimiz oldu. İstiklal Caddesi'ndeki  esnaf üyelerimizi arayıp tek tek görüştüm.Tabi hepsi moralsiz.

Şimdi kalitesi düştü diye üzüldüğüm İstiklal Caddesi az önce tamamen kapatıldı.Umarım Türk turizmi için bu tip olaylar bir daha geçekleşmez.Ölen ve yaralanan vatandaşlar için başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

1952 yılından beri her yıl dünyanın farklı bir şehrinde uluslararası üye olan tüm Concierge görevlileri ile buluşulan, Genel Kurul, Eğitim Sempozyumu ve Gala davetinin gerçekleştiği Uluslararası Kongre etkinliği ilk kez Türkiye’de!

80 ülke, 530 şehir ve yaklaşık 4000 resmi Conciergeüye’nin bulunduğu LesClefsd'Or International Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olan LesClefsd'Or Turkey (Altın Anahtar Otel Danışma Görevlileri (Concierge) Derneği) bu önemli kongreye ev sahipliği yapacak.

Hepimizin bildiği üzere Consierge çok önemli bir meslek. Hepimizin kaldığı otellerde tüm ihtiyaçlarımızı çözen birimler aslında Consierge. Konakladığınız otelde başınız ağrısa size aspirini getiren aslında Consierge. Şehre geldiğinizde otelinizden çıkıp eşiniz ile en güzel restoranlarda rezervasyon yapacak olan birim yine consierge. Veya günlük tur, Boğaz turu veya saç ektirecekseniz size tüm en nitelikli seçenekleri sunacak birim yine consierge. Aslında çok stratejik ve çok donanım ve bilgi gerektiren canlı bir şehir Google insanı diyebiliriz. Bir de kredibilitesi olması da gerekmekte. Mesela siz otel müşterisi olarak şehrin en iyi restoranında eşiniz ile evlilik yıldönümü kutlamak istediniz. Bu işi consierge birimine aktardıktan sonra tecrübeli consierge işi çözmek durumunda. Hatta o restoranda en iyi masa ve ortamı size hazırlatmak durumunda. Bence bu çok zor ve zevkli bir meslek. Bunun için insan ilişkileri çok iyi olan seçilmiş insan sarrafı kişiler çalışmakta.

Bu konuda dernek olduğundan belki de pek çoğunuzun haberi olmayabilir. Dünya’da bu önemli işin ülkemizde de bir derneği var adı: LesClefsd’Or (Uluslararası Concierge’ler Deneği). Bu derneğin Türkiye İstanbul’da çok iyi bir yapılanması var .Şehrin en iyi otellerinde consierge’lar   buraya üye. Türkiye yapılanması yönetim kurulu başında da Swissotel Bosphorus consierge ekibi başındaki hepimizin tanıdığı ve sevdiği Adnan Öner var. Adnan beyi sevmeyen yok. Şehirde yaptıramayacağı şey yok. Ben şu açıdan çok seviyorum; asil zarif ve bir o kadar da alçakgönüllü ve insan sarrafı. Sizi karşıdan görsün mr cihazı gibi beyninize kadar okur ve niyetinizi anlar ama size tüm kibarlığı ile çözüm üretmek için nezaketi ile yardımcı olmak ister. Bu tarz İstanbul beyefendisi özel insanlardan İstanbul’da az sayıda kalmış olması hepimiz adına bir şans.

 

İçi ülke sevgisi dolu olan Adnan bey; Bu derneğin Türkiye başkanı olarak Dünya’da iki yılda bir düzenlenen pek organizasyonuna ülkemizi temsilen katılmış. Yaklaşık 20 yıldan beri de ülkemizde düzenlenmesi için çok büyük bir çaba sarfediyormuş. Türkiye Yönetim kurulu olarak yaptıkları baskılar sonucu Ülkemize ve İstanbul’a bu nitelikli organizasyonu gerçekleştirme hakkına sahip olmuşlar. Bu organizasyon 11-15 Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. ortalama 700 yöneticinin şehrimize geleceği etkinliklerde misafirleri iyi ağırlamak hepimizin bir görevi diye düşünmekteyim. Düşünün Newyork veya Bangok'daki en iyi otelin Consierge yetkilileri şehrimizde iyi ağırlanmış ve siz de bir gün Türk olarak o şehre gittiniz ve kendinizi tanıttınız oradaki misafir ettiğimiz kişi de size bakış açısı ne kadar pozitif olacaktır.

İşte bu farkındalık ve bilinç ile Turizm sektörünün karar vericileri olan başta İstanbul Valiliğimiz ,İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ;TC.Kültür Turizm Bakanlığımız, Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) ,TUROB (Türkiye Otelciler Birliği) ,Türsab (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ) 700 özel insanı mutlu göndermek için ellerinden geleni yapacağı inancındayım.

Bu konuda etkinliğe Gastronomi Turizmi Derneği olarak üyelerimiz ile elimizden gelen tüm desteği sağlıyor olacağız. Özellikle Türk mutfağını deneyimletebilmek ve gelen misafirleri hoş anılar ile ülkelerine geri uğurlamak bizim bir misyonumuz. Sponsorluk dosyaları pek çok kurumunun önüne gelince ‘’buz gibi soğurum senden’’ mantığıyla mesafeli olmak isteyenler olabilirse de ülkeyi seven her kurumun bu işe canı gönülden destek olması gerekmektedir. Organizasyon bitiminde destek olan ve olmayanları da belirteceğimi bilmenizi isterim. Lafa gelince herkes şehir ve ülke sevgisi içinde bakalım icraatta da yanımızda kimler olacak.

Bu hafta izlediğim güzel bir film ise Netflix de ‘’Büyük Savaşçı’’ (Michael Caine başta olmak üzere ;Ben Foster, Sophie Lowe, Matthew Goode gibi tecrübeli usta sanatçılar mükemmel bir performans sergilemişler. Ayrıca Film Prag’da geçiyor olması daha da ilgimi çekti. Çekimler harika. Geçen hafta yürüdüğüm Charles Köprüsünde benden yıllar önce atlarla geçen savaşçıları izleyince; aklıma  reenkarnasyonu getirmedi değil.

 

Bu hafta okuduğum özel deneyim kitaplarından yaşayan 2 efsanenin anılarını içeren kitaplardan bahsetmek isterim ;ilki ;  USTA (duayen turizmci ağabeyimiz Hüseyin Kurtoğullarının yazdığı kitabı bitirdim.)Muhteşem hayat deneyimleri var sakın kaçırmayın. Ben aynı zamanda komşum olduğundan ara ara gidip canlı canlı dinliyorum.Büyük bir keyif ve şeref .

 

Bir de ‘Rıdvan Akar’ın kaleme aldığı ’Bir Dünya Kurmak ‘’ isimli Hüsnü Özyeğin’in Yaşam Öyküsü’nü  okuma imkanım oldu.Özellikleİzmirl’i bir aile olarak Dünya’da zengin sıralamasına girmenin yanısıra gerçek bir işadamı ve kaliteli insan olmayı bizlere öğreten aile olmanın önemini anlatan muhteşem bir yapıt olmuş. Kendi imzası ile bu kitabı hediye almam yine benim için büyük bir şans diye düşünüyorum.Tanıştığım ve iletişim kurabildiğim duayenlerin gerek sohbetlerinden gerekse birikimlerinden oluşan kitaplardan öğrenecek çok şeyimiz var.

 

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …