• 16 NİSAN Salı 20:18
  • HV
Advert

Basel-İsviçre gezilecek yerler!

Yayın Tarihi : 07-12-2022 16:12

İsviçre, Fransa ve Almanya sınırında yer alan Basel Zürih ve Cenevre’den sonra, İsviçre’nin üçüncü en büyük şehri. Çarpıcı Ortaçağ mimarileri, karnaval, festival, etkinlik ve konserleri, birinci sınıf sanat müzeleri ve birbirinden şık restoranlarıyla öne çıkıyor. Çok fazla turistik olmayan sessiz, elegan ve huzur veren bir şehir.

Basel’i gezmek için bir gün yeterli. Basel modern mimari özelliklere sahip olduğu kadar, özellikle Altstadt bölgesinde yoğunlaşmış olan tarihi binalarıyla da ilgi çekiyor. Dar sokakların açıldığı meydanlar, çiçeklerle bezenmiş balkonlar insanı büyülüyor.

Ren Nehri şehri Grossebasel ve Klienbasel olarak ikiye bölüyor. Grossbasel, Basel’in cazibe merkezlerinin çoğunun ve Basel Bahnhof tren istasyonun bulunduğu bölge. Kleinbasel ise bir zamanlar işçi sınıfının yaşadığı bölge.

Almanya ve Fransa’ya yakınlığından Almanca “Basel”, Fransızca “Bale” şeklinde iki telaffuz ediliyor. Basel halkının çoğunluğu Almanca konuşuyor.

Kalınacak bölge: Altstadt Bölgesi

1- Kırmızı cephesiyle dikkat çeken ‘’Rathaus (Belediye Sarayı)’’ 1501’de inşa edilmiş. Bina şuan Basel hükümetinin ve parlamentonun merkezi durumunda. Eski Şehir bölgesinin ortasında yer alan yapı, kırmızı cephesi, muhteşem kulesi ve eğlenceli cephe boyaması ile simge yapılardan biridir. İçine, avlusuna girince duvarlarındaki işlemeler ve heykeller dikkat çekici güzellikte..

Basel’deki büyük depremden sonra dönemin hükûmeti yeni bina yapılmasını istemiş. Şehrin İsviçre Konfederasyonu’na katılmasının ardından binanın ön kısmına Basel armalarının, mazgalların bulunduğu heybetli yeni bir yapı eklenmiş. 17. yüzyılın başında belediye binasının cephesini sanatçı Hans Bocktrompe l’oeil tekniği ile süslemiş.

2- Basel Orta Çağ’da şehir kapılarıyla dolu bir şehirmiş. Bu şehir kapılarından üçü hala duruyor. En güzeli ve en görkemli olanı 1400’den beri ayakta duran ‘’Spalen Kapısı (Diğer adıyla Spalentor)’’ dur. Eski Kent’in batı girişinde bulunan Spalentor kiremitli çatısı ve dış cephesindeki heykellerle, Basel’in geçmiş dönemlerinden kalma oldukça tablo güzelliğinde bir yapı. 

Basel Spalenberg Bölgesi: Spalen Kapısı’nın yakınında bulunan Spalenberg, Basel’de gezmek ve alışveriş yapmak için ideal bir yer.. Küçük dükkanları, eski binaları ve arnavut kaldırımlı dar sokakları ile otantik bir görüntüye sahip. Burada Frei Strasse Caddesinde görülen büyük markaların yerini küçük butik dükkanlar ve kafeler alıyor..

3- 12. yüzyılda inşa edilen ‘’Haut-Koenigsbourg Şatosu’’ , zindanları, balo salonları ve kuleleriyle Orta Çağ ruhunu hissettiriyor. Alsas şarap bölgesinin ortasında yer alan şatonun önü açık olduğu için Vosges Dağları, Kara Orman ve Ren Nehri’ni görebiliyorsunuz.

4- Basel’in en görkemli evlerinden biri olan ‘’Haus zum Kirschgarten’’, 1775-1780 yılları arasında klasik tarzda inşa edilmiş. Günümüzde müze olarak kullanılan bu tarihi bina, Basel ipek üreticisinin ev ve ofisiydi. Bina şu anda İsviçre’nin ev hayatını en iyi anlatan müzeler arasında gösteriliyor.

 

5- ‘’Basel Manastırı (Basel Minster)’’ Basel’in Orta Çağ’dan kalan 60 metrelik iki kuleli kilisesi, şehrin simgelerinden biridir. Pembeli kırmızılı kumtaşı duvarları ve desenli çatısı ilgi çekiyor. 1356’ya kadar dayanan kilisede melek, peygamber, kötülüğü simgeleyen yılanlar gibi birçok tasvirin izini görebilirsiniz. Ön kısmında bir noel pazarı bulunuyor. Aynı meydan da bir de Kültür müzesi bulunuyor.

 

6- Eski Kent bölgesi ‘’Altstadt’’ı görmeden olmaz. Şehrin cazibesini ve Avrupalı imajını yaşatan yegane yerdir. Her köşe başında küçük tarihi kalıntılar bulunur. Eski Şehir bölgesi Ren Nehri tarafından Grossbasel ve Kleinbasel olmak üzere ikiye bölünmüş. Her iki bölüm de oldukça ökeyifli. Kleinbasel özellikle sabah saatlerinde, gün doğumunu seyretmek ve Ren Nehri’nin keyfini çıkarmak için çok güzel bir noktayken Grossbasel de küçük ve şirin meydanları ve dolambaçlı sokakları ile çok hoştur.

7- Basel’in Venedik’i olarak bilinen ‘’St. Alban Mahallesi’’ geçmişte Basel’in aristokrat kesiminin yaşadığı şirin mi şirin bir mahalledir. Ren Nehri boyunca uzanır ve kestane ağaçlarıyla, eski şehir duvarının ayakta kalan kısmıyla şehrin en huzur veren bölümlerinden biridir. Mahalle günümüzde de Basel’in eski varlıklı ailelerine ev sahipliği yapmaktadır.

8- Ren Nehri üstünde bulunan 5 köprüden biri de 1226’da inşa edilen ‘’Mittlere Brücke’’dir. Günümüzde Basel’in sembolleri arasında yer alan köprü, Konstanz Gölü ile Kuzey Denizi arasındaki en eski Ren geçişlerinden biridir. Orta Çağ dokusunu kaybetmeden 2000’li yıllara gelebilmesi de önemli bir detaydır. Köprü geçmişte yerel trafik için kullanılmış ancak 14. yüzyılda uzun mesafeli ticaret için çok önemli bir nokta haline gelmiştir. Elektrikli tramvayın devreye girmesinin ardından 1905 yılında, eski köprünün yerine gün boyunca tramvayların gelip geçtiği yeni köprü gelmiştir.

9- ‘’Ren Nehri’’: Ren Nehri’ni ve çevresini keşfetmek için nehir üzerinde düzenlenen feribot turlarına katılabilirsiniz. Yazın Ren Nehri’nde yüzebilir, su sporları yapabilirsiniz. Nehir kıyısındaki mekanlardan birine oturarak manzaranın keyfini de çıkarabilirsiniz. Mittlere Brucke Köprüsünden karşıya geçip Ren Nehri’nin kenarında yürüyün. Nehrinden kenarinda oturabileceginiz banklar var. 

10- ‘’Noel Pazarları’’

Kasım ve aralık aylarında renkli Noel Pazarları kuruluyor. Barfüsserplatz, Münsterplatz ve Claraplatz bölgelerinde kurulan bu pazarlar hem gezintiye çıkmak için hem de hatıra ve hediyelik eşyalar satın almak için çok güzel yerler.

‘’Barfüsserplatz’’: Dar bir alanda olmasına rağmen en büyük ve en çok rağbet gören Noel pazarıdır.

Dağ evlerinde dekore edilmiş 140 civarındaki tüccar Noel ürünlerinin yanı sıra mevsimlik lezzetleri de satmaktadır.

‘’Münsterplatz’’: Daha geniş bir alana konumlanmış olan ve gezinmenin daha kolay olduğu bu pazarda yaklaşık 40 esnafın dükkanı bulunmaktadır. Ren Nehri ve Gotik Basel Minster’in keyfini de yaşatır. Yukarıda bahsettiğim Basel Münster’in önündeki pazar.

‘’Claraplatz’’: Kleinbasel’de bulunan Claparaplatz, şehirde kurulan en küçük Noel pazarıdır.

 

11- İyi markaların bulunduğu ve trafiğe kapalı olan ‘’Frei Strasse Caddesi (Free Street)’’ Bankverein’den başlayıp Basel Rathaus Marktplatz’da bitiyor.

Notlar: