Caner Ural
Tüm yazıları ÖNE ÇIKANLAR Caner Ural caner@gecce.com
10 Şubat 2020 17:22

Sabahattin Ali Şarkıları Albüm Oldu !

Sezonun en başarılı işlerinden ''Aldırma Gönül'' müzikaliyle kapalı gişe sevenleriyle buluşulan Ferhat Göçer geçtiğimiz hafta bir sürpriz yaparak Poll Production etiketiyle ''Sabahattin Ali Şarkıları'' adı altında adeta arşiv değeri taşıyan çok özel bir albüm çıkardı.


Her biri kendi dönemlerine damga vurmuş ölümsüz ‘Sabahattin Ali Şarkıları’ adlı albümü de dinleyince şu aralar Bursa, Çorlu, Tekirdağ, Adana, Kocaeli, Bolu , Ankara dolaylarında turne de olan sanatçıyı arayıp turne arasında Beykoz’da bulunan evinde Pazar kahvesinde ziyaret ettim.

Akşam Bursa konserinden yeni gelmiş bir sonraki konserin hazırlıkları için telefon konuşması yaparken; ‘’Canercim bu aralar her zaman ki yoğunum biliyorsun albüm çıkalı bir hafta oldu daha tam anlamıyla promosyon çalışmalarına başlayamadık, bir yandan da ‘ Aldırma Gönül ‘ müzikali ve benim kendi sahnelerim zaman yetmiyor.’ derken albümün Poll Production by Polat Yağcı etiketiyle çıktığını ‘Sabahattin Ali Şarkıları' albümünde toplamda 10 şarkının olduğunu söyledi .


‘’Geçmiyor Günler, Göklerde Kartal Gibiydim, Aldırma Gönül, Dağlar, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Melankoli, Çocuklar Gibi, Ben Gene Sana Vurgunum, Yetmez Mi? ve Leylim Ley’ gibi birbirinden değerli parçaların bulunduğu albüm, Türkiye’nin en önemli müzik adamlarının imzasını taşıyor. Ahmet Kaya, Ali Ekber Eren, Yavuz Örten ( Kerem Güney ), Sadık Gürbüz, Zülfü Livaneli ve Ferhat Göçer’e ait 4 yeni bestenin bulunduğu ‘Sabahattin Ali Şarkıları’ Türk müziğinin unutulmaz eserlerini yeni düzenlemeleriyle dinleyiciye sunulmuş, .
Özellikle Sezen Aksu ve Nükhet Duru dan bildiğimiz o güzel şarkılar Melankoli, Çocuklar Gibi, Ben Sana Vurgunum Göçer’in mükemmel ötesi besteleri ile mükemmel olmuşlar.


Sabahattin Ali’nin hayatından kesitlerin yer aldığı müzikalini albüme taşıyan Göçer, albüm fotoğraflarında da Sabahattin Ali imajıyla dikkat çekiyor. Albüm kapağında kullanılan yeşil mürekkep lekesi ise, şiirlerini yeşil mürekkepli dolma kalemle yazan Sabahattin Ali için özel olarak tasarlanmış. Ezel Akay’ın yönettiği iki defa izlediğim ve her seferinde duygulanarak ayrıldığım Maslak UNIQ de ki bu muhteşem diyecebileceğim ‘ Aldırma Gönül ‘ müzikali 28 Şubat da yeniden Maslak UNIQ de sahnelenecek.


Hayatımın her döneminde yer etmiş değişik sanatçılardan da keyif ile dinlediğim ‘‘Sabahattin Ali Şarkıları ‘’ bu albümde Ferhat Göçer yorumuyla bir başka. Selim Öztürk’ün akustik ve elektronik soundları cesurca sentezlediği ve yaptığı düzenlemelerle hitleri yeniden yarattığı bir albüm olmuş.

Ferhat Göçer çıktığı bu Büyük Turne ile tiyatro salonu olan her ilimize gitmeyi hedeflerken Tekirdağ' da verilen Üstün Başarı Ödülü ile başarısına değer katıyor.

Üstün Başarı Ödülü’nü Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın elinden alan sanatçı: “Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki ilk zorlu yıllarını, Türkiye’nin ve hatta dünyanın en önemli yazarlarından Sabahattin Ali’nin acı ve mücadele ile dolu hayatını da canlandırarak, onun dilinden anlattığımız oyunumuzu, tiyatro salonu olan her şehrimize gidip anlatmaya gayesi edindiğimiz turnemizde bu ödül bize çok büyük moral ve güç verdi” dedi.
Dünyaca ünlü yazarımız Sabahattin Ali’nin 17 yaşından, aramızdan ayrıldığı 41 yaşına kadar kısa ama dolu dolu yaşadığı hayatının 10 ana hikayeyle ve bu hikayelerle bağlantılı 10 şarkıyla sergilendiği “Aldırma Gönül” tiyatro severler tarafından her sahnelendiği salonda ayakta alkışlanıyor. 11 Şubat Salı Sakarya Üniversitesi sahenelecek.


İstanbul’da ilk etapta 14 Şubat Cuma gecesi Günay Restaurant’ta Sevgililer Günü kapsamında sahne alacak sanatçının İstanbul’da ki en yakın halk konseri artık gelenek haline getirdiği Nisan’ın ilk Cumartesi gecesi olan 4 Nisan tarihinde Bostancı Gösteri Merkezinde olurken Ramazan Bayramı sonrası tüm hızla başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye turnesinde olacak.

21 Mart olan Amerika turnesinin ilk konseri New York olurken 22 Mart- Mclean, 25 Mart- Chicago, 27 Mart- Seattle, 28 Mart Van Nuys da sahne alacak sanatçı Avrupa turnesine bu sonbahar da Almanya, Avusturya, Hollanda başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde devam edecek.
Serdar Kaynak Z Raporu !


Sanat, tasarım, moda, mimari gibi alanlar arasındaki sınırların giderek daraldığı günümüzde, Mimar Gizem Büyüktürkoğlu’nun sahibi olduğu Levent’te bulunan Pomstore’ da , seçkin tasarım ürünlerine ek olarak, her biri alanında özgün sanatçılarla iş birliklerine kucak açıldı geçtiğimiz hafta.

Yasemin Semercioğlu koordinatörlüğünde, üretimlerinde çalıştığı konular açısından ikilik, ikilem, ikili denge gibi unsurlara yoğunlaşmış olan heykeltraş Serdar Kaynak’ın, son on yılı kapsayan kısa bir özeti, adeta gün sonu çıktısı olarak düşünebilecek, Z-Raporu sergisi 7 Şubat Cuma akşamı soğuk İstanbul havasına rağmen güzel bir katılım ile sanat severlere sunulmaya başlandı.
Z Raporu isimli bu sergide, kamusal alan, müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan ödülllü heykeltraş Serdar Kaynak’ın en bilindik mermer işlerinin yanı sıra, sınırlı sayıda edisyonlar olarak üretilmiş döküm işlerini görmek de mümkün.
Pomstore, Levent Showroom’unda yer alan sergide Heykeltraş Serdar Kaynak imzalı edisyonlu işler ile, eserlerin içine işlemiş olan derin anlamların daha çok sayıda sanatseverin evine girebilmesini hedefleniyor.. Eserler ayrıca, Pomstore.net online mağazada da satışa sunulmuş. 27 Mart 2020 tarihine kadar kaçırmayın derim.
Yeşilköy’de Motosiklet ve Bisiklet Fuarı başlıyor !
Messe Frankfurt Istanbul tarafından organize edilen motosiklet ve bisiklet sektörünün bölgedeki en kapsamlı etkinliği olan Motobike Istanbul, sektörle 12. Buluşmak için geri sayıma başladı. 20–23 Şubat 2020 tarihleri arasında Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) ve Motosiklet Sanayicileri Derneği (MOTODER) desteği ile İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de düzenlenecek olan fuara aralarında ABD, Almanya, Avusturya, İtalya, Japonya, Kanada, Fransa, Güney Kore, Hollanda, İngiltere, Hindistan, Tayvan, İspanya ve Pakistan‘ın da yer aldığı 24 ülkeden 250’nin üzerinde firmanın katılması bekleniyor.
Fuara katılacak firmaların arasında BMW, Brixton, Ducati, Honda, Harley Davidson, KTM, Kral, Kuba, CF Moto, Vespa, Volta, SYM, Bajaj, Peugeot, Polaris, Moto Gusto, Mondial, Husqvarna, Triumph, TVS, Yamaha, Yuki gibi dünya devleri de olacak.
Motosiklet satışlarının yüzde 40’ının gerçekleştiği fuarı bu yıl 100 binin üzerinde yerli ve yabancı profesyonelin ziyaret etmesi de bekleniyor. Otomobillere göre onda bir oranında düşük karbon salınımı ile çevre dostu olan ve trafik sorununa kalıcı çözüm sunan motosiklet kullanımını destekleyen fuara gelen her katılımcı için uçuş mili ve karbon ayak izi hesaplanarak o sayıda fidan dikimi de yapılacak.
Her yıl güçlü sponsorları ile kapılarını açan Motobike Istanbul’un bu yıl Ana Sponsoru madeni yağ sektörünün dev markası MOTUL olurken, Garanti Bankası fuarın Platinum ve Academy Sponsoru, Aytemiz Akaryakıt Sponsoru, Quick Sigorta Sigorta Sponsoru, OMM Eğitim Sponsoru, Metro FM ise Radyo Sponsoru olmuşlar.
Fuarın erken dönem avantajlı biletleri Biletix üzerinden satışa sunuldu. Perşembe ve Cuma günü biletler kadınlar ve öğrencilere yüzde 50 indirimli olacak.

Motobike Istanbul’da bu yıl birçok ilke imza atılacak. Fuarda Airbrush İstanbul tarafından özel tasarlanacak 2 adet Motobike Istanbul kaskı sosyal medya üzerinden yapılacak çekilişle hediye edilecek. Custom alanında Çağlayan Coşar tarafından fuar için tasarlanan ve gravür sanatıyla yapılan Joker konseptli çalışma gibi özel motosikletler sergilenecek. Motobike Istanbul’un en ilginç etkinliklerinden biri de ilk kez Custom Motosiklet Güzellik Yarışması olacak.
Fuar boyunca Motobike Academy kapsamında düzenlenen seminerler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu çerçevede motosiklet eğitimleri, motosiklet influencerları ile söyleşiler, Dakar’da yarışan Türk motosiklet sporcularıyla sohbetler ve Custom motosikletler üzerine söyleşiler yapılacak.

Yeniden çocuk olmak lazım !

Cuma günü başlayan LEGO Festivali ile Zorlu Center Metro Katı’nda 26 Nisan 2020 tarihine kadar gerçekleşecek etkinlik de, sergiler, dev Lego heykeller, Lego workshopları ve daha fazlası minik misafirlerle bir araya gelirken hem eğlenceli hem eğitici bir dünyanın kapıları çocuklar için açılacak.

Lego City alanında çocuklar, şehrin binaları ve araçlarını çeşitli boyutlarda parçalar kullanarak tasarlayıp sergilerken, Lego Friends alanında LEGO® parçaları ile kendilerine ev, bahçe veya Friends kızları için sahne tasarlama fırsatı bulucaaklar. Seri filmlerin en sevilenlerinden Star Wars'un Lego ile buluştuğu etkinlikte; küçük ziyaretçiler, Star Wars film serisinde gördükleri tüm favori gemi ve karakterleri LEGO® parçalarıyla yapma fırsatı bulucaklar,. Çocuklar bu tema ile Star Wars'un havalı araçlarına hayat verirken birçok heyecan verici oyun tarzını da öğrenip geliştirebiliyorlar.
Çocuklar, LEGO® Disney Frozen 2 etkinliğinde, Karlar Ülkesi filminin en sevdikleri karakterleri Elsa ve Anna oyuncaklarıyla hem eğleniyor hem de el becerilerini geliştiriyorlar. LEGO®’nun, Frozen 2 temalı rengarenk parçalarını kullanarak hayal dünyalarındaki ülkeleri ve karakterleri ortaya çıkarıyorlar. LEGO® Spider-Man etkinliğinde, dünyaca ünlü Marvel’in sevilen karakteri Spider-Man’in renkli dünyası LEGO®’lar ile yansıtılıyor, çocuklar yaşıtlarıyla bir arada olmanı keyfini yaşıyacaklar.
26 Nisan 2020 tarihine kadar 10:00-22:00 saatleri arasında Zorlu Center Metro Katı’nda kurulan özel alanda düzenlenecek olan LEGO® Festivali’nde çocuklar, eğlenirken öğrenmenin tadını çıkaracaklar.
Etkinlikler ve tarihleri
“Starwars ve Frozen” - 7 Şubat 2020 – 29 Şubat 2020
“Spider &Friends” - 1 Mart 2020 – 31 Mart 2020 -
“City & Fiends” - 1 Nisan 2020 – 3 Mayıs 2020

Çemberime Takılanlar ;
1) Buray 7 Mart tarihinde Bostancı Gösteri Merkezinde,
2) Ali Poyrazoğlu’nun yeni oyunu ‘’Hayatım Roman‘‘ 23 Şubat’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde.
3) 14 Şubat gecesi Kalamış Develi’de Zeynep Sağdaş sahnesi.
4) 16 Şubat’a kadar devam edecek CNR Kitap Fuarı,
5) Melek Mosso’nun yeni şarkıları.
6) Meos Balık’ın mezeleri.
7) Kanyon Serafina’da öğle yemeği.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece geccemekan.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: caner , ural , köşe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz