Levent Erçetingöz
Tüm yazıları MİAMİ VİBES Levent Erçetingöz lev@gecce.com 11 Şubat 2019 12:50

İstanbul, elektronik müziğin yeni adresi olma yolunda!

Uzun süre İstanbul’da olmadığım için her hafta yeni yerler keşfetme şansı buluyorum. Miami’de yaşarken severek takip ettiğim Güney Amerika kökenli Dj’ler Spaniol ve Xique Xique’in İstanbul’a geldiğini görünce hemen nerede olduğunu araştırdım.

İstiklal Cadde’sinin ortasında Ravouna Suit’in olduğu apartmanın teras katında konumlanan Mentha Nova'da ayda 1-2 defa dünyaca ünlü dj’ler performans sergiliyor. Teras katı olması sebebiyle inanılmaz bir İstanbul manzarasına sahip olan mekan tamamen camekan.

Mentha Nova’nın, İstanbul’daki mekanlarda nadir gördüğüm başka bir özelliği ise biz yemeğinizi yerken dj performansının başlamış olması. Miami’de çok yaygın olan bu dinner party konseptini İstanbul’da maalesef pek sık göremiyorum. Yemekler ortaya paylaşımlık konseptte geliyor. 3 farklı çeşit slider ve corn dog oldukça lezzetliydi. Mentha Nova’da yemek servisi bittikten sonra masalar kalkıyor ve klüp havasına geçiyor. Sabahın geç saatlerine kadar devam eden bu party ve bahsettiğim 2 dj’in performanslarıyla birleşince benim için unutulmaz bir gecce oluyor.Hafta sonu ikinci durağım ise Karaköy’de açılan Suma Han’dı. Kilyos’da başarılı bir şekilde yazları faaliyet gösteren Suma Beach şimdi tekrardan Karaköy’de. Tarihi görünümlü bir hanın içinde bulunan mekan mimarı ve design olarak gerçekten çok güzel. Üst katta teras şeklinde localar, dj kabininin üstünde kütüphane ve tarihi dokuyu veren taş duvarlar var.

Açılış gecesi için ethnic deep house müziğin en iyilerinden olan Bedouin çıktı. Bende bu vesileyle en sevdiğim dj olan Bedouin’i Miami’den sonra İstanbul’da da dinlemiş oldum. Gecce 01:00 gibi Suma Han’a gittiğimde kapıda biriken kalabalık olduğunu gördüm. Bileti olmasına rağmen uzun süre bekleyenler ve bileti olmamasına rağmen hızlıca girenlerde vardı. Kapıdan girişi bir sistemli bir şekilde koordine ederlerse çok daha verimli olabilirler.

Açılış günleri genelde her mekan çok dolu olur, bu normaldir. Ancak her mekanın da bir kapasitesi vardır. Bilet satışa çıkarmanın mantığı da zaten kapasiteyi aşmamaktır. Gecce hayatında ne kadar insan gelirse o kadar para kazanırım mantığından ziyade daha çok ne kadar kaliteli hizmet verebilirim düşüncesinin yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin Amerika’da bir clubda kapasiteyi aşarsanız polis ve itfaiye anında mühürler orayı.

Bu cumartesi Suma Han’da bu sorunların yaşandığını gördüm. İçeride neredeyse adım atılacak yer yoktu. İçki almak isteyenler veya tuvaleti kullanmak isteyenler uzun kuyruklar bekliyorlardı. Böyle güzel bir mekanın ilerde bu tarz sorunlar yaşamamasını ümit ediyorum.

Son olarak bir bilgi vereyim, bu hafta Perşembe’den itibaren Fenix hafta içi her gün gece 23:00-02:00 arası açık olacak!
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: suma , mentha , mekan

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz