• 16 NİSAN Salı 20:16
  • HV
Advert

Motor kültürü

Gürkan Boztepe
Gürkan Boztepe
Yayın Tarihi : 07-08-2023 17:47

 

Motor kültürü bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesi olabilir mi? Eh biraz olabilir aslında …

Ne gibi derseniz motor kullanımı bir ülkede fazla ise ona göre trafik düzenlenmiş olmalı diye düşünüyor insan.

Motor gerçekten bir kültürdür.Motor kullanan insan aslında özgülüğüne düşkün rüjgarı teninde hissetmek isteyen insandır.otopark derdi ile uğraşmak istemez.Gittiği yerin kapısının önüne bırakır .Evinde garajına bırakır .Tabi bunlar çok gelişmiş ülkelerde mümkün.(Hindistan hariç)

Şimdi bizde motor kullanan insan tiplerini masaya yatıralım:

 

1-Acil mal-yemek  götüren kuryeler: Bu kişiler aslında kontrolsüz şekilde büyüyen bir güruh olduğundan araba kullananları da kendilerini de tehlikeye sokmaya başladılar. Kırmızı ışıkta korna basarak araç kullananları taciz ederek aralardan en öne geçmek en doğal haklarızannederler. Bu arkadaşlar ekmek derdinde olduğundan hep aceleleri vardır, bu grubu pandemi süresinde e ticaret sitelerinden zırt pırt, kredi kartıyla bir şey alan bizler yarattık. Şimdi bu arkadaşlar artık iş beğenmez oldu. Piyasada gençler akademi bitirip yüksek fiyata çalışma hevesinde ama kazın ayağı öyle değil bu arz talep de düşmeye başladı. Mesleğin yoksa motorcu kurye olmak  prestijli bir iş olmaktan çıktı.

Yakında kimse kız vermeyecek.

 

2 -Harley Davidson formatı eski motorcular: Onlar zaten aksesuarları  ve dövmeleri ile herkesten ayrılır. Nerde görseniz tanırsınız. Hatta görmeden sesinden tanırsınız. Önce pat pat pat Harley sesi gelir sonra odaya muhteşem çizmeler ile karizmatık biri girer, şapkasını çıkartır ve odadakileri süzer. Bu tarz arkadaşlar genelde ununu elemiş duvara asmış tipler havası verirler. Para sorunum yok ben artık kültürlü ve zengin arkadaş arıyorum hata özgürlüğüme çok düşkünüm mesajı verirler. Evli ise ve değilse olarak ikiye ayrılırlar. Genelde ukalalık maximumdadır. Bazen haklı ukalalıkları çekilebilir düzeydedir. Yaş ortalaması 50 ve üzerindedir. Para kazanmak zaman almıştır. Anıları çok fazladır.Hatta yurtdışı anıları daha fazladır. Hatta Harley klüpleri vardır. Orada çoğalırlar ama gerçek şu ki hep kasa kazanır ,yani harley motor satıcıları kazanır. Dövme detaylarına ve aksesuar detaylarına girmeye gerek yok.Genelde parayı bulunca eşini boşamış 50 yaş ve üzeri erkeklerden oluşur.Puro kullanmaktadırlar.

3-Endurogrubu: Doğa aşığı çevreci yeni nesil motorcular. Ortalama 1200 CC'lik motorlar ile anadoluyu geziyorum formatı ile başlayıp kendilerini önce Bozcaada ardından da Marsilya da bulurlar. Tercihleri yandan cepli pantolon ve fulardır.Ne kadar kool gözükseler de kıç titreşimleri bitmez ve hiçbir zaman Nasuh Mahruki olamayacaklarını algılamayan gruptur.

4-Recing: Yarış motorları sahipleri; bu arkadaşlar ülkemizde hız yapacak yol varmış gibi bu motorları alıp, ardından trafik memurlarından 3-5 ceza yedikten sonra cafelerin önüne motorları koyup kaskla mekana girip kız tavlama amaçlı kullanmaya dönmüş arkadaşlardır. Burada yaş ortalaması 30-50 arasındadır. En hızlı ve çılgın olanları genelde motor kazasında vefat etmiş veya sakat kalmıştır. Ama bu kesinlikle diğer arkadaşları etkilemez.Uzun yolda  kaska yapışan sinekler sebebi ile motordan nefret etmiş ama kimseyle bu sırrı paylaşamamış arkadaşlardır. Yaz gelirken motorunu başka bir arkadaşa satma derdindedirler. Bu arada işin püf noktası motoru öne yatarak kullanırken ,poposu güzel gözüken bir kızı arkaya alıp,kolları ile bellerine sarılmalarını sağlamak için yaşarlar.

5-Scooter; Bu tip motor kullanıcıları kendi aralarında ikiye ayrılır. Hayatı kolaylaştırmak isteyen yaşlılar.Hatta emekli ve elektrikli olanlar. Genelde adalarda ve bimden aldıkları domatesi arka sepete koyanlar veya sanayide işte kullananlar olabilir. Aslında baksan bu tipler son model mersedes veya bmw araçları ile başkalarına gidip pazarlaık yapamayacaklarını bildikleri için (Yahudi stratejisi) motorla gidip aslında ben zengin değilim havası verirler.Ama kullandıkları ayakkabı ve saatleri onları ele verir.

İkinci tip ise ilk başta belirttiğim pizza taşıyıcıları olur. Aslında  bu motorlarda bazı markalar gereksiz pahalıdır.Onu alanlar da genelde çeşmede bodrumda veya İstanbul’da özgürüm ben param da var ben bunu aldım diyen kişilerdir. Genelde 30 yaş kızları markalı scooteralır.Genelde parayı kendi vermemiş olması sebebi ile rahat kullanır. Oysa aynı işi gören çin malı motor mevcuttur

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla …

  • Etiketler