• 30 MART Perşembe 08:15
  • HV
Advert

Oscar'a Wolfgang Puck imzalı Türk yemekleri damga vurdu!

Sedef Ertekin
Sedef Ertekin
Yayın Tarihi : 13-03-2023 21:16

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) Ödülleri ya da bilinen adıyla Oscar Ödülleri, görkemli bir törenle geçtiğimiz akşam gerçekleşti. 95.si gerçekleşen ödül töreni Kaliforniya'da bulunan Dolby Theatre'da konuklarını ağırladı. Sineme dünyasının en prestijli ödül töreni olma ünvanınnı yıllardır elinden düşürmeyen ve sunuculuğunu Jimmy Kimmel'ın yaptığı Oscar Ödülleri'ne şüphesiz damgasını vuran, En İyi Film Ödülü'nü kazanan "Everythig Everywhere All at Once" oldu. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Michelle Yeoh, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise Brendan Fraser kazandı.

Oscar'a lezzet katan isim yine değişmedi: Wolfgang Puck

1995’ten beri Oscar partisinin menüsünü hazırlayan ünlü şef Wolfgang Puck liderliğindeki WP Catering (Wolfgang Puck Catering), 12 Mart geccesi gerçekleşen ödül törenine yine lezzetleriyle damgasını vurdu. Dünyanın farklı bölgelerinden farklı lezzetleri Governors Ball'da katılımcılarla buluşturan Puck'ın menüsünde Türk Mutfağı'ndan örnekler yer aldı. Geçtiğimiz yıllarda da Karadeniz Pidesi, Kaymaklı Kayısı Tatlısı gibi Türk Mutfağı'na özgü lezzetlerin yer aldığı balonun menüsünde bu yıl; Baklava, Burma Tatlısı, Yaprak Sarma ve Karadeniz Pidesi gibi lezzetler dikkat çekti. 

 

Oscar Ödülleri'nin 'after party'si olarak bilinen Governors Ball'da konuklar, Wolfgang Puck imzalı lezzetlerle harika anlar yaşadılar. Partinin önceki senelerinden tanınan ve efsane haline gelmiş lezzetlerinin yanı sıra, bu seneye özel olarak menüye eklenen bir çok yeni lezzet dikkat çekti. Bu özel geccenin balosu için hazırlanan menü konuklara akşam yemeği tadında sunulmadı aslında; yani masa başında oturup tadım yaptığımız akşamlardan değildi. Mekanın farklı alanlarına kurulan bir çok yemek istasyonu ve salonda gezen tepsiler dikkat çekiyordu. 

Wolfgang Puck, bu yıl menünün ilham kaynağı olarak WP Catering'in yetenekli şeflerinin yanı sıra Spago ve CUT restoranlarının menülerine de dikkat çekti. Zaten CUT London'ın başarılı şefi Elliott Grover'da bu sene ekibe katılanlar arasında dikkat çekenlerdendi. Grover'ın da Governors Ball menüsüne bir hayli yenilikçi dokunuşu olmuş gözüküyor; Fish & Chips, Beef Wellington ve Trifle şefin imzasını taşıyan lezzetlerden. Aynı zamanda Oscar Ödülleri'yle özdeşleyen Tavuk Güveç, Cacio e pepe Macaroni & Cheese, Oscar şeklinde hazırlanan Füme Somon ve her yıla damgasını vuran altın tozuyla kaplanan Oscar çikolataları bu sene de damaklara imzasını atmayı başardı. 

Barbra Streisand ve Monako Prensi'nin favorisi Tavuklu Turta; Viola Davis'in vazgeçilmezi Macaroni & Cheese oldu. Joaquin Phoenix ise vegan tercihleriyle partide dikkat çekti. Puck ise menülerine gelen yorumlarının mutluluğunu "Ünlü isimlerin farklı farklı favorisi oluyor. Altın tozlu çikolata Oscar'larımızı herkes gecce sonunda yanında götürdü. Tüm hepsi bir yana; herkes mutlu ve memnun ayrılıyor. Önemli olan da zaten bu!" sözleriyle dile getirdi.

Her ayrıntı düşünülmüş!

Oldukça geniş ve seçici bir kitleye menüler hazırlayan Puck ve ekibi için bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da beslenme tercihleri. Gıda intoleransı olan ve farklı beslenme alışkanlıklarına sahip konuklar için menüde bol miktarda vejetaryen, vegan ve glütensiz ürün de yer aldı. Her şeyi sipariş üzerine hazırladıkları için, alerjilere ve yemek seçimlerine de hazırlıklılar. Küçük porsiyonlar servis yapmalarının avantajını ise yemek çeşitliliğinde kullanmışlar.

Wolfgang Puck ise gecce için duygularını işte şu sözlerle aktardı: "95. Academy Ödülleri'ne muhteşem ailemle katıldığım için oldukça heyecanlıyım. Bu inanılmaz sektörde, böylesine yetenekli insanlarla çevrilmek benim için çok büyük bir gurur kaynağı. Governors Ball'da yaklaşık 30 yıldır yemek yapıyorum ve bu benim için inanılmaz bir ayrıcalık! Bu görkemli geccenin bir parçasında olmamı sağlayan ve bana eşlik edenlere sonsuz teşekkürler..."

  • Etiketler