• 20 MAYIS Pazartesi 19:33
  • HV

Neden eski müzikler

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 18-07-2023 12:16

Neden eski müzikleri daha çok seviyoruz.Yaşlandığımız için olabilir mi?

Hayır müzik seçimleri aslında koku gibi bizde pekçok olumlu ve olumsuz anıyı canlandırdığı için deyip kesip atabiliriz ama bu yeterli değil.

Nöromizkoloji nedir?

Nöromüzikoloji, müzik ve sinir sistemimizin arasındaki ilişkiyi inceleyen yeni bir araştırma dalı. Kulaklarımızdan giren müzik beyni nasıl etkiliyor, hangi merkezleri nasıl tetikliyor gibi konuları araştırıyor. Elbette amaçlarının başında müziğin beyni nasıl iyileştirdiği geliyor.

Küçük yaştan itibaren müzik dinleyenlerin beyinleri daha farklı gelişiyor. Harvard profesörü GottfriedSchlaug’un araştırmalarına göre, müzisyenlerin iki lobu bağlayan “corpuscallosum”u daha büyük oluyor. “This is Your Brain on Music” adlı kitabın yazarı Daniel Levitin, müziğin vücudun denge organlarından olan beyinciği de aktive ettiğini yazıyor. Beyinciğin işlevi eskiden sadece zamanlama ve hareket ile sınırlıyken, son yıllarda aynı zamanda duygusal dünyamızı yöneten amigdala ve dürtü kontrolünün merkezi frontal korteksle de bağlantılı olduğu bulunmuş. Beyinciğin özellikle sevdiğimiz müziği dinlediğimizde harekete geçtiği ise son araştırmaların bir başka sonucu.

Müziğin beyni nasıl etkilediği müziğe yatkınlık ve geçmişteki müzik tecrübelerine bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Yine de bazı genel bulgular müziğin beyindeki etkilerinin evrensel olduğunu gösteriyor. İşte bazı araştırma sonuçları: Anne karnında dinlenen müzik doğduktan sonra bebeğin daha çok tercih ettiği müzik oluyor. Ritmik müzik daha çok seviliyor. Müzik dinlemek tat alma gibi duyuları etkiliyor. Yüksek sesli müzik daha kısa zamanda daha çok içki içmeye sebep oluyor. Bunların dışında, yaşlılar ve hastalarla yapılan araştırmalar gösteriyor ki, müzik dinlemek acıyı azaltıyor. Hızlı müzik dinlemek daha iyi koşmamıza ve bisiklet sürmemize sebep oluyor. Klasik müzik dinlemek uyku sorunu yaşayanlara iyi geliyor.

Dünya'daki müzik türleri

1. Rock müzik

2. Caz müzik

3. Klasik müzik

4. Rap müzik

5. Soundtrack

6. Blues

7. R&B

8. Progresifrock

9. Heavy metal müzik

10. Kelt Müzik

11. Punk

12. Rap müzik

13. Pop müzik

14.Türk Sanat Müziği

 

Müzik, insanın doğaya eklediği uyumlu seslerdir. Ses, bir doğa olayıdır. Müzik, bu doğal ve etkin olaydan bilinçli bir çalışma ve emek ile bir sanat yapıtı yaratmak, sesi bilimsel ve estetik bir temele oturtmaktır. Bütün müzik türleri için ana öğeler ritim, tonalite, dinamik ve ses rengi olarak belirtilir. Bu önemli elemanlardan anlaşılacağı gibi müzik yalnız insanın içinden yansıyan duygularla değil, bilgi ve anlayışla yaratılabilir. Müziğin bilgisine bakış, bir sanat olayını anlamamızı da sağlar.

Duyu organlarımız ile elde ettiğimiz her veri bir besindir, gördüğümüz şeyler, okuduklarımız, temas ettiklerimiz ve duyduklarımız üzerimizde oldukça etkili besinlerdir. Nasıl sağlıklı besinler almaya çalışıyorsak, diğer duyu organlarımızla da neden sağlıklı ve seçerek beslenmeyelim ki? Tüm duyu organlarımızla aldığımız besinler bünyemizi ve dolayısıyla bağışıklığımızı etkiler. Nereye bakıyoruz? Nasıl düşünüyor ve nasıl hissediyoruz? Neler dinliyoruz?

İnsanoğlunun varoluşundan beri evrensel olanı tasvir etmek amacıyla temas ettiği Güzellik Arketipinin bu dünyadaki formu olarak “Sanat”, farkında olalım ya da olmayalım, bizim en ihtiyaç duyduğumuz besinlerden. Sanatla arınmak, enerji dolmak, dinginleşmek mümkün. İçinde estetik, güzellik olan ve insana naiflik, yumuşaklık ve bazen de pozitif bir coşku veren her şey bir sanata dönüşme potansiyaline sahip.

Benim sevdiğim müzikler gayet basit ;spotify açtığında 70-80-90 lar.

Şimdi soruyorum aşağıdaki gruplardan ve sanatçılardan  daha iyileri varsa bana da bilgi versinler ? Yoksa ben çok mu önyargılıyım?

Zeki Müren, Queen ,Simply Red, Ray Charles, Elvis Presly, James Brown, Queen , MFÖ, Kool&TheGang, Madonna, Gloria Gaynor, Michael Jackson, Barry White, Boney M, Louis Armstrong, Müzeyyen Senar, Gönül Yazar, Emel Sayın, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Tarkan, Sezen Aksu

Yenilerden Karsu, Adel

Müzük ruhun gıdasıdır. İlk aklıma gelenlerden …

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla ….

 

 

 

  • Etiketler